Gdy nadejdzie sezon grzewczy, zimny kaloryfer potrafi być poważnym problemem. Jednym z najczęstszych powodów jest jego zapowietrzenie – jednak co zrobić, gdy odpowietrzenie nie zadziała? Sprawdź, dlaczego Twój grzejnik nie grzeje!
Grzejnik nie grzeje? Najczęstsze powody
Okres grzewczy, który przeważnie rozpoczyna się z początkiem października (w zależności od temperatury na zewnątrz), jest momentem, w którym część osób może zdać sobie sprawę, że coś jest nie tak z ich grzejnikiem. Grzeje tylko do połowy lub nie grzeje wcale, a w pomieszczeniu jest chłodno i nieprzyjemnie. Co może być powodem takiej sytuacji?
Zapowietrzenie grzejnika
Zapowietrzenie to jedna z najczęstszych przyczyn nieprawidłowego działania grzejnika. Przyczyną zapowietrzania kaloryfera jest dostanie się powietrza do wnętrza urządzenia. O wiele częściej przydarza się to w przypadku instalacji otwartych, w których naczynie wzbiorcze ma stały kontakt z powietrzem. Niekiedy problemem może się okazać także nieszczelność poszczególnych elementów instalacji grzewczej, takich jak rurki, zawory czy pompy.
Pora na wymianę grzejnika? Sprawdź poniższe propozycje:
Warto pamiętać, że zapowietrzenie grzejnika jest zjawiskiem naturalnym, a nie wynikiem uszkodzenia kaloryfera. Gdy Twój grzejnik jest ciepły jedynie w połowie lub słychać z niego odgłosy bulgotania, to w pierwszej kolejności zadbaj o odpowietrzenie. O tym, jak się za to zabrać przeczytasz w dalszej części artykułu.
Zakręcony zawór odpływowy
Zawór odpływowy (nazywany również zaworem powrotnym) znajduje się przeważnie w dolnej części kaloryfera. Odpowiedzialny jest za odprowadzanie wody z grzejnika, a więc i za cały obieg wody. Gdy jest zakręcony, automatycznie ogranicza się przepływ wody, co skutkuje mniejszą temperaturą grzania. Odkręcenie takiego zaworu jest proste i możesz to wykonać samodzielnie. Wystarczy zdjąć nakładkę maskującą i za pomocą odpowiedniego klucza imbusowego odkręcić zawór.
Uszkodzony lub źle dobrany zawór termostatyczny
Zawór termostatyczny jest źle dobrany wtedy, gdy poziom grzania nie odpowiada temu wskazanemu na termostacie. Dla przykładu – kiedy włączysz grzanie na „1”, wadliwy termostat będzie grzał bardziej niż na „3”. Z kolei samo uszkodzenie zaworu spowoduje, że nawet odkręcenie głowicy termostatu „na maksa” nie będzie dawało efektu nagrzanego kaloryfera. W takim wypadku problem najczęściej leży w zbyt mocno wciśniętej iglicy, która jest zamontowanej wewnątrz termostatu. Aby temu zaradzić, należy odkręcić głowicę i przy pomocy kombinerek delikatnie wysunąć iglicę na zewnątrz.
Zabrudzenia wewnątrz grzejnika
Do zabrudzenia grzejnika dochodzi w momencie, gdy w instalacji grzewczej powstają osady w postaci rdzy lub kamienia. Jest to również jeden z powodów niedziałającego grzejnika. W takim przypadku należy przepłukać cały kaloryfer. Nie trzeba tego robić samodzielnie, można się zgłosić do hydraulika.
Sprawdź też: Malowanie kaloryfera krok po kroku. Jaką farbę, pędzel i akcesoria wybrać, aby skutecznie pomalować grzejnik?
Cieknący kaloryfer
Przyczyn cieknącego kaloryfera może być kilka. Nieszczelny zawór, uszkodzone żeberka grzejnika lub cieknący śrubunek. W niektórych wypadkach konieczna będzie wymiana zaworu czy uszczelek, ale niekiedy trzeba zainstalować nowy ogrzewacz powietrza. Uszczelnienia kaloryfera można dokonać samemu, jednak jeśli mieszkasz w budynku z rozbudowaną instalacją grzewczą (np. w bloku), zdecydowanie lepiej jest poprosić hydraulika o pomoc.
Błędy montażowe grzejnika lub instalacji
Gdy żaden z powyższych sposobów na rozwiązanie problemu się nie sprawdził, może się okazać, że grzejnik został po prostu źle zamontowany. Każdy kaloryfer posiada dwa zawory: odpływowy i rozprowadzający. Gdy podłączy się je odwrotnie, cały obieg wody nie będzie przebiegał poprawnie (lub wcale). Jedynym rozwiązaniem jest ponowne zamontowanie grzejnika. Można zatrudnić fachowca lub samemu zabrać się za poprawę błędów montażowych. Pamiętaj o odłączeniu dopływu wody – inaczej będziesz miał do czynienia z małą powodzią.
Za niskie ciśnienie w instalacji
Kolejnym powodem niedziałającego grzejnika może być zbyt niskie ciśnienie w instalacji. Gdy ciśnienie jest zbyt niskie, ciepła woda nie dostaje się do obiegu, a w rezultacie nie dochodzi do kaloryfera. Co zrobić w takim przypadku? Gdy mieszkasz w domu jednorodzinnym, możesz samodzielnie zwiększyć ciśnienie. Jeśli zaś nie masz dostępu do kotłowni, musisz zgłosić się do zarządcy budynku, ponieważ przeważnie problem leży po stronie ciepłowni.
Złe wyregulowanie nastawy wstępnej w zaworze termostatycznym
Nastawa wstępna umieszczona jest pod gałką termostatu i występuje najczęściej przy instalacjach zamkniętych. Jej głównym zadaniem jest regulowanie obiegu wody w kaloryferze, a im niższe nastawienie, tym większe stłumienie wody. Dlatego gdy grzejnik nie grzeje prawidłowo, można zmienić ustawienia nastawy wstępnej i zwiększyć poziom przepływu gorącej wody.
Dlaczego grzejnik grzeje do połowy?
Niewielka różnica w temperaturze między dolną a górną częścią grzejnika jest czymś naturalnym. Problem pojawia się wtedy, gdy górna część nagrzewa się maksymalnie, a dolna pozostaje zimna jak lód. Taka sytuacja jest w niemal każdym przypadku równoznaczna z zapowietrzeniem kaloryfera.
Powodem zbyt niskiego ciśnienia w instalacji nie musi być jednak tylko zbyt duża ilość powietrza. Czasami mogło dojść do uszkodzenia niektórych części i wycieku wody. Do sprawdzenia poziomu ciśnienia posłuży Ci manometr.
Może się również zdarzyć sytuacja, że nie wszystkie kaloryfery działają tak samo. Co zrobić, gdy na przykład tylko ostatni grzejnik nie grzeje? Pierwszym krokiem będzie samodzielne wymuszenie przepływu wody poprzez zakręcenie pozostałych grzejników i maksymalne przekręcenie gałki termostatu. Jeśli grzejnik zacznie powoli grzać, sprawdź wyregulowanie nastawy wstępnej – być może jest niższe niż pozostałych kaloryferach. Gdy jednak nie będzie grzał na całej powierzchni, oznacza to, że przepływ wody jest zablokowany i należy go udrożnić. Wtedy możesz spróbować zdjąć i przepłukać kaloryfer. Jeżeli i to nie pomoże – wezwij fachowca.
Jak odpowietrzyć grzejnik samemu?
Wymiana grzejnika jest ostatecznością. Najpierw spróbuj samodzielnie poradzić sobie z problemem, a zacznij właśnie od odpowietrzania. Nie jest to skomplikowany zabieg i każdy może wykonać go samodzielnie.
Po pierwsze – zakręć grzejnik za pomocą termostatu. Jeśli Twój kaloryfer go nie posiada, odetnij dopływ wody. Następnie będzie Ci potrzebny klucz lub płaski śrubokręt. Za jego pomocą odkręć zawór odpowietrzający, który zazwyczaj znajduje się w górnej, zewnętrznej partii kaloryfera. Usłyszysz charakterystyczny świst, a gdy z zaworu zacznie lecieć woda, to znak, że należy go natychmiast zakręcić. Gotowe!
Grzejniki elektryczne, które dogrzeją Twój dom:
Pamiętaj, aby przed odpowietrzaniem postawić pod zaworem miskę lub ścierkę na wypadek zbyt dużego upływu wody. Warto też uprzednio sprawdzić ciśnienie w instalacji. Gdy będzie za niskie, odpowietrzanie nie przebiegnie prawidłowo.
Z poprzedniej części artykułu wiesz już, dlaczego dochodzi do zapowietrzania kaloryfera. Teraz dowiesz się, w jaki sposób można temu zapobiec. Najlepiej zacząć jeszcze przed sezonem grzewczym, ponieważ najprostszym sposobem jest po prostu uprzednie odkręcenie termostatu (najlepiej tuż przed grzaniem). Warto wtedy także oczyścić grzejnik z kurzu i innych zabrudzeń, które zapychają instalację.
Każdy lubi, gdy w jego mieszkaniu jest ciepło – niesprawny kaloryfer może stanąć na przeszkodzie cieszeniu się przytulną atmosferą. Problemy najczęściej tkwią w zbyt dużej ilości powietrza w instalacji grzewczej, ale powodów może być co najmniej kilka. Grzejnik nie grzeje mimo odpowietrzenia? Wypróbuj którąś z naszych metod rozwiązania tego problemu!
Sprawdź też: Osłony na kaloryfer – czy warto maskować grzejnik? Wady i zalety osłon kaloryferowych
Najprawdopodobniej zatkany grzejnik poprzez kamień
Dziękuję za wyczerpujący instruktaż…u nas wlasnie nagle w łazience całkowicie zimny kaloryfer. Odpowietrzanie bez skutku…hm….