1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Jak oszczędzać prąd? Skuteczne sposoby

Zrób to sam

1 rok temu

Jak oszczędzać prąd? Skuteczne sposoby

Oświetlenie Wyposażenie
15
0
0
15
0

Jak oszczędzać prąd w domu? Jak obniżyć rachunki za prąd? Poznaj sprawdzone sposoby i zredukuj zużycie prądu! Zdradzamy najlepsze rozwiązania na to, jak oszczędzać energię.

Jak oszczędzać prąd w domu?

Zdające się nie kończyć podwyżki cen za energię elektryczną sprawiają, że poszukujemy sposobów na to, jak można oszczędzać prąd. Gwarantujemy, że wystarczy zmiana kilku nawyków, a roczne zużycie energii będzie znacznie niższe!

Jak oszczędzać prąd? Listwy
Korzystanie z listew to świetny sposób na to, jak oszczędzać prąd!

Odłączanie urządzeń w pełni naładowanych lub takich, z których nie korzystamy, to podstawa. Najłatwiej będzie Ci się stosować do tego zalecenia, jeśli zainwestujesz w listwy. Wyłączenie przedłużacza jest znacznie łatwiejsze niż wyciąganie z gniazdek wszystkich ładowarek, wtyczek od komputera, pralki czy innych sprzętów codziennego użytku.

Sprawdź też: Co musisz wiedzieć o Zero Waste? Na czym dokładnie polega Zero Waste?

Każde z pomieszczeń może zostać uzbrojone w konkretne zasady, dzięki którym obniżysz opłaty! Przejdź razem z nami przez kuchnię i łazienkę oraz poznaj więcej znakomitych pomysłów na to, jak oszczędzać prąd!  

Jak oszczędzać prąd w kuchni?

W jaki sposób obniżyć rachunki za prąd w kuchni? Zasady są naprawdę proste! Nie wpłyną one znacząco na Twój komfort przygotowywania dań czy zmywania naczyń, a stosowanie się do nich wejdzie Ci w krew bardzo szybko.

W pierwszej kolejności najlepiej jest zaznaczyć, że wybór kuchenki gazowej jest może mniej nowoczesny – ale o wiele tańszy od indukcji w ogólnym rozrachunku. Korzystając z niej i gotując potrawy, możesz sporo zaoszczędzić. Jeśli jednak posiadasz indukcję – jak oszczędzać prąd podczas gotowania? 

  • Nie otwieraj piekarnika bez potrzeby – zbyt częsta kontrola dań sprawia, że ciepło ulatuje, w wyniku czego urządzenie musi nagrzewać się ponownie do oczekiwanej temperatury.
  • Stosuj pokrywki – taka praktyka skraca czas przygotowywania potraw, ponieważ w garnku utrzymuje się stała temperatura.
Jak oszczędzać prąd w kuchni
Zbyt częste otwieranie piekarnika oraz zdejmowanie pokrywek z garnków wydłuża czas przygotowania dań

Zaraz po ugotowaniu potraw poczekaj przed włożeniem ich do lodówki. Pozwól im nabrać temperatury pokojowej. Dopiero po ostygnięciu umieszczaj dania w lodówce i zwracaj uwagę, by zawsze była szczelnie zamknięta.

Jeżeli korzystasz z czajnika elektrycznego i tu znajdzie się sposób na oszczędzanie energii! Pamiętaj, by zawsze gotować tyle wody, ile potrzebujesz. Dzięki temu urządzenie pracować będzie o wiele krócej.

Jak oszczędzać prąd w łazience?

Mówiąc o kuchni i łazience, nie można pominąć kwestii wody. Sposoby na to, jak na niej zaoszczędzić, znajdziesz w artykule Jak oszczędzać wodę? Przykłady, których mogłeś nie znać! Tak jak i w tym przypadku – wystarczy jedynie zmiana kilku nawyków!

Warto byś zwracał uwagę na właściwe korzystanie z pralki. Nie uruchamiaj jej, jeśli nie jest pełna. Tak samo postępuj w przypadku zmywarki – dzięki temu będziesz zmuszony rzadziej używać tych sprzętów i tym samym zaoszczędzisz prąd elektryczny!

W łazienkach często stosujemy ogrzewanie podłogowe – na tym też możemy oszczędzić, jeśli pogodzimy się z nieco niższą temperaturą w pomieszczeniu. Zastosowanie dywaników znacznie zmniejszy dyskomfort korzystania z pomieszczenia, jeśli zdecydujesz się rzadziej korzystać z ogrzewania. 

Doskonałym sposobem na to, jak oszczędzać prąd, jest korzystanie z trybu „eko” lub „oszczędzanie energii”. Mnóstwo nowoczesnych urządzeń posiada tę opcję, a nie każdy o niej wie! Koniecznie sprawdź, czy Twoja pralka, lodówka lub telewizor mogą zostać skonfigurowane w ten sposób i ciesz się niższymi opłatami za prąd elektryczny!

Sposoby na bojler elektryczny! Jak oszczędzać na nim prąd?

Największy pożeracz prądu – bojler elektryczny, to zmora wielu osób, która wybrała ten sposób nagrzewania wody. Teoretycznie jest to rozwiązanie niewymagające od użytkownika znajomości rozpalania ognia, a także jest to urządzenie mało podatne na usterki – jednak koszta, które generuje, mogą być naprawdę wysokie.

Bojler elektryczny - jak oszczędzać prąd?
Zmniejszenie rachunków za pomocą bojlera elektrycznego jest możliwe!

Aby obniżyć rachunki za prąd, które generuje bojler elektryczny, warto wyposażyć się w specjalny sterownik. Dzięki niemu możemy ustawić, kiedy urządzenie się włączy i zacznie nagrzewać wodę, zamiast nieustannie pracować. Dostępna jest w nim również opcja wyłączenia bojlera.

Oczywiście można też samodzielnie ustalać moment nagrzewania poprzez ustawienie grzałki lub wypięcie bojlera z prądu, lecz jeśli o tym zapomnimy – bojler będzie wciąż zużywać prąd.

Sprawdź też: Zbiornik na deszczówkę — po co płacić za wodę, która jest za darmo?!

Aspektem, na którym w tym przypadku warto zwrócić uwagę, jest ponownie zużycie wody. Zakręcanie jej podczas mycia zębów czy wybranie prysznica zamiast kąpieli również ograniczy marnowanie wody i tym samym prądu.

Jak oszczędzać prąd? Sposoby na oświetlenie

Lampy, lampki i żyrandole tak samo jak inne urządzenia zużywają mnóstwo energii elektrycznej. Kiedy poznasz nasze sposoby, dzięki którym dowiesz się, jak oszczędzać prąd – Twoje rachunki znacznie się uszczuplą!

Przede wszystkim korzystaj ze światła dziennego. Szczególnie latem, kiedy dni są długie, warto wpuścić do swojego mieszkania jak najwięcej promieni słonecznych. Przestaw biurko lub stół bliżej okna i tym samym zyskaj naturalne oświetlenie na cały dzień!

Wymiana żarówek na energooszczędne
Wymiana zwykłych żarówek na LED-y lub żarówki energooszczędne to świetny pomysł

Nie gaś światła, jeśli zaraz będziesz musiał je zapalić ponownie  – natomiast jeśli opuszczasz pomieszczenie na dłużej, zawsze gaś światło. Wiele pomóc może również korzystanie z mniejszej lampy niż uruchamianie żyrandola, który pobiera więcej prądu. Jeżeli nie jest to konieczne – korzystaj z lamp podłogowych lub nocnych.

Zainwestuj w żarówki energooszczędne. Ich cena zazwyczaj jest wyższa, jednak żywotność znacznie dłuższa od zwykłych żarówek. Szczególnie warto zamontować je w salonie lub innym pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Doskonałym rozwiązaniem w przedsionku czy do oświetlenia domu z zewnątrz są lampy reagujące na ruch. Włączają się tylko wtedy, gdy przechodzimy, więc nie ma ryzyka, że będą się palić całą noc. Delikatne oświetlenie mogą zapewnić Ci natomiast lampki solarne, które montuje się na ścianie lub w ziemi, podobnie jak odstraszacz gryzoni.

Jakie urządzenia mają najwyższe zużycie prądu?

Nie musimy tak naprawdę niczego gotować, prać czy grać na komputerze, aby rachunki powiększały się z godziny na godzinę. Urządzenia nieodłączone z prądu, ładowarki, a także sprzęty, które nie mogą być odłączone (na przykład lodówka), pobierają energię elektryczną bez ustanku.

Przodownikami w kategorii największych pożeraczy energii elektrycznej są bojlery i płyty indukcyjne. To na te urządzenia trzeba najbardziej uważać, jeśli chcesz obniżyć rachunki za prąd. Następne w kolejności są lodówki, zmywarki i piekarniki. Zasady co do oszczędnego korzystania z nich już znasz!

Sprawdź też: Kompostownik — jak kompostować? Wszystko, co musisz wiedzieć o kompostowaniu

Oprócz tego, szczególnie w czasach home office, gdy pracujemy z domu, ogromnymi pochłaniaczami prądu stały się komputery. Ich działanie przez 8 godzin dziennie znacznie obciąża nasze rachunki. 

Czy istnieje jakieś urządzenie do oszczędzania prądu?

Oczywiście, urządzenie te nazywa się kondensator prądu – jednak stosuje się je jedynie w fabrykach, gdzie pobierana jest naprawdę duża moc elektryczna. W domowych warunkach doskonale sprawdzą się urządzenia takie jak:

  • żarówki LED Wi-Fi,
  • gniazdka Smart Plug,
  • sterownik do bojlera elektrycznego,
  • czujniki temperatury i systemy sterowania ogrzewaniem.
Smart home - inteligentny dom
Koncepcja inteligentnego domu jest bardzo wygodną i bezpieczną opcją!

Wszystkie te elementy składają się na inteligentny dom, który w przyszłości możesz rozbudować o wykrywacze czadu i dymu, czujniki wody oraz inne urządzenia, którymi steruje się z poziomu smartfona. Idea smart home staje się coraz popularniejsza ze względu na wygodne użytkowanie i zwiększone bezpieczeństwo.  

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak oszczędzać prąd. Który z tych sposobów jest dla Ciebie nowością? Czy korzystasz z któregoś z nich regularnie? A może masz inne pomysły na to, jak zaoszczędzić na prądzie? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoim zdaniem i własnymi doświadczeniami!

A jeśli chcesz poznać więcej przydatnych treści – zajrzyj na naszą stronę główną. Regularnie pojawiają się tam nowe artykuły! Jeżeli jednak chcesz pozostać w tematyce eco friendly – polecamy następujące pozycje:

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.