1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Pielęgnacja roślin doniczkowych – praktyczne porady

Poradniki

2 lata temu

Pielęgnacja roślin doniczkowych – praktyczne porady

Rośliny
9
1
0
9
1

Pielęgnacja roślin doniczkowych różni się w zależności od pory roku, rodzaju rośliny, czynników panujących w mieszkaniu oraz sytuacji zdrowotnej naszej domowej flory. Jak więc radzić sobie z pielęgnacją roślin pokojowych? Czy są jakieś odgórne, uniwersalne zasady?

Pielęgnacja roślin doniczkowych w zależności od pory roku

Niektóre zasady dotyczące pór roku, które warto znać, odnoszą się do wszystkich roślin. Zastosowanie się do nich pozwoli Ci uniknąć wielu nieprzyjemności, a nawet być może uratuje kilka sadzonek przed złymi decyzjami. Sprawdź, w jaki sposób postępować z roślinami doniczkowymi w okresie zima – wiosna oraz lato – jesień!

Zima – wiosna

Pielęgnacja roślin pokojowych zimą i wczesną wiosną nie należy do najprostszych. Często wtedy łodygi wydłużają się w poszukiwaniu lepszego oświetlenia, rozwijają się coraz mniejsze listki i mało który śmiałek ma siłę kwitnąć. Oczywiście istnieją rośliny, które mają odwagę rozwijać pąki kwiatowe w zimowych miesiącach – możesz je poznać w tym artykule

pielęgnacja roślin doniczkowych - przecieranie liści z kurzu
Pielęgnacja roślin doniczkowych może wydawać się skomplikowana, jednak w ogóle taka nie jest!

Niestety większość, a nawet niemalże wszystkie kwiaty do domu nie są wtedy w najlepszej kondycji i prezentują się dość nieestetycznie. Jak o nie zadbać? Najważniejsze, by w tym okresie ich nie nawozić (lub nawozić specjalnymi „zimowymi nawozami”) oraz zapewniać możliwie największą ilość promieni słonecznych lub oświetlenie z lamp. Ważne jest również zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza, która zwykle jest niska przez to, że mamy włączone kaloryfery skutecznie wysuszające powietrze.

Pamiętaj również o temperaturach – otwarte okno bez zabrania roślin z parapetu zimą lub spacer mroźną porą do domu z roślinką pod pachą może skończyć się katastrofą. Większość roślin domowych źle reaguje na temperatury niższe niż 17 stopni Celsjusza!

Sprawdź też: Pochłaniacz wilgoci – zainwestuj w dobre samopoczucie

Gdy wiosna rozpocznie się na dobre, możesz powrócić do nawożenia swoich zielonych pociech, zakręcić kaloryfery i zacząć wyczekiwać pierwszych oznak wprowadzenia lepszej rutyny pielęgnacyjnej. Kwiaty domowe kwitnące już w tym momencie mogą zacząć swoje popisy ślicznymi, kolorowymi płatkami, a uśpione bulwy ruszą raz-dwa!

Lato – jesień

Pora letnia to czas, gdy kwiaty doniczkowe domowe czują się bosko. Koniecznie podlewaj wtedy je regularnie, nie zapominając o nawożeniu. Jeżeli masz taką możliwość – możesz nawet wystawić je na balkon, tam będzie im jeszcze lepiej.

Oczywiście lato ma też swoje minusy – jednym z nich jest pojawienie się większego zagrożenia szkodnikami roślin doniczkowych. Mogą one się pojawić w Twoim mieszkaniu przyniesione wraz z nowym roślinnym nabytkiem, na owocach lub warzywach, a nawet na ubraniu! Równie dobrze mogą dostać się do niego przez uchylone okno albo otwarty balkon.

Jesienią uważaj na ilość wlewanej wody do doniczek i powoli zacznij wprowadzać „zimowy nawóz”, a także stopniowo zaprzestawaj używania standardowego. Rozpocznij przygotowania roślin jednorocznych na zimowy spoczynek – odpowiednio uśpione ruszą już z pierwszymi dniami wiosny! 

Przesadzanie i podłoże – standardowa i zapobiegawcza pielęgnacja roślin doniczkowych

Na czym polega pielęgnacja roślin doniczkowych, która zapobiega wielu problemom? Wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad i już możemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, by nasze kwiaty były zabezpieczone przed chorobami. 

Powinieneś wiedzieć, że rośliny sprzedawane w marketach często bywają przelane i są posadzone w nieodpowiednim podłożu. Ta „ziemia” to zwykle włókno kokosowe, które zachowuje się tragicznie w normalnych warunkach uprawowych. Bardzo ważne jest, by po przyniesieniu kwiatu do domu niezwłocznie go przesadzić – tu dowiesz się jak to zrobić. Jeżeli nie podejmiesz tego kroku, istnieje duża szansa, że nawet najlepsza pielęgnacja roślin doniczkowych nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków.

Dzięki wymianie ziemi możesz określić stan korzeni, dokładnie przyjrzeć się liściom od spodu i wypatrzeć czy Twoja roślina nie ma na sobie żadnych szkodników lub zmian chorobowych. Zalecamy, by nawet po takiej inspekcji przetrzymywać rośliny domowe na tak zwanej „kwarantannie”. Upewni nas ona, że z roślinką nie dzieje się nic złego.

Sprawdź też: Jak hodować wrzosy na balkonie? Jak je pielęgnować?

Młode kwiaty należy przesadzać co roku do świeżych mieszanek, najlepiej lekkich i przepuszczalnych – mało która roślina lubi gliniaste, ciężkie podłoże. Duże rośliny doniczkowe wymagają przesadzania co kilka lat, a jeśli są naprawdę gigantyczne, wystarczy im, jeśli wymienisz jedynie wierzchnią warstwę ziemi.

Stwórz najlepsze warunki dla roślin doniczkowych!

Nawet najlepsza pielęgnacja roślin w biurach czy domach nie przyniesie pozytywnych skutków, jeśli warunki do uprawy są tragiczne. Nie istnieją żywe kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują światła dziennego – jeśli ktoś potrzebuje rośliny do zupełnie ciemnego pomieszczenia, wystarczy zakupić sztuczny egzemplarz. W obecnych czasach bywają one nierozróżnialne od prawdziwych sztuk. Można także spróbować zadbać o naprawdę dobre doświetlenie. W takim razie – jakie warunki powinny mieć zapewnione kwiaty doniczkowe do domu?

Stanowiska

Nie wszystkie rośliny domowe preferują te same stanowiska. Najlepiej zawsze celować w te najbliższe ideału, a jeśli nie będą im odpowiadać, wystarczy wypróbować inne. Wyjątkiem mogą tu być na przykład fikusy, one po przyniesieniu muszą się zaaklimatyzować, więc gdy zaczną zrzucać masowo liście, poczekaj – a dopiero po kilku tygodniach przestaw, jeśli sytuacja się nie polepszy. 

Innym odstępstwem od reguły są kaktusy i sukulenty – im ciemny kąt nigdy nie będzie służyć. Kąpiele słoneczne są im konieczne, by zdrowo rosły i nie wyciągały się do światła, przybierając nieestetyczny pokrój.

Duża większość roślin doskonale będzie się czuć na jasnym stanowisku, nieco osłoniętym od promieni słonecznych. Delikatna osłona uchroni liście i kwiaty przed poparzeniem zbyt wysoką temperaturą.

Podlewanie i nawożenie

Rośliny domowe nie przeżyłyby bez tego elementu. Regularne podlewanie wystarczającą ilością odpowiedniej wody jest kluczowe do zdrowego i bezproblemowego wzrostu. Jak to zrobić? To bardzo proste! Zastosuj się do tych zasad:

 • do podlewania używaj przegotowanej lub przefiltrowanej wody w temperaturze pokojowej;
 • podlewaj dopiero wtedy, gdy widzisz, że roślina nieco oklapła lub jej ziemia jest zupełnie sucha na długość palca wetkniętego do środka ziemi (wyjątek to kaktusy i sukulenty, u nich ziemia musi wyschnąć na wiór lub łodygi muszą stać się lekko pomarszczone);
 • nie stosuj się do podlewania raz na ileś czasu – nie zawsze masz takie same warunki w domu, nawet w ciągu tygodnia;
 • zawsze po 10 minutach od podlania roślin wylewaj nadmiar wody z podstawki – w tym czasie roślina pobrała już tyle wody, ile potrzebuje.

A jak jest z nawożeniem? Najważniejsze zasady to:

 • nie stosuj nawozów zaraz po przesadzeniu roślin;
 • używaj odżywek w dawkach zalecanych przez producenta;
 • nie przesadzaj z częstotliwością nawożenia;
 • stosuj nawozy dopasowane do potrzeb konkretnych roślin.

Sprawdź też: Czy nawilżacz na kaloryfer działa? Jak wyglądają nawilżacze na grzejniki, w jakich są cenach i czy można wykonać je samodzielnie?

Pielęgnacja roślin doniczkowych pod tym względem nie jest zbyt skomplikowana. Jak w takim razie jest ze spryskiwaniem i ogólną wilgotnością?

Temperatura i wilgotność

Te dwa elementy, czyli temperatura i wilgotność stoją ze sobą w parze nieprzypadkowo. Można do nich dodać jeszcze odpowiednią wentylację i będziemy mieć komplet trzech najważniejszych czynników wpływających na to, czy możemy zraszać nasze rośliny. Od nich to bowiem zależy. Jeżeli posiadamy odpowiednią temperaturę i wentylację – możemy spryskiwać nasze rośliny wodą (najlepiej przefiltrowaną i odstaną, by uniknąć nieestetycznych zacieków). Jest to jednak słaby sposób na podniesienie wilgotności wokół rośliny.

Najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności jest zainwestowanie w nawilżacz powietrza. Dzięki temu mamy pewność, że nie dokładamy cegiełki do łatwiejszego wykształcenia się chorób grzybowych i faktycznie na dłuższy czas podnosimy wilgotność wokół naszych zielonych pociech.

Kluczowa jest jednak temperatura – żadne nawilżanie powietrza nie przyniesie pozytywnych skutków, jeśli nasze kwiaty doniczkowe muszą znosić temperaturę niższą niż 16–18 stopni Celsjusza. 

Choroby i szkodniki

Ostatnim aspektem niezmiernie wpływającym na odpowiednią pielęgnację to choroby i szkodniki roślin doniczkowych. Ich działanie jest w stanie w bardzo krótkim czasie uśmiercić zainfekowany kwiat, a także przenieść się na inne egzemplarze w naszej domowej dżungli.

Sposoby na rozpoznanie chorób i szkodników znajdziesz w tym artykule – mamy nadzieję, że okaże się on przydatny. Wymieniliśmy tam najczęstsze powody zachorowań, ich objawy, a także wskazówki, które pomogą Ci odkryć, jakie insekty bezwstydnie częstują się Twoimi roślinami pokojowymi.

Czy Twoim zdaniem pielęgnacja roślin doniczkowych jest trudna? Do jakich innych zasad dbania o nie się stosujesz? Koniecznie podziel się z nami tymi informacjami w sekcji komentarzy!

Poznaj inne roślinne treści, klikając w następujące artykuły:

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *