1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady

Ogród i balkon

2 lata temu

Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady

Porządki domowe Rośliny
12
0
0
12
0

Wiosna w ogrodzie to czas, kiedy rośliny wybudzają się z zimowego snu. Ponownie wchodzą w okres wegetacji, gdy temperatura powietrza – a tym samym gleby – wzrasta. Dlatego musisz zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Jakie czynności wykonać w ogrodzie po zimie?

Coraz dłuższe dni oraz mocniejsze promienie słoneczne potwierdzają, że wiosna w ogrodzie weszła w zaawansowaną fazę. Widać to zwłaszcza po wielu roślinach, które zaczynają przywracać swój dawny blask. Aby jednak im w tym pomóc, musisz wykonać kilka prac w ogrodzie, które doprowadzą go do porządku po zimowej przerwie. Od czego zacząć?

Wiosna w ogrodzie – kiedy rozpoczynamy porządki?

Kiedy dokładnie rozpocząć prace w ogrodzie, gdy nadchodzi wiosna? Jest to bardzo ważne pytanie. Czynności porządkujące Twój ogród powinieneś zacząć już w marcu. Czeka Cię mnóstwo pracy, ponieważ wiosna jest bardzo intensywną porą roku dla każdego miłośnika ogrodnictwa. Wszystkie rośliny budzą się do życia, ale trzeba przede wszystkim uporządkować podłoże po zimowym zastoju, aby ułatwić im prawidłowy wzrost. Przed Tobą wiele zadań, do których można zaliczyć choćby zadbanie o trawnik po zimie, przekopanie podłoża (spulchnianie ziemi) czy sadzenie nowych roślin. Nie zapominaj również o takich czynnościach jak renowacja mebli ogrodowych czy czyszczenie oczka wodnego. Jak widzisz, czeka Cię sporo pracy!

Pamiętaj, że spulchnianie ziemi jest bardzo ważne, gdy zawita wiosna w ogrodzie
Aby rośliny mogły zdrowo rosnąć, powinieneś odpowiednio spulchnić ziemię

Odsłoń wszystkie rośliny

Jeśli osłaniałeś poszczególne rośliny na okres zimowy, teraz jest czas, by te znowu ujrzały wiosenne słońce. Jednak nie spiesz się zbytnio z tą czynnością, zwłaszcza gdy Twój ogród zmaga się jeszcze z codziennymi, porannymi przymrozkami. Nie warto podejmować pochopnych decyzji – lepiej nieco poczekać na lepszą i pewniejszą pogodę, ponieważ zimno wciąż może zaszkodzić zakrytym roślinom. Z drugiej strony powinieneś jednak pamiętać, że trzeba uważać na zbyt silne działanie promieni słonecznych. Dlatego nie odsłaniaj roślin w gorący, wiosenny dzień. Te bowiem odzwyczaiły się od mocnego słońca, więc lepiej wybrać na tę czynność bardziej pochmurny dzień.

Sprawdź też: Mysz w domu? Sprawdź sposoby jak złapać mysz polną

Porządki po zimie

Od marca możesz – a nawet powinieneś – zacząć wszelkie porządki w ogrodzie, jeśli chcesz, aby ten szybko odzyskał urok z poprzedniego lata. Na pewno na trawniku i w grządkach kwiatowych zalega pełno zaschniętych liści czy gałęzi, które są pozostałością po minionej jesieni. Za pomocą grabi musisz zebrać również wszystkie śmieci, które z pewnością przyniósł wiatr. Nie zdziw się, jeśli zbierzesz sporo worków z odpadami do wyrzucenia. Bowiem pod utrzymującą się pokrywą śnieżną trudno było ocenić faktyczny stan Twojego ogrodu.

Pomóż trawnikowi w regeneracji

O pracach z trawnikiem po zimie dokładnie pisaliśmy już tutaj. Jeśli więc interesuje Cię ten temat, z pewnością dowiesz się z artykułu, jak dokładnie zregenerować zielone podłoże po zimowej przerwie. Chcielibyśmy jednak podsumować te prace w kilku krokach.

  1. Usuwamy pożółkłą darń – przeprowadzisz tę czynność za pomocą zwykłych, domowych grabi.
  2. Oczyszczamy podłoże z nagromadzonego filcu i mchu – zabieg wertykulacji przeprowadzisz wygodnie przy użyciu wertykulatora.
  3. Napowietrzamy glebę, ponieważ rozluźnione podłoże sprzyja ukorzenianiu się roślin – zabieg aeracji przeprowadzisz przy użyciu albo wideł (w przypadku niewielkiego terenu), albo aeratora. 
  4. Dosiewamy trawę tam, gdzie to konieczne – może bowiem okazać się, że po zimie pojawią się pewne ubytki.
  5. Nawozimy trawnik przeznaczonym dla niego uniwersalnym preparatem. Możesz skorzystać też ze skonkretyzowanego nawozu (azotowego, fosforowego czy potasowego) – w zależności, których składników Twoja roślina akurat potrzebuje w danym momencie.
  6. Utrzymujemy wilgotne podłoże (zraszamy trawnik) i regularnie kosimy (raz na tydzień).

Czas na przycięcie drzew i krzewów

Początek wiosny w ogrodzie to również konieczność przycięcia niektórych drzew oraz krzewów. Musisz jednak wiedzieć, które wymagają tego zabiegu już w marcu (ewentualnie w pierwszej połowie kwietnia), ponieważ niektórym roślinom możesz zaszkodzić zamiast pomóc zbyt wczesnym skracaniem pędów.

Sprawdź, które krzewy i drzewa przycinać wczesną wiosną w ogrodzie
Wczesną wiosną w ogrodzie przycinaj tylko te drzewa i krzewy, które tego wymagają

Z całą pewnością, gdy nadejdzie wiosna w ogrodzie, przycinaj wszystkie drzewka owocowe. Dzięki temu polepszysz ich kondycję, a przede wszystkim wpłyniesz na estetyczny wygląd roślin. Zwarta, dobrze wyglądająca korona drzewka to nie wszystko, czego możesz oczekiwać po przycięciu jego gałązek. Również więcej światła słonecznego zapewnisz rozwijającym się na nim owocom. To na pewno poskutkuje dorodniejszym plonem.

Sprawdź też: Jak pozbyć się gołębi z balkonu — podpowiadamy! Gołąb — nieproszony lokator na Twoim balkonie

Dobrze jest również przyciąć poszczególne krzewy. Jednak zawsze zwracaj uwagę na ich gatunek. Te, które kwitną wiosną, potrzebują jeszcze czasu na przeprowadzenie tego zabiegu, więc przycinania ich podejmij się dopiero wtedy, gdy już przekwitną. W innym przypadku mógłbyś nawet całkowicie pozbawić ich szansy na wypuszczenie pięknych kwiatów. Natomiast wszystkie pozostałe krzewy, które będą kwitły w późniejszym okresie, warto przyciąć już w marcu lub kwietniu.

Wspomagaj rozwój roślin za pomocą nawozów

Aby rośliny mogły szybko zregenerować się po okresie zimowym, potrzebują nieco Twojej pomocy. Warto uzupełnić podłoże w cenny dla nich pokarm (lub zastosować nawożenie dolistne) przy użyciu odpowiednich preparatów. Na rynku dostępne są przeróżne nawozy wieloskładnikowe, więc z pewnością dopasujesz produkty do konkretnych odmian roślin. Dobrym rozwiązaniem jest jednak stosowanie wiosną w ogrodzie preparatów z dużą ilością azotu w składzie. Bowiem ten pierwiastek wpływa na prawidłowy wzrost całej rośliny, a jego odpowiednia ilość w glebie przełoży się na ogólną jej kondycję.

Planowanie i przygotowywanie ogródka warzywnego

Marzec i kwiecień to dwa miesiące, kiedy powinniśmy już zadbać o ogródek warzywny. Nie jest to jednak czas na wysiewanie wszystkich roślin – niektóre zasadzisz dopiero w maju (a nawet w czerwcu). Są jednak gatunki, które bez problemu zasiejesz od razu, gdy pojawi się wiosna w ogrodzie – to m.in. marchew, rzodkiew czy groch. 

Zacznij uprawę wcześniej, przygotowując rozsady roślin w warunkach domowych
Jeśli chcesz zbierać szybciej obfite plony, przygotuj wcześniej w domu rozsady roślin

Zanim jednak posadzisz poszczególne rośliny, ważne jest przygotowanie podłoża. Warto spulchnić glebę, aby warzywa mogły rozwijać swoje systemy korzeniowe. Powinieneś również uzupełnić ziemię w składniki odżywcze, stosując odpowiednie nawozy. Pominiesz jednak ten krok, gdy podjąłeś te czynności jesienią, np. przekopując wierzchnią warstwę z obornikiem.

Wyciągnij meble ogrodowe i przygotuj je na kolejny sezon

Meble ogrodowe – bez znaczenia, czy plastikowe, drewniane czy metalowe – wymagają wykonania kilku czynności renowacyjnych. Dostosujesz te zabiegi odświeżające do materiału, z którego zostało wykonane umeblowanie przeznaczone do użytku na zewnątrz.

Plastikowe meble ogrodowe najprawdopodobniej potrzebują wyłącznie przetarcia. Trudniejsze w zmyciu zabrudzenia zmuszą Cię do skorzystania z silniejszych preparatów lub zaawansowanych sprzętów, np. myjki ciśnieniowej.

Sprawdź też: Sofa ogrodowa – jaką wybrać? Sprawdź, z jakich materiałów oraz w jakich kształtach powstają kanapy na taras!

Z drewnianych mebli ogrodowych najpewniej będziesz musiał usunąć starą farbę – na pewno w tych miejscach, gdzie jej warstwa bardzo słabo się już trzyma. Dopiero po tej czynności powinieneś zaimpregnować materiał, a następnie pomalować go farbą lub lakierem o wybranym kolorze.

Natomiast metalowe meble ogrodowe najprawdopodobniej zostaną dotknięte przez rdzę. O tym, jak poradzić sobie z pojawiającym się procesem korozji, pisaliśmy więcej w tym artykule. W dużym skrócie – usuń rdzę za pomocą drucianej szczotki (ułatwisz sobie tę czynność domowymi sposobami lub gotowymi preparatami). Następnie nanieś warstwę ochronną na metalowe meble ogrodowe, korzystając z farby antykorozyjnej.

Zadbaj o oczko wodne

Jeśli chcesz, aby oczko wodne było dekoracją, a nie zbędnym dodatkiem w Twoim ogrodzie, musisz o nie odpowiednio zadbać. Proces ten nazywa się rewitalizacją i polega na wykonaniu kilku prac odświeżających sztuczny zbiornik.

Z pewnością przez zimę nagromadzi się w wodzie sporych zaschniętych liści czy gałęzi. Musisz więc wyczyścić oczko z pływających w nim zanieczyszczeń. Nie zapominaj o dokładnym umyciu dna zbiornika. Konieczne będzie zainwestowanie w preparaty zwalczające rozwijające się na nim glony. Na końcu uzupełnij oczko wodne ładnymi roślinami, które staną się dla niego sprawdzonymi ozdobami. Jeśli zbiornik spełnia warunki do życia ryb (przynajmniej metr głębokości oraz rok od jego założenia), możesz również i na nie się zdecydować.

Czas na umieszczenie sadzonek w podłożu

Drzewka oraz krzewy, które mają odkryte korzenie, trzeba posadzić od razu, gdy nadejdzie wiosna w ogrodzie. Inaczej jest jednak w przypadku kupowania sadzonek w donicach. Te przesadzisz w dowolnym momencie – od wiosny do jesieni. Oczywiście za każdym razem powinieneś przygotować podłoże pod nowe rośliny. Postaraj się więc oczyścić glebę z kamieni oraz chwastów i uzupełnić w niej składniki pokarmowe, które będą pobierane wraz z rozwojem drzewa czy krzewu.

Późna wiosna w ogrodzie – co robimy?

Jakie prace wykonuje się późną wiosną w ogrodzie? Mamy tu na myśli miesiące maj i czerwiec. Jest to czas, gdy możesz zacząć wsadzać do ogródka poszczególne rozsady warzyw, które przygotowałeś na domowym parapecie. Gdy minie ryzyko pojawienia się porannych przymrozków (po 15 maja, czyli tzw. zimnej Zośce), zacznij przesadzać sadzonki pomidorów do gruntu. Na przełomie maja i czerwca możesz tę samą czynność wykonać z wyhodowanymi krzakami papryk.

Sprawdź też: Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Maj to również dobry czas na wysianie warzyw dyniowatych (dyni, cukinii, ogórka czy arbuza). Jeśli jednak marzysz o zbieraniu plonu już w lipcu, powinieneś przygotować wcześniej ich rozsady w domu. Zacznij uprawę w domowych warunkach w połowie marca. Miesiąc wystarczy na rozwinięcie się zdrowej i gotowej do przesadzenia rośliny.

Wskazówki przy przesadzaniu domowych rozsad do gruntu

Warto również zaznaczyć, że przesadzanie roślin wyhodowanych w domu nie może być zbyt gwałtowne. Przed planowanym umieszczeniem sadzonki w gruncie należy ją hartować przez przynajmniej kilka dni. Zacznij wystawiać ją na zewnątrz na kilka godzin, a przez ostatnie dwie doby przed przesadzaniem zostaw ją na noc na dworze. Zapewnij młodej roślinie dobre warunki. Osłoń ją od działania mocnych promieni słonecznych, które mogą porazić delikatne liście rośliny. Pamiętaj także o zabezpieczeniu sadzonki przed wiatrem, ponieważ ten może połamać cienkie łodyżki.

Wysiłek, który przynosi zadowalające efekty

Nie lekceważ żadnych prac w ogrodzie związanych z przyjściem wiosny. Wszystkie czynności porządkujące teren wokół Twojego domu sprawią, że będziesz mógł niedługo cieszyć się pięknie zagospodarowanym obszarem do codziennego, letniego wypoczynku. Z pewnością wpłynie to na Twoje dobre samopoczucie nie tylko wiosną, ale i latem – zwłaszcza że w lipcu czy sierpniu czeka na Ciebie o wiele mniej obowiązków w ogrodzie. Pamiętaj, że włożony wysiłek odwdzięczy Ci się stosunkowo szybko, gdy wokół Twojego domu zrobi się kolorowo. Poszczególne rośliny zaczną ładnie kwitnąć lub przynosić obfite plony w postaci owoców czy warzyw.

Jakie jeszcze czynności wykonujesz, gdy zaczyna się upragniona wiosna w ogrodzie? Co sądzisz o wszystkich wymienionych pracach, które wymieniliśmy w naszym tekście? Koniecznie daj nam znać w komentarzu, jakie porządki czekają na Ciebie w Twoim domowym ogrodzie! Może o czymś zapomnieliśmy, a na co jednak warto zwrócić uwagę, by w efekcie teren wokół budynku wyśmienicie się prezentował.

Jeśli interesują Cię tematy związane z ogrodem, sprawdź nasze inne artykuły! Z pewnością wyniesiesz z ich lektury sporo przydatnej wiedzy, która szybko przyniesie pozytywne efekty. 

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *