- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Na jakie rośliny do cienia postawić w ogrodzie i na parapecie?
Jakie rośliny do cienia wybrać? Takich warunków na pewno nie lubi każda roślina, musisz więc dobrze zapoznać się z wymaganiami poszczególnych gatunków podczas aranżacji zacienionego ogrodu. Nasz poradnik na pewno Ci w tym pomoże!
Wiele osób myśli, że miejsca cieniste powinny być pozbawione roślinności, bo jedynie trawa może rosnąć w takich warunkach. Nic bardziej mylnego! Podpowiemy Ci, jakie gatunki roślin doskonale odnajdą się także w miejscach zacienionych!
Rośliny cieniolubne. Czy wiele odmian roślin lubi brak światła słonecznego?
Zastanawiasz się, czy roślin lubiących cień jest dużo? Uspokajamy, że nawet jeśli w Twoim ogrodzie są same cieniste miejsca – będziesz mógł cieszyć się widokiem wielu pięknych okazów. Owszem, większość roślin preferuje stanowiska słoneczne, jednak istnieje dość spora grupa, która potrzebuje do życia tylko minimalnej ilości światła słonecznego. Jakie to gatunki? Które krzewy i kwiaty lubią cień?
Cieniste miejsca w ogrodzie – jak je zagospodarować?
Spośród roślin lubiących cień wiele pięknie kwitnie, w związku z tym będą mogły wspaniale ozdobić Twój ogród. Myślisz o białych kwiatach, czerwono kwitnących krzewach czy ich barwa nie ma dla Ciebie znaczenia? Podczas aranżacji ogrodu koniecznie zwróć uwagę na design i kolorystykę wszystkich jego elementów. Postaraj się dopasować do siebie różne kwitnące rośliny, dobierz odpowiednie elementy wyposażenia i sofę ogrodową.
Sprawdź też: Trawy ozdobne: rozplenica japońska. Wszystko o uprawie i pielęgnacji
W cienistych miejscach ogrodu możesz zorganizować miejsce relaksu, w którym odpoczniesz od pracy i obowiązków, ale także od słońca, które wiele osób męczy. Powinieneś tam sadzić rośliny, które nie potrzebują światła słonecznego i będą zarazem piękną ozdobą Twojej oazy odpoczynku. Może warto przy okazji postawić na rośliny, które zapewnią osłonę przed wścibskim wzrokiem przechodniów? Bluszcz pospolity doskonale spełni tę funkcję. Podobnie jak rośliny, które mogą stanowić żywopłot zimozielony, który będzie zielony przez cały rok! W związku z tym zapewni Ci spokojne miejsce wypoczynku nawet jesienią czy zimą.
Krzewy, które lubią cień
Choć większość roślin preferuje stanowiska słoneczne, jest wiele, dla których brak bezpośredniego nasłonecznienia nie stanowi najmniejszej przeszkody. Dbanie o wilgotną glebę to jedyne, o czym musisz pamiętać podczas ich uprawy. Tak ma się sytuacja w przypadku barwinka pospolitego. Czy istnieją inne kwitnące rośliny, które preferują cień? Należą do nich także rododendrony oraz hortensja bukietowa.
Natomiast jeśli nie zależy Ci na kwitnieniu krzewów lubiących cień, możesz wybierać pomiędzy cisem pospolitym, ostrokrzewem i ligustrem.
Więcej o krzewach, które nie potrzebują bezpośredniego nasłonecznienia, przeczytasz w artykule: Krzewy do cienia, które najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie. Także naturalne żywopłoty ogrodowe lubią cień. Więcej o nich dowiesz się z kolejnego akapitu.
Wieloletnia roślina do cienia. Postaw na naturalny żywopłot
Czy istnieje roślina, która doskonale zapewni Ci prywatność, a przy okazji jest wieloletnią rośliną do cienia niewymagającą od Ciebie niemal żadnej dodatkowej pracy takiej jak zimowanie cebulek w piwnicy lub inne skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne? Zdecydowanie tak – wiele tego typu gatunków idealnie nadaje się na żywopłot.
Pierwszą z roślin, które możemy polecić jako żywopłotniewymagający niemal żadnego wysiłku, jest żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). Jest on bardzo trwały i może osiągać nawet 15 m wysokości. W zasadzie wszystkie odmiany tui sprawdzą się jako żywopłot w formie ściany, która będzie oddzielała Twoje miejsce od innych działek.
Sprawdź też: Jak przycinać tuje, żeby były gęste – poradnik na zagęszczony żywopłot krok po kroku!
Naszą kolejną propozycją jest bukszpan. Idealnie nadaje się na żywopłot ze względu na wieloletnią żywotność oraz fakt, że jest łatwy w utrzymaniu i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Podobnie zresztą jak bluszcz pospolity. Jakie inne rośliny sprawdzą się jako naturalna osłona ogrodowa? W wilgotnych miejscach możesz postawić na laurowiśnię oraz choinę kanadyjską.
Czy kwiaty lubią cień? Cieniste rabaty mogą być piękne!
Jeśli masz cienistą rabatę, warto posadzić tam rośliny, którym nie przeszkadza niewielka ilość słońca. Weź jednak pod uwagę to, że wiele z nich wymaga gleby wilgotnej, musisz więc pamiętać o regularnym podlewaniu. Na rabatach w cieniu – tak jak we wszystkich innych miejscach ogrodu – stosuj ważną zasadę ogrodniczą: sadź rośliny w większych grupach. Dzięki temu ogród nabierze charakteru. Pojedyncze rośliny posadzone gdzieniegdzie na pewno nie będą ciekawym elementem ogrodu, a za kilka sezonów mogą nawet całkowicie zniknąć nam z oczu.
Do roślin, które dobrze rosną w cieniu, należą między innymi: hosta, perukowiec oraz trójlist wielokwiatowy. Ponadto pamiętaj o tym, że wiosenne kwiaty cebulowe mogą być sadzone w cieniu lub półcieniu, szczególnie pod koronami drzew liściastych. Dodają one życia do cienistych obszarów oraz sprawiają, że są one atrakcyjniejsze i bardziej kolorowe.
Rośliny doniczkowe do cienia
Czy istnieją rośliny doniczkowe, które lubią cień? Oczywiście, że tak! Czym się charakteryzują? Zazwyczaj są łatwe w utrzymaniu, a przy tym pełne uroku. Doniczkowe rośliny cieniolubne odznaczają się niezwykłą odpornością na warunki środowiskowe. Z łatwością mogą przetrwać w pomieszczeniach o małej ilości światła, zazwyczaj także dobrze wytrzymują długie okresy suszy. Ponadto rośliny doniczkowe do cienia są łatwe w uprawie, a ich pielęgnacja nie wymaga wiele wysiłku. Jakie to rośliny kwitnące? Skrzydłokwiat i fiołek afrykański. Oprócz nich możesz postawić także na inne rośliny lubiące cień, które równie pięknie udekorują przestrzeń, choć nie kwitną. Należą do nich na pewno zamiokulkas oraz wężownica.
Sprawdź też: Najpiękniejsze gatunki kwiatów cieniolubnych
Chcesz dowiedzieć się więcej o roślinach doniczkowych do cienia? Większość roślin lubiących takie warunki opisaliśmy w artykule: Jakie kwiaty doniczkowe cieniolubne wybrać? To kompendium wiedzy pozwoli Ci wybrać rośliny lubiące cień, które idealnie nadadzą się jako ozdoby miejsc w domu, do których nie dociera światło słoneczne.
Jakie rośliny lubiące cień wybrać?
Miejsca cieniste w Twoim ogrodzie mogą z powodzeniem być zapełnione przez piękne okazy roślin wieloletnich, kwitnących, ozdobnych. W naszym artykule pokazaliśmy, że wybór jest naprawdę ogromny. Różnorodność roślin cieniolubnych na pewno pozwoli Ci znaleźć takie, które przypadną Ci do gustu. Podczas aranżacji ogrodu pamiętaj o tym, by sadzić rośliny odpowiadające nie tylko Twoim preferencjom estetycznym. Jeżeli nie masz czasu na czasochłonną pielęgnację – koniecznie postaw na cieniolubne rośliny, które nie wymagają zbyt skomplikowanych zabiegów. Wybierając rośliny, zwróć także uwagę na to, by wszystkie razem tworzyły spójną kompozycję.
A Ty jakie rośliny ozdobne wybrałeś do posadzenia w zacienionych miejscach ogrodu? Zdecydowałeś się na popularnego barwinka pospolitego, którąś z odmian rododendronów czy na osłonę w postaci na przykład bluszczu pospolitego? A może wybrałeś inne gatunki lubiące miejsca zacienione? Koniecznie podziel się swoimi refleksjami z pozostałymi czytelnikami w sekcji komentarzy.
Wiesz już, które okazy ogrodowe lubią cień. A które z roślin doskonale odnajdą się w półcieniu? W poniższych artykułach prezentujemy kilka takich gatunków:
- Jak pielęgnować i uprawiać grudniki?
- Dereń – uprawa krzewu w ogrodzie i zastosowanie owoców
- Calathea orbifolia – jak wygląda, skąd pochodzi i jak się z nią obchodzić? Wszystko o kalatei okrągłolistnej!
- Paproć — wszystko o pielęgnacji paprotki. Uprawa rośliny oczyszczającej powietrze. Poradnik