1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Piękna azalia doniczkowa – najważniejsze informacje o uprawie i pielęgnacji

Ogród i balkon

1 rok temu

Piękna azalia doniczkowa – najważniejsze informacje o uprawie i pielęgnacji

Rośliny
26
6
9
26
6

Azalia doniczkowa to ozdobny krzew, który swoją urodą poprawi humor w chłodne jesienno-zimowe miesiące. Z tego poradnika dowiesz się, jak dbać o roślinę: jakie wybrać stanowisko, kiedy ją podlewać i co zrobić, gdy azalia przekwita lub gubi liście.

Odmiany azalii do uprawy w doniczce

Jakie odmiany azalii mogą być ozdobą mieszkania? Najczęściej uprawia się dwa gatunki:

 • azalia japońska doniczkowa (Azalea japonica),
 • azalia indyjska (Azalea indica).

Poszczególne odmiany azalii hodowane w domach różnią się zarówno kształtem i kolorem kwiatów, jak i okresem kwitnienia. Poza tym rośliny te można przycinać, aby nadać im fantazyjny pokrój. Przy zachowaniu systematyczności po kilku sezonach krzaczek zyska kształt piramidy lub kulki (azalia doniczkowa na pniu to forma, którą możesz kupić w sklepie albo samodzielnie wyhodować). Azalia doniczkowa nadaje się również do prowadzenia w formie bonsai.

Zobacz: Papirus jako roślina doniczkowa. Cibora papirusowa – uprawa, pielęgnacja, papirus w ogrodzie

Zauważ, że wybierając konkretne warianty, urodą kwiatów możesz cieszyć się prawie przez cały rok! Kiedy kwitnie azalia doniczkowa? W przypadku najpopularniejszych odmian roślina ma przerwę jedynie na miesiące wakacyjne (czerwiec i lipiec). W tabeli poniżej znajdziesz kilka atrakcyjnych odmian azalii doniczkowej.

OdmianaWygląd kwiatówAzalia doniczkowa – kiedy kwitnie ta odmiana?
„Madame de Crooc”białe kwiatylistopad-luty
„Alexander”czerwone kwiatystyczeń-maj
„Sanchestern Fluor”drobne, liczne, wielokolorowe kwiatyluty-maj
„Antartica”fioletowe kwiatyluty-maj
„Panfilia”wielokolorowe kwiaty obrzeżone na różowoluty-maj
„Knut Erwen Oranje”pomarańczowe kwiatymarzec-maj
„Paloma”białe kwiatysierpień-maj (rekordowo długo!)

Aby cieszyć się urodą azalii jak najdłużej, zwróć uwagę na stan rośliny jeszcze przed zakupem. Wybierz egzemplarz o ciemnozielonych, błyszczących liściach, bez plam i przebarwień. Jeśli oprócz rozwiniętych kwiatów ma również liczne pąki, będzie kwitnąć przez wiele tygodni.

morele.net_korzystne oferty

Unikaj kupowania krzaczków zwiędniętych, z opadającymi liśćmi i kwiatami albo oznakami bytowania szkodników. Na szczęście znalezienie ładnego okazu nie nastręcza poważnych trudności, ponieważ wiele sklepów ma w ofercie tę „zimową piękność” – jak często jest określana azalia doniczkowa. Cena krzaczka wynosi od 15 do nawet 200 zł, w zależności od wielkości i formy rośliny.

Pielęgnacja azalii doniczkowej

Pielęgnacja azalii doniczkowej obejmuje kilka ważnych elementów. Ponieważ to dość kapryśny krzew, warto dobrze się do tego przygotować.

Jakie stanowisko dobrać?

Azalia potrzebuje stanowiska o specyficznych właściwościach, chociaż łatwego do osiągnięcia. Najważniejsze, żeby stanowisko było:

azalia doniczkowa
Piękna azalie / Źródło: abcogrodnika.pl
 • jasne ze światłem rozproszonym (np. na oknie osłoniętym firanką, w zimie na południowym, a latem i wiosną na północnym lub wschodnim),
 • chłodne (optymalnie 10-12°C; jeśli osiągnięcie takiej temperatury jest niemożliwe, staraj się nie przekraczać 18°C),
 • z dala od przeciągów,
 • o dużej wilgotności powietrza (azalię można trzymać na podstawce wypełnionej do połowy wysokości kamykami i wodą).

Podłoże

Podłoże powinno być stale wilgotne i kwaśne (pH 3,5-4,5). Najlepiej zastosować specjalną ziemię do azalii lub innych roślin kwasolubnych bogatą w torf, którą kupisz w sklepie ogrodniczym.

Podstawą w ogrodnictwie jest odpowiednia ziemia i podłoże:

Przesadzanie

Gdy azalia przekwitnie, warto ją przesadzić do doniczki o 1-2 rozmiary większej niż dotychczas. Na dnie ułóż warstwę drenażu. Młode krzaczki potrzebują takiego zabiegu co roku. Starszym roślinom wystarczy przesadzanie co 2-3 lata (gdy bryła korzeniowa wypełni donicę).

Przycinanie

Pędy azalii przycinaj po jej przekwitnięciu. Możesz usunąć odrosty wystające na boki, które zaburzają pożądany kształt krzewu. Z kolei uszczykiwanie wierzchołków zagęści koronę. A jeśli krzaczek ogołocił się na dole, możesz skrócić wszystkie gałązki.

Podlewanie

Azalia nie lubi ani przesuszenia (kwiaty i młode pędy usychają), ani zalania (korzenie gniją). Woda do podlewania powinna być miękka, czyli najlepiej przegotowana i ostudzona. Nie należy zraszać kwiatów, ponieważ mogą się skleić i stracić ładne wybarwienie. Jeśli zdarzy Ci się przesuszyć podłoże, a azalia doniczkowa gubi liście i kwiaty, wstaw ją do miski z wodą na ok. godzinę. Gdy ziemia w donicy nasiąknie, wyjmij ją i pozbądź się nadmiaru płynu. Gubienie liści może być również objawem źle dobranego stanowiska.

Nawożenie

Azalię doniczkową trzeba zasilać co 2-3 tygodnie. Nadaje się do tego nawóz do azalii, roślin kwitnących lub wrzosowatych. Czynność tę należy wykonywać po podlaniu rośliny, nigdy na suche podłoże.

Pielęgnacja po przekwitnięciu rośliny

Przekwitnięte kwiaty usuwaj na bieżąco (ostrożnie wyłamując palcami), aby nie obciążać niepotrzebnie rośliny. W momencie, gdy azalia przekwitnie całkowicie, przechodzi w stan spoczynku. Warto ją przenieść do chłodniejszego pomieszczenia oraz nieco ograniczyć podlewanie (nie dopuszczając jednak do przesuszenia podłoża). To również dobry moment na jej przycięcie.

Azalia w doniczce
Azalia w doniczce

Na okres miesięcy letnich możesz wystawić azalię do ogrodu, ustawiając ją w zacienionym miejscu (np. pod drzewem). Całą donicę warto wtedy umieścić w dołku i zasypać torfem lub korą. Pod koniec września przenieś roślinę do środka, dbając o to, aby nie przeżyła szoku termicznego – zgubi wtedy kwiaty i liście (najlepiej, gdy w pomieszczeniu panuje temperatura 10-15°C). Tak pielęgnowana azalia po kilku tygodniach powinna znowu zacząć kwitnąć.

Jakie choroby i szkodniki grożą azalii?

Większość problemów z kwiatami i liśćmi azalii jest spowodowana niewłaściwą pielęgnacją (złym podlewaniem lub niedostosowanym stanowiskiem). Jednak jak każda roślina, również azalia doniczkowa ma swoich naturalnych wrogów, czyli choroby i szkodniki.

Przydatne środki ochrony roślin:

 • Atak szkodników wymaga zastosowania oprysków. Na liściach żerują mszyce, larwy kibitnika azaliaszka (ćmy) oraz owady i larwy mącznika różanecznikowego. Na podłożu lub poniżej jego poziomu u młodych roślin możesz spotkać opuchlaka truskawkowego. Z kolei wysysające soki przędziorki (malutkie, przypominające kleszcze pajęczaki) atakują, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho i gorąco.
 • Szarawy nalot może świadczyć o ataku grzybów. W takim przypadku azalię należy kilkakrotnie opryskać fungicydem.
Pielęgnacja azalii
Pielęgnacja azalii

Czas na kilka zdań podsumowania. Co musisz zapamiętać na temat azalii? Wszystkie najważniejsze informacje zebrano w krótkiej liście poniżej.

Azalia doniczkowa – pielęgnacja w skrócie:

 • stanowisko – jasne, chłodne,
 • podlewanie – utrzymywanie lekko wilgotnego podłoża,
 • nawożenie – raz na 2-3 tygodnie,
 • po przekwitnięciu – przycinanie i ograniczenie podlewania.

Wybierz doniczkę dla swojej pięknie wyhodowanej azalii!

Jak widzisz, choć azalia doniczkowa to nieco kapryśna roślina, odpowiednio pielęgnowana odwdzięczy Ci się pięknymi kwiatami. Jeśli chcesz z powodzeniem hodować azalie, poszczególne etapy pielęgnacji rozłóż na cały rok. Dzięki temu będziesz się cieszyć urodą tego orientalnego krzewu nawet przez wiele lat!

26
6

Podziel się:

Komentarze (9)

A ja mysle ,ze za duzo wody moja po przekwitnieciu wypusciła duzo zielonych gałazek i bardzo podrosła , a co bedzie dalej zobaczymy .

kupilem Azalie z czesciowo rozwinietymi i pakami. podlewalem co drugi dzien z umiarem woda byla jak opisana w poradniku temp. zblizona do opisanej . ustawiona byla od strony polnocnej i jasnej. Mam ja dwa tygodnie . Mysle , ze moze zostala przesuszona nie z moejej winy tylko sieci w jakiej kupilem to moja sugestia. Co by teraz nalezalo zrobic. Pozdrawiam.

A ja w zeszłym tygodniu kupiłam w dyskoncie piękna Azalię z liśćmi i pięknymi kwiatami – białe z różowym brzegiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *