Spis treści
Wrzosy na balkonie to doskonały sposób, by sprawić, aby do naszego mieszkania zawitała jesień w swoim najpiękniejszym wydaniu. Jak należy sadzić i uprawiać wrzosy w doniczkach? Sprawdź, co warto wiedzieć o tych roślinach.
Uprawa wrzosów na balkonie – czy warto? Najważniejsze informacje na temat wrzosów
Wrzosy (łacińska nazwa: Calluna vulgaris)zachwycają fioletową barwą kwiatów, której pojawienie się na łąkach i polach jednoznacznie obwieszcza początek jesieni. Ich uprawa to prosty przepis na wprowadzenie na taras lub balkon prawdziwego jesiennego klimatu. Dzięki naszej troskliwej pielęgnacji nawet poza swoim naturalnym środowiskiem będą miały szansę bujnie i barwnie rozkwitnąć, ciesząc nasze oczy przez wiele długich miesięcy.
Czemu jeszcze warto trzymać wrzosy na balkonie? To jedyne miejsce, w którym są w stanie poprawnie rozwijać się, jeśli nie mamy możliwości zasadzenia ich w ogrodzie. Wrzosy to rośliny ogrodowe, najlepiej czują się wystawione na jesienne warunki atmosferyczne i nieszczególnie dobrze funkcjonują, nie będąc na zewnątrz – w domu szybko zmarnieją i stracą swój urok.

Zobacz: Wrzosy w domu: jak je pielęgnować we wnętrzu? Zasady uprawy oraz pomysły na dekoracje z wrzosami
Jeżeli już musimy przenieść je do wnętrza mieszkania (na przykład podczas silnych wiatrów lub gradobić), starajmy się, by znalazły się na balkonie i tarasie najszybciej, jak to tylko będzie możliwe. Nie wolno stawiać ich blisko grzejącego kaloryfera, ponieważ szybko wówczas uschną – powinny stać w nasłonecznionym, lecz i możliwie chłodnym miejscu.
Znaczna większość wrzosów rozkwita już latem, na przykład z końcem lipca. Rośliny kwitną dość długo – niektóre utrzymują kwiaty nawet do początku listopada i przekwitają dopiero z postępującymi przymrozkami. Znaczna większość rozkwita jednak na początku września, czasem wraz z końcem sierpnia.
Wrzosy występują w wielu barwach – oprócz najbardziej charakterystycznych, fioletowych kwiatów, możemy spotkać także to o białych, różowawych lub zielonych płatkach. Rodzaje wrzosów różnią się między sobą jeszcze długością pędów, kolorami liści oraz wysokością. Wraz z końcem lata różne ich odmiany zaczynają być powszechnie dostępne w niemal wszystkich kwiaciarniach czy centrach ogrodniczych.
Na co zwrócić uwagę podczas sadzenia wrzosów w doniczce?
Jeśli weszliśmy w posiadanie wrzosów w kupionych doniczkach, musimy natychmiast przesadzić rośliny. Sadzonki wrzosów źle czują się w tak ograniczonej przestrzeni i nie będą w stanie poprawnie rozwijać się, przez co dość szybko stracą swój urok i obumrą. Sprawy nie ułatwia płytki system korzeniowy tej rośliny – musimy więc upewnić się, że ma ona wystarczająco dużo miejsca na zapuszczenie go w głąb ziemi.
Najlepiej więc będzie, jeśli posadzimy wrzosy, korzystając z większych doniczek lub szerokich skrzyń. Wrzosy nie mogą być wkopane zbyt głęboko – to uniemożliwi ich systemowi korzeniowemu poprawną wentylację, co sprawi, że roślina może zacząć gnić i obumierać. Jednocześnie należy się wystrzegać umieszczania sadzonki zbyt płytko względem poziomu gleby. Odsłonięte korzenie nie będą miały odpowiedniego dostępu do wody, a przysychający grunt pozbawi ich go jeszcze bardziej.

Kluczową kwestią w tym przypadku jest podłoże. Sadzenie wrzosów wymaga zastosowania ziemi o kwaśnym odczynie, czyli takim, jakim charakteryzuje się ziemia, na której rośliny te rosną w warunkach naturalnych. Specjalną glebę do roślin z rodziny wrzosowatych możemy zakupić w każdym większym sklepie ogrodniczym. Wrzosy przez cały cykl wzrostu powinny się znajdować w próchniczym i kwaśnym podłożu – to gwarantuje trwałość i obfite kwitnienie nawet przez kilka lat.
Na dnie w doniczce wysypać należy warstwę drenażu, czyli drobnego żwiru lub keramzytu. Dlaczego? Choć rośliny te lubią wilgoć, wrzosy sadzimy wyłącznie na glebie przepuszczalnej, czyli takiej o dużych zdolnościach przewodzenia wody, by ich korzenie mogły pobrać jej tyle, ile w danym czasie potrzebują. Z tego samego powodu wrzosy uprawiane być powinny tylko w doniczkach wyposażonych w odpowiednio szerokie otwory na dnie, które pomogłyby odprowadzać z ziemi nadmiar wody.
Pielęgnacja wrzosów – co należy wiedzieć?
Różne odmiany wrzosów mają niekiedy inne potrzeby jeśli chodzi o niektóre aspekty pielęgnacji, w większości jednak potrzebują tego samego. Bardzo lubią stanowiska słoneczne i niezbyt dobrze radzą sobie w miejscach zacienionych, należy więc unikać przestawiania doniczek z tymi roślinami w miejsca, w których nie mają bezpośredniego dostępu do promieni jesiennego słońca. Jednocześnie powinna być to taka lokalizacja, w której wrzosy na balkonie chronione są przed silnym wiatrem, gradem lub mocnymi, obfitymi ulewami.
Z pewnością warta odnotowania jest konieczność częstego podlewania wrzosów. Kwiaty te bardzo dobrze czują się w wilgoci, musem jest więc dbanie o to, by kwaśne podłoże rośliny nigdy nie było przesuszone. Jednak to, że należy pamiętać o regularnym podlewaniu, nie znaczy, że ziemia może być mokra. W takich warunkach kwiaty wrzosów szybko opadną oraz zacznie się proces gnicia rośliny. Roślina może być podlewana deszczówką lub odstaną wodą.

Jeśli zaś chodzi o nawożenie, wrzosy nie są zbyt wybredne w porównaniu z wieloma innymi roślinami jesiennymi. Niekiedy może ono bardziej przeszkodzić niż pomóc w uprawie wrzosów, szczególnie wtedy, gdy zdarza się zbyt często. Ponadto, zakupiona do hodowli rośliny kwaśna ziemia bardzo często wzbogacona jest już o ten dodatek.
Warto przycinać wrzosy, ale dopiero na wiosnę – długie pędy poprawiają bezpieczeństwo roślin podczas zimowania i mają kluczowy wpływ na ich wytrzymałość po tym okresie. Przycinanie poprawia jakość rozwoju rośliny, a w efekcie powoduje zagęszczenie krzewów, gwarantując piękne i pełne kwitnienie w odpowiedniej porze, a więc już kolejnej jesieni. Na wiosnę przycinamy głównie dłuższe pędy i zachowujemy w tym procesie szczególną ostrożność, by nie zniszczyć innych części wrzosu.
Aranżacja balkonu z użyciem wrzosów i roślin wrzosowatych
Jeżeli w kwestii uprawy wrzosów wiemy już wystarczająco dużo, można swobodnie przejść do wkomponowania tego elementu w przestrzeń na balkonie i tarasie. Jest na to wiele sposobów, jednym z ciekawszych jest zadbanie o to, by roślina miała na stanowisku odpowiednie towarzystwo. Wrzosy mogą na przykład kwitnąć w otoczeniu rododendronów, tworząc ciekawą kompozycję barw i form. Niestety, wiele innych roślin źle znosi warunki bardzo kwaśnej gleby, należy o tym pamiętać, dobierając wrzosowi donicowych kompanów.
Jeśli decydujemy się na umieszczenie wrzosów tam, gdzie kiedyś wyrastały kwiaty wiosenne lub letnie, warto zadbać o jednoczesne dopasowanie kolorystyczne otoczenia oraz ubarwienie go innymi jesiennymi roślinami i akcesoriami. Z wrzosami świetnie komponują się na przykład trawy ozdobne. Dobrze wyglądają też doniczkowe rośliny zimozielone, w tym niezwykle popularny bukszpan.

By przełamać nieco monotonne barwy wrzosów i nadać im oryginalne tło, warto wprowadzić okazy roślin z oryginalnym kolorem liści i kwiatów. Ciekawym pomysłem może być stworzenie miniaturowego, balkonowego odpowiednika skalniaka, na przykład z wykorzystaniem naturalnych lub barwionych kamieni oraz układanych jakby w stos skrzynek z kwiatami.