1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak hodować wrzosy na balkonie? Jak je pielęgnować?

Poradniki

7 miesięcy temu

Jak hodować wrzosy na balkonie? Jak je pielęgnować?

Balkon Rośliny
19
3
0
19
3

Wrzosy na balkonie to doskonały sposób, by sprawić, aby do naszego mieszkania zawitała jesień w swoim najpiękniejszym wydaniu. Jak należy sadzić i uprawiać wrzosy w doniczkach? Sprawdź, co warto wiedzieć o tych roślinach.

Wrzosy w ogrodzie to popularny wybór. Nie każdy jednak wie, że równie dobrze można je uprawiać w domu lub na balkonie. Czy wrzosy są wieloletnie? Jak uprawiać wrzosy w doniczce na balkonie? Czy wrzosy przezimują na balkonie? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w niniejszym artykule! 

Uprawa wrzosów na balkonie – czy warto? Najważniejsze informacje na temat wrzosów

Wrzosy (łacińska nazwa: Calluna vulgaris) zachwycają fioletową, białą, różową lub czerwoną barwą kwiatów, których pojawienie się na łąkach i polach jednoznacznie obwieszcza początek jesieni. Ich uprawa to prosty przepis na wprowadzenie na taras lub balkon prawdziwego jesiennego klimatu. Dzięki naszej troskliwej pielęgnacji nawet poza swoim naturalnym środowiskiem będą miały szansę bujnie i barwnie rozkwitnąć, ciesząc nasze oczy przez wiele długich miesięcy.

wrzosy na balkonie
Wrzosy w doniczce na balkonie to strzał w dziesiątkę na tą porę roku!

Czemu warto trzymać wrzosy na balkonie? To jedno z miejsc, w którym są w stanie poprawnie rozwijać się, jeśli nie mamy możliwości zasadzenia ich w ogrodzie. Wrzosy to rośliny ogrodowe, najlepiej czują się wystawione na jesienne warunki atmosferyczne i nieszczególnie dobrze funkcjonują, nie będąc na zewnątrz. Czy wrzosy można trzymać w domu? Jest to możliwe, lecz wymaga o wiele bardziej skomplikowanej pielęgnacji.

Jeżeli już musimy przenieść je do wnętrza mieszkania (na przykład podczas silnych wiatrów lub gradobić), starajmy się, by wrzosy w ogrodzie, na balkonie czy tarasie znalazły się najszybciej, jak to tylko będzie możliwe. Nie wolno stawiać ich blisko grzejącego kaloryfera, ponieważ szybko wówczas uschną – powinny stać w nasłonecznionym, lecz i możliwie chłodnym miejscu.

Sprawdź też: Wrzosy w domu: jak je pielęgnować we wnętrzu?

Znaczna większość wrzosów rozkwita już latem, na przykład z końcem lipca. Rośliny kwitną dość długo – niektóre utrzymują kwiaty nawet do początku listopada i przekwitają dopiero z postępującymi przymrozkami. Znaczna większość rozkwita jednak na początku września, czasem wraz z końcem sierpnia.

Wrzosy występują w wielu barwach – oprócz najbardziej charakterystycznych, fioletowych kwiatów, możemy spotkać także to o białych, różowawych lub czerwonych płatkach. Rodzaje wrzosów różnią się między sobą jeszcze długością pędów, kolorami liści oraz wysokością. Wraz z końcem lata różne ich odmiany zaczynają być powszechnie dostępne w niemal wszystkich kwiaciarniach czy centrach ogrodniczych. A ile kosztują wrzosy? Cena za sadzonkę może wynosić nawet mniej niż 2 złote!

Wrzosy na balkonie – kiedy sadzić?

Jeśli weszliśmy w posiadanie wrzosów w kupionych doniczkach, musimy natychmiast przesadzić rośliny. Sadzonki wrzosów źle czują się w tak ograniczonej przestrzeni i nie będą w stanie poprawnie rozwijać się, przez co dość szybko stracą swój urok i obumrą. Sprawy nie ułatwia płytki system korzeniowy tej rośliny – musimy więc upewnić się, że ma ona wystarczająco dużo miejsca na zapuszczenie go w głąb ziemi.

morele.net_korzystne oferty

Najlepiej więc będzie, jeśli posadzimy wrzosy, korzystając z większych doniczek lub szerokich skrzyń. Wrzosy nie mogą być wkopane zbyt głęboko – to uniemożliwi ich systemowi korzeniowemu poprawną wentylację, co sprawi, że roślina może zacząć gnić i obumierać. Jednocześnie należy się wystrzegać umieszczania sadzonki zbyt płytko względem poziomu gleby. Odsłonięte korzenie nie będą miały odpowiedniego dostępu do wody, a przysychający grunt pozbawi ich go jeszcze bardziej.

Wrzosy w różowej doniczce obok jesiennych liści
Wrzosy w różowej doniczce zestawione z liśćmi to doskonała jesienna dekoracja

Kluczową kwestią w tym przypadku jest podłoże. Sadzenie wrzosów wymaga zastosowania ziemi o kwaśnym odczynie, czyli takim, jakim charakteryzuje się ziemia, na której rośliny te rosną w warunkach naturalnych. Specjalną glebę do roślin z rodziny wrzosowatych możemy zakupić w każdym większym sklepie ogrodniczym. Wrzosy przez cały cykl wzrostu powinny się znajdować w próchniczym i kwaśnym podłożu. Gwarantuje to trwałość i obfite kwitnienie nawet przez kilka lat.

Na dnie w doniczce wysypać należy warstwę drenażu, czyli drobnego żwiru lub keramzytu. Dlaczego? Choć rośliny te lubią wilgoć, wrzosy sadzimy wyłącznie na glebie przepuszczalnej, czyli takiej o dużych zdolnościach przewodzenia wody. Dzięki temu ich korzenie mogą pobrać jej tyle, ile w danym czasie potrzebują. Z tego samego powodu wrzosy na balkonie uprawiane być powinny tylko w doniczkach wyposażonych w odpowiednio szerokie otwory na dnie, które pomogłyby odprowadzać z ziemi nadmiar wody.

Jak pielęgnować wrzosy na balkonie?

Jak dbać o wrzosy na balkonie? Różne odmiany wrzosów mają niekiedy inne potrzeby, jeśli chodzi o niektóre aspekty pielęgnacji, w większości jednak potrzebują tego samego. Bardzo lubią stanowiska słoneczne i niezbyt dobrze radzą sobie w miejscach zacienionych. Należy więc unikać przestawiania doniczek z tymi roślinami w miejsca, w których nie mają bezpośredniego dostępu do promieni jesiennego słońca. Jednocześnie powinna być to taka lokalizacja, w której wrzosy na balkonie chronione są przed silnym wiatrem, gradem lub mocnymi, obfitymi ulewami.

Sprawdź też: Kiedy przycinać wrzosy i wrzośce? Jak to robić?

Jak podlewać wrzosy na balkonie? Z pewnością warta odnotowania jest konieczność częstego ich nawadniania. Kwiaty te bardzo dobrze czują się w wilgoci, musem jest więc dbanie o to, by kwaśne podłoże rośliny nigdy nie było przesuszone. Jednak to, że należy pamiętać o regularnym podlewaniu, nie znaczy, że ziemia może być mokra. W takich warunkach kwiaty wrzosów szybko opadną oraz zacznie się proces gnicia rośliny. Roślina może być podlewana deszczówką lub odstaną wodą.

Pielęgnacja wrzosów w doniczce
Różowe wrzosy w doniczce na balkonie prezentują się naprawdę unikatowo!

Jeśli zaś chodzi o nawożenie, wrzosy nie są zbyt wybredne w porównaniu z wieloma innymi roślinami jesiennymi. Niekiedy może ono bardziej przeszkodzić niż pomóc w uprawie wrzosów, szczególnie wtedy, gdy zdarza się zbyt często. Ponadto zakupiona do hodowli rośliny kwaśna ziemia bardzo często wzbogacona jest już o ten dodatek.

Kiedy przycinać wrzosy na balkonie? Czy w ogóle należy to robić? Warto przycinać wrzosy, ale dopiero na wiosnę. Długie pędy poprawiają bezpieczeństwo roślin podczas zimowania i mają kluczowy wpływ na ich wytrzymałość po tym okresie. Przycinanie poprawia jakość rozwoju rośliny, a w efekcie powoduje zagęszczenie krzewów, gwarantując piękne i pełne kwitnienie w odpowiedniej porze, a więc już kolejnej jesieni. Na wiosnę przycinamy głównie dłuższe pędy i zachowujemy w tym procesie szczególną ostrożność, by nie zniszczyć innych części wrzosu.

Czy wrzosy przezimują na balkonie?

Wrzosy w ogrodzie radzą sobie świetnie w okresie zimowym, zwłaszcza jeśli to sezon śnieżny i bez silnych wichur. Natomiast wrzosy zimą na balkonie nie mają tak łatwo. Są one niezwykle wrażliwe na zmarznięcie, dlatego trzeba specjalnie je do zimowania przygotować.

Sprawdź też: Jak uratować uschnięty wrzos? Sprawdź, jak dbać o wrzosy

W jaki sposób zabezpieczyć wrzosy na balkonie przed zimnem? Należy ustawić donice na styropianie, a ponadto okryć je za pomocą agrowłókniny lub gałązek iglastych. Dobrym pomysłem jest także przeniesienie ich do osłoniętej przed wiatrem części ogrodu.

Aranżacja balkonu z użyciem wrzosów i roślin wrzosowatych

Jeżeli w kwestii uprawy wrzosów wiemy już wystarczająco dużo, można swobodnie przejść do wkomponowania tego elementu w przestrzeń na balkonie i tarasie. Jest na to wiele sposobów, jednym z ciekawszych jest zadbanie o to, by roślina miała na stanowisku odpowiednie towarzystwo. Wrzosy na balkonie mogą na przykład kwitnąć w otoczeniu rododendronów, tworząc ciekawą kompozycję barw i form. Niestety, wiele innych roślin źle znosi warunki bardzo kwaśnej gleby, należy o tym pamiętać, dobierając wrzosowi donicowych kompanów.

Jeśli decydujemy się na umieszczenie wrzosów tam, gdzie kiedyś wyrastały kwiaty wiosenne lub letnie, warto zadbać o jednoczesne dopasowanie kolorystyczne otoczenia oraz ubarwienie go innymi jesiennymi roślinami i akcesoriami. Z wrzosami świetnie komponują się na przykład trawy ozdobne. Dobrze wyglądają też doniczkowe rośliny zimozielone, w tym niezwykle popularny bukszpan.

Przesadzanie wrzosów
Przesadzanie wrzosów nie jest skomplikowane i wymaga niewielkiej wiedzy!

By przełamać nieco monotonne barwy wrzosów i nadać im oryginalne tło, warto wprowadzić okazy roślin z oryginalnym kolorem liści i kwiatów. Ciekawym pomysłem może być stworzenie miniaturowego, balkonowego odpowiednika skalniaka. Wykorzystać do tego można na przykład z naturalne lub barwione kamienie oraz układać je jakby w stos skrzynek z kwiatami.

Mamy nadzieję, że i Ty zainwestujesz we wrzosy na balkonie w tym roku! Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi sposobami na ich pielęgnację i aranżację! My i inni czytelnicy jesteśmy bardzo ciekawi!

19
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *