1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Żywa choinka – co robić, by choinka w domu stała jak najdłużej?

Poradniki

6 miesięcy temu

Żywa choinka – co robić, by choinka w domu stała jak najdłużej?

Dekoracja wnętrz Rośliny Święta
16
1
0
16
1

Żywa choinka w domu to prawdziwy symbol Bożego Narodzenia. Niestety ozdoba utrzymuje piękny wygląd jedynie kilka tygodni. Co zrobić, aby drzewko przetrwało dłużej niż tylko święta? Jaką choinkę wybrać? Co później zrobić z drzewkiem? Podpowiadamy. 

Sztuczne choinki mogą do złudzenia przypominać te żywe. Choć nawet sztuczna choinka jak żywa, nie będzie miała wszystkich unikalnych cech, które zapewnia nam rosnące drzewko. Przepiękny zapach, kłujące igły i charakterystyczny pień – to wszystko sprawia, że żywa choinka na pniu jest tak chętnie wybierana. 

Najlepsze gatunki choinek

Żywa choinka w domu to pomysł, na który decyduje się wiele rodzin. Są one lepsze niż sztuczne choinki. Prawdziwa sosna, jodła, czy też świerk wydzielają przepiękny zapach, jednoznacznie kojarzący się ze świętami. Jakie są najpopularniejsze gatunki iglaków w polskich domach? Na choinkę najlepiej nadają się:

 • jodła kaukaska (Abies nordmanniana);
 • sosna pospolita (Pinus sylvestris);
 • świerk pospolity (Picea abies);
 • świerk kłujący (Picea pungens);
 • świerk serbski (Picea omorika).

Jodła kaukaska 

Jodła kaukaska ma regularny pokrój – jest on rozłożysty i gęsty u dołu, natomiast zwęża się ku górze. Cechami charakterystycznymi tego gatunku choinki są długie, ciemnozielone, niekłujące igły oraz wysoka trwałość. Abies nordmanniana nadaje się do domu z małymi dziećmi, sprawdza się także w przypadku alergików, ponieważ nie wydziela aż tak intensywnego zapachu. Drzewka na święta Bożego Narodzenia, które można kupić w Polsce, są sprowadzane z Danii.

Kupując żywe choinki należy sprawdzić czy sprzedający ma należyte uprawnienia.
Żywe choinki w salonie są idealnym dopełnieniem świątecznej atmosfery. | Źródło: ecowarriorprincess.net

Sosna pospolita 

Sosna pospolita jest także częstym wyborem, jeśli chodzi o choinkę w domu. Jej cechy charakterystyczne to nieregularny kształt, długie i kłujące igły w kolorze jasnozielonym oraz rzadki, szeroko stożkowaty wierzchołek. Żywe drzewko ma bardzo wytrzymałe gałęzie, w związku z czym można na nim wieszać cięższe ozdoby. Wiele osób ceni sobie również aromatyczny zapach, jaki wydziela Pinus sylvestris, uważając, że jest to nieodłączny element atmosfery Świąt Bożego Narodzenia.

Świerk pospolity 

Świerk pospolity to bardzo popularna choinka świąteczna w domu. Drzewko wytwarza krótkie, ciemnozielone, kłujące igły, a także wydziela piękny zapach, który tworzy prawdziwie świąteczną atmosferę. Pokrój Picea abies jest gęsty i stożkowaty, gałązki są dość wiotkie oraz rozkładają się równomiernie. Gatunek ten występuje naturalnie w Polsce – można go spotkać w górskich rejonach na południu naszego kraju oraz na północnym wschodzie.

morele.net_korzystne oferty

Świerk kłujący

Świerk kłujący (inaczej świerk srebrny) ma gęsty, regularny, stożkowaty pokrój. Picea pungens tworzy krótkie, nastroszone na gałązkach igły. Ich cechą charakterystyczną jest srebrnoniebieski kolor, cecha ta nadaje choince niezwykłe walory ozdobne. Naturalnie drzewko występuje w Ameryce Północnej, na terenie Gór Skalistych. Poza uprawą w ogrodzie gatunek ten jest powszechnie stosowany także na choinki bożonarodzeniowe, jednak ze względu na klujące igły lepiej go nie wybierać do domu z małymi dziećmi.

Świerk serbski

Świerk serbski w naturze występuje na Bałkanach, jest to najszybciej rosnący gatunek świerka. Choinka ma wzniesiony, regularny, stożkowaty pokrój, jej gałązki są krótkie i sztywne, a korona wysoka oraz strzelista. Picea omorika tworzy kłujące igły w kolorze jasnej zieleni, cechą charakterystyczną tego gatunku jest także piękny, intensywny zapach żywicy. Z wymienionych powodów jest to dobry wybór na choinkę w domu.

Ile kosztuje żywa choinka? Cena

Przed świętami, niemal każdy zastanawia się, ile kosztuje choinka żywa. Cena przede wszystkim zależy od tego, czy wybraliśmy jodłę, sosnę, czy świerk. Nie bez znaczenia jest również rozmiar drzewka. Najczęściej jednak nasz wybór pada na rośliny, których wysokość nie przekracza 170 cm. 

Sprawdź też: Modna choinka w stylu skandynawskim. Jakie ozdoby wybrać?

Ile kosztuje choinka? Ceny wahają się między 80, a 300 złotymi. Mniejsze drzewka oczywiście znajdziemy w przystępniejszych cenach. Należy jednak bardzo uważać na duże obniżki, ponieważ mogą one świadczyć o nie najlepszej kondycji choinki.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim dowiesz się, ile wytrzyma żywa choinka w domu oraz jak przedłużyć jej trwałość, warto poruszyć kwestię samego zakupu oraz tego, czym warto się kierować podczas dokonywania wyboru drzewka świątecznego. Najważniejsze kryteria to:

 • legalność – sprzedawca powinien posiadać stosowne dokumenty, które potwierdzają pochodzenie drzewka;
 • świeżość – jeśli choinka w doniczce żywa ma intensywnie zielone igły i elastyczne gałązki, to znak, że utrzyma się ona jeszcze przez długi czas.

Jak dbać o choinkę w doniczce?

To, jak długo choinka w domu wytrzyma, zależy od właściwej pielęgnacji drzewka świątecznego już od momentu jego zakupu. Jak należycie pielęgnować jodłę, świerk lub sosnę? W tym celu zrób następujące kroki:

 • od razu po zakupie usuń siatkę, w której została umieszczona choinka;
 • zahartuj drzewko – postaw je na zewnątrz, w garażu, na klatce schodowej lub w piwnicy;
 • zapewnij roślinie odpowiedni poziom wilgotności poprzez regularne podlewanie. Choinka na pniu żywa odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem i możliwością posadzenia jej w ogrodzie już wiosną.

Świeża choinka w domu utrzyma się dłużej, gdy do wody zostanie dodany specjalny nawóz, np. mieszanka jesienna do iglaków. Taki preparat zapewni roślinie doskonałe warunki, a także wzmocni ją po przesadzeniu do doniczki.  Aby przedłużyć trwałość drzewka świątecznego w doniczce, warto także dostosować ilość ozdób choinkowych do grubości i wytrzymałości gałązek. Nie należy przesadzać z dekoracjami, aby go nadmiernie nie przeciążać.

Jak dbać o ciętą choinkę? 

Cięta choinka w domu wymaga specjalnej pielęgnacji. Podobnie jak egzemplarze w doniczce, należy ją zahartować przed wstawieniem do ciepłego pokoju. W tym celu warto wstawić drzewko na jeden lub dwa dni do pomieszczenia o temperaturze wynoszącej około 5-10°C, idealnie sprawdzi się np. garaż lub piwnica. Po wniesieniu do domu warto umieścić choinkę w miejscu oddalonym od grzejników, w specjalnym stojaku wyposażonym w zbiornik na wodę. Aby drzewko wytrzymało długo, niezbędne jest regularne podlewanie, natomiast nawożenie jest w tym przypadku zbędne.

Przeciwdziałanie gubieniu igieł przez choinkę

Dla wielu osób wyznacznikiem tego, do kiedy choinka powinna stać w domu, jest gubienie igieł przez drzewko. W przypadku świerku i sosny wystarczy kilka tygodni, by roślina zgubiła wszystkie igły i była całkowicie łysa. Tymczasem jodła kaukaska co prawda nie tworzy charakterystycznego świątecznego zapachu, ale za to może stać w mieszkaniu lub domu nawet 2 miesiące, nie zrzucając przekształconych liści.

Sprawdź też: Jak ubrać choinkę? Najpiękniejsze i najmodniejsze choinki!

Jak zapobiec przedwczesnemu gubieniu liści przez drzewko świąteczne? Oto kilka porad:

 • kup możliwie najświeższe drzewko, unikaj choinek, których igły są suche, brązowe lub łamliwe;
 • przytnij drzewko po zakupie, to powstrzyma je przed pobieraniem większej ilości wody;
 • postaw choinkę daleko od źródeł ciepła i przeciągów;
 • zadbaj o to, aby regularnie podlewać drzewko;
 • zamiast tradycyjnych lampek choinkowych użyj światełek LED, które mniej się nagrzewają. 

Jak długo może wytrzymać choinka w domu?

To, jak długo wytrzyma drzewko bożonarodzeniowe, zależy w pierwszej kolejności od tego, czy roślina jest ukorzeniona, czy nie. Modele cięte będą zawsze mniej wytrzymałe niż egzemplarze przesadzone z ziemi razem z korzeniami. Co jeszcze wpływa na to, jaka choinka w doniczce do domu wytrzyma najdłużej? Decydują o tym: gatunek drzewka, szkółka, z jakiej pochodzi oraz warunki, w jakich jest ono przechowywane.

Najtrwalsze są jodły kaukaskie (Abies nordmanniana) – prezentują się one pięknie przez nawet 2-3 miesiące, natomiast najmniej – świerki kłujące i pospolite (Picea pungens, Picea abies). Świerk kłujący wytrzymuje w domu zwykle do 3–5 tygodni, pod warunkiem że drzewko zostało ścięte tuż przed zakupem, natomiast świerk pospolity traci igły już po ok. 2–3 tygodniach od wniesienia do domu. Jeśli chodzi o sosnę, ten gatunek może zdobić dom przez około miesiąc.

Co zrobić z choinką po świętach?

Co zrobić ze ściętym drzewkiem bożonarodzeniowym? Opcji jest kilka. Możesz pociąć choinkę na mniejsze części i użyć jako nawozu do ogrodu. Z pomocą rozkawałkowanej choinki da się także stworzyć domki dla owadów. Iglaka można również przesadzić do ogrodu (dotyczy egzemplarzy ukorzenionych) lub oddać na osiedlowej zbiórce drzewek świątecznych (posłuży jako biomasa). Inne rozwiązanie to oddzielenie gałązek od pnia i wykorzystanie ich na opał, jako podpórek lub w charakterze osłon przeciwmrozowych dla roślin ogrodowych.

Sprawdź też: Pomysłowe dekoracje stołu na Boże Narodzenie – jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Od kiedy choinka stoi w domu, można poczuć prawdziwą atmosferę świąt. Niezależnie od tego, jaki gatunek iglaka wybierzesz, warto pomyśleć zawczasu o tym, jak pielęgnować choinkę, by przetrwała jak najdłużej, a także co z nią zrobić, gdy zgubi igły i już nie będzie się tak ładnie prezentować. O ile drzewko w doniczce wystarczy zabezpieczyć i przesadzić wiosną do domowego ogródka, o tyle w przypadku ściętych egzemplarzy niezbędna jest odpowiednia utylizacja.

Czy w Twoim domu zawsze stoi żywa choinka? A może wystarcza Ci choinka sztuczna jak żywa, która idealnie naśladuje rosnące drzewko? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoim zdaniem i sposobami, by choinka wyglądała pięknie jak najdłużej!

16
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *