1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czy nawilżacz na kaloryfer działa? Jak wyglądają nawilżacze na grzejniki, w jakich są cenach i czy można wykonać je samodzielnie?

Poradniki

2 lata temu

Czy nawilżacz na kaloryfer działa? Jak wyglądają nawilżacze na grzejniki, w jakich są cenach i czy można wykonać je samodzielnie?

DIY
5
1
0
5
1

Nawilżacz na kaloryfer to skuteczny sposób na podniesienie wilgotności powietrza w pokoju. To bardzo dobrze znane akcesoria, które w dodatku jesteś w stanie wykonać samodzielnie, niskim kosztem. Jak działa to urządzenie? W jakiej cenie jest ono dostępne?

Nawilżacz na kaloryfer — jak wygląda?

Klasyczna nakładka na grzejnik to najczęściej spotykany nawilżacz tego typu — jest to podłużny przedmiot wykonany z materiału, który doskonale przechwytuje ciepło (np. stal lub ceramika) i nie traci swoich właściwości nawilżających pod wpływem zmiennej temperatury otoczenia. Najczęściej jest wyposażony w metalowe uchwyty, za pomocą których z łatwością umieścisz go na grzejniku (nawet starym modelu żeberkowym).

Nawilżacz na kaloryfer
Nawilżacz na kaloryfer skutecznie podniesie wilgotność w Twoim pomieszczeniu | Źródło: youtube.com

Akcesoria mają różne rozmiary i kształty, (klasyczne, czyli najczęściej podłużne lub te, przypominające figurki, np. serca czy zwierzęta), dzięki czemu są bardzo uniwersalne. Bez problemu wpasują się w otoczenie. Co więcej, bardzo łatwo dopasujesz je do każdego rodzaju wnętrza. Przykładowo, decydując się na montaż urządzenia o konkretnym wzorze, np. zwierzęcia, możesz stylowo przystroić wnętrze sypialni lub pokoju dziecka. Sprzęt, bez względu na swój kształt, dalej będzie wzorowo spełniać swoje zadanie.

W jaki sposób działa nawilżacz na kaloryfer?

Nawilżacz na kaloryfer charakteryzuje się niezwykle prostą metodą działania. Wystarczy, że do naczynia wlejesz wodę, która pod wpływem wysokiej temperatury grzejnika zacznie parować, w ten sposób zwiększając wilgotność powietrza. Osobną kategorię stanowi plastikowy nawilżacz powietrza na kaloryfer, który wyposażony jest w specjalny wkład. To urządzenie, aby działać, nie potrzebuje żadnego źródła zasilania — konieczne jest jedynie ciepło uwalniane z grzejnika.

Jakie są rodzaje nawilżaczy na grzejnik?

Do wyboru masz kilka rodzajów nawilżaczy powietrza, każdy z nich cechuje się nieco inną skutecznością. Pierwszym dostępnym typem jest nawilżacz ceramiczny na kaloryfer. Wykonane z ceramiki akcesorium jest odpowiednio wyprofilowane i wygodne w użytkowaniu, a także zdolne pomieścić zadowalającą ilość wody niezbędnej w procesie nawilżania. Jest ono również najczęściej wybierane, głównie za sprawą swojej estetyki i licznej dostępności wzorów. Pasuje do niemal każdego wnętrza i praktycznie nie rzuca się w oczy.

Stalowe nawilżacze to trochę droższa, ale i nieco skuteczniejsza opcja. Są bardzo wytrzymałe i uznawane za jedne z najbardziej efektywnych dzięki szybkości, z jaką odparowują zawartą w nich wodę. Nakładkę wykonaną ze stali nie sposób rozbić, tak jak ma to niestety miejsce w przypadku ceramicznych akcesoriów. Minusem może być fakt, że nie gwarantują tak zróżnicowanej gamy wzorów i kształtów, są dostępne raczej w podstawowych kolorach.

Rodzaje nawilżaczy na grzejnik
Stalowe nawilżacze na grzejnik mają bardzo estetyczny wygląd

Ostatnim rodzajem jest plastikowy odpowiednik, który składa się z kratki oddzielonej bawełną oraz niezależnym zbiornikiem na wodę. Tak skonstruowany nawilżacz, oprócz swojego standardowego przeznaczenia, z pomocą rzeczonego filtra potrafi także usuwać wszelkie zanieczyszczenia z otoczenia. W przypadku takiego nawilżacza należy pamiętać o regularnej wymianie materiału filtrującego.

Zakres cenowy nawilżaczy na kaloryfer

Nawilżacze powietrza na grzejnik charakteryzują się niezwykle korzystną ceną. Najbardziej podstawowe modele możesz z łatwością znaleźć już za kilkanaście złotych. Najtańsze będą nakładki ceramiczne, z kolei do najdroższych należą te plastikowe, które zapewniają dodatkowy filtr z wymiennym wkładem. Zestawiając jednak ich skuteczność, koszt nawet z pozoru najdroższego nawilżacza nie powinien zbytnio nadwyrężyć Twojego portfela.

Jak zrobić nawilżacz powietrza na kaloryfer?

Nawilżacz powietrza na kaloryfer — jak zrobić go samemu? Na sam początek przygotuj odpowiednie materiały: butelkę po wodzie, taśmę klejącą oraz gazetę. Rozpocznij pracę od wycięcia otworu wzdłuż butelki, mierzącego kilka centymetrów. Następnie, za pomocą taśmy zamocuj domowy nawilżacz na grzejnik (najlepiej na rurę). Zwróć uwagę, aby wycięty fragment był skierowany ku górze. Dookoła rury owiń gazetę, a jej koniec umieść wewnątrz przygotowanego nacięcia. Teraz wystarczy już tylko zalać butelkę wodą.

Sprawdź też: Nawilżacz powietrza ewaporacyjny — ranking najbardziej polecanych modeli nawilżaczy powietrza

Warto zadbać o prawidłową wilgotność powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. W innym wypadku możesz narazić się na wiele negatywnych efektów, np. na ogólne pogorszenie samopoczucia. Co więcej, zbyt sucha atmosfera dodatkowo negatywnie wpływa na jakość mebli oraz podłóg. Domowy nawilżacz powietrza na kaloryfer wydaje się jednym z łatwiej dostępnych i prostszych rozwiązań, aby temu zapobiec. Niewielki wydatek skutecznie zwróci się w postaci pozytywnego wpływu na Twoje zdrowie, a to przecież najważniejsze!

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *