1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kwiaty zimowe – sprawdź, jakie rośliny najwcześniej rozwijają swoje pąki kwiatowe!

Ogród i balkon

2 lata temu

Kwiaty zimowe – sprawdź, jakie rośliny najwcześniej rozwijają swoje pąki kwiatowe!

Ogród Rośliny
7
2
0
7
2

Kwiaty zimowe to powiew wiosny w samym środku zimy. W chwili, gdy większość roślin w ogrodzie śpi, zimowe rośliny rozwijają pąki kolorowych kwiatów i cieszą pięknym wyglądem. Niemożliwe? Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki!

Kwiaty zimowe – czy to możliwe, by rośliny na zewnątrz kwitły zimą?

Zimą większość roślin ogrodowych znajduje się pod śniegiem lub traci swój intensywny zielony kolor. Istnieją jednak gatunki, które właśnie wtedy budzą się do życia i zaczynają rozkwitać. Kwiaty zimowe są zaskakująco wyraziste i pięknie ożywiają uśpiony ogród. Wśród nich znajdują się rozmaite gatunki krzewów i bylin oraz roślin cebulowych. Jakie kwiaty kwitną zimą i jak właściwie o nie zadbać?

Kwiaty zimowe - śnieg, rośliny
Pierwsze kolorowe akcenty pojawiające się zimą zwiastują wiosnę

Sprawdź też: Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na chłodniejszą aurę?

Kwiaty, krzewy i drzewa kwitnące zimą w ogrodzie

Poniżej przedstawiamy rośliny, które warto posadzić w przydomowym ogrodzie, aby móc cieszyć się pięknem kwiatów również w okresie zimowym. Dowiedz się, kiedy kwitną i jakie warunki glebowe trzeba im zapewnić.

Ciemiernik

Ciemiernik (łac. Helleborus) jest rośliną odporną na niskie temperatury. Lubi mało nasłonecznione stanowiska, które są osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie na żyznej, próchniczej ziemi. Jest jednym z pierwszych zimowych kwiatów. Ciemiernik zaczyna kwitnąć zwykle w grudniu. Z tego powodu bywa nazywany różą Bożego Narodzenia. Byliny najczęściej kwitną aż do kwietnia. Ciemiernik może być biały, różowy lub ciemnobordowy.

Przebiśnieg

Przebiśnieg (łac. Galanthus nivalis) lub inaczej śnieżyczka to gatunek chroniony. Jego nazwa wzięła się od tego, że przebija swoją główką śnieżną czapę, stając się tym samym prawdziwym symbolem wiosny. Kwiaty kwitną od lutego do kwietnia i charakteryzują się pięknym zapachem. Śnieżnobiałe płatki kwiatu reagują na temperaturę, zamykając się przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych oraz na noc. Śnieżyczka jest mrozoodporna i dobrze radzi sobie nawet w ostrym, górskim klimacie.

Oczar

Oczary (łac. Hamamelis) to niezwykle dekoracyjne krzewy. Rośliny najlepiej rosną w żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej glebie na stanowiskach osłoniętych od wiatru, słonecznych lub w półcieniu. Ich kwiaty pojawiają się już w styczniu i są ozdobą ogrodu aż do końca marca. Żółte, pomarańczowe lub czerwone pastelowe kwiaty pięknie kontrastują z bielą śniegu i przyciągają wzrok swoją zdecydowaną barwą.

Zimokwiat wczesny

Zimokwiat wczesny (łac. Chimonanthus praecox) to roślina, która kwitnie w lutym i marcu. Jej niewielkie, aczkolwiek liczne kwiaty wyrastają na nagich pędach parami lub pojedynczo. Jasnożółte, lancetowate płatki, w czasie ładnej pogody wydzielają piękny, słodkawy i intensywny zapach. Zimokwiat wymaga nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Najlepiej rosnąć będzie na wilgotnej glebie.

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko (łac. Daphne mezereum) to niewielki, a bardzo dekoracyjny krzew, kwitnący, gdy na jego pędach nie ma jeszcze liści. Jeśli zima należy do łagodnych, kwiaty mogą się rozwinąć już w styczniu lub lutym, lecz najczęściej roślina kwitnie dopiero w marcu lub kwietniu. Jego różowe, pachnące kwiaty pojawiają się na całej długości jednorocznych pędów i utrzymują się na nawet przez kilka tygodni. W naturze jest objęty ścisłą ochroną.

Jaśmin nagokwiatowy

Ten duży, rozłożysty krzew o elastycznych długich pędach, w sprzyjających warunkach zaczyna kwitnąć już w grudniu lub w styczniu, a jego ten stan utrzymuje się nawet do marca lub kwietnia. Największą ozdobą jaśminu (łac. Jasminum nudiflorum) żółte, pachnące kwiaty, które możesz prowadzić przy płocie lub na ozdobnej pergoli. Dopiero gdy kwiaty przekwitną, na gałązkach pojawiają się ciemnozielone liście. Roślina jest odporna na mróz oraz niskie temperatury.

Rośliny domowe kwitnące zimą

Kiedy krajobraz za oknem staje się monotonny i smutny, zimowe kwiaty doniczkowe stają się piękną ozdobą mieszkania. Jakie rośliny warto posadzić, jak wyglądają oraz jak należy je pielęgnować?

Grudnik

Jedną z zimowych piękności jest grudnik, zwany również kaktusem Bożego Narodzenia lub zygokaktusem. Podobnie jak ogrodowy ciemiernik, roślina zaczyna kwitnąć pod koniec listopada. Na końcach ciemnozielonych pędów grudnika pojawiają się piękne różowe, kremowe lub intensywnie czerwone kwiaty o kształcie dzwoneczków. Grudnik lubi jasne lub półcieniste stanowiska. Miejsce nie może być jednak zbyt nasłonecznione. Roślina nie toleruje także zmiany miejsca, na co reaguje stopniowym zrzucaniem pąków.

Cyklamen perski

To efektowna roślina zimowa o orientalnym pochodzeniu. Cyklamen perski (łac. Cyclamen persicum), pochodzi z Chin i Japonii. Kwitnie również inaczej niż większość europejskich kwiatów – od jesieni do wczesnej wiosny. Zachwyca dużymi pięknymi kwiatami o zróżnicowanych kształtach i kolorach. Kwiaty mają intensywną fioletową lub czerwoną barwę. Hodowla wymaga dużej ilości światła i wilgotnego podłoża. Roślinę najlepiej podlewać, wylewając wodę na podstawkę, a nie bezpośrednio na roślinę. Cyklameny lubią stałą niską temperaturę, więc doskonale sprawdzą się jako zimowe kwiaty na balkon.

Gwiazda betlejemska

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez gwiazdy betlejemskiej (łac. Euphorbia pulcherrima) zwanej również poinsecją lub wilczomleczem pięknym. Pochodząca z Meksyku roślina w naturalnych warunkach może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości. To, co wyróżnia gwiazdę betlejemską, to barwne przylistki, niesłusznie mylone z kwiatami. Występuje w różnych kolorach: czerwonym, różowym, żółtym i kremowym. Poinsecja lubi jasne i ciepłe stanowisko, źle reaguje natomiast na przeciągi i ostre słońce. Rośliny nie powinno się także przelewać. Poczekaj, aż podłoże w doniczce lekko przeschnie.

Azalia

Azalia doniczkowa (łac. Azalea) to kolejna zimowa roślina pochodząca z Azji. Azalia jest popularną rośliną dekoracyjną. W warunkach domowych kwitnie przez całą zimę i okres wczesnej wiosny. Wśród wielu odmian azalii znajdują się kwiaty o pojedynczych lub pełnych kwiatach w różnych kolorach: fioletowym, czerwonym purpurowym, białym oraz różowym. W mieszkaniu wybierz dla niej najjaśniejsze, lecz chłodne miejsce. Najlepiej będzie się czuła tuż przy samym oknie, ale uważaj… bardzo nie lubi przeciągów. Azalia powinna mieć także stale wilgotne podłoże w doniczce.

Kalanchoe

Kalanchoe (łac Kalanchoe blossfeldiana), czyli żyworódka Blossfelda pochodzi z Madagaskaru. Jak wiele afrykańskich kwiatów należy do rodziny gruboszowatych, dzięki czemu nie potrzebuje dużo wody. Pięknie kwitnie od początku zimy do początku lata. Długi okres kwitnienia to nie wszystko! Kwiaty zachwycają intensywną barwą w kolorze żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym, fioletowym lub białym. Co, więcej Kalanchoe, jest kwiatem zimowym wieloletnim.

Kwiaty zimowe - kalanchoe
Kalanchoe jest łatwą rośliną w uprawie – wystarczy jej nie przelać

Sprawdź też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje

Kwiaty zimowe w ogrodzie lub w doniczkach w mieszkaniu to sposób na przełamanie białego krajobrazu za oknem. Rośliny nie są wymagające w uprawie i cieszą oczy kolorowymi kwiatami. Różnorodne gatunki pozwolą Ci stworzyć zimowy ogród z prawdziwego zdarzenia. Dzięki temu zima nie będzie taka zła!

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *