1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Pochłaniacz wilgoci – zainwestuj w dobre samopoczucie

Wnętrza

2 lata temu

Pochłaniacz wilgoci – zainwestuj w dobre samopoczucie

Wyposażenie
8
0
0
8
0

Pochłaniacz wilgoci jest niezbędnym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na zdrowiu. Niezauważalny dla oka sprzęt oczyszcza powietrze z nadmiaru wilgoci. Zastanawiasz się nad kupnem pochłaniacza wilgoci? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje!

Czym jest pochłaniacz wilgoci i jak działa?

Pochłaniacz wilgoci to rozwiązanie pomagające pozbyć się nadmiernej wilgoci z pomieszczenia. Występują one w formie urządzeń elektrycznych, które wilgoci pozbywają się za pomocą kompresora. Mogą też być pojemnikami z tabletkami lub saszetkami pochłaniającymi wilgoć.

Pochłaniacz wilgoci w tabletkach absorbuje nadmierną ilość wilgoci z pomieszczenia do pojemnika wypełnionego tabletkami z chlorkiem wapnia. Wilgoć powoduje rozpuszczanie się tabletek. Pochłaniacz działa tylko do momentu wytworzenia optymalnej wilgotności w pomieszczeniu – jeśli taka zostanie osiągnięta, tabletka z chlorkiem wapnia przestaje się skraplać.

pochłaniacz wilgoci
Pochłaniacz wilgoci czyli sprzęt niezbędny do Twojego domu! | Źródło: przemianydomowe.pl

Sprawdź też: Jak działają nawiewniki okienne? Jakie są ich rodzaje i jak wygląda ich montaż?

Saszetki wypełnione silikażelem zna każdy. Niewielkie torebki napełnione granulkami ze względu na wysoką chłonność są w stanie zebrać więcej wilgoci, niż mogłoby się wydawać. Saszetki po wyjęciu z opakowań (po np. butach czy zabawkach) można umieścić w samochodzie, szafkach na bieliznę czy niewielkich miejscach narażonych na nadmierną wilgoć.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci aktywnie pobiera wilgoć z pomieszczenia za pomocą kompresora. Największym zainteresowaniem cieszy się wśród osób, które mają wyjątkowo wysoką wilgotność pomieszczeń. Ze względu na swoją cenę jest jednak zdecydowanie mniej popularny od swoich poprzedników.

Gdzie najlepiej ustawić pochłaniacz?

Czy istnieje najlepsze miejsce dla pochłaniacza wilgoci? Oczywiście, że tak! Warto jednak pamiętać, że urządzenie może stanąć w jakimkolwiek miejscu, które wymaga oczyszczenia powietrza z nadmiernej ilości wody. Powinno się go ustawiać blisko źródeł wilgoci. Jeśli jest to ściana, należy zachować odstęp około 10 centymetrów.

Pochłaniacz wilgoci ustawiony w kuchni pozbędzie się nadmiernej wilgoci spowodowanej gromadzącą się parą wodną. Dodatkowo jest w stanie pochłonąć nieprzyjemne zapachy. Jeśli w łazience duża ilość pary wodnej skrapla się na szybach i lustrze, także warto pomyśleć o chociażby niewielkim pochłaniaczu wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci i miejsce dla niego
Pochłaniacz wilgoci i miejsce dla niego

Pomieszczenia znajdujące się w piwnicy również mogą wymagać ustawienia w nich pochłaniacza. Piwnica jest miejscem szczególnie narażonym na powstawanie grzyba na ścianach. Z tego względu jeśli spędzasz tam dużo czasu lub przetrzymujesz przedmioty łatwo ulegające zniszczeniu, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie w centralnym miejscu pochłaniacza wilgoci.

Komu się najbardziej przyda?

Pochłaniacz wilgoci szczególnie dobrze sprawdzi się w rodzinach z dziećmi lub też u osób podatnych na choroby. Jego zakup będzie dobrym pomysłem również wtedy, gdy odczuwasz skutki zbyt wysokiej wilgotności w domu. Przebywanie w pomieszczeniach z wysokim poziomem wilgotności może prowadzić do długotrwałych konsekwencji zdrowotnych. Pochłaniacz wilgoci jest bezpieczny dla dziecka – w wielu przypadkach konieczne jest ustawianie urządzeń w dziecięcych pokoikach. Dzieci przebywające w pomieszczeniach, w których rozwinęły się pleśń czy grzyb, narażone są na pojawienie się alergii. Zbyt wilgotne powietrze powoduje problemy z oddychaniem.

Przy jakich warunkach pochłaniacz wilgoci jest niezbędny?

Pochłaniacz wilgoci powinien być nieodłącznym i niezbędnym elementem każdego pomieszczenia, w którym wilgotność w powietrzu wynosi więcej niż 60 procent. Ważnym urządzeniem będzie też w instytucjach typu archiwa, biblioteki oraz w pomieszczeniach, w których znajdują się osoby chore (przede wszystkim na choroby układu oddechowego).

Urządzenie do pochłaniania
Urządzenie do pochłaniania wilgoci | Źródło: protech-sklep.pl

Pochłaniacz wilgoci jest urządzeniem, które sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Do wyboru jest kilka rodzajów tego produktu, jednak każdy będzie przydatny w inny sposób. Masz pochłaniacz wilgoci? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!

Źródło obrazka głównego: polki.pl

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *