- Home
- /
- Zrób to sam
- /
- Zioła na przeziębienie idealne na jesień i zimę
Spis treści
Zioła na przeziębienie stosowane są od setek, jeśli nie tysięcy lat. Sprawdź, jakie dary natury są idealne, by zapobiegać rozwijającym się infekcjom i zwalczać przeziębienia. Czarny bez, dzika róża czy lipa? Poznaj domowe sposoby na chrypkę i inhalacje na katar!
Czy warto stosować zioła na przeziębienie?
Koncerny farmaceutyczne wręcz zalewają nas tabletkami, syropami czy innymi specyfikami na ból gardła, kaszel czy katar. Warto jednak powrócić do korzeni i sprawdzić, jakie zioła na przeziębienie i grypę są najlepsze, ponieważ jest to zdrowsza alternatywa dla naszego organizmu, a działanie tych naturalnych leków udowodniło przynajmniej kilka pokoleń.

Domowe sposoby na chrypkę czy katar są bardzo łatwe w przygotowaniu, a zioła smakują i pachną wyśmienicie. Rośliny lecznicze, z których można przygotować napar, odwar, a nawet macerat, kryją w sobie bogactwo dobroczynnych składników.
Sprawdź też: Zioła do picia dla każdego!
Pamiętaj jednak o tym, że w związku ze spożywaniem ziół również istnieją ograniczenia. Nie każdy może spożywać niektóre substancje ze względu na wiek, choroby lub przyjmowane leki. Wszystkie środki lecznicze powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Trzeba również mieć na uwadze fakt, że stosunkowo łatwo jest przekroczyć dzienną zalecaną dawkę herbatek ziołowych czy innych naparów zdrowotnych. Pilnuj tego, by nie przesadzić z liczbą wypitych filiżanek!
Domowe sposoby na wykorzystanie ziołolecznictwa
W domowym zaciszu przygotować możemy herbatki ziołowe, mieszanki do inhalacji, a nawet olejki eteryczne. Są to świetne domowe sposoby na przeziębienie i nie kosztują zbyt wiele. W zależności od podawanego zioła możemy otrzymać działanie napotne, przeciwgorączkowe, przeciwwirusowe czy przeciwbakteryjne. Ogromne zasługi przypisujemy roślinom, które w składzie mają kwas salicylowy, witaminę C oraz związki śluzowe (doskonałe w walce z suchym kaszlem).
Napary ziołowe są idealne do picia. Możemy spożywać je zapobiegawczo oraz podczas rozwijającego się przeziębienia lub grypy. Smakują one zarówno dorosłym, jak i dzieciom, dzięki czemu łatwiej je podać niż gorzki syrop czy niewygodne do połknięcia tabletki. W dalszej części artykułu poznasz najlepsze zioła na infekcje górnych dróg oddechowych.

Inhalacje, które możemy zrobić sobie ze specyfików dostępnych w aptekach, zwykle kosztują krocie. Warto więc dowiedzieć się, jak przygotować zioła na przeziębienie samodzielnie i zapewnić sobie w pełni zdrowe inhalacje na kaszel lub katar. W końcu – czy jest coś lepszego niż parówka na zatoki? Doskonale do nich sprawdzają się nie tylko napary czy odwary – ale również maceraty jako olejki eteryczne.
Jakie zioła na przeziębienie są odpowiednie?
Wśród ziół, które idealnie sprawdzą się w razie infekcji, wyróżnić można:
- tymianek pospolity,
- porost islandzki,
- szałwię,
- liść babki lancetowatej,
- liść podbiału,
- korzeń prawoślazu.
Sposób ich podania – w formie płukanki doustnej czy naparu do picia – najlepiej odnaleźć w internecie. Każda konkretna roślina wymaga parzenia w innej temperaturze i w odmiennym stosunku wrzątku do suszu.
Sprawdź też: Jak suszyć zioła? Praktyczne porady dla każdego
Warto też zwrócić uwagę na rośliny lecznicze na przeziębienie. Latem spotkamy je niemal w każdym ogrodzie, a ich działanie jest niesamowite. Wśród nich znajdziemy takie przykłady jak:
- kwiat czarnego bzu,
- owoce czarnego bzu,
- jeżówka purpurowa,
- kwiat lipy,
- czosnek pospolity,
- aloes drzewiasty,
- dzika róża,
- wierzba purpurowa.
Każda z tych roślin jest wypełniona właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi lub bakteriobójczymi. Charakteryzuje je również duża zawartość witaminy C, którą chętnie przyjmujemy w okresach obniżonej odporności.
Napar na kaszel powinien zawierać w sobie kwiat ślazu, korzeń prawoślazu, liść babki lancetowatej lub kwiat malwy. Na katar natomiast doskonale sprawdzą się herbatki ziołowe, w których skład wchodzą mięta, rozmaryn, rumianek czy tymianek.
Inhalacje na katar możesz przygotować z rumianku, tymianku, majeranku lub szałwii lekarskiej. A z czego przygotować inhalację na kaszel? W tym przypadku doskonale sprawdzą się koper włoski, korzeń lukrecji lub igły sosnowe.
Jakie zioła na przeziębienie dla dzieci wybrać?
Podobnie jak z lekami – nie wszystkie zioła lecznicze będą odpowiednie do tego, by podawać je dzieciom. Warto jednak uczyć je od małego, jakie zioła na przeziębienie lub inne dolegliwości można wykorzystywać w ziołolecznictwie.
Świetnym przykładem są herbatki z liści malin oraz same maliny, które jako dary natury doskonale sprawdzają się przy przeziębieniach. Syropy z nich przyrządzone mają znakomite działanie przeciwgorączkowe i napotne. Ich smak odpowiada dzieciom, a przy okazji kwas salicylowy oraz inne składniki lecznicze zaczynają działać w organizmie. Warto do herbatek wzbogaconych o maliny lub liście malin dodać również miód. A jaki miód na przeziębienie wybrać? Najlepszy ze wszystkich okazuje się miód lipowy.

Zioła przeciwzapalne takie jak babka lancetowata, rumianek czy korzeń prawoślazu doskonale sprawdzą się jako inhalacje na katar i kaszel. Zdecydowanie są to zioła na przeziębienie bezpieczne dla dzieci.
Sprawdź też: Uprawianie ziół na balkonie. Co posadzić, jak pielęgnować?
Nie zaleca się jednak podawać bardzo małym dzieciom domowego syropu z owoców czarnego bzu. Może on wywołać biegunkę poprzez możliwość pojawienia się w płynie niedojrzałego owocu. W takim przypadku lepiej postawić na produkt z apteki.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie zioła na przeziębienie stosować i jak z nich korzystać. W jaki sposób stosujesz te lub inne zioła? Preferujesz napary czy inhalacje? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi sposobami na zioła na przeziębienie!
A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – zapraszamy do zapoznania się z następującymi tytułami:
- Co pyli w październiku i listopadzie? Jesienne alergie
- Co kwitnie we wrześniu? Poznaj jesienne kwiaty!
- Szałwia lekarska – właściwości. Na co pomaga szałwia do picia?
- Jak zrobić ul warszawski poszerzany? Poradnik krok po kroku