1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zimowy las w słoiku — poradnik jak przekształcić zwykły las w szkle na świąteczną ozdobę!

Poradniki

2 lata temu

Zimowy las w słoiku — poradnik jak przekształcić zwykły las w szkle na świąteczną ozdobę!

Dekoracja wnętrz DIY Rośliny
3
0
0
3
0

Czy świąteczny leśny ogród w szkle jest Twoim marzeniem? To bardzo proste. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności, drewniane figurki i kilka innych elementów. Jak dokładnie stworzyć magiczny zimowy las w słoiku? 

Zimowy las w słoiku — czego będziesz potrzebować do jego stworzenia?

Zimowy las w słoiku to idealna dekoracja, która staje się coraz bardziej popularna również w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Do jej stworzenia będziesz potrzebować kilku elementów. Przede wszystkim przygotuj szklane naczynie, a w jego wnętrzu umieść rośliny. Następnie przyozdób go wedle własnych preferencji. Możesz wkomponować lampki, szyszki, wstążki, a także figurki, które dodadzą dekoracji niepowtarzalnego magicznego uroku. Jeśli chcesz podarować las w butelce komuś bliskiemu, dodaj oryginalną zawieszkę z imieniem oraz życzeniami.

Sprawdź też: Rośliny w szkle — jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku? Jakie rośliny można uprawiać w szkle?

Lampki

Aby Twój ogród w słoiku zyskał świąteczny nastrój, przyozdób szklane naczynie lampkami ledowymi. Możesz je włożyć do środka lub owinąć w wybrany sposób wokół szklanego naczynia. W zależności od gustu zdecyduj się na ciepłe lub zimne światło. Pamiętaj, że umieszczone wewnątrz lampki nie powinny palić się bez przerwy, więc zapalaj je jedynie na kilka godzin wieczorem. 

Figurki

Twój wyjątkowy ekosystem w słoiku z pewnością nabierze nowego oblicza, jeśli dodasz do niego figurki. Co więcej, może on zyskać wartość sentymentalną po wsadzeniu do słoika porcelanowego Mikołaja z dzieciństwa. Zajrzyj więc na strych domu rodzinnego lub do piwnicy, w której znajdziesz pamiątki z młodszych lat. Warto także użyć drewnianych figurek, nie zapomnij o szyszkach oraz innych elementach, które jeszcze bardziej podkreślą Twoją miłość do natury i żywych istot. 

Czego definitywnie nie robić tworząc zimowy las w słoiku?

Pamiętaj, że las w słoiku wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Naczelną zasadą jest znalezienie miejsca z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Inaczej możesz narazić rośliny na zagotowanie i obumarcie. Poprzez działanie ciepłych promieni powstaje tzw. efekt cieplarniany, który ma negatywne skutki dla całego ekosystemu w szklanym naczyniu. Przede wszystkim dochodzi do denaturacji białek roślinnych, a także poparzenia liści.

Zwracaj również uwagę na ilość wody, którą wlewasz do środka. Pamiętaj, że las w szkle nie potrzebuje nadmiernego nawadniania, ponieważ wilgoć pozostaje w glebie na długi czas oraz wysyca sobą powietrze. Dzięki temu nie musisz martwić się o podlewanie. Jeżeli się do tego nie dostosujesz, korzenie roślin zaczną gnić i doprowadzisz do uszkodzenia systemu korzeniowego.  

Inspiracje na zimowe lasy w szkle

Rośliny w słoiku z bożonarodzeniowymi dodatkami stanowią świetną dekorację każdego wnętrza. Wystarczy jedynie użyć nieco wyobraźni, aby stworzyć tę najbardziej pasującą do Ciebie. Idealny zimowy las w słoiku powinien odzwierciedlać Twoje pasje lub zainteresowania osoby, do której ma trafić w postaci prezentu. Jeżeli jesteś fanem motoryzacji, umieść w środku figurkę ozdobionego sztucznym śniegiem samochodu. Miłośnikom zwierząt z pewnością spodoba się renifer ukryty wśród liści.

Aby las w szkle pięknie się prezentował, musisz znaleźć dla niego odpowiednie miejsce, a także rodzaj naczynia, w którym stworzysz ekosystem. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie roślin w wysokiej karafce  postawionej na komodzie lub stoliku. Jeżeli decydujesz się na skomplikowane i bardziej rozwinięte kompozycje, użyj szerokiej bańki lub dużego słoika. Zwróć również uwagę na czystość oraz jakość wykonania szkła, aby cieszyć się tą wyjątkową dekoracją jak najdłużej. 

Sprawdź też: Las w szkle, czyli las w słoiku – jak dbać? Jak samodzielnie zrobić?

Pamiętaj, że świąteczny las w butelce powinien odzwierciedlać Twoją naturę oraz sposób życia, dzięki temu taka ozdoba jest unikatowa. Zyskuje ona również coraz większą popularność. Nie zapominaj jednak o oczywistych gwiazdkowych akcentach! Właściwie zaplanowane stworzenie tej świątecznej kompozycji,  pozwoli jej stać się gustownym dodatkiem aranżacji wnętrza. Tylko dokładnie przemyślana koncepcja lasu w szkle — przeniesie Cię do bajkowej, zimowej krainy.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.