1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak przesadzać kwiaty? Kiedy należy wymieniać ziemię i doniczkę w przypadku roślin domowych?

Ogród i balkon

3 lata temu

Jak przesadzać kwiaty? Kiedy należy wymieniać ziemię i doniczkę w przypadku roślin domowych?

Rośliny
15
2
0
15
2

Aby rośliny doniczkowe odpowiednio się rozwijały i zdobiły wnętrze Twojego domu, muszą być regularnie pielęgnowane. W tym celu należy wiedzieć, jak przesadzać kwiaty oraz kiedy najlepiej się na to zdecydować? Poniżej znajdziesz zbiór przydatnych informacji na ten temat.

Jak przesadzać kwiaty?

Przesadzanie kwiatów jest czynnością absolutnie konieczną, jeżeli chcesz zadbać o ich odpowiedni rozwój, zwłaszcza w warunkach domowych.  Nieustannie rosnąc, zużywają wszelkie substancje pokarmowe w podłożu. Wraz ze wzrostem rośliny, rozrastają się również jej korzenie, które często wymagają sporej ilości przestrzeni. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu i dobrej kondycji kwiatów, warto przesadzić je do większej doniczki

Pamiętaj, że jeśli bryła korzeniowa wypełni niemal całe miejsce w osłonce, to najwyższy czas na jak najszybszą zmianę donicy na nową. Jak prawidłowo przesadzać kwiaty doniczkowe? Cała czynność nie jest bardzo skomplikowana. W pierwszej kolejności wyciągnij bryłę ze starej doniczki, następnie na dno nowej doniczki wsyp drenaż, nową ziemię, potem kolejno wyjmij kwiat i usuń stare podłoże oraz obumarłe korzenie. Na koniec pozostaje już tylko ostrożnie umieścić zieloną masę w nowej doniczce, przysypać ziemią oraz obficie podlać (zwracając uwagę na to, czy w podstawce nie zebrało się zbyt wiele wody, jeśli tak – należy ją usunąć).

jak przesadzać kwiaty, doniczka, roślina, rośliny, narzędzia
Nie należy wybierać zbyt dużych doniczek – roślina w takim przypadku będzie wykorzystywać całą energię na rozwój korzeni

Sprawdź też: Doniczka głowa, twarz i inne ciekawe i modne osłonki na rośliny. Przegląd doniczek dekoracyjnych

Jakie narzędzia przygotować?

Przesadzanie kwiatów doniczkowych jest o wiele łatwiejsze przy użyciu odpowiednich narzędzi. W zależności od wielkości rośliny, z jaką masz do czynienia, wybierz odpowiednie akcesoria. Najbardziej podstawowymi będzie wąska łopatka oraz nóż, za pomocą których bez trudu podważysz bryłę rośliny, aby wyjąć ją ze starej doniczki. Do dyspozycji masz również sekator ogrodowy, dzięki niemu pozbędziesz się zwiędłych korzeni lub rozetniesz doniczkę, w której korzenie rośliny przeszły przez dziurki w dnie. Przyda się także duża foliowa torebka na resztki starej ziemi i fragmentów rośliny.

Jak przygotować miejsce na przesadzanie roślin?

Przesadzając rośliny w mieszkaniu warto odpowiednio zabezpieczyć podłogę przed brudem. Najlepiej wykorzystać do tego rozcięte worki na śmieci, reklamówki lub gazety, nad którymi łatwo nam będzie usuwać ziemię z bryły korzeniowej. Należy robić to delikatnie, ponieważ uszkodzenie zdrowych korzeni może skończyć się osłabieniem, a nawet niekiedy obumarciem rośliny.

Najprostszy sposób na wyciągnięcie rośliny z doniczki i rozplątanie korzeni

Rośliny doniczkowe bywają kłopotliwe, np. podczas próby wyciągnięcia bryły korzeniowej ze starej doniczki. Aby znacząco ułatwić sobie zadanie, dokładnie podlej roślinę na kilka godzin przed przystąpieniem do przesadzania, to ułatwi Ci wyjęcie bryły ze środka. Nie zapomnij o rozplątaniu korzeni oraz pozbyciu się ich nadmiaru, przycinając je — wyschnięte, połamane oraz obumarłe fragmenty należy usunąć. Ich przycięcie przyniesie sporo korzyści i pobudzi roślinę do wzrostu.

jak przesadzać kwiaty - korzenie, ziemia, roślina
Zbite korzenie należy rozplątywać bardzo delikatnie

Czasem, gdy przyniesiemy roślinę z marketu — jest ona w nieodpowiedniej mieszance ziemi, a także przelana do cna — w takim przypadku usuwanie ziemi oraz rozplątywanie korzeni najłatwiej zrobić pod bieżącą wodą. Do tego przyda Ci się miska (aby nie zatkać ziemią odpływu w wannie lub pod prysznicem) oraz słuchawka prysznicowa. Przede wszystkim wyjmij roślinę z doniczki i pousuwaj tak wiele ziemi, jak to możliwe. Następnie polewaj bryłę korzeniową wodą pod lekkim ciśnieniem — wypłucze ona resztki niechcianego podłoża. Gdy efekt będzie już zadowalający, a żadne resztki podłoża nie będą zalegać przy korzeniach — postępuj jak w przypadku wszystkich innych roślin.

Jakie podłoże oraz dodatki do niego wybrać?

Kwiaty doniczkowe charakteryzują się tym, że muszą mieć starannie dobrane podłoże. Najlepiej sprawdzą się mieszanki, które dostarczą roślinom odpowiednich składników odżywczych oraz będą odpowiednio rozluźniające lub zakwaszające. Dobrze sprawdzi się połączenie kermazytu albo tofu z dodatkiem piasku bądź żwiru (opcjonalnie). Jeżeli jednak nie masz ochoty tworzyć własnej mieszanki, z łatwością znajdziesz gotową ziemię do konkretnych grup roślin w większości sklepów ogrodniczych.

Wybór doniczki (gdy aktualna jest za duża lub za mała)

Doniczkę należy dobrać odpowiednio do rozmiaru samej rośliny. W przypadku małych kwiatów średnica nowej misy powinna być o około 2-4 cm większa od starej. Duże kwiaty doniczkowe wymagają natomiast jeszcze większych donic — tutaj zaleca się, aby średnica była większa o 5-10 cm. Bardzo ważne jest również, by każda doniczka miała otwory w dnie, w ten sposób będzie przez nie przepływać nadmiar wody. Bez odpowiedniego odpływu wilgoci, korzenie i cała roślina bardzo szybko zgniją.

jak przesadzać kwiaty - korzenie, doniczka, roślina
Za małe doniczki powodują przerost korzeni poza nią, a jeśli nie znajdą drogi ku temu – potrafią połamać donicę

Kiedy jest najlepsza pora na przesadzanie roślin?

Przesadzanie kwiatów doniczkowych — kiedy się za to zabrać? Wiele osób z pewnością zastanawia się, kiedy jest najdogodniejszy termin na przesadzenie rośliny. Powinieneś wykonać to wtedy, gdy korzenie zaczęły wyrastać z otworów na dnie doniczki — to najłatwiejszy objaw do rozpoznania. Najlepszym okresem będzie wczesna wiosna, jednak nie stanowi to reguły dla każdej rośliny. Można wówczas przyjąć zasadę, iż rośliny doniczkowe powinieneś regularnie przesadzać co 2-3 lata, a te najmłodsze nawet co rok.

Czy są jakieś odstępstwa od reguły przesadzania kwiatów w innych miesiącach niż te ciepłe?

Przyroda budzi się do życia na wiosnę, to właśnie wtedy jest najlepszy czas na sprawdzenie jak przesadzać kwiaty i przystąpić do działania. Przesadzanie roślin jesienią lub zimą nie jest dobrym pomysłem, bo w tym okresie są w stanie spoczynku. Tylko dla nielicznych gatunków ten stan następuje o innej porze. Dodatkowo należy pamiętać, że sam proces przesadzania jest bardzo wymagający dla kwiatów i oprócz ciężkich warunków panujących na zewnątrz, nie ma sensu dokładać roślinie dodatkowego stresu. 

Przelanie rośliny

Każda roślina ma nieco inne wymagania, jeśli chodzi o ilość wody potrzebnej do jej prawidłowego rozwoju. Zbyt duża ilość wilgoci przyniesie odwrotny efekt i spowoduje degradacje oraz obumarcie zielonej masy. Kluczowa jest tutaj także odpowiednio zachowana proporcja między ilością dostępnego powietrza a podażą wody. Samo przelanie kwiatu da się łatwo rozpoznać poprzez więdnięcie lub przebarwienie jego liści, które następnie wysychają. Aby tego uniknąć, zadbaj o solidną warstwę drenażu, a jeżeli to się zdarzy, przesadź roślinę niezależnie od pory roku.

sukulent, ziemia, roślina
Przelanie rośliny to bardzo częsty problem

Słabej jakości podłoże

Kiepskie podłoże nie zapewni roślinom właściwego rozwoju. Wybierając ziemię, zadbaj o to, aby zawierała ona wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju makroelementy. Pamiętaj też o właściwej jakości i strukturze podłoża, optymalnej ilości zawartych w nim minerałów oraz składników nawozowych, a także poziomie kwasowości (pH).

Choroby roślin

Prawidłowo odżywiane oraz pielęgnowane rośliny doniczkowe wyglądają okazale i dobrze się prezentują. Jeżeli jednak zauważysz pewne nieprawidłowości w ich wyglądzie, może to oznaczać chorobę. Do najpopularniejszych schorzeń należą grzybice. Objawiają się plamami i odbarwieniami na liściach, często postępującymi od nasady łodygi. 

Rozwojowi grzybów sprzyja wysoka temperatura, wzmożona wilgotność powietrza oraz zbyt niski jego przepływ w pomieszczeniu. Choroby wirusowe przejawiają się z kolei kolorowymi pierścieniami na liściach oraz kwiatach, w takim wypadku najrozsądniej jest całkowicie pozbyć się rośliny, np. wyrzucając ją lub spalając.

Szkodniki

Oprócz schorzeń, które mogą nękać kwiaty doniczkowe, występują także rozmaite szkodniki. Wyróżniamy między innymi: mszyce, które wysysają soki z roślin, co powoduje ich więdnięcie, sadzaki hamujące fotosyntezę i wiele innych, np. wełnowce, przędziorki lub tarczniki. Aby skutecznie pozbyć się szkodników, powinieneś przygotować odpowiedni roztwór, którym następnie spryskasz roślinę. Najprostszą substancją jest szare mydło z denaturatem w proporcji 1:1. Możesz także zakupić gotową mieszankę w sklepie ogrodniczym.

Sprawdź też: Poznaj rośliny antysmogowe – najlepszych przyjaciół mieszkańców miejscowości o wysokim zanieczyszczeniu powietrza!

Jak więc widzisz, regularne przesadzanie roślin doniczkowych oraz ich odpowiednia pielęgnacja sprawią, że będą się utrzymywać w zadowalającej kondycji przez bardzo długi czas. Korzystając z tego poradnika, z łatwością sobie poradzisz z tym jak przesadzać kwiaty, a jeżeli podążysz za wskazówkami, roślina z pewnością Ci się odwdzięczy, rozwijając się szybko i bezproblemowo.

15
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *