1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Rośliny kolekcjonerskie od A do Z!

Ogród i balkon

2 lata temu

Rośliny kolekcjonerskie od A do Z!

Rośliny
11
3
1
11
3

Rośliny kolekcjonerskie to następny krok zaraz po nauczeniu się koegzystencji z niedrogimi, popularnymi kwiatami. Jakie kolekcjonerskie rośliny będą idealne na start? Na które niespotykane kwiaty doniczkowe warto wydać nieco więcej? Przekonaj się!

Rośliny kolekcjonerskie dla początkujących, na każdą kieszeń!

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kwiatami – warto byś poznał ciekawe rośliny dla początkujących! Wyróżnione w tym zestawieniu egzemplarze zwykle nie osiągają zawrotnych kwot – można powiedzieć, że są to rośliny kolekcjonerskie do 100 złotych! 

Wyjątek mogą stanowić bardzo duże, dorosłe okazy oraz sadzonki wyjątkowo mocno wybarwione. Wiele również zależy od miejsca, w którym postanowimy zakupić nasze sadzonki albo pojedyncze liście do ukorzenienia – zawsze najlepiej szukać ofert wśród osób prywatnych. Dobrą opcją jest również polowanie na kiermasze lub promocje w sklepach internetowych specjalizujących się w sprowadzaniu unikalnych roślin! 

Monstera Variegata

Żadna inna roślina nie mogłaby rozpocząć tego zestawienia. Jeżeli głównym tematem są rośliny kolekcjonerskie doniczkowe – monstera Variegata jest idealnym przykładem. Pojedyncze liście do ukorzenienia co prawda zazwyczaj kosztują do stu złotych, ewentualnie lekko przekraczają tę kwotę – jednak ich stosunkowa łatwa dostępność to coś, czego szczególnie warto poszukać jako osoba początkująca.

Sprawdź też: Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 niezniszczalnych roślin dla zapracowanych, początkujących i nie tylko!

Monstera Variegata nie jest trudna w uprawie – znajdziesz ją, tak samo, jak zwykłą monsterę, w odmianie Deliciosa oraz Borsigiana. W podświetlonych artykułach dowiesz się, jak wyglądają, czym się różnią i jak pielęgnować różne odmiany monstery. 

Syngonium Emerald Gem

Wyjątkowe syngonium Emerald Gem to również doskonała roślina na początek. Charakteryzuje się ona zielono-białymi liśćmi, które wsparte o drabinkę lub palik pięknie pną się w górę. W ostatnich latach ceny syngonium znacząco spadły – dlatego pojedynczy liść do ukorzenienia często znajdziemy nawet za mniej niż 50 złotych!

Uprawa syngonium Emerald Gem jest bardzo łatwa. Oprócz tego, że jej wymagania są niemal identyczne, jak w przypadku wszystkich innych odmian potrzebuje jedynie nieco więcej światła, by utrzymać listki w dobrej kondycji.

Pozostając przy syngoniach – warto również zwrócić uwagę na inne, tańsze, popularniejsze odmiany! Mnogość rodzajów i ich kolorów z pewnością pozwoli każdemu na wybór idealnego egzemplarza. 

Pieniążek Variegata

Okrągłe listki Pilei Peperomioides, czyli tak zwanego „pieniążka”, są bardzo popularne – ale czy wiedziałeś, że i ta roślina ma swoje droższe, znacznie rzadsze odmiany? Najpopularniejsze są dwie: Mojito oraz White Sugar Splash. Te rośliny kolekcjonerskie są nieco mniej dostępne, lecz ich przepiękny wygląd zrekompensuje Twój poświęcony czas na ich poszukiwanie. 

Pieniążek, niezależnie od odmiany, nie jest trudny w uprawie. Cała pielęgnacja opiera się tak naprawdę na podstawowych zabiegach, których wymagają wszystkie rośliny. Pilea Peperomioides cechuje się również wysoką odpornością na choroby i szkodniki.

Philodendron Birkin

W ciągu ostatnich lat Philodendron Birkin z rośliny bardzo rzadkiej stał się dość popularną odmianą. Możemy go zakupić nawet w marketach w naprawdę przystępnych cenach! Liście filodendrona Birkin są intensywnie zielone, poprzecinane białymi, gęstymi liniami odchodzącymi od głównego nerwu.

Tak jak duża większość filodendronów – i ten jest bardzo łatwy w uprawie. Jeśli nie chcesz wydać zbyt dużej ilości pieniędzy oraz mieć pewność, że nie spędzisz długich godzin na pielęgnacji kwiatów – filodendrony to rośliny kolekcjonerskie domowe wręcz stworzone dla Ciebie! 

Philodendron Burle Marx

Jeśli nie przepadasz za kolorowymi liśćmi – odmiana filodendrona Burle Marx to strzał w dziesiątkę! Długie, intensywnie zielone liście, elegancko wiszące na swoich długich łodygach prezentują się naprawdę pięknie.

Cięty Philodendron Burle Marx do ukorzenienia dostępny jest w sklepach od około 40 złotych. Większe sadzonki natomiast to wydatek rzędu 80-130 złotych. Uprawa i pielęgnacja nie jest skomplikowana.

A jeśli będzie Ci się układać z filodendronem Burle Marx – może przekonasz się do jego droższej odmiany z wariegacją? Znajdziesz ją, wpisując w wyszukiwarkę nazwę „Philodendron Burle Marx Variegata” – dla fanów kolorowych liści w ciapki to nie lada gratka. Nie można zapominać jednak o tym, że i cena w tym przypadku jest o wiele wyższa.

Nieco droższe rośliny kolekcjonerskie

Rośliny doniczkowe kolekcjonerskie występują również w nieco wyższych, ale wciąż dosyć przystępnych cenach. W tym zestawieniu znalazły się rośliny, które trudno dostać poniżej 100 złotych, ale nie przekraczają jednak 1000 złotych, nawet za dorosłe, samodzielnie rosnące sadzonki. Oczywiście, dla wielu osób to już są zawrotne kwoty – jednak kolekcjonerzy bez skrupułów oszczędzają na te cuda!

Syngonium Red Spot Tricolor

Syngonium Red Spot Tricolor… Cóż za piękna roślina kolekcjonerska! Niezwykle barwne listki w kolorach takich jak róż, biel oraz zieleń oczarowują swoim wyjątkowym, niespotykanym wyglądem. Oprócz nienagannej prezencji warto wspomnieć o tym, że te syngonium jest niezwykle łatwe w uprawie!

Sadzonki syngonium Red Spot Tricolor cenowo różnią się dosyć mocno między sobą. Bardzo wiele zależy od poziomu wybarwienia rośliny. Cięte sadzonki do samodzielnego ukorzenienia od prywatnych sprzedawców znajdziemy już za około 250 złotych za małe, słabo wybarwione egzemplarze. Intensywnie kolorowe szczepki to koszt 300-500 złotych, natomiast samodzielnie rosnąca roślina waha się między 600 a 1000 złotych (czasem nawet i więcej). 

Philodendron Pink Princess oraz Philodendron White Princess

Filodendrony, filodendrony i jeszcze więcej filodendronów! Niezwykle cenione przez kolekcjonerów Philodendron Pink Princess oraz Philodendron White Princess to zwykle jedne z pierwszych, nieco droższych egzemplarzy, które chętnie kupujemy. Ale zaraz, zaraz… Co robią tu odmiany, które bez problemu można kupić za kilkadziesiąt złotych?

Rośliny kolekcjonerskie - philodendron white princess
Filodendron White Princess to znakomita roślina kolekcjonerska

Tanie filodendrony White oraz Pink Princess są wynikiem hodowli tkankowej, która jest znacznie mniej kosztowna od standardowego rozmnażania roślin. Są one częściej o wiele mniej wybarwione – rośliny pochodzące od kolekcjonerów zwykle mają doskonałe barwy, stąd też ich cena. 

Zwykle od osoby prywatnej możemy otrzymać liść do ukorzenienia za kwotę od ponad 100 do 300 złotych. Jeżeli interesują nas dorosłe, samodzielnie rosnące rośliny kolekcjonerskie, musimy przygotować się na koszt w wysokości około 350–700 złotych w zależności od wybarwienia i wielkości.

Zamiokulkas Variegata

Zamiokulkas w zwykłej, zielonej formie lub odmiana Raven o czarnych liściach to niezwykle popularne odmiany chętnie goszczące w naszych domach. Decydując się jednak na nieco rzadszą, o wiele mniej spotykaną odmianę – warto byś dowiedział się, jak wygląda i jakie ma wymagania zamiokulkas Variegata.

Kolekcjonerskie rośliny doniczkowe potrafią zaskakiwać! Zamiokulkas zamiolistny jest stosunkowo tanią rośliną – jednak opcja z wybarwieniem kosztuje już nieco więcej. Pojedynczy liść (nawet nie łodyga!) zakupiony u kolekcjonera potrafi kosztować od około 80 do nawet kilkuset złotych! Cała łodyga natomiast to wydatek rzędu 300-500 złotych.

Sprawdź też: Popularne kwiaty doniczkowe – 15 najciekawszych pozycji!

A jakie wymagania mają te rośliny kolekcjonerskie? Niczym się one nie różnią od innych zamiokulkasów, oprócz nieco wyższych wymagań świetlnych.

Monstera Thai Constellation

Zestawienie roślin ze średniej półki cenowej zamyka monstera Deliciosa Thai Constellation. Ta odmiana jest znacznie stabilniejsza ze swoją wariegacją od monstery Variegaty. Tworzy ogromne liście w ciapki przypominające rozgwieżdżone niebo oraz krótkie międzywęźla, dzięki czemu roślina jest bardzo zwarta.

Te niezwykłe monstery to zdecydowanie rośliny kolekcjonerskie – są one marzeniem niejednego miłośnika roślin. A dlaczego pozostają przez długi czas w strefie marzeń? Niestety przez bardzo wysoką cenę i trudność związaną z ukorzenianiem. Nieukorzeniony, pojedynczy liść zwykle oferowany jest za co najmniej 500 złotych – jednak taka oferta jest mało satysfakcjonująca. Roślina przez swoje niezwykle krótkie międzywęźla jest bardzo trudna w ukorzenianiu i sporo szczepek może obumrzeć na tym etapie. Ukorzenione, rosnące rośliny natomiast to koszt od 600 złotych do nawet kilku tysięcy za naprawdę duże okazy.

Najdroższe rośliny kolekcjonerskie

Czas na bardzo rzadkie, niezwykle ciekawe rośliny doniczkowe w cenach, które powalają na kolana nawet obeznanych kolekcjonerów! Zakres kwot? Tak naprawdę trudno powiedzieć – te perełki są naprawdę mało spotykane, lecz spróbujemy określić ich szacunkową wartość!

Monstera Adansonii Variegata

Słynna „małpka” z interesującym białym lub żółtawym wybarwieniem, czyli monstera Adansonii Variegata w ostatnich latach osiągała horrendalne ceny. Aktualnie nie jest już aż tak źle! Wtedy były to kilkutysięczne kwoty za pojedynczy listek, teraz za taki sam nie zapłacimy więcej niż 400–600 złotych. Jednak ukorzenione, rosnące okazy wciąż warte są ponad 1000 złotych.

Przy okazji opisywania monster w cenach przyprawiających o zawrót głowy nie sposób pominąć trzech innych, znacznie rzadszych odmian. Monstera Deliciosa Green On Green to niezwykły wariant, na których liściach pojawiają się różne odcienie zieleni – czasem nawet z delikatnymi żółtawymi odbarwieniami. Żółtymi kolorami może również pochwalić się monstera Marmorata. Cena tych roślin to około 2–3 tysięcy złotych za pojedynczy, ukorzeniony liść. Inną, jeszcze droższą odmianą, którą warto znać, jest monstera Variegata Mint o przepięknym, miętowym wybarwieniu. W jej przypadku natomiast należy liczyć się z ceną w okolicy kilkunastu tysięcy złotych.  

Philodendron Ilselmanii

Przepiękny, majestatyczny i bardzo rzadko spotykany – filodendron Ilselmannii. Charakteryzuje się on mięsistymi, skórzastymi liśćmi w kolorze intensywnej zieleni, niemal całkowicie pokrytej żółtymi albo beżowymi kropkami lub kreseczkami. W tym przypadku cena jest również bardzo wysoka – pięknie wybarwione sadzonki kosztują nawet 6 tysięcy złotych!

Sprawdź też: Urban jungle we wnętrzach: jak zaaranżować mieszkanie w stylu miejskiej dżungli? Inspiracje i aranżacje

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki luksus – może warto zastanowić się nad czymś o zbliżonym wyglądzie? Podobne rośliny kolekcjonerskie to:

  • Philodendron Jose Buono,
  • Filodendron Paraiso Verde,
  • Philodendron Florida Beauty.

Ich ceny nigdy nie są wyższe niż 600 złotych za pojedynczy listek, a to dziesięciokrotnie mniej niż za filodendrona Ilselmanii! To również przepiękne kwiaty domowe doniczkowe, które z pewnością nadadzą kolor Twojemu wnętrzu.

Philodendron Billietiae Variegata

Prawdziwa gwiazda tego wieczoru – Philodendron Billietiae Variegata. Zdecydowanie te filodendrony to najpiękniejsze, a zarazem najdroższe rośliny kolekcjonerskie, które znajdziesz w tym zestawieniu. Są one tak rzadkie, że ceny, które osiągają, oscylują w dziesiątkach tysięcy złotych. Pojedynczy liść do ukorzenienia jest bardzo trudny do odnalezienia – jednak jeśli się trafi, może kosztować około 8 tysięcy złotych i zaręczam, nie brakuje na nie chętnych.

Dorosły filodendron Billietiae Variegata zwykle na licytacjach osiąga zawrotne kwoty (około kilkunastu tysięcy) – stąd wartość naprawdę dużych okazów może sięgać dziesiątek tysięcy. 

Gdzie kupować niespotykane kwiaty doniczkowe?

Oczywiście – nie na każdym rogu znajdziemy rośliny kolekcjonerskie. Sklep stacjonarny specjalizujący się w rzadkich okazach prawdopodobnie będzie wyposażony jedynie w rośliny, których wartość nie przekracza kilkuset lub tysiąca złotych. Aby znaleźć większe lub cenniejsze warianty – najlepiej szukać w sklepach internetowych lub u sprawdzonych sprzedawców wystawiających swoje perełki w Internecie.

Mamy nadzieję, że poznałeś tu ciekawe kwiaty doniczkowe i być może znalazłeś idealny okaz dla siebie! Które rośliny podobają Ci się najbardziej? Monstera, filodendron, syngonium, a może niestandardowo – alokazja? Odmiany tych roślin są niesamowite!  Koniecznie podziel się z nami swoimi roślinnymi doświadczeniami i opowiedz, jakie rośliny kolekcjonerskie masz w swoich zbiorach!

A jeśli chcesz poznać więcej artykułów z kategorii Ogród i balkon – sprawdź te artykuły:

11
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.