1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kaktusy doniczkowe – rodzaje, pielęgnacja, podlewanie. Wszystko o kaktusach w domu

Ogród i balkon

2 lata temu

Kaktusy doniczkowe – rodzaje, pielęgnacja, podlewanie. Wszystko o kaktusach w domu

Kolory
15
3
0
15
3

Kaktusy domowe to niezwykle popularne od wielu lat rośliny, które uchodzą za niezniszczalne. Są nie tylko łatwe w pielęgnacji i odporne na trudne warunki, ale także niezwykle ozdobne. Co warto wiedzieć o kaktusach domowych? 

Kaktusy domowe – podstawowe informacje o kaktusach 

Kaktusy wywodzą się z rodziny sukulentów, czyli tak zwanych kserofitów. Są to rośliny, które odpowiednio przystosowały się do życia w warunkach z ograniczonym dostępem do wody. W tym celu wykształciły specjalną tkankę, potrafiącą ją gromadzić. Na pewno wyobrażasz sobie kaktusy na pustyni i słusznie – to właśnie suche tereny obu Ameryk są środowiskiem naturalnym tych sukulentów.

kaktusy doniczkowe
Kaktusy występują w wielu odmianach

Cechą charakterystyczną kaktusów są ich ciernie, potocznie zwane kolcami. W rzeczywistości to przekształcone liście, które pokrywają całą łodygę. Gatunek ten ceniony jest za egzotyczny wygląd i ogromną różnorodność rodzajów. Ponieważ równocześnie jest łatwy w uprawie, bardzo chętnie wykorzystuje się go w formie roślin ozdobnych. Kaktusy w doniczce spotkasz w domach, ogrodach i szklarniach na całym świecie.

Rodzaje kaktusów – najpopularniejsze gatunki 

Kwitnące kaktusy, kaktusy bezkolcowe, duże i małe kaktusy — gatunki różnią się między sobą wyglądem, wielkością, kształtem, kolorem, rodzajem pokroju, a także procesem kwitnienia. Wybór wśród odmian jest naprawdę ogromny, dzięki czemu możesz stworzyć swoją własną, wyjątkową hodowlę kaktusów.

Rodzaje kaktusów
Kaktusy to sukulenty – potrzebują bardzo mało wody do prawidłowego wzrostu

Do najpopularniejszych gatunków zaliczyć można:

  • Echinocactus Grusonii, „fotel teściowej” – jest to kaktus o efektownym kulistym kształcie z lekko spłaszczonym czubkiem, pokryty licznymi długimi i ostrymi kolcami. Potrafi osiągnąć nawet 1 m wysokości;
  • Opuntia Microdasys, „Albata” – popularna i bardzo lubiana opuncja rośnie w formie gęstego krzewu, złożonego z pojedynczych owalnych korpusów. Nie ma cierni, a jedynie liczne, jasne włoski (tak zwane ​​glochidy) zebrane w gęste kępki;
  • Szlumbergera zimowa, kaktus bożonarodzeniowy – gatunek ten zyskał popularność dzięki pięknym dużym kwiatom, które zaobserwować można na przełomie września i października oraz później. Nie ma cierni, zaś delikatne włoski i szczecinki; 
  • Cephalocereus Sinensis, „głowa starca” – ma bardzo charakterystyczny wygląd – kolumnowa łodyga pokryta jest gęstymi, białymi włoskami. Śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej dekoracyjnych kaktusów.

Zobacz: Niebieskie kwiaty doniczkowe, ogrodowe i balkonowe — przegląd najpiękniejszych kwiatów, które kwitną na niebiesko

Pielęgnacja kaktusów – podłoże, stanowisko, nawożenie, rozmnażanie

Jak dbać o kaktusy w domu, aby rozwijały się prawidłowo, a także cieszyły oko pięknymi kwiatami? Rośliny te uchodzą za najłatwiejsze w uprawie i są idealnym rozwiązaniem dla osób, które zapominają o regularnym podlewaniu. Jeśli zapomnisz o swoim kaktusie przez dłuższy czas, to nie musisz się obawiać – poradzi on sobie doskonale. Warto jednak zadbać o zapewnienie tym roślinom odpowiednich warunków, aby mogły w pełni się rozwinąć.

Najlepszym miejscem dla kaktusów będzie nasłonecznione stanowisko oraz letnia temperatura otoczenia. Za mało światła sprawi, że roślina zżółknie, mogą też pojawić się różne deformacje. Ponadto zapewnij jej przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie oraz drenaż na dnie doniczki. Okres jesienno-zimowy to czas spoczynku, przenieś więc kaktus do chłodnego miejsca (ok. 8-14°C). 

Pielęgnacja kaktusów
Przesadzanie kaktusów może być nieco kłopotliwe

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie „jak przesadzać kaktusy doniczkowe?”. Najczęściej stosowanym sposobem rozmnażania są sadzonki lub wysiew nasion. Ponadto możesz je szczepić – tę metodę stosujemy w celu uzyskania oryginalnych, mniej naturalnych kształtów. W uprawie kaktusów wykorzystaj specjalny nawóz do kaktusów i sukulentów. Używaj go (jednocześnie podlewając roślinę) kilka razy w okresie wiosenno-letnim.

Jak często podlewać kaktusy? 

Choć sukulenty przystosowały się do przetrwania długotrwałej suszy, to jednak nie zapominaj o ich nawadnianiu. Jak często podlewać kaktusy domowe? Odpowiedź brzmi: rzadko i umiarkowanie, najlepiej odstaną wodą. Zdecydowanie lepiej użyć za mało wody niż za dużo, gdyż przelanie może doprowadzić do gnicia oraz rozwoju chorób. Najprostszą metodą jest regularne sprawdzanie podłoża – kiedy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie, należy podlać roślinę. 

Podlewanie kaktusów
Nie należy zraszać kaktusów – może to doprowadzić do gnicia rośliny

W okresie zimowym zapotrzebowanie na wodę jest zdecydowanie mniejsze. Jak podlewać kaktusy jesienią i zimą? Najlepiej wcale. Przestaw rośliny w chłodne miejsce i nie podlewaj ich. To pozwoli na przejście w okres spoczynku. Dostarczanie wody należy wznowić wiosną – wraz z podwyższoną temperaturą pobudzą wzrost oraz kwitnienie.

Mini kaktusy i kaktusy w słoiku

Bardzo dużą popularnością cieszą się także mini kaktusy, dzięki czemu można dostać je prawie wszędzie. Kosztują niewiele – w sklepach ogrodniczych jedną sztukę kupisz już za około 5 złotych. Są świetne dla początkujących hodowców, w tym dzieci. Mogą ponadto stanowić ciekawy prezent dla bliskiej osoby. Mnogość odmian umożliwia kolekcjonowanie tych drobnych roślin. Poszukiwanie wielu odmiennych kształtów może być bardzo atrakcyjne dla kolekcjonerów. Najczęściej spotykanymi przedstawicielami małych kaktusów są rodzaje Gymnocalycium czy Mammillaria.

Mini kaktusy w słoiku
Mini kaktusy zyskują na popularności | źródło: kobiecepodejscie.blogspot.com

Obok miniaturowych rodzajów, hitem są kaktusy w słoiku. Przygotowanie podłoża dla tej rośliny w szklanym naczyniu to sposób na fantastyczną, oryginalną dekorację. Do uprawy w szkle wykorzystuje się zazwyczaj kilka różnych odmian i łączy je z rozmaitymi dodatkami –  kaktusy i sukulenty świetnie komponują się z mchem czy kamykami. Przy tego typu hodowli istotne jest, aby nie doprowadzić do nadmiaru wilgoci.

Najpiękniejsze i najmodniejsze kaktusy – inspiracje z Instagrama 

Najlepszym dowodem na to, jak cenione są dekoracyjne walory kaktusów w domowych uprawach, jest Instagram, np. ay_kaktusofficial. Zobacz przepięknie kwitnące rośliny, jak u lecactus.quipique, czy też kreatywne kompozycje z zastosowaniem kaktusów w szkle, np. u tmwildflowers. W aplikacji znajdziesz setki zdjęć oraz inspiracji, które jak nic innego, przekonają Cię do hodowli tego gatunku we własnym domu.

15
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.