1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym mogą być małe czerwone robaczki w domu? Jak się ich pozbyć?

Poradniki

2 lata temu

Czym mogą być małe czerwone robaczki w domu? Jak się ich pozbyć?

Porządki domowe
14
2
1
14
2

Małe czerwone robaczki to niechciani goście – mogą się pojawić w pościeli, wchodzić przez balkon do mieszkania albo atakować rośliny. Jak rozpoznać, z jakim owadem mamy do czynienia i jak w zwalczać poszczególne ich rodzaje?

Małe czerwone robaczki w pościeli – dorosły osobnik pluskwy domowej

Małe czerwone robaczki w pościeli to pluskwa domowa, nazywana też łóżkową – od miejsca żerowania. Pluskwy bardzo łatwo przywlec: np. z hotelowego materaca, z nowego mebla albo wraz z odzieżą. Pluskwy żywią się krwią ludzi i zwierząt, a największą aktywność wykazują w nocy, w czasie najmocniejszego snu człowieka. Samo ugryzienie nie jest bolesne, natomiast po ok 24 godzinach pojawia się swędzenie, a w miejscu ugryzienia robi się czerwona plamka.

Małe czerwone robaczki
Czerwone robaczki, tzw. pluskwy w pościeli, to zmora każdego domownika | Źródło: poradnikzdrowie.pl

Sprawdź też: Jak zwalczyć pluskwy w materacu? Czy domowe sposoby na pluskwy są wystarczające?

Pluskwy można wytępić stosując wysokie lub niskie temperatury. By się ich pozbyć, należy uprać pościel w temperaturze minimum 50°C. Pluskwy giną też w temperaturze poniżej 5°C. Można próbować odkurzyć ich jaja z materaca, trzeba robić to jednak bardzo dokładnie, gdyż pozostawione jaja to gwarancja, że rozwiną się z nich kolejne robaki. Jeśli mamy ich dużo, koniecznie może być wyrzucenie lub spalenie materaca. Przez to, że szybko się rozmnażają, a ich jaja są trudne w usunięciu, zaleca się skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zwalczającej insekty.

korzystne oferty morele

Małe czerwone pajączki – lądzień czerwonatka

Mikroskopijne robaki w domu o charakterystycznym czerwonym kolorze mogą być oznaką, że dom zamieszał lądzień czerwonatka. Te małe czerwone pajączki zaliczane są do roztoczy, a ich wielkość nie przekracza łebka od szpilki. Małe czerwone osobniki na balkonie i ścianach zwykle pojawiają się latem, gdyż lubią nasłonecznione miejsca. Występują w grupach, stąd też łatwo je zauważyć. Nie gryzą ludzi, mogą natomiast wchodzić do domu i się po nim rozpełznąć.

Lądzień czerwonatka - jak się jej pozbyć?
Lądzień czerwonatka – jak się jej pozbyć? | Źródło: czterykaty.pl

Jak zwalczyć te czerwone owady? Ekologicznym sposobem będzie opryskiwanie miejsc ich bytowania roztworem z octu, wody i płynu do mycia naczyń, który zabija pajęczaki, ale trzeba to powtarzać co najmniej raz dziennie. Można sięgnąć też po specjalistyczne środki owadobójcze – ich skuteczność jest praktycznie stuprocentowa. Na roztocza działają także niektóre rośliny (lawenda, kocimiętka), natomiast nie ma pewności, że postawienie ich na balkonie całkowicie i skutecznie odstraszy robaczki.

Przędziorek chmielowiec – mały czerwony wróg roślin

Małe czerwone robaczki na kwiatach to najprawdopodobniej przędziorek chmielowiec. Mają czerwone zabarwienie i wielkość ok. 0,5 mm. Jeśli dodatkowo widzisz, że liście roślin żółkną, a wokół rośliny jest mała pajęczynka, to prawie pewne, że zaatakował je ten czerwony szkodnik. Przędziorek wysysa z rośliny soki, co powoduje żółte plamy na liściach, a później ich opadanie.

Najlepiej walczyć z tymi małymi czerwonymi robaczkami od razu po zauważeniu pierwszych objawów na liściach. Przy małej ilości przędziorków powinno wystarczyć przemywanie liści wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Innym sposobem jest roztwór denaturatu i szarego mydła, który powinieneś rozpylić na liściach. Jeżeli domowe sposoby zawiodą, można sięgnąć po preparaty biologiczne albo chemiczne – dostępne są specjalne preparaty przędziorkobójcze, które stosuje się zgodnie z wytycznymi na opakowaniu.

Przędziorek chmielowiec, czyli jeden z głównych wrogów roślin
Przędziorek chmielowiec, czyli jeden z głównych wrogów roślin | Źródło: pl.wikipedia.org

Małe czerwone robaczki w basenie, na roślinach, na elewacji to mało przyjemny widok – niestety często są to szkodniki, które gryzą ludzi i zwierzęta albo niszczą rośliny, trzeba więc się ich jak najszybciej pozbywać. Warto zacząć od domowych sposobów, a jeśli te nie pomogą, sięgnąć po specjalne preparaty chemiczne.

kody rabatowe morele

Źródło obrazka głównego: ladnydom.pl

14
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.