1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!

Ogród i balkon

1 rok temu

Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!

Szkodniki Zwierzęta
29
4
15
29
4

Ziemiórki to nieznośne muszki, które namnażają się w ziemi roślin doniczkowych. Jak wygląda ziemiórka? W jaki sposób zapobiegać małym, czarnym muszkom? Czy domowe sposoby w walce z nimi okażą się wystarczające, czy trzeba zadziałać chemią?

Ziemiórki – jak je rozpoznać? Larwy i dorosłe osobniki

Ziemiórki w zależności od stadium rozwoju wyglądają bardzo różnie. Latające, dorosłe owady wizualnie przypominają muszki owocówki, natomiast ich postać larwalna jest niemal niedostrzegalna gołym okiem. Larwy ziemiórek dorastają do 8 milimetrów, ich ciała są praktycznie przezroczyste, z czarną główką. Młode, nielatające osobniki bytują w ziemi, odżywiając się materią organiczną, a nawet korzeniami roślin. Są szczególnie niebezpieczne dla małych sadzonek. Dorosłość osiągają po około 11 dniach od wylęgnięcia się. 

Małe czarne muszki w domu – ziemiórki, odróżnimy od muszek owocówek tym, że są one znacznie mniejsze i smuklejsze. Ich bytowanie zauważysz bez najmniejszego problemu – zwykle latają niedaleko od doniczek z roślinami, w przeciwieństwie do owocówek, które raczej znajdziemy jedynie w kuchni.

korzystne oferty morele

Samica ziemiórki może jednorazowo złożyć do 100 jaj, przez co nie trudno nabawić się plagi tych uciążliwych muszek. Temperatura panująca w domach i mieszkaniach jest wręcz idealna dla tych irytujących owadów – okolice 24 stopni Celsjusza to dla nich raj. To w połączeniu z wilgotnym podłożem w doniczce zwiastuje bardzo szybkie, masowe namnożenie tych małych, latających owadów.

Sprawdź też: Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Kiedy zauważysz pierwsze muszki w kwiatach – reaguj! Zwlekanie w tej sytuacji pozwoli ziemiórkom rozprzestrzenić się na dobre i zająć każdą Twoją doniczkę! Skąd w ogóle one się biorą? Jak im zapobiegać – i czy w ogóle da się je powstrzymać?

Skąd się biorą małe muszki w doniczce? Jak im zapobiegać?

Ziemiórki mogą się u nas znaleźć z różnych miejsc. Być może przyniosłeś je wraz z nowym workiem ziemi? Z nową rośliną? A może jest środek lata i uchylone okno zachęciło jakąś zagubioną ziemiórkę, aby poszukała nowego, idealnego terytorium? Dróg jest naprawdę wiele. 

Działaniami zapobiegawczymi są:

  • kwarantanna i obserwacja dla nowo zakupionych roślin, ziemi oraz dodatków do niej;
  • żółte tablice – lepy (o których więcej informacji znajdziesz poniżej);
  • dbanie o nieprzelewanie roślin;
  • odpowiednia pielęgnacja roślin i używanie do nich dobrej jakości podłoża;
  • przesadzanie roślin po zakupie.

Gdy zignorujesz ich obecność, bardzo szybko może okazać się, że jest już za późno, by cieszyć się z kwiatów w doskonałej kondycji. Rośliny, których korzenie zostają naruszone przez larwy ziemiórki, zaczynają żółknąć lub brązowieć, stopniowo zamierając. 

Ziemiórki w domu potrafią wprowadzić istny chaos. Oprócz niszczenia roślin są niezwykle uciążliwe dla domowników. Czy ziemiórki gryzą człowieka? Nie, lecz są bardzo irytujące, brzęcząc nad uchem lub topiąc się w pozostawionym na stoliku napoju. W jaki sposób z nimi walczyć? Czy domowe sposoby są wystarczające?

Domowe sposoby na ziemiórki

Niezależnie, czy zastosujesz domowe sposoby, czy chemię – musisz działać kompleksowo. Ważne, by walczyć z każdą formą ziemiórek na raz, ponieważ pominięcie któregokolwiek etapu rozwoju muszki będzie skutkowało jej dalszym rozmnażaniem. Poniżej poznasz nieinwazyjne, domowe sposoby na ziemiórki. Jak się pozbyć tych nieznośnych lokatorów?

Wabik z łatwo dostępnych produktów na muszki w kwiatach

Muszki w kwiatach bardzo chętnie lgną do octowego zapachu – stąd też na latające osobniki ta pułapka powinna być bardzo skuteczna. Preparat na ziemiórki powinien składać się z wody, octu oraz kilku kropel płynu do mycia naczyń. Wystaw kilka szklanek z taką emulsją, a na pewno te szkodniki roślin doniczkowych w pewnym stopniu się wykończą! To jednak jeszcze niewystarczające – co zrobić w przypadku larw w donicach?

Wymiana ziemi i dokładne opłukanie korzeni

Ten sposób powinien być bardzo skuteczny na larwy ziemiórek. Ziemiórki w tym stadium rozwoju zostaną usunięte i zutylizowane. Stosując ten krok, należy zadbać, by tym razem nie doprowadzić do stworzenia idealnych warunków do składania jaj i rozwoju kolejnego pokolenia ziemiórek. Tu dowiesz się, jak poprawnie przesadzać rośliny!

Napar z czosnku na ziemiórki

Czosnek na ziemiórki zadziała dokładnie tak samo znakomicie, jak na pleśń w doniczce! Możesz wypróbować sposób tam zaproponowany lub przygotować nieco inny, bardziej rozwodniony płyn. Przygotuj główkę czosnku oraz wrzątek. Zalej gorącą wodą czosnek, odczekaj, aż woda przestygnie, i rozcieńcz miksturę przynajmniej litrem wody. Postaraj się nalać wystarczająco do każdej doniczki – nie przelewając rośliny.  

Doraźnie można również próbować rozsypywać po powierzchni ziemi czosnek granulowany na ziemiórki – zapach powinien być dla nich nieco odrzucający. Zadziała on jednak jedynie na latające muszki w kwiatach, wcześniejsze stadia rozwoju nic sobie z tego nie zrobią.

Sprawdź też: Szkodnik żywiak chlebowiec – najważniejsze informacje i sposoby zwalczania

W internecie znajdziesz również inne przepisy na muszki ziemiórki – zwalczanie ich domowymi sposobami może okazać się jednak nieskuteczne. Soda oczyszczona na ziemiórki może nie zadziałać, tak samo jak cynamon – te składniki są świetne w leczeniu różnych chorób lub pleśni, jednak na te szkodniki roślin doniczkowych nie są aż tak skuteczne. Nie zalecamy również przesuszania podłoża – przez to larwy mogą jeszcze chętniej częstować się zdrowymi, jędrnymi korzeniami.

Specjalistyczne środki na muszki w kwiatach

Stosując specjalistyczne środki, również trzeba działać na wszystkie stadia rozwoju ziemiórki. Chemia to ostateczny krok – lecz gdy mamy do czynienia z plagą, to już nie ma wyjścia. Domowe sposoby zawiodły? Wypróbuj te środki na ziemiórki!

Lep na ziemiórki

Wpisując frazę „lep na ziemiórki” lub „żółty lep” w wyszukiwarkę, od razu znajdziemy to, czego szukamy. Charakterystyczne kartoniki w żółtym kolorze są niezwykle skuteczne na muszki ziemiórki. Lgną one do tego koloru, na nic nie zważając – wyłapywanie ich w ten sposób na pewno da oczekiwany rezultat.

Najlepiej rozmieścić lepy na ziemiórki w kilku doniczkach, gwarantujemy, że okaże się to bardzo skutecznym rozwiązaniem. Należy jedynie uważać na rośliny w nich rosnące – gdy liść przyklei się do lepu, bardzo ciężko będzie go odkleić. Zabezpiecz również doniczki przed ciekawskim kotem lub psem – odrywanie lepu od sierści może być bardzo trudne i bolesne dla zwierzaka.

Oprysk na ziemiórki

Chemiczny środek na ziemiórki wypełniony jest zazwyczaj substancjami niebezpiecznymi, dlatego stosuj się do zaleceń producenta i nie narażaj zdrowia swojego, innych domowników oraz zwierząt! Okażą się one jednak najskuteczniejsze w walce z jajami oraz młodymi osobnikami. Każda pojedyncza larwa ziemiórki powinna zostać unicestwiona. Rośliny opryskane specjalnymi środkami z pewnością odetchną od nieproszonych gości.

Możesz również wypróbować pałeczki na ziemiórki – ich aplikacja jest bardzo prosta i są dostępne w wielu sklepach. Pamiętaj, że sposoby stosowane do ziemi sprawdzą się jedynie na młode ziemiórki. Larwy znajdujące się w glebie, owszem, zatrują się – jednak latające osobniki wciąż będą dokazywać w najlepsze. Na nie znakomicie powinien się sprawdzić spray na muchy i owady latające.

Sprawdź też: Mysz w domu? Sprawdź sposoby jak złapać mysz polną

Mamy nadzieję, że po tym artykule wiesz, jak zwalczyć ziemiórki. Która pułapka na ziemiórki, preparat lub napar wydaje Ci się najbardziej skutecznym wyjściem? Czy larwy ziemiórek są według Ciebie trudnym przeciwnikiem? Koniecznie podziel się swoimi radami i spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!

Jeśli chcesz poznać inne robaki domowe, szkodniki ogrodowe oraz pozostałych nieproszonych gości, koniecznie sprawdź te artykuły:

kody rabatowe morele
29
4

Podziel się:

Komentarze (15)

Wklejanie nawet tutaj inwektyw politycznych to już totalna przesada! Czy ktoś w ogóle moderuje ten fragment? Patrz: Bufetowa w-wka

Ponoć pomagają bardzo skutecznie spalone papierosy, namoczone w wodzie , ziemiórki w ziemi umierają, ja zrobiłam wczoraj preparatem, ale jest dosyć drogi, powtorzę jeszcze tym roztworem z papierosów, ponoć bardzo skuteczny.

Zatrudniłem do tępienia zimoródek kilka pająków, poplotły nieco pajęczyn, w prawdzie nie widziłałem samego ataku, jednak wydaje mi się, iż kilka się złapało. Resztę jak widzę sam tłukę. Mam nadzieję, że pająki to jedzą?

wyjątkowo wredne owady, nic nie pomaga, a już na pewno te tzw. „eko” preparaty, ziemiórki zniszczyły mi fikusa, zmieniałem ziemię, stosowałem różne metody, soda, węgiel aktywny, fusy z kawy, … i nic, teraz sięgam po CHEMIE tylko w niej pozostała nadzieja

Ja, wykorzystałam już wszystko. Czosnek, opryski chemiczne, żółte kartoniki. Walczę już pół roku. Niestety ciągle się pojawiają. Już chyba się poddaję nie ma dobrego sposobu aby zwalczyć te maleńkie muszki.

te muszki sa tak tepe i odporne jak te peło patole z rudym oszustem i tym jełopem od ośmiorniczek na czele ! tępic , tępić i jeszcze raz tępić !

Myślę że przyniosłam zaifekowaną ziemię ze sklepu ogrodniczego do przesadzenia keiki od storczyka.Pojawiły się właśniew tej doniczce i koło niej i tam najwięcej latają.Zacznę od czosnku,pózniej ewentualnie lepy jeśli kupę lub muchozol.Marianna

Najlepszy sposób na zwalczanie ziemiorek jest lep i odkurzacz kiedy się pojawia to ssawką wciagnoc do odkurzacza i tak powtarzać aż znikną zadarmo

Czy ziemiorki tylko w doniczkach z kwiatami się rorozmnazaja? Od miesiąca nie ma doniczek na parapecie, A ziemiórki codziennie martwe leżą na parapecie. Wszystkich sposobów już próbowałem. Czy jest szansa na pozbycie się ich?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *