1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Sprawdź, jak pozbyć się rybików! Przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i działania z użyciem chemii!

Poradniki

2 lata temu

Sprawdź, jak pozbyć się rybików! Przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i działania z użyciem chemii!

Porządki domowe
7
0
0
7
0

Jak pozbyć się rybików? Te owady to części nieproszeni goście zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Mieszkają w łazienkach, kuchniach, szafach – wszędzie tam, gdzie ciepło, ciemno i wilgotno. Co zrobić, gdy zauważysz ich obecność?

Czym są rybiki i jak wyglądają?

Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) to mały owad pozbawiony skrzydeł, pokryty charakterystyczną srebrzystą łuską (stąd jego potoczna nazwa – srebrzyk). Osiąga długość 13-25 mm. Rybiki cukrowe mają długie czułki, a także trzy szczecinki na końcu odwłoka. Poruszają się szybkim, zygzakowatym ruchem, dlatego ich wygląd może kojarzyć się z małymi rybkami.

jak pozbyć się rybików - rybik, owad
Mały owad z długimi czułkami, w srebrnym kolorze, poruszający się zygzakowatym ruchem – to na pewno rybik cukrowy!

Sprawdź też: Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jak pozbyć się rybików? Domowe, bezpieczne sposoby

Żadne robaki w łazienkach nie są mile widziane – również rybiki. Jeśli już się pojawią, nie warto ich ignorować – żyją do 8 lat (nawet bez jedzenia przetrwają ok. roku!) i składają jaja, z których wylęgają się kolejne owady.

Jak więc pozbyć się rybików z łazienki, szafek kuchennych albo garderoby? Na początek spróbuj wykorzystać domowe, naturalne sposoby.

 • Zadbaj o dobrą wentylację. Wietrz łazienkę po kąpieli, wstaw pochłaniacz wilgoci i regularnie czyść kratki wentylacyjne.
 • Zatkaj (np. silikonem) wszystkie otwory, przez które rybiki mogą przedostać się do środka.
 • Dbaj o czystość podłóg. Regularnie usuwaj resztki pożywienia i martwe owady oraz wynoś śmieci. Sprzątaj również pod szafkami. Jeśli możesz, wybierz podwieszaną miskę WC i umywalkę.
 • Zastosuj silne aromaty, których nie lubią rybiki. Należy do nich m.in. cytryna, rozmaryn, cynamon, lawenda, goździki. Możesz kupić świecę zapachową lub kominek do aromaterapii albo skropić olejkiem płatki kosmetyczne i umieścić je w różnych zakamarkach łazienki, kuchni i szafy.
 • Zrób pułapkę na rybiki. Takich pułapek jest kilka, np. słoik oklejony z zewnątrz chropowatym plastrem z cukrem w środku (rybiki wejdą się posilić, ale nie wespną się po gładkiej powierzchni szkła), wilgotne gazety zwinięte w rulon zostawione na noc (z samego rana trzeba je wyrzucić lub spalić) albo tektura posmarowana miodem.

Jak pozbyć się rybików z użyciem chemii?

Jeśli olejki eteryczne, pułapki i inne domowe sposoby zawiodą, sięgnij po „broń chemiczną”. Jak zwalczyć rybiki za pomocą środków chemicznych? Możesz w tym celu wykorzystać:

 • kwas borowy – ten związek chemiczny uszkadza pancerzyki rybików i jest dla nich trujący, ale uważaj na niego, jeśli masz w domu zwierzęta i małe dzieci,
 • uniwersalne środki owadobójcze i gotowe pułapki – działają na różne domowe szkodniki, również rybiki,
 • środki na mole, np. saszetki zapachowe – ich aromat odstrasza także rybiki.

Czy rybiki cukrowe są dla nas niebezpieczne?

Rybiki cukrowe nie są groźne dla człowieka, chociaż mogą narobić trochę szkód. Ponieważ żywią się cukrem, zanieczyszczają jedzenie (np. torby z cukrem, mąką czy ryżem). Mogą również uszkodzić wyroby z wełny i skóry, a także książki i dokumenty (celuloza, z której są wykonane, również jest cukrem).

Sprawdź też: Sposoby na mole ubraniowe – jak pozbyć się moli odzieżowych?

Chociaż rybiki łazienkowe nie gryzą i nie przenoszą chorób, raczej nikt nie chce z nimi mieszkać. Jak pozbyć się rybików z domu? Często wietrz pomieszczenia, nie zostawiaj resztek jedzenia i używaj intensywnych zapachów. Czystość, zimno i światło – to najlepszy sposób na rybiki!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *