1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Poradniki

5 miesięcy temu

Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Porządki domowe Szkodniki
31
15
7
31
15

Robaki w domu to spory problem. Jest to związane z ich uciążliwością oraz szybkim rozmnażaniem się. Czy wiesz jak z nimi walczyć? Dowiedz się, czy potrzebujesz do tego specjalisty, a może poradzisz sobie sam.

Robaki, które możesz spotkać w domu

Robaki w domu pojawiają się bez względu porę roku oraz stan, w jakim jest Twój dom czy mieszkanie. Jakie robaki w domu możesz spotkać najczęściej? Wśród popularnych odmian występują muszki, mrówki, pchły, karaluchy, mole oraz pluskwy. Wymienione insekty najbardziej upodobały sobie zagłębienia w materacach, przerwy w meblach i szczeliny w ścianach. Możesz je znaleźć także w okolicach gniazdek elektrycznych.

Co ciekawe, małe robaki w domu nie występują jedynie w brudnych i starych miejscach. Pojawiają się niespodziewane, przechodzą szczelinami albo są przenoszone na sierści zwierząt. Niestety bardzo trudno je usunąć. Nie jest łatwo rozpoznać, że w domu pojawiły się insekty. Możesz zauważyć specyficzny zapach, a nawet ugryzienia i świąd na ciele albo zmianę w zachowaniu pupila.

robaki w domu - pluskwa
Pluskwy to trudne do wytępienia insekty

Sprawdź też: Mole spożywcze – skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby, pułapki i skuteczne środki na mole

Pchły

W Twoim domu może pojawić się wiele odmian robaków, zalicza się do nich także pchły. Mimo iż żyją na ciele zwierząt, a także żywią się głównie ich krwią, Ty również odczujesz negatywne efekty tej obecności. Insekty do przeżycia potrzebują wypić dwudziestokrotność masy swojego ciała, dlatego boleśnie kąsają. Zwierzę, które zmaga się z pchłami na swoim ciele, drapie się, gryzie i jest niespokojne.

Świąd to skutek uboczny ugryzień pcheł, który pojawia się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Jeśli zmagasz się z alergią, możesz zauważyć zaczerwienie albo nawet ranę na ciele. Co gorsza, pchły przenoszą także choroby, wśród których najgroźniejsza jest bakteryjna choroba kociego pazura. W najgorszym przypadku wywołuje zapalenie mózgu albo zapalenie szpiku kostnego. Kiedy dzieci narażone są na ugryzienia pasożytów, może się to skończyć zarażeniem bardzo groźnym schorzeniem – psim tasiemcem.

Pchły występują zarówno w sierści zwierząt, jak i w miejscach przez nie zamieszkałych, a więc legowiskach, kocach czy budach. Gryzące robaki w domu można jednak szybko usunąć. Wystarczy włożyć zwierzę do pojemnika z wodą, a insekty skierują się w stronę ogona. Stamtąd można je szybko zlikwidować. Wykorzystaj specjalne preparaty, dobrze działają także ultradźwiękowe odstraszacze.

Rybiki cukrowe

Istnieje wiele powodów, dlaczego możesz spotkać robaki w domu. Od wilgoci  pojawiają się rybiki cukrowe. Występują przede wszystkim w kuchni oraz łazience i charakteryzuje je wzmożona aktywność w ciągu nocy. Kiedy zauważysz ich obecność, musisz przygotować się na spore wyzwanie, gdyż jedna samica znosi nawet do 20 jaj na dobę. Niełatwo wytępić rybiki, gdyż ukrywają się w szczelinach i ścianach.

kody rabatowe morele

Pełzające robaki w domu, czyli rybiki nie są groźne dla człowieka, gdyż nie powodują swędzących ran, a ich pojawienie nie wiąże się z występowaniem szkodliwych patogenów. Jednak prawdziwym problemem jest żarłoczność insektów. Spożywają wszystko, co ma dodatek celulozy, czyli na przykład książki oraz tapety. Aby robaki w domu nie zagnieździły się na stałe, zadbaj o wypełnienie wszystkich szczelin oraz szpar. Pomieszczenia muszą mieć także odpowiednią wentylację. Kiedy problem się nasili, wybierz profesjonalne środki – foggery.

Mole spożywcze

Mole to jedne z częściej występujących robaków. Możesz je znaleźć w trudno dostępnych i ciemnych miejscach. Larwy żywią się głównie kaszą, mąką oraz pieczywem. Z kolei dorosłe osobniki pochłaniają suche produkty spożywcze (przede wszystkim ziarna, cukier oraz kasze). Mole spożywcze przenoszą bakterie oraz grzyby, dlatego są niebezpieczne dla człowieka. Aby usunąć insekty ze spiżarni, dokładnie umyj szafki, wyrzuć wszystkie produkty spożywcze, gdyż często zagnieżdżają się także w tych zamkniętych i niestety inwazja powraca. 

Mole ubraniowe

Mole ubraniowe to stosunkowo małe robaki w domu. Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim należy zadbać o regularne przeglądanie całej garderoby, najszybciej zauważysz wtedy skutki uboczne związane z ich obecnością (mowa o dziurach w odzieży jedwabnej i wełnianej). Straty mogą być naprawdę duże, gdyż jeden insekt jest w stanie spożyć nawet 30 kg tkaniny w ciągu roku.

Dieta larw nie różni się od tego, czym żywią się dorosłe osobniki. W szybkim tempie zjadają Twoje swetry, szale czy bluzki. Spożywają wełnę, jedwab, futra, dywany, półfabrykaty, a nawet bawełnę. Najszybszy i najskuteczniejszy sposób na pozbycie się szkodników to nabycie pułapek feromonowych, ale ich usunięcie wymaga czasu i cierpliwości. 

Mole książkowe

Robaki latające w domu mogą uprzykrzać życie w różny sposób. Mole książkowe na przykład zjadają celulozę, czyli książki, gazety oraz tapetę. Jeśli w Twojej biblioteczce zauważysz powygryzane dziurki, możesz mieć pewność, że w najbliższym otoczeniu znajdują się niemile widziane pasożyty. Jedyny sposób na ich usunięcie to pozbycie się książek. Możesz wykorzystać także preparat na robaki w domu albo zastosować specjalne pułapki. 

Mrówki faraona

Obecność mrówek wywołuje spory dyskomfort — gryzą i za wszelką cenę próbują zdobyć pożywienie, czyli wchodzą do półek, spiżarni i szafek. Co gorsza, przenoszą groźne choroby jak na przykład czerwonkę czy gruźlicę. Napoczęta przez nie żywność nie nadaje się już do konsumpcji. Kiedy mrówki pojawią się w Twoim domu niełatwo je usunąć. Bardzo często potrzeba kilku preparatów. Zacznij od użycia sprayu, które należy psikać na pojawiające się osobniki. Dostępne są także specjalne proszki, opryski i trutki.

Pluskwy domowe

Skąd robaki w domu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż szkodniki mogą przedostać się nawet z sąsiedniego mieszkania albo zostać przyniesione z kawiarni. Jednym z najtrudniejszych i najbardziej nieprzyjemnych insektów są pluskwy. Piją krew i atakują w nocy. Dla Ciebie oznacza to budzenie się z kilkunastoma śladami ugryzień na ciele, które pojawiły się zaledwie w ciągu kilku godzin. Na szczęście nie przenoszą żadnych chorób, czyli oprócz oczywistego dyskomfortu nie powodują większych szkód.

Pluskwy bardzo trudno usunąć, ale mimo wszystko w pierwszej kolejności warto skorzystać z domowych sposobów. W tym celu zastosuj foggery, które odpowiadają za zadymienie pomieszczenia, co skutkuje pozbyciem się insektów. Dodatkowo użyj oprysków (powinny znaleźć się w ścianach, szczelinach). Proszek na pluskwy również przynosi bardzo dobre efekty. Jeśli wymienione metody nie okażą się wystarczające, pozostaje skorzystać z pomocy specjalistów. 

Karaluchy

Kolejnymi insektami, które mogą pojawić się w Twoim domu, są karaluchy. Najbardziej lubią ciemne oraz wilgotne przestrzenie, czyli możesz je spotkać przede wszystkim w spiżarniach, piwnicach oraz kanalizacjach. Jedzą pozostawioną przez człowieka żywność i to właśnie głód sprawia, że wychodzą ze swoich kryjówek. Karaluchy nie wyglądają atrakcyjnie, dlatego ich pojawienie się w kuchni czy spiżarni może wywołać spore zniechęcenie.

robaki w domu - karaluch
Karaluchy są niezwykle wytrzymałe

Co gorsza, szkodniki przenoszą groźne patogeny, a wśród nich rotawirusa, gruźlicę, bakterie oraz grzyby. Musisz nastawić się na dodatkową pracę, kiedy zauważysz robaki w domu. Co robić w przypadku karaluchów? Najlepiej sprawdzają się specjalne trutki, zadymianie oraz opryski. Skoncentruj się na zadbaniu o czystość i nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności. 

Szubaki

Latające robaki, które mogą pojawić się w Twoim miejscu zamieszkania, przywędrowały do nas z Afryki i noszą nazwę szubaki. Żywią się resztkami pożywienia, ludzkim naskórkiem oraz produktami pochodzenia zwierzęcego. Ich obecność można zauważyć po stanie ubrań (szczególnie futer), gdyż spożywają je w dużych ilościach. Aby nie dopuścić do zadomowienia się szkodników, zachowaj bardzo wysoki poziom czystości oraz reaguj na wszelkie sygnały świadczące o obecności nieproszonych gości. 

Muszki

Muszki nie gryzą i nie wywołują reakcji alergicznych. Niestety przenoszą niebezpieczne patogeny, które mogą stać się przyczyną zachorowania na gruźlicę, czerwonkę czy cholerę. Spożywają resztki organiczne, a szczególnie upodobały sobie owoce oraz rośliny. Aby nie zauważyć negatywnych efektów spożycia odchodów insektów, przede wszystkim przed zjedzeniem bardzo dokładnie myj wszystkie produkty spożywcze. Z kolei w celu redukcji ilości muszek, zastosuj środki trujące.

Sposoby na zwalczanie robaków w domu

Kiedy zauważysz robaki w domu, musisz działać zdecydowanie, gdyż większość z nich rozmnaża się w bardzo szybkim tempie. Czas reakcji także odgrywa dużą rolę. Niektóre z nich stanowią spore zagrożenie dla Ciebie, dzieci oraz czworonożnych pupili, gdyż przenoszą szkodliwe choroby. W celu usunięcia insektów możesz skorzystać z wielu skutecznych sposobów. Dostępne są specjalne środki chemiczne, lampy, a nawet niewielkie odtwarzacze generujące ultradźwięki.

Lampy owadobójcze

Kiedy zależy Ci na szybkim i jednocześnie bezpiecznym sposobie usuwania insektów, zwróć uwagę na lampy owadobójcze. Dziwne robaki w domu nie będą dłużej stanowić problemu, dzięki zwabianiu ich przy pomocy świetlówki emitującej promienie ultrafioletowe. W lampach nie stosuje się żadnych środków chemicznych, są bezzapachowe, dlatego możesz używać ich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To środek, który przyda się przede wszystkim do zwalczania komarów oraz muszek.

Środki chemiczne

Co na robaki w domu? Z nieprzyjemnymi insektami bardzo dobrze poradzą sobie wszelkiego rodzaju środki chemiczne. Skład poszczególnych produktów różni się między sobą i jest dopasowany do charakteru szkodników. Detergenty wpływają niekorzystnie nie tylko na dorosłe osobniki, ale również ich larwy i jaja, dzięki czemu zwiększa się szansa na szybkie usunięcie ich z miejsca zamieszkania i uniknięcie poważnych chorób oraz dolegliwości.

Czyszczenie zakamarków

Pułapki na owady

W celu eliminacji robaków z domu — zastosuj specjalne pułapki. Sprawdzają się przede wszystkim w przypadku insektów, które nie rozmnażają się w zastraszającym tempie i mają stosunkowo duże rozmiary. Szybko złapiesz w nie karalucha albo zalegające w spiżarni czy garderobie mole. Bardzo często stosuje się je w połączeniu z innymi metodami, czyli rozpyla się także specjalne spraye i nieprzyjemne dla robaków aromaty. Takie połączenie sprawia, że szkodniki opuszczają swoje kryjówki i możesz szybko je złapać. 

Intensywne zapachy

Kiedy na Twoim ciele pojawią się ugryzienia, świąd albo zauważysz dziury w książkach czy szkody w garderobie, to oznaka, że masz robaki w domu. Rodzaje, które spotkasz, znacząco różnią się między sobą, ale większość z nich negatywnie reaguje za intensywny zapach. Dlatego w celu pozbycia się pluskiew, karaluchów czy moli możesz zastosować urządzenia odpowiadające za produkcję gryzącego dla insektów dymu. Nie stanowi on zagrożenia dla życia oraz zdrowia ludzi i zwierząt.

korzystne oferty morele

Ultradźwięki

Jeśli zależy Ci na ekologicznym i humanitarnym usunięciu robaków z domu — ultradźwięki to najlepsze rozwiązanie. Mowa o odstraszaczu wykorzystującym fale na poziomie od 30 do nawet 60 kHz. Skuteczność działania jest potwierdzona, gdyż wibracje trafiają do ośrodka słuchowego insektów, co ma bezpośredni wpływ na ich układ nerwowy. Szkodniki zaczynają odczuwać dyskomfort, nie rozmnażają się i uciekają w popłochu, żeby znaleźć się jak najdalej od źródła hałasu. Co ważne, Ty nie słyszysz nic, dlatego unikniesz zmiany w swoim samopoczuciu.

Profesjonalne usługi dezynsekcyjne

Jeśli wszystkie wymienione sposoby nie przyniosą rezultatu, możesz zdecydować się na usługi profesjonalistów. Grupa fachowców ma nie tylko doświadczenie w walce z insektami i wie, w jakich miejscach ich szukać, ale dodatkowo korzysta z bardzo mocnych środków do zwalczania szkodników, których nie można dostać w sklepach. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale przynosi bardzo dobre rezultaty, dlatego profesjonale usługi zasługują na Twoją uwagę.

Ogólne porady, które ograniczą liczbę robaków w Twoim domu

Nie możesz całkowicie zapobiec pojawieniu się insektów w domu, ale uczyń wszystko, żeby zminimalizować ryzyko. Zacznij od pozbycia się szczelin, dziur oraz pęknięć w ścianach i podłodze. To właśnie w taki sposób robaki przedostają się do domów i stamtąd bardzo trudno je usunąć. W dalszej kolejności pilnuj poziomu wilgoci oraz dobrego naświetlenia. Codziennie wietrz swoje mieszkanie i dbaj o czystość.

robaki w domu - pchły
Pchły najczęściej pojawiają się w domu przez psy, które przynoszą je na sobie z zewnątrz

Sprawdź też: Sposoby na mole ubraniowe – jak pozbyć się moli odzieżowych?

Pojawienie się robaków w domu, faktycznie może wywołać spore zdziwienie. Nie martw się nimi zbyt bardzo, ale skorzystaj z podanych przez nas sposobów. Najlepiej sprawdzają się pułapki, profesjonalne środki trujące i foggery, ale nie zapominaj też o ekologicznych alternatywach. Dbaj o higienę osobistą. Jeśli powyższe sposoby okażą się niewystarczające, zdecyduj się na wsparcie profesjonalistów. 

31
15

Podziel się:

Komentarze (7)

Maciej.są mikroskopijne nie gryzą jak jest ciepło to nie egzystują jak jest zimniej to jak by mi chodziło po całym ciele.syn pryskał i zapłacił fachowców po paru dniach znów się pojawiły.mam takie uczucie jak by to były wszy kurze

Proszę o ten typ robaków co to są czasem jasne jakby przezroczyste a czasem czarne i widać je w nocy jak zapali się Światło wtedy zapierniczają hak oszalale

Mam robaki które lecą mi do światła ,tylko wieczorami i tam się chyba rozmnażają …nie wiem co to jest i jak się pozbyć. Jest zima i mieszkam w bloku .Są mikroskopijne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.