1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Mrówki w domu – jak pozbyć się mrówek? Różne sposoby na mrówki

Poradniki

11 miesięcy temu

Mrówki w domu – jak pozbyć się mrówek? Różne sposoby na mrówki

Szkodniki
24
6
3
24
6

Mrówki w domu – co robić? Czy lepiej wykorzystać domowe sposoby, czy może urządzenia odstraszające? Poznaj najlepsze preparaty na mrówki i dowiedz się, jak poradzić sobie z tymi uciążliwymi owadami.

Mrówki w domu, mieszkaniu, na balkonie albo w kuchni – skąd w ogóle się biorą?

Mrówki w domu to problem, z którym często borykają się mieszkańcy domków jednorodzinnych, mieszkań parterowych czy budynków na wsiach i przedmieściach. Owady zaglądają do ludzkich siedzib w poszukiwaniu pokarmu, wilgoci oraz bezpiecznego miejsca na założenie kolonii – dostają się do pomieszczeń przez uchylone drzwi i okna, a nawet szczeliny w elewacji budynku.

Nieproszeni intruzi jak poradzić sobie z mrówkami
Mrówki często odwiedzają nasz dom, więc warto poznać skuteczne sposoby na ich zwalczanie

Mrówki to jedne z bardziej pożytecznych stworzeń – oczyszczają leśne ściółki z resztek materii organicznej i użyźniają glebę. Nikt nie chce jednak widywać owadów w swoim domu. Jeśli spotkałeś te insekty na balkonie albo w kuchni, zapewne wiesz, jak ciężko się ich pozbyć. Zwalczanie mrówek może być żmudnym i czasochłonnym procesem. To, co je przyciąga, to resztki jedzenia, których pełno w domach.

Preparaty na zwalczenie mrówek:

Jak wytępić mrówki? Warto przede wszystkim zadbać o czystość. Owady poszukują cukrów i białek – chętnie zaglądają do miejsc, w których znajdują się na przykład okruszki chleba czy rozlane słodkie soki. Jeśli zauważyłeś insekty w swoim domu, prześledź ich ścieżki i sprawdź, dokąd wędrują – być może interesuje je kosz pełen odpadów organicznych albo resztki jedzenia w kącie. Usunięcie zanieczyszczeń i zabezpieczenie koszy to pierwszy sposób na mrówki w domu. Niestety, jeśli owady zdołały się zadomowić – trzeba podjąć kolejne kroki.

Sprawdź też: Czym mogą być małe czerwone robaczki w domu? Jak się ich pozbyć?

Mrówki do komunikacji wykorzystują feromony, czyli związki chemiczne. To znaczy, że jeśli grupa owadów znajdzie źródło pożywienia (na przykład rozsypany cukier na Twojej podłodze) – prędko poinformuje o tym pozostałych członków kolonii. Ślady zapachowe pozostawiane przez mrówki pomagają im wielokrotnie docierać do pokarmu, a następnie powracać do gniazda ze zdobyczą. Właśnie dlatego poruszają się charakterystycznym „wężykiem” i rzadko zbaczają z kursu.

Jeśli szukasz sposobu na to, jak pozbyć się mrówek z domu, musisz mieć na uwadze, że zwalczenie pojedynczej grupy nie pomoże. Jeżeli owady pozostawiły za sobą ślad informujący kolonię o dostępności pokarmu – w ich miejscu szybko pojawi się kolejna mała armia szukająca jedzenia. W takiej sytuacji konieczne będzie zastąpienie feromonów czymś, czego nie lubią mrówki. Na szczęście istnieje wiele naturalnych oraz syntetycznych środków, które skutecznie odstraszają te owady.

Jak pozbyć się mrówek – 3 różne sposoby

Chociaż wydaje się, że wyproszenie mrówek z domu jest trudnym zadaniem, można wytępić insekty, stosując któryś ze sprawdzonych sposobów. Wiele zależy jednak od gatunku owadów oraz tego, czy zdołały się one na dobre zadomowić w mieszkaniu. Mrówki poszukujące pokarmu z daleka od mrowiska (hurtnice, gmachówki) są stosunkowo łatwe do wytępienia, natomiast gatunki zakładające gniazda w domach mogą przysporzyć więcej problemów.

Domowe sposoby na mrówki

Domowe sposoby na mrówki to pierwsze rozwiązanie, po które warto sięgnąć wtedy, gdy chce się wyeliminować te owady z mieszkania lub domu. Ich zaletą jest dostępność – preparaty takie jak sól czy soda oczyszczona efektywnie odstraszają mrówki, a bez problemu znajdziesz je w każdym sklepie spożywczym. Co więcej, większość z domowych metod odstraszania owadów jest nietoksyczna dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Mrówki w domu - przyciąga je jedzenie
Unikajmy takich sytuacji – pamiętajmy o zabezpieczaniu żywności

Środki na mrówki

Gatunkiem owada, który nie tylko okazjonalnie zagląda do ludzkich siedzib, ale również zakłada w nich gniazda, jest mrówka faraona. Jak ją rozpoznać? Robotnice mają żółtawe lub brunatnoczerwone ubarwienie oraz do 2,5 milimetrów długości. Co powinieneś zrobić, jeżeli zauważyłeś mrówki faraonki w domu? Niestety, jeśli owady zadomowiły się na dobre w budynku – odstraszanie nie pomoże. W tej sytuacji jedynym wyjściem jest zwalczenie problemu u źródła, czyli zatrucie całej kolonii.

morele.net_korzystne oferty

A zatem co na mrówki, które na stałe zamieszkały w domu? Warto rozważyć zastosowanie przynęty w postaci jedzenia (cukru, miodu, smażonego mięsa) oraz preparatu insektobójczego. Skuteczny środek na mrówki zostanie pobrany wraz z pokarmem i zaniesiony do gniazda. Owady, które zjedzą trutkę, prędko padną, a kolonia w końcu przestanie istnieć. Eliminowanie całego gniazda mrówek może jednak trwać do kilku tygodni.

Odstraszacze mrówek – urządzenia

Czym jeszcze możesz odstraszyć owady? Kolejną propozycją są ultradźwięki – naturalny wróg mrówek. Na rynku znajdziesz wiele urządzeń elektronicznych, których zadaniem jest generowanie dźwięków niesłyszalnych dla człowieka, a irytujących dla wszelkich domowych szkodników. Ultradźwiękowe repelenty mrówek działają również na inne insekty, a nawet gryzonie. Dostępne są także elektrofumigatory, czyli urządzenia emitujące opary substancji odstraszających insekty.

Repelent ultradźwiękowy czy działa
Repelent ultradźwiękowy

Domowe sposoby na mrówki – 5 najbardziej skutecznych sposobów zwalczania mrówek

Domowe sposoby na mrówki stanowią pierwszą deskę ratunku w przypadku zauważenia tych owadów w domu. Większość z nich jest tania i bardzo prosta w realizacji. Warto po nie sięgnąć przed skorzystaniem z bardziej radykalnych metod, czyli potencjalnie toksycznych preparatów chemicznych. W niektórych przypadkach mrówki tylko zaglądają do mieszkania w poszukiwaniu jedzenia, a więc dość łatwo je odstraszyć.

Sól na mrówki

Sól to jeden z najtańszych, a jednocześnie najskuteczniejszych domowych sposobów na pozbycie się mrówek z mieszkania czy domu. Jak ją wykorzystać? Wystarczy obficie posypać nią ścieżki uczęszczane przez owady, a następnie pozostawić na parę dni. Nie zabije to mrówek, ale zniechęci je do powrotu. Jeżeli podejrzewasz, że insekty założyły kolonię w Twoim domu i jesteś w stanie zidentyfikować jej położenie – możesz również spróbować posypać solą gniazdo.

Sprawdź też: Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Soda na mrówki

Soda oczyszczona to substancja, która powinna znaleźć się w każdej kuchni. Umyjesz nią zabrudzone fugi, a także odstraszysz nieproszonych gości. Soda działa na mrówki podobnie jak sól – sprawia, że owady przestają korzystać ze swoich ścieżek. Jeśli chcesz zniechęcić insekty do odwiedzania Twojej kuchni – obficie posyp sodą miejsca, w których je często widujesz. Spróbuj również wyśledzić, którędy mrówki dostają się do środka i umieść w tym miejscu porcję sody.

Nie pozwól, aby mrówki dostały się do żywności. Schowaj wszystko do pojemników:

Ocet na mrówki

Ocet stanowi uniwersalny dodatek do żywności, a także domowy sposób na mrówki. Jego intensywny i niezbyt przyjemny zapach skutecznie odstrasza owady. Jak go wykorzystać? Do butelki ze spryskiwaczem wlej tyle octu i wody, by osiągnąć proporcję 1:1. Następnie rozpyl mieszaninę w miejscach, w których widujesz mrówki. Roztwór zatrze ślady zapachowe owadów i zniechęci je do podążania wytyczonymi ścieżkami.

Boraks na owady

Boraks, czyli tetraboran sodu lub sól sodowa, to środek uniwersalny. Stanowi naturalny detergent i odplamiacz, ale też skutecznie zwalcza mrówki, karaluchy i inne owady. Jak pozbyć się mrówek za pomocą boraksu? Wystarczy sporządzić prostą trutkę – wymieszać łyżeczkę przynęty (na przykład cukru lub miodu) z dwoma łyżkami wody i dwoma łyżkami soli sodowej. Taki domowy preparat na mrówki w domu można wyłożyć w okolicach uczęszczanych przez owady.

Boraks - środek na mrówki w domu
Boraks, czyli tetraboran sodu to skuteczny sposób na zwalczanie insektów

Pamiętaj, że boraks nie stanowi repelenta na insekty, ale truciznę – celem jego wykorzystania jest zabicie mrówek, nie tylko ich odstraszenie. Owady najpierw zaczną zjadać mieszaninę, a potem zaniosą jej część do gniazda, gdzie nakarmią królową. Cała kolonia zostanie wkrótce wyeliminowana. Jeżeli zwalczasz mrówki boraksem – pilnuj, żeby w okolicy trutki nie znalazły się dzieci ani domowe zwierzęta.

Zioła i przyprawy skutecznie odstraszające mrówki

Zioła i przyprawy stanowią cenne dodatki do żywności dla ludzi, natomiast niektóre z nich są wręcz znienawidzone przez mrówki. Możesz wykorzystać posiekany majeranek albo rozdrobnione liście mięty do odstraszania owadów – wystarczy, że posypiesz nimi ich trasy. Mielony czarny pieprz także jest skutecznym repelentem mrówek. Z kolei olejek goździkowy odstrasza większość insektów, więc możesz rozpylić jego roztwór w miejscach odwiedzanych przez nieproszonych gości.

Najlepsze preparaty na mrówki – jaki środek na mrówki wybrać?

Jaki sposób na mrówki możesz wykorzystać, jeśli domowe metody zawiodły? Preparaty chemiczne stanowią radykalne, ale skuteczne rozwiązanie problemu. Gdy szukasz odpowiedniego środka syntetycznego na owady, zwróć uwagę na jego skład (powinien zawierać efektywne związki insektobójcze). Zawsze pamiętaj o stosowaniu środków ochrony osobistej – w razie potrzeby noś rękawiczki, nie wdychaj oparów insektycydów i chroń dzieci oraz zwierzęta przed ekspozycją na preparaty biobójcze.

Mrówkofon firmy Bros

Mrówkofon to preparat w postaci granulatu. W jego składzie znajdują się atraktanty, które przyciągają mrówki i sprawiają, że owady chętnie spożywają trutkę i zanoszą ją do gniazda. Główną substancją czynną jest permetryna – popularny i wysoce efektywny związek z grupy insektycydów. Mrówkofon działa więc nie tylko na mrówki, ale również na inne owady. Można stosować go w domu i ogrodzie, ale należy pamiętać o zabezpieczeniu granulatu przed dziećmi i zwierzętami.

Polecane produkty marki Bros:

Naturen firmy Substral

Naturen to preparat w postaci pułapki nasączonej żelem insektobójczym. Składnikiem aktywnym jest w tym przypadku spinosad – naturalna mieszanina związków chemicznych produkowana przez bakterie z gatunku Saccharopolyspora spinosa. Pułapki zastawia się w pobliżu gniazd i miejsc odwiedzanych przez mrówki. Dzięki specjalnej konstrukcji są dość bezpieczne dla zwierząt domowych (ryzyko zatrucia jest mniejsze niż w przypadku granulatów, ale mimo wszystko należy chronić pupile, które mogą połknąć pułapkę).

Profesjonalne usuwanie insektów w domu
Na rynku dostępne są oferty profesjonalnych firm, które zajmują się usuwaniem „nieproszonych gości” w naszym mieszkaniu. Korzystanie z ich usług to jednak ostateczność – są sposoby, które możemy wprowadzić w życie na własną rękę

Trutka na mrówki firmy No Pest

Trutka No Pest ma formę żelu w strzykawce. W składzie znajduje się atraktant – chętnie zjadane przez mrówki masło orzechowe. Insekty zanoszą je do gniazda, w którym karmią swoją królową. Substancją czynną jest cypermetryna – organiczny związek trujący dla owadów i ryb, lecz nieszkodliwy dla ssaków i ptaków. Preparat może być wykorzystywany w domach i działa nie tylko na mrówki, ale również karaluchy i inne owady biegające.

Najpopularniejsze środki od No Pest:

Najlepsze odstraszacze mrówek

Odstraszacze elektryczne mogą działać zarówno jako owadzie repelenty, jak i środki biobójcze. O czym warto pamiętać przed podłączeniem sprzętu do prądu? Insektycydy zawarte we wkładach niektórych odstraszaczy chemicznych stanowią zagrożenie nie tylko dla uciążliwych much, komarów czy meszek, ale także dla pożytecznych gatunków owadów – na przykład biedronek i trzmieli, a w szczególności pszczół, których populacja stale maleje.

Sprawdź też: Sprawdź, jak pozbyć się rybików! Przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i działania z użyciem chemii!

Odstraszacze ultradźwiękowe

Dźwięki o niskiej częstotliwości są tym, co odstrasza mrówki oraz inne niepożądane stworzenia. Na rynku znajdziesz różnorodne urządzenia, które mogą być stosowane przez dwadzieścia cztery godziny na dobę – wystarczy podłączyć je do gniazdka elektrycznego. Odstraszacze elektryczne płoszą owady, a także myszy, szczury, kuny i inne szkodniki. Pamiętaj jednak, że dźwięki o niskich częstotliwościach sprawiają ból psom, kotom i pozostałym zwierzętom domowym.

Środki ochrony roślin – zapoznaj się z ofertą

Elektrofumigatory

Jak zlikwidować mrówki za pomocą elektrofumigatora? Wystarczy upewnić się, że w urządzeniu znajduje się wkład z płynem insektobójczym lub odstraszającym i podłączyć je do prądu. Sprzęt wygeneruje ciepło i podgrzeje ciecz, która zacznie stopniowo uwalniać opary substancji czynnych. Elektrofumigatory są bardzo proste w użyciu, ale wymagają regularnego wymieniania wkładu – najczęściej jedna dawka płynu wystarcza na około miesiąc ochrony przed owadami.

Mrówki w domu potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na uporanie się z tymi niechcianymi gośćmi. Warto w pierwszej kolejności wypróbować domowe metody zwalczania insektów – są niedrogie i zdecydowanie mniej toksyczne dla środowiska niż na przykład insektycydy. Jeśli borykasz się z mrówkami w mieszkaniu – sprawdź, dlaczego tak chętnie Cię odwiedzają. Być może wystarczy jedynie zabezpieczyć kosz na śmieci.

Chcesz uchronić się przed kleszczami oraz uciążliwymi owadami? Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradnikami!

24
6

Podziel się:

Komentarze (3)

Dla mnie to ty możesz przyjechać i zabrać do siebie te mrówki odemnie . Po………a ekolozka heh niedługo robale nas zjedzą .

W artykule, w większości proponujecie Państwo bardzo niehumanitarne sposoby zabijania owadów. Mrówki umierają w długotrwałych męczarniach i bólu. Proszę wszystkich czytelników o stosowanie naturalnych metod takich jak odstraszanie zapachem. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *