1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Miseczniki – zwalczanie w kilku prostych krokach!

Ogród i balkon

2 lata temu

Miseczniki – zwalczanie w kilku prostych krokach!

Szkodniki
10
0
0
10
0

Miseczniki i tarczniki to zupełnie inne szkodniki roślin! Sprawdź, jak je od siebie odróżnić, jak wygląda misecznik i w jaki sposób można zwalczyć jego plagę! W artykule przedstawiamy zarówno naturalne, domowe sposoby, jak i działania z użyciem chemii! Znajdź metodę idealną dla siebie!

Miseczniki i tarczniki – czym się od siebie różnią?

Niezwykle podobne do siebie szkodniki roślin – tarczniki i miseczniki, czym się od siebie różnią? Bardzo trudno rozpoznać, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Zarówno miseczniki, jak i tarczniki cechują się wielkością od 2 do aż 7 milimetrów, spłaszczoną budową ciała, a także charakterystyczną tarczą na grzbiecie. Są to czerwce o ciemnej, brązowej barwie.

Różnicę można jednak dojrzeć podczas prób usunięcia szkodników – miseczniki mają tarczkę przytwierdzoną do ciała, natomiast w przypadku tarczników, łatwo się jej pozbyć. Walka z tymi opancerzonymi szkodnikami może być naprawdę nierówna – tarcze skutecznie bronią te czerwce przed środkami chemicznymi.

Miseczniki lubują się w wysokiej temperaturze oraz niskiej wilgotności – takie warunki są dla nich wręcz idealne. Larwy miseczników są niemal niewidoczne gołym okiem, stąd też trudno zauważyć pierwsze objawy ich żerowania na roślinie, w szczególności w ogrodzie. Miseczniki na iglakach – czyli misecznik cisowiec lub misecznik tujowiec – bardzo szybko potrafią osłabić, a nawet zupełnie zniszczyć rośliny ogrodowe. Dorosłe miseczniki znajdziesz na spodniej części roślin lub łodygach.

Sprawdź też: Przędziorek – jak wygląda? Po czym poznać jego żerowanie i jak go zwalczyć?

Jaki jest najlepszy sposób na miseczniki? Zwalczanie tych owadów można przeprowadzić na dwa sposoby – chemią lub domowymi metodami. Od czego zacząć? 

Naturalne sposoby na miseczniki

Domowe sposoby na miseczniki warto wykorzystać, jeśli Twoim zmartwieniem są na przykład miseczniki na cytrusach, które uprawiasz w zaciszu domowym. Skorzystanie z niedrażniących środków, które będą bezpieczne dla domowników i zwierząt, to doskonały pomysł! 

Przez niezwykle wysoką ekspansywność miseczniki należy zwalczać jak najprędzej! Gdy tylko zauważymy pierwsze osobniki, działajmy niezwłocznie. Ich żerowanie może prowadzić do pogorszenia stanu rośliny, rozwoju pleśni, grzybów lub chorób, a nawet całkowitego jej obumarcia.

W jaki sposób zwalczyć miseczniki na fikusie, monsterze lub innej domowej roślinie? Poniżej przedstawione sposoby możesz równie dobrze zastosować na zewnątrz!

Ręczne usuwanie

Najprostszym i wymagającym najmniej produktów sposobem jest ręczne usuwanie miseczników. Ta metoda jest niezwykle skuteczna, ponieważ pozwala na pozbycie się wszystkich szkodników. Z drugiej strony należy wspomnieć, że jest to bardzo pracochłonny proces.

Aby mechaniczne usuwanie miseczników szło sprawnie – użyj wykałaczki. Przy jej pomocy podważaj każdego owada i usuwaj z rośliny. Możesz skorzystać również z patyczka higienicznego lub wacika nasączonego w denaturacie.

Sprawdź też: Turkuć podjadek – jak zwalczyć tego szkodnika? Jak wygląda i co zjada?

Po usunięciu wszystkich widocznych szkodników zastosuj olejek neem. Miodla indyjska odpowiednio rozwodniona i dokładnie nałożona na roślinę ochrania ją przed atakiem wielu szkodników. Pomaga ona również w pozbyciu się „niedobitków”, które skutecznie ukryły się przed naszym wzrokiem.

Przepis: mydło, woda, alkohol i ocet

Do stworzenia nieco innego preparatu, którym wystarczy, że przetrzesz liście i łodygi, jest mieszanka wody, mydła, octu i alkoholu. Przygotowując taki eliksir, pamiętaj, że wody musi być najwięcej (około szklanki) – kolejne składniki najlepiej dawkować po łyżce.

Tak przygotowaną miksturę nałóż na zainfekowaną roślinę przy pomocy wacika lub szmatki, nie pomijając żadnych zakamarków. Najbardziej skup się jednak na spodniej części liści – tam miseczniki przebywają najchętniej.

Przepis: czosnek, cebula i pokrzywa

Sposób, który również sprawdzi się w tym przypadku, to gotowe produkty zawierające w sobie te trzy składniki – czosnek, cebulę i pokrzywę – działają one dość skutecznie na miseczniki. Oprysk wykonany w zamkniętym pomieszczeniu z pewnością nie zaszkodzi domownikom, a dodatkowo wspomoże walkę z nieproszonymi gośćmi.

Niektóre wrażliwe rośliny mogą jednak nie być zachwycone tym środkiem – warto rozważyć jego rozcieńczenie przed użyciem. Pomocniczo i w tym przypadku możesz po wykonanym zabiegu nieco odczekać, a następnie użyć olejku neem.

Wykorzystać możesz również samodzielną gnojówkę z pokrzywy. Dokładne instrukcje dotyczące tego, jak ją stworzyć i wykorzystać, znajdziesz w artykule Gnojówka z pokrzywy – jak zrobić? Jak często podlewać?

Jak zwalczać miseczniki z użyciem chemii?

Znacznie skuteczniejszy w walce zawsze okaże się specjalny środek na miseczniki. Wysokie stężenie dokładnie dobranych składników, które uderzają właśnie w te owady, zdziałają cuda! 

Do wyboru spośród chemicznych preparatów znajdziesz:

  • oprysk na miseczniki,
  • pałeczki doglebowe,
  • płynne preparaty doglebowe.

Sprawdź też: Domowe sposoby na mszyce. Skuteczne metody zwalczania mszyc

Działanie powyższych środków polega na blokowaniu możliwości oddychania czerwców, w związku z czym duszą się i odpadają od rośliny. Metody zwalczające szkodniki należy stosować z około 3-4 tygodniowymi przerwami. Zawsze warto dodatkowo zabezpieczać kwiaty rozcieńczonym olejkiem neem!

W przypadku stosowania niebezpiecznych, chemicznych produktów zawsze dokładnie zapoznaj się z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Nie zapomnij również o dokładnym zabezpieczeniu siebie – noś rękawiczki oraz chroń swoje drogi oddechowe. Odpowiednie środki ochrony roślin znajdziesz w sklepie morele.net!  

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak rozpoznać miseczniki! Zwalczanie ich może być dość pracochłonne, lecz czego się nie robi dla ukochanych roślin? Czy miałeś kiedykolwiek do czynienia z tym czerwcem? W jaki sposób z nim walczyłeś? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej szkodników, które mogą żerować na Twoich roślinach – sprawdź koniecznie te artykuły:

Źródło obrazka głównego: fajnyogrod.pl

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *