1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Korniki – jak je rozpoznać i zwalczyć?

Poradniki

2 lata temu

Korniki – jak je rozpoznać i zwalczyć?

Rośliny Szkodniki
8
2
4
8
2

Korniki – postrach posiadaczy drewnianych mebli oraz drzew w ogrodzie. Czy wiesz, jak się ich pozbyć? Jak wyglądają korniki? W naszym artykule odpowiemy na te pytania.

Korniki – nieproszeni goście

Korniki oraz inne owady będące szkodnikami drewna to postrach każdego, kto ma w domu coś drewnianego. A prawdą jest, że niemal każdy z nas coś takiego posiada w swoim mieszkaniu. Często konstrukcja domów także jest wykonana z drewna i w tym wypadku szkodniki te są niezwykle groźne. Zastanawiasz się, jak zwalczyć korniki domowymi sposobami? Czy może lepiej wynająć firmy zajmujące się tym profesjonalnie? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, a dowiesz się, co dokładnie należy zrobić, żeby pozbyć się nieproszonych gości ze swoich drewnianych parkietów i mebli.

Sprawdź też: Jak pozbyć się muszek? Pułapka na muszki owocówki oraz inne sposoby

Jak wyglądają korniki?

Korniki to podrodzina chrząszczy, najczęściej osiągają wielkość 5-6 mm, czyli są mniej więcej wielkości ziarenka ryżu. Mają czułki i zazwyczaj są ciemnobrązowe. Jeden z najpopularniejszych gatunków chrząszcza groźnego dla drzew to kornik drukarz, który może być odpowiedzialny nawet za zrunowanie całego lasu. Jest niezwykle niebezpieczny dla drzew i trzeba umiejętnie z nim walczyć, inaczej może być przyczyną ogromnych zniszczeń. Jeżeli posiadasz w ogrodzie sosny, powinieneś obawiać się korników ostrozębnych, które uwielbiają ten gatunek iglaków. Są one mniejsze od swoich kuzynów, czyli korników drukarzy, jednak także mogą odpowiadać za ogromne spustoszenia. Kornik ostrozębny jest też jaśniejszy, bardziej rdzawobrunatny.

kornik drukarz
Kornik drukarz stanowi duże zagrożenie dla drzew leśnych

Korniki w domu

Choć najczęściej korniki można spotkać w lasach, niestety, czasem są gośćmi także w naszych domach. Tak naprawdę kornikami nazywamy tylko te gatunki chrząszczy, które żerują w żywych drzewach. Owady, które pasożytują w naszych meblach, powinny być nazywane szkodnikami drewna. Jednak jak doskonale wiecie – każdy, kto spotkał się z jakimiś żyjątkami w swoich drewnianych meblach, zawsze mówi, że są to właśnie korniki. 

Jakie szkodniki drewna możesz spotkać w swoim domu? Drewniane konstrukcje budynków są uwielbiane przez spuszczela pospolitego. Kołatek domowy, mimo całkiem przyjaznej nazwy, to niszczyciel drewnianych mebli, którego możesz rozpoznać po jego pracy – około milimetrowe dziury najpewniej będą jego „zasługą”. Z kolei wrogiem Twojej podłogi jest miazgowiec parkietowiec. Trzeba jednak podkreślić, że nie pogardzi on także meblami.

larwy korników
Tak wygląda drewno zniszczone przez larwy korników

Podsumowując: korniki w drewnie to tak naprawdę nie są korniki a szkodniki drewna. Korniki atakują drzewa, nie drewniane meble.

Jak zwalczyć szkodniki drewna domowym sposobem?

Korniki w meblach to koszmar każdego, kto się z tym zetknął. Jaki środek na korniki będzie najskuteczniejszy? Zastanawiasz się, jak zwalczyć korniki domowym sposobem? Zaznaczamy, że tak naprawdę jest to trudny temat. Możesz spotkać się z opiniami, że doskonale działa przykładanie do drewna cebuli przekrojonej na pół lub że najlepiej wstrzyknąć za pomocą strzykawki terpentynę do zainfekowanego drewna. Być może słyszałeś od swojej babci, że ocet na korniki to najlepszy sposób walki z nimi. 

Sprawdź też: Opuchlak – jak rozpoznać? Jak zwalczać?

Jak widzisz, teoretycznie jest sporo domowych sposobów na szkodniki drewna, miej jednak świadomość, że te sposoby mogą być nieskuteczne. Jeżeli któryś z nich sprawdził się u Ciebie, koniecznie daj znać w komentarzu! Naszym zdaniem problem z tymi szkodnikami warto powierzyć specjalistom.

Jak zwalczyć korniki? Poznaj metody profesjonalistów

Jedną z najskuteczniejszych metod jest dezynsekcja beztlenowa polegająca na zmianie atmosfery otaczającej zainfekowane drewno na taką niemal pozbawioną tlenu. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które pomaga pozbyć się szkodników. Wiele osób za najskuteczniejszą metodę uważa fumigację. Przeprowadza się ją na przykład w przypadku drewnianych domów zainfekowanych niechcianymi owadami. Polega na szczelnym osłonięciu domu specjalnymi płachtami. Kolejny etap to zagazowanie szkodników. W przypadku wybrania tej metody – konieczne jest wyprowadzenie się z domu na kilka dni.

sposoby na korniki
Korniki sieją duże spustorzenie, dlatego najlepiej walczyć z nimi z pomocą specjalistów

Warto wspomnieć także o iniekcji ciśnieniowej, która polega na wtłoczeniu pod ciśnieniem preparatów na korniki (lub inne żyjątka). Są to substancje dezynsekcyjne oraz impregnaty zabezpieczające przed powrotem chrząszczy. Bardzo popularna jest także dezynsekcja mikrofalowa. Polega ona na zwalczaniu szkodników za pomocą promieniowania elektromagnetycznego.

Jeżeli w Twoim domu pojawili się inni nieproszeni goście i chcesz się pozbyć jakichś szkodników, skorzystaj z naszych poradników o owadzich intruzach w domu lub ogrodzie:

8
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Mam na ścianie kawałki drewna i co noc slyszalam jak coś ja podskubuje… spryskalam cala sciane środkiem do zalwalczania much i komarów CITIN i posypały się te korniki, planuje powtórzyć to jeszcze kilka razy,co tydzień w razie jakby powylegalo się coś jeszcze.

Dziękuję ale dowiedziałam się za późno po jutrze wyjeżdżam z działki i na pewno jest to bardzo drogie przedsięwzięcie.

Miałem spuszczela na dachu w domu, w więźbie dachowej. Próbowałem wielu metod ale nic nie działało. Pomogła mi firma Drevpol z Mińska, ale przyjechali na drugi koniec Polski. Zwalczyli spuszczela metodą fumigacji a potem dodatkowo żelowali krokwie żelem Xilix…polecam!

Spuszczele to zło!!!! W życiu nie pomyślałbym, że mogą zrobić takie spustoszenie w konstrukcji dachu… 5 lat po fumigacji i póki co cisza, nic nie gryzie, nic się nie sypie i oby tak zostało!!! Polecam firmę Carsekt z mazowieckiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *