Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak uratować storczyka? Problemy ze storczykiem – jak reagować?

Poradniki

4 miesiące temu

Jak uratować storczyka? Problemy ze storczykiem – jak reagować?

Rośliny Szkodniki
42
8
15
42
8

Jak uratować storczyka? Jeśli widzisz niepokojące objawy u swojej domowej rośliny, ważna jest szybka reakcja. Przesuszony, bezlistny czy złamany kwiat można jeszcze uratować. Sprawdź, jak radzić sobie z problemami ze storczykiem!

Tylko zadbany, ładnie kwitnący storczyk będzie dekoracją w każdym domu. Warto więc wiedzieć, jak reagować w przypadku występowania różnych dolegliwości na tej roślinie. Postanowiliśmy przygotować kilka niezawodnych sposobów na to, jak uratować storczyka!

Jak uratować storczyka – co może pójść nie tak w jego uprawie?

Storczyk, tak jak każda inna roślina, ma swoje wymagania. Aby mógł pięknie ozdobić Twój salon czy sypialnię, należy trzymać go w odpowiednim świetle (optymalnym wyborem jest parapet po wschodniej lub zachodniej stronie) i temperaturze (zimą około 18 stopni Celsjusza, latem natomiast około 24 stopni Celsjusza). Szczególnie warto zwrócić uwagę na oświetlenie. Najczęstszą przyczyną braku kwitnienia storczyka jest zbyt słabe nasłonecznienie. Zbyt mocne natomiast może poparzyć jego delikatne liście. Zanim wybierzesz, czy postawić roślinę na parapecie czy na oddalonej od okna półce, dowiedz się, jakiego rodzaju jest Twój storczyk. Jedne, na przykład Vanda, wymagają dobrego oświetlenia, a inne, w tym Paphiopedilum, zadowolą się niewielkim światłem wpadającym przez okno wychodzące na północ.

W zależności od odmiany storczyka powinieneś dostosować do niego sposób pielęgnacji
Istnieje bardzo dużo odmian storczyków, a każda z nich potrzebuje nieco innej pielęgnacji – pamiętaj więc, aby poznać zasady uprawy storczyka, dzięki którym unikniesz jego częstych dolegliwości

Inną niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie podlewanie rośliny. Częstym błędem jest pozostawienie storczyka z nadmiarem wody, na przykład w podstawce doniczki. Storczykowi należy pozwolić obeschnąć. W przeciwnym razie woda w podłożu doprowadzi nieuchronnie do zgnilizny korzeni, a więc i do chorób grzybowych. Pamiętaj, że doniczka powinna mieć otwory, przez które będzie wypływać nadmiar wody. Najlepiej nawadniać kwiat raz na 10–14 dni w godzinach porannych.

Sprawdź też: Odmiany storczyków – najpiękniejsze gatunki storczyka. Jaką orchideę wybrać i jak dbać? Podpowiadamy!

Jak uratować storczyka bez korzeni?

W przypadku poważnego wysuszenia lub przelania storczyka może zaistnieć potrzeba usunięcia wszystkich wyschniętych bądź zgniłych korzeni. Jak uratować storczyka w takiej sytuacji? Jeśli liście albo korzenie powietrzne pozostały żywe, jest szansa na ich odratowanie. Reanimacja storczyka bez korzeni to trudne zadanie, które nie zawsze się udaje, ale jest możliwe. Warto więc mimo wszystko spróbować uratować roślinę.

Pamiętaj o usuwaniu obumarłych korzeni storczyka
Ratowanie storczyka często polega na usuwaniu jego martwych korzeni, na których mogą rozwijać się choroby grzybowe

Na wstępie należy usunąć wszelkie resztki obumarłych korzeni, a trzon obsypać węglem drzewnym, który pomoże w procesie zabliźniania się ran. Roślinę wsadź do pojemnika z keramzytem, a ten włóż do miseczki z wodą. Pamiętaj, że jest to proces długotrwały, gdyż odbudowa systemu korzeniowego storczyka trwa nawet 6 miesięcy. Musisz więc uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Efekt może być jednak bardzo zadowalający.

Żywe korzenie powietrzne można również zasadzić, umieszczając je w doniczce. Reanimowanej roślinie należy zagwarantować podwyższoną wilgotność powietrza, stałe, ale minimalne podlewanie lub zraszanie. Po okresie około miesiąca powinny się pojawić zalążki nowych korzeni.

Jak uratować storczyka bez liści?

Najtrudniej jest uratować storczyka bez korzeni. Jeśli zaś system korzeniowy jest sprawny, istnieje duża szansa, że storczyka bez liści uda się zreanimować. Należy wykonać czynności podobne do tych w przypadku storczyka bez korzeni – przełożyć do pojemnika wyłożonego keramzytem i podłożem dla storczyków oraz zwilżyć. Jeśli jednak roślina, straciwszy wszystkie liście, nie pozostawiła po sobie żadnych żywych, zielonych elementów, niestety wszystko wskazuje na to, że jest ona martwa.

Przesuszony storczyk

Jak uratować przesuszonego storczyka? W tym przypadku rozwiązania należy szukać przy korzeniach. Wysuszony system korzeniowy sprawia trudności w pobieraniu tlenu oraz innych substancji odżywczych, co może prowadzić do obumarcia. Jak temu zaradzić? 

Sprawdź też: Storczyk vanda – jak wygląda, w jaki sposób go uprawiać i pielęgnować?

Całkowicie wyschnięte korzenie storczyka należy usunąć. Roślinę trzeba również obficie nawodnić, wlewając wodę bezpośrednio do podłoża lub wkładając storczyka do wody na 15 minut. Pamiętaj jednak o doniczce z otworami, aby nadmiar wody mógł swobodnie wypłynąć. Korzenie wysuszonego storczyka są osłabione, dlatego zadbaj o odpowiednie podłoże z wydajnym drenażem.

Jak uratować złamanego storczyka?

Złamanie storczyka to częsty problem. Może się to wydarzyć w wyniku wielu czynników, na przykład pod wpływem nagłego podmuchu wiatru. Złamanie to jednak nie powód do wyrzucenia rośliny. Należy reagować szybko, o ile miejsca złamania pędu nie obeschło, wówczas wystarczy już tylko poczekać do kolejnego zakwitania. Jak uratować złamanego storczyka? Jeśli złamanie nastąpiło przed chwilą, a soki w łodydze mogą wciąż krążyć, warto spróbować połączyć urwaną łodygę z rośliną za pomocą plastra. Najlepiej usztywnić to miejsce kawałkiem patyka. Jeśli poniżej złamania znajduje się węzeł łodygi, roślina ma szansę wypuścić kolejny pęd.

Drenaż z keramzytu jest ważny w uprawie storczyka
Nie zapominaj o stworzeniu drenażu z keramzytu – dzięki niemu umożliwisz sprawne odprowadzanie wody z podłoża i zapobiegniesz gniciu korzeni storczyka

Choroby storczyków

Storczyk może zachorować nawet przez nieodpowiednią pielęgnację. Pomarszczone liście i miękkie w dotyku korzenie to objawy przelania i gnicia rośliny. Pleśń (o której możesz więcej przeczytać tutaj) widoczna w podłożu lub przy korzeniach może oznaczać przelanie lub niewystarczającą wentylację korzeni wewnątrz doniczki. Zwiędłe liście mogą zaś oznaczać brak nawodnienia, czyli przesuszenie. Brązowe brzegi na liściach lub nieestetyczne plamy najczęściej mówią o nadmiernym wystawianiu orchidei na słońce, czyli jej przepaleniu. Często jednak winnymi chorób storczyka okazują się szkodniki, takie jak wciornastki, przędziorki, wełnowce, tarczniki.

Jeśli interesuje Cię temat częstych dolegliwości roślin doniczkowych, koniecznie sprawdź artykuł Choroby roślin doniczkowych – szkodniki i inne przyczyny. Dowiesz się z niego, jak reagować, gdy się pojawiają, a także jak zapobiegać ich powstawaniu.

Szkodniki pojawiające się na storczykach

Wciornastki to ledwo widoczne, czarne owady, które żerują na dwóch stronach liści storczyka i podgryzają je. Można je rozpoznać po czarnych plamach oraz białym nalocie na liściach, a zwalcza się je środkami owadobójczymi. Przędziorki zaś sprawiają, że liście żółkną i zasychają. Przypominają małe pajączki, które żerują na spodzie liści. Wełnowce natomiast to popularny szkodnik storczyka, a jego występowanie można rozpoznać po białym kożuchu na liściach. Tarczniki przysysają się do rośliny, by wyciągnąć z niej soki. Można znaleźć je zarówno na liściach, jak i na pędach, na których pojawiają się zazwyczaj pęcherzyki wydzielające lepką substancję.

Wełnowce to szkodniki, które pojawiają się na storczykach
Wełnowce to jedne ze szkodników, które pojawiają się na storczykach nieprawidłowo pielęgnowanych

Popularne odmiany storczyków

W Polsce możesz zaopatrzyć się w przeróżne odmiany storczyków. Bez problemu znajdziesz je nie tylko w kwiaciarniach, ale również w typowych marketach z artykułami spożywczymi czy sklepach remontowo-budowlanych. Jakie odmiany storczyków cieszą się popularnością w naszym kraju i które możesz kupić bez większych problemów?

Sprawdź też: Jak przesadzać kwiaty? Kiedy należy wymieniać ziemię i doniczkę w przypadku roślin domowych?

Jedną z propozycji jest Katleja, która ozdobi parapet w każdym domu. Charakteryzuje się barwnymi kwiatami. Warto znaleźć dla niej miejsce na słonecznym parapecie, gdyż do wzrostu roślina potrzebuje sporo światła. Inną popularną odmianą storczyka jest niewątpliwie Cymbidium. Zaletą tego gatunku jest utrzymywanie pięknego wyglądu po ścięciu nawet przez kilka miesięcy. Jeszcze inna propozycja, czyli Dendrobium, ma kwiaty w kolorze bieli i różu. Kwiaty tej odmiany nie są zbyt wielkie, ale zdecydowanie upiększą każdy domowy parapet. Popularność zyskują też tzw. miniaturki. Storczyk z niewielkimi barwnymi kwiatami coraz częściej pojawia się na sklepowych półkach.

Czy warto kupić storczyk?

Storczyk to kwiat, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dobrych warunków oświetleniowych, optymalnej temperatury i przeznaczonego dla tej rośliny podłoża. Jednak rozmaite kształty i kolory jego pięknych kwiatów potrafią zrekompensować wszelkie starania. Każdy, kto uprawia w swoim domu storczyki, zdaje sobie sprawę, że może napotkać problemy we właściwej pielęgnacji. Dzięki powyższym wskazówkom będziesz wiedzieć, jak uratować storczyka i uchronić się przed jego wyrzuceniem.

A czy Ty lubisz uprawiać storczyka w domu? Na jaką jego odmianę się zdecydowałeś? Czy jest ona wymagająca? A może często zmagasz się z różnymi dolegliwościami atakującymi tę roślinę i zastanawiasz się nad najlepszymi sposobami, jak uratować storczyka? Koniecznie daj nam znać w komentarzu, co sądzisz o tym kwiatku! Twoje cenne uwagi dotyczące jego uprawiania z pewnością przydadzą się naszym pozostałym czytelnikom, którzy myślą nad jego hodowlą.

Interesuje Cię uprawa kwiatów doniczkowych? Sprawdź nasze pozostałe artykuły, które dotyczą tego tematu! Z pewnością wiele informacji w nich zawartych przyda Ci się w trakcie pielęgnowania domowych roślin.

korzystne oferty morele
42
8

Podziel się:

Komentarze (15)

Witam mam pytanie storczyk ma liście a łodygi są suche czy da radę uratować storczyka raz na tydzień podlewałam nie wiem co się stało proszę o poradę

storczyk puścił śliczny pęd na którym było już kilka pączków kwiatów, jeszcze nie rozwiniętych.Chciałam przypiąć do patyka ten pęd i ułamałam całą tą gałązkę z tymi pędami.Czy mogę to jakoś uratować, na razie wsadziłam do wody i co dalej?

Rozmawialiśmy w redakcji o tym i niestety chyba nic nie da się zrobić. A może ktoś z czytelników był w podobnej sytuacji i udało mu się uratować storczyk?

Przestawiłam storczyka na parapet i niestety poranne słońce poparzyło liście. Co zrobić by uratować liście. Dodam że ma pięknego penda który niedługo zakwitnie.

Poparzone liście raczej nie będą problemem, roślina powinna sama sobie z nimi sama poradzić 🙂

Zdajemy sobie sprawę, że temat ten może wzbudzać kontrowersje. Zgadzamy się, że forma „uratować storczyk” jest wzorcowa. Warto jednak zaznaczyć, że „uratować storczyka” jest poprawnym sformułowaniem i często spotykanym w mowie potocznej. Pisze o tym sam językoznawca Mirosław Bańko, a swoje uwagi umieszcza w Poradni Językowej PWN. Podkreśla tam również, że forma z końcówką -a dotyczy licznej grupy rzeczowników, w tym nazw kwiatów. Zdecydowaliśmy się więc użyć tej oboczności, ponieważ nasze analizy wykazały większe zainteresowanie tą właśnie frazą. Zależy nam na dotarciu do jak największej liczby czytelników, oczywiście nie rezygnując z poprawności językowej (a forma „uratować storczyka” – choć w potocznym wydaniu – pozostaje poprawna i uznawana przez językoznawców). Dziękujemy jednak za czujność.

Mój storczyk wypuścił pęd kwiatowy z pąkami,ale kwiaty się nie rozwijają tylko odpadają.co robić, pomóżcie proszę

Storczyki często tak reagują na zmiany temperatur. Może znajduje się na parapecie, pod którym jest gorący kaloryfer, a podczas otwierania okna dochodzi do drastycznej zmiany temperatury, która szkodzi pąkom kwiatowym? Ewentualnie jak to zazwyczaj ze storczykami – może jest zbyt mocno podlewany?

Przy podlewaniu storczyka trzeba zadbać o to aby woda nie wdostała się pomiędzy liście. Gromadzenie się wody u nasady liści prowadzi do gnicia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.