1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ćmianki – co to jest? Skąd się biorą dziwne małe muszki?

Poradniki

4 miesiące temu

Ćmianki – co to jest? Skąd się biorą dziwne małe muszki?

Szkodniki
6
2
0
6
2

Ćmianki, małe ćmy podobne do moli, muchy kanalizacyjne… Brzmi znajomo? Dowiedz się, w jaki sposób rozpoznać te muchówki, jak zwalczyć ćmianki w domu oraz skąd biorą się w kuchni lub łazience!

Owady, które znajdujemy w domu, potrafią być bardzo uciążliwe. Często także przenoszą one niebezpieczne dla naszego zdrowia patogeny. W ostatnim czasie ćmianki to prawdziwa plaga. Zobacz, jak rozpoznać te małe „ćmy” podobne do moli i jak z nimi postępować, by pozbyć się ich na dobre!

Ćmianki – co to? Jak wygląda ćmianka?

Psychoda alternata, czyli ćmianka to drobna muszka. Wyglądem przypomina ćmę – jednak o wiele mniejszą. Elementem, który odróżnia ją od innych latających owadów chętnie zagnieżdżających się w naszym domu, są skrzydełka. Ich kształt jest zaokrąglony, a struktura przypomina owłosienie. Stąd porównywanie do ćmy, mola lub muszki. Ta muchówka to coś pomiędzy tymi innymi owadami.

ćmianki
Zaokrąglone skrzydełka pozwalają odróżnić ćmiankę od innych latających drobnych muchówek

Ćmianki wyróżniają także prążkowane czułki oraz bardzo mała wielkość. Rozmiary tego owada nie przekraczają 5 mm. Ponadto zauważyć gęste szczecinki zaraz za jego głową. Do ich rozpoznania najłatwiej jest wykorzystać wiedzę o tym, gdzie przebywają w naszym domostwie, a także skąd się wydostają, 

Sprawdź też: Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!

Larwy ćmiankowatych raczej nie umkną naszej uwadze. Pojawiają się one w okolicy odpływów. Kolor ich ciała jest czarny, osiąga rozmiary do nawet 5 mm, czyli tyle, ile mierzą dorosłe osobniki. Ich kształt jest raczej spłaszczony niż zaokrąglony.

Gdzie są ćmianki? Skąd się biorą?

Ćmianka, jako owad synantropijny jest doskonale przystosowana do życia obok człowieka. W naszych domostwach najczęściej muchówka ta pojawia się niepostrzeżenie. Czasem wystarczy uchylone okno wieczorem, by odnalazła drogę do pozostania naszym nowym (raczej niechcianym) współlokatorem.

Ćmianki w domu najbardziej zainteresowane są materią organiczną, która gromadzi się w ściekach. To właśnie tam najczęściej odnajdziesz gniazdo ćmianek. W odpływach mają one raj! Resztki jedzenia, cisza i spokój – idealne miejsce na składanie jaj oraz odżywianie się tak długo, aż ktoś nie zrobi z tym porządku.

Jeśli zastanawiasz się, skąd muszki w łazienkach lub w kuchniach – te latające owady mogą być odpowiedzią. Mają one tam wszystko, czego potrzebują do życia i rozmnażania się, dlatego właśnie tam możemy najczęściej je spotkać. 

Ponadto larwa ćmianki nie oddali się zanadto od miejsca, gdzie się wykluła. Ją spotkać możemy w brodziku, wannie lub zlewie. Wydostając się z odpływu, najpewniej poszukuje miejsca, aby przepoczwarzyć się w dorosłą formę muchówki.

morele.net_korzystne oferty

Czy ćmianki gryzą?

Larwy ćmianki może nie wyglądają najpiękniej, jednak nie są w stanie zrobić krzywdy człowiekowi. Z pewnością nie aparatem gębowym. A czy te „małe ćmy”, czyli postać dorosła owada może nas ugryźć?

ćmianki
Czy ten owad nie przypomina nieco ćmy? Zwłaszcza te „włoski” są bardzo charakterystyczne

Dorosłe ćmianki mają rozwinięty ssąco-liżący aparat gębowy. Nie korzystają jednak z niego, aby kosztować naszej skóry, a jedynie, by pobierać płynny pokarm. Tym samym te malutkie muszki w domu są pod tym kątem nieszkodliwe. Warto jednak wiedzieć o jednej rzeczy…

Czy ćmianka może być dla nas niebezpieczna?

O ile ugryzienie przez ćmiankę jest sytuacją niemożliwą, to ich obecność może być nieco niebezpieczna. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku much i innych owadów – także i ćmianka może przenosić na sobie patogeny.

Ze względu na przebywanie w takich miejscach jak odpływ, obcują one z rozkładającą się materią organiczną. Możliwe jest, aby w wyniku tego, na swoich ciałach przenosiły bakterię E. coli

Sprawdź też: Ukąszenia, użądlenia i ugryzienia owadów – jak je rozpoznać i łagodzić?

Inne gatunki ćmianek, które występują na obszarach śródziemnomorskich i pustynnych, mogą stanowić inne zagrożenie. Potrafią przenosić one na sobie narządową i skórną leiszmaniozę lub papatsi, czyli wirusa trzydniowej gorączki.

Jak zwalczać ćmianki? Jak się pozbyć?

Jaki jest najlepszy sposób na ćmianki? Zwalczanie zawsze rozpoczynaj dokładnym oczyszczeniem odpływów w zlewach, pod prysznicem czy w wannie. Jeśli masz stuprocentową pewność, skąd wydostają się owady – skup się szczególnie na tym jednym miejscu. W ten sposób wyeliminujesz problem. 

Ćmianki pozbawione pożywienia nie będą już w stanie przetrwać w naszej łazience czy kuchni. W ten sposób gniazdo ćmianek zostanie opuszczone w trybie natychmiastowym, a nasz problem sam się rozwiąże

Nie można jednak zapominać o tym, że utrzymywanie porządku to klucz, aby ten problem nie dotknął nas ponownie. Poniżej poznasz sposoby na to, jak utrzymać porządek z ćmiankami!

Domowe sposoby na ćmianki

Tak jak już wspomniałam – najlepszym sposobem na ćmianki w mieszkaniu jest dokładne zadbanie o porządek. Jeśli dotychczas nie czyściłeś odpływów z pomocą specjalnych środków – należy to zmienić.

Przede wszystkim warto przygotować samodzielnie płyn do udrażniania rur. Wykonasz go, wykorzystując następujące składniki:

  • ¼ szklanki boraksu,
  • ¼ szklanki soli,
  • ½ szklanki octu.

Składniki najlepiej połączyć w miseczce, a następnie wlać do odpływu. Teraz zagotuj wodę i po 10 minutach, od kiedy zastosowałeś środek, przelej całość wrzątkiem. Wystarczy około litra. Dodatkową czystość zagwarantuje Ci dodanie ponadprogramowej połowy szklanki soli.

Preparaty do udrażniania rur

Na półkach sklepowych odnajdziesz całe mnóstwo preparatów, które służą odtykaniu lub dbaniu o kanalizację. Są one w formie proszków, płynów lub tabletek. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie częstotliwości konieczności oczyszczania szamba oraz niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Mimo wszystko – dbamy w ten sposób również o oczyszczanie rur z rozkładającej się materii organicznej.

W zależności od tego, jaka forma produktu najbardziej Ci odpowiada – taką wybierz. Jeśli mieszkasz w bloku, kup płyn do udrażniania rur. Popularny kret czy nieco mniej znany Tytan to opcje, które z pewnością przyniosą zadowalający efekt.

Środek owadobójczy – spray na owady

Nie dość, że ćmianki, to jeszcze komary, mole lub ćmy w mieszkaniu? Taki problem załatwi spray na mole i ćmy od NO PEST! Znakomita formuła jest w stanie odstraszyć, a nawet dosłownie zwalczyć taki problem, jakim są latające w domu owady.  Stosować go można w formie oprysku lub nanoszenia. Pryskać można zarówno powierzchnie, jak i same muchówki, komary i inne owady. 

Innym sposobem na ich zwalczanie może być fogger. Bomba na komary, muchy, mole a ćmy i ćmianki to doskonały sposób, aby pozbyć się nieproszonych gości. Skorzystanie z niej wymaga nieco pracy – opuszczenia domu na kilka godzin, zabezpieczenia roślin i zabrania ze sobą zwierząt… jednak czasem to jedyne rozwiązanie. Środki owadobójcze tego typu wykazują się przeogromną skutecznością.

ćmianki
Ćmianki są naprawdę niewielkie, jeśli masz ciemne ściany w kuchni lub łazience możesz ich nie zauważyć!

Jeśli nie chcesz podejmować aż tak drastycznych kroków – idealna okaże się pułapka na ćmianki. Popularni producenci mają w swojej ofercie specjalne urządzenia dostosowane do wyłapywania owadów latających.

Małe muszki w łazienkach – czy to może być coś innego?

Nasze mieszkania i domy są doskonałym miejscem, aby gnieździły się tu różne owady. Najczęściej spotykanymi latającymi uciążliwymi muchówkami są ziemiórki i muszki owocówki. Ich obecność w naszym domostwie, jeśli posiadamy rośliny lub kiedykolwiek zapomnieliśmy o zakupionych owocach, jest nieunikniona. 

Podobna sprawa jest, gdy chodzi o mole. Zarówno ubraniowe, jak i spożywcze. Z nimi również można pomylić ćmianki. Mimo wszystko – ich budowa nieco różni się, dlatego najlepiej obserwować owada, kiedy gdzieś usiądzie lub pozbyć się go jeszcze, gdy jest w locie. 

Sprawdź też: Jak pozbyć się muszek? Pułapka na muszki owocówki oraz inne sposoby

Wszystkie z tych owadów można zwalczać w podobny sposób. Wystarczy nieco chemii (lub domowych sztuczek), aby pozbyć się problemu raz, a porządnie. Zwłaszcza wcześniej wspomniane foggery to remedium na mnóstwo uciążliwych muchówek, a także pajęczaków. 

Mam nadzieję, że wiesz już, jak rozpoznać ćmianki, czy są groźne oraz w jaki sposób je zwalczać. Czy zetknąłeś się z tymi owadami latającymi? W jaki sposób poradziłeś sobie z ich chęcią do zostania współlokatorami na stałe? Koniecznie daj znać w sekcji komentarzy, każda rada jest na wagę złota!

Źródło obrazów: Adobe Stock

6
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *