1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Nowoczesne ogrodzenie palisadowe – cena. Jak zrobić?

Poradniki

1 rok temu

Nowoczesne ogrodzenie palisadowe – cena. Jak zrobić?

Budowa i remont Ogród
10
0
0
10
0

Ile kosztuje ogrodzenie palisadowe? Jak je zrobić? Z jakich materiałów wykonuje się ogrodzenia palisadowe? Z podmurówką czy bez niej? Wyjaśniamy!

Szukasz odpowiedniego rodzaju płotu, aby odgrodzić swoją działkę? Zależy Ci na nowoczesnym rozwiązaniu jak przykładowo ogrodzenie metalowe? Zatem ogrodzenie palisadowe powinno spełnić Twoje oczekiwania. To minimalistyczne rozwiązanie, które idealnie komponuje się z różnymi aranżacjami ogrodów. Jak zrobić ogrodzenie palisadowe? Ile kosztuje? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Co to jest ogrodzenie palisadowe? Rodzaje

Popularne obecnie ogrodzenia palisadowe pionowe i poziomie to minimalistyczne rozwiązanie. Ma ono zatem bardzo prostą konstrukcję, która pasuje do wielu stylów aranżacyjnych. Jeśli więc szukasz uniwersalnego płotu, to wariant palisadowy powinien spełnić Twoje oczekiwania.

Przykład ogrodzenia palisadowego z zasłoną dla większej prywatności
Ogrodzenie palisadowe z dodatkową zasłoną, która zwiększa naszą prywatność w ogrodzie

Do zalet ogrodzenia palisadowego z pewnością warto zaliczyć również szybkość montażu. Nie jest to skomplikowana czynność, choć wiele też zależy od tego, czy zdecydujesz się na zastosowanie podmurówki (oraz jakiego typu). Jeśli więc chcesz stosunkowo szybko postawić płot, powinieneś wybrać wariant palisadowy. Na jego montaż poświęcisz o wiele mniej czasu niż w przypadku ogrodzenia murowanego. Nie należy zapominać też o wytrzymałości płotu palisadowego – oczywiście jeśli zdecydujesz się na nieco droższy materiał, z którego jest wykonane ogrodzenie. Większa inwestycja często ma duży sens, ponieważ nie zmusi Cię do wymiany płotu po kilku sezonach.

Sprawdź też: Ogrodzenie kompozytowe – cena. Czy warto kupić?

Rodzaje ogrodzeń palisadowych

Jak już wspomnieliśmy, możesz trafić zarówno na ogrodzenie palisadowe poziome, jak i pionowe. Od Ciebie zależy, na który wariant się zdecydujesz. Są one także wykonywane z różnych materiałów. Na rynku dostępne są drewniane modele. Znajdziesz też propozycje wykonane z aluminium. Nie brakuje ogrodzeń palisadowych wytwarzanych ze stali ocynkowanej. Możesz też zakupić wersje kute.

Ogrodzenie palisadowe uchodzi za bardzo solidne rozwiązanie na lata, jeśli oczywiście postawisz na sprawdzony materiał (aluminium czy stal) oraz porządnie je wykonasz. Ogrodzenie drewniane będzie jednak podatne na różne czynniki zewnętrzne (zwłaszcza wilgoć), co wymusi częste prace konserwacyjne.

Jak zrobić ogrodzenie palisadowe? Wskazówki

W tej części poradnika chcielibyśmy wytłumaczyć, jak zrobić ogrodzenie palisadowe. Etapy nie różnią się zbytnio od tych, które opisywaliśmy w przypadku ogrodzenia z siatki czy ogrodzenia panelowego. Musisz bowiem wymierzyć odległości między kolejnymi słupkami, wykopać pod nie doły i je zamontować, tworząc fundamenty punktowe. Po ich instalacji przystąpisz do przykręcania przęseł. Ogrodzenie palisadowe nie wymaga więc skomplikowanych czynności budowlanych, więc każdy powinien poradzić sobie z jego zbudowaniem.

Brama palisadowa wygląda tak samo jak przęsła ogrodzeniowe
Brama palisadowa może być bardzo długa – w dodatku wygląda niezwykle estetycznie

Ogrodzenie palisadowe z podmurówką czy bez?

Nie ma konieczności wylewania betonowej podmurówki czy tworzenia jej z wybranego materiału na całej długości ogrodzenia. Możesz przygotować wyłącznie fundamenty pod słupki. Jeśli jednak zależy Ci na wybudowaniu klasycznej podmurówki, aby dodatkowo zabezpieczyć płot i nadać mu większą wytrzymałość, możesz też postawić na gotowe prefabrykaty. Na ich montaż poświęcisz zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku wylewania betonu.

Sprawdź też: Co to jest ogrodzenie gabionowe? Ile kosztuje?

Ile kosztuje ogrodzenie palisadowe? Cena płotu

Przejdźmy do bardzo ważnej kwestii, a więc tego, ile kosztuje ogrodzenie palisadowe. Cena za tego typu płot jest akceptowalna? Czy ma ona wpływ na popularność tego rozwiązania w naszym kraju? Sprawdź więc, ile kosztuje wykonanie ogrodzenia. Cennik za materiały i robociznę przygotowaliśmy poniżej.

Najtańsze wydają się ogrodzenia palisadowe drewniane. Czy tak jest naprawdę? I tak, i nie. Dlaczego? Wiele bowiem zależy od tego, jakiego rodzaju drewno zostało zastosowane do wytworzenia przęseł. Za najtańsze (np. sosnowe) ogrodzenie palisadowe musisz zapłacić około 80 złotych za metr bieżący. Jednak jeśli wybierzesz drewno egzotyczne, cena może wzrosnąć nawet do około 400 złotych za metr bieżący.

Niewysokie ogrodzenie palisadowe drewniane
Białe ogrodzenie palisadowe wykonane z drewna

Ile kosztują natomiast przęsła ogrodzeniowe (zazwyczaj o wymiarach ok. 120 x 200 cm) wykonane z innych materiałów? Spodziewaj się między innymi takich cen jak te podane poniżej:

  • ogrodzenie palisadowe poziome wykonane ze stali ocynkowanej to koszt ponad 300 złotych,
  • aluminiowe ogrodzenie palisadowe poziome będzie Cię kosztować jeszcze więcej, bo nawet 400-550 złotych,
  • cennik kutych przęseł palisadowych waha się od ponad 100 do około 400 złotych.

Sprawdź też: Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czy jest konieczne? Przepisy

Koszt ewentualnej podmurówki jest uzależniony od jej rodzaju. Przykładowo za najtańsze, gotowe płyty betonowe zapłacisz już od około 20 złotych za sztukę. A jaka jest natomiast cena za robociznę? Wykonanie ogrodzenia palisadowego kosztuje bez podmurówki około 40 złotych za metr bieżący. Natomiast z fundamentami na całej długości płotu musisz liczyć się z wydatkiem na fachowców od 40 do nawet blisko 60 złotych za każdy metr bieżący.

Co wpływa na cennik ogrodzenia palisadowego?

Jak widzisz, cennik za ogrodzenie palisadowe jest zróżnicowany. Wiele zależy od tego, na jaki rodzaj płotu się zdecydujesz (czyli materiału, z którego został on stworzony). Nie bez znaczenia jest również wynajęcie ekipy specjalistów. Najprawdopodobniej jeszcze szybciej postawią ogrodzenie palisadowe, lecz z pewnością zwiększą całkowity koszt tej inwestycji. Jeśli masz zatem chęci i trochę czasu, możesz sam podjąć się tego zadania. Przestrzeganie powyższych wskazówek sprawi, że zbudujesz bardzo solidną konstrukcję na lata. Będziesz mógł cieszyć się nowoczesnym ogrodzeniem palisadowym, które dopasujesz do różnych aranżacji ogrodu.

Ogrodzenie palisadowe drewnopodobne świetnie komponuje się w różnych ogrodach
Bardzo estetyczne ogrodzenie palisadowe w naturalnym kolorze drewna

A Ty co sądzisz o tego rodzaju płocie? Podoba Ci się ogrodzenie palisadowe? Jego popularność ciągle rośnie, więc może odgradza ono również Twoją działkę? Czekamy na Twoje cenne wskazówki i pytania w sekcji komentarzy. Daj nam znać, jeśli zapomnieliśmy wspomnieć o innych kluczowych zasadach montażu ogrodzenia palisadowego. Nie tylko my będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, ale i pozostali czytelnicy bloga ucieszą się z dodatkowych porad.

Jeśli interesują Cię inne tematy związane z aranżacją ogrodu, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły. Mamy nadzieję, że ich lektura pozwoli Ci nie tylko estetycznie, ale też praktycznie urządzić podwórko przy własnym domu!

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.