1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zrobić ogrodzenie murowane? Ile kosztuje?

Poradniki

2 lata temu

Jak zrobić ogrodzenie murowane? Ile kosztuje?

Budowa i remont Ogród
9
1
0
9
1

Ogrodzenie murowane – jak zrobić? Sprawdź nasz poradnik! Pomożemy Ci w jego montażu krok po kroku. Przybliżymy aktualny cennik, a więc podamy, ile kosztuje ogrodzenie murowane obecnie. Skupimy się także na jego rodzajach oraz zaletach.

Czy warto stawiać na ogrodzenie murowane? Jak zrobić tego rodzaju płot? Wszystkiego, co potrzeba, dowiesz się z niniejszego artykułu. Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że ogrodzenie z bloczków czy kamienia jest solidnym rozwiązaniem, które prawdopodobnie najskuteczniej odseparuje nas od tego, co dzieje się na ulicy. Jeśli cenisz sobie prywatność, chcesz zabezpieczyć się przed intruzami, a także szukasz inwestycji na długie lata – płot murowany jest dla Ciebie! Zacznijmy nasz poradnik od konkretów, czyli instrukcji, jak wykonać ogrodzenie murowane.

Ogrodzenie murowane – jak wykonać?

Ponieważ trafiłeś na ten poradnik, zapewne najbardziej interesuje Cię, jak zrobić ogrodzenie murowane? Czy to trudne zadanie? Dla niektórych wydawać się to będzie skomplikowane, dlatego w takim przypadku możesz skorzystać z usług fachowców. Jeśli jednak chcesz podjąć się samodzielnej pracy albo po prostu interesują Cię tematy remontowo-budowlane, sprawdź, jak wykonać ogrodzenie murowane krok po kroku.

Ogrodzenie murowane świetnie współgra z roślinnością
Ogrodzenie murowane skutecznie odgradza Cię od otoczenia, w dodatku dobrze prezentuje się z roliśnnością

Ogrodzenie murowane – materiały i narzędzia

Oczywiście pierwszym etapem całego procesu, który dotyczy tego, jak zrobić ogrodzenie murowane, jest zebranie wszystkich niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Musisz wybrać odpowiednie bloczki betonowe lub przykładowo cegłę klinkierową. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Ogrodzenie to może bowiem występować w przeróżnych wariantach. W dodatku potrzebujesz przęsła, jeśli chcesz je wkomponować w płot. Na pewno konieczna będzie inwestycja w furtkę oraz bramę wjazdową. Do wykończenia potrzebne będą także czapy ogrodzeniowe. I oczywiście kluczowe materiały, których nie może zabraknąć, czyli beton i zaprawa klejowa. To one zespolą całą konstrukcję.

Sprawdź też: Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Cena i montaż

Wykonanie ogrodzenia murowanego nie obejdzie się bez wymaganych narzędzi. W przypadku tego rodzaju płotu konieczne będą między innymi szalunki ławy fundamentowej ze zbrojeniem, sznurek, szpadel do przygotowania dołu pod fundamenty czy paca tynkarska.

Ogrodzenie murowane krok po kroku

Jak to zazwyczaj bywa w przypadku wykonywania ogrodzenia, trzeba wyznaczyć linię granicy działki, przy której znajdzie się płot. Właśnie do tego zadania przyda Ci się sznurek, którym określisz dokładne położenie tworzonej konstrukcji. Pamiętaj, aby również wyrównać teren, co ułatwi cały proces.

Następnie powinieneś wykopać dół, który będzie podstawą do stworzenia fundamentów ogrodzenia. Jego głębokość powinna być dostosowana do zasad obowiązujących w danym regionie (mamy oczywiście tutaj na myśli panujące warunki atmosferyczne, głębokość przemarzania gruntu). Tak przygotowany dół zalej betonem i nie zapominaj o szczelinach dylatacyjnych. Pamiętaj o wyrównaniu powierzchni ławy fundamentowej.

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie szalunków o wysokości przynajmniej około 30 centymetrów. Jaka powinna być natomiast ich szerokość? Wszystko zależy od rodzaju ogrodzenia. Pod względem szerokości nie powinny one przekraczać rozmiaru stawianego płotu. Zanim rozpoczniesz murowanie bloczków betonowych, pozostaje jeszcze wykonanie zbrojenia, zalanie go betonem i pokrycie tak przygotowanej podmurówki warstwą izolacyjną.

Sprawdź też: Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Ile kosztuje płot panelowy?

W tym momencie możesz przystąpić do murowania bloczków betonowych. Nie zapominaj o dodatkowym zbrojeniu budowanych słupków. Odmierz dokładnie, w których miejscach ogrodzenia powinny znaleźć się kotwy, i wytnij odpowiednie otwory. Po tej czynności możesz zakotwiczyć furtkę, bramę wjazdową oraz (ewentualnie) przęsła, jeśli postawiłeś na taki rodzaj płotu.

Ogrodzenie murowane tynkowane, malowane lub z okładziną. Jak wykończyć płot murowany?

Ogrodzenie murowane jest w tym momencie praktycznie gotowe. Pozostaje jego estetyka. Jeśli postawiłeś na zwykłe bloczki betonowe, płot prawdopodobnie nie będzie zbyt ładnie się prezentował. Trzeba go bowiem wykończyć wybranym materiałem. Budżetowym rozwiązaniem będzie malowanie betonu. Kosztowniejsza okaże się oczywiście okładzina, a wybór jest w tym przypadku bardzo szeroki. Możesz zdecydować się na przeróżne warianty od specjalnych tynków (które i tak warto w ostateczności pomalować) aż do odmiennych płytek (betonowych, silikatowych, klinkierowych czy kamiennych z piaskowca, granitu, wapienia oraz bazaltu). Nie może zabraknąć także daszków, które dopełnią całą konstrukcję.

Ogrodzenia murowane – zalety 

Czy warto decydować się na ogrodzenie murowane? Czy jest to inwestycja warta wydanych pieniędzy? Płot z kamienia, bloczków betonowych czy innych materiałów, które trzeba murować, ma wiele plusów. Postaramy się poniżej przytoczyć chociaż kilka zalet tego rozwiązania.

Niewątpliwym plusem dla wielu osób będzie zapewniona prywatność. Ogrodzenie murowane – zwłaszcza w formie wybudowanej ściany bez przęseł – skutecznie odseparuje nas od ulicy czy sąsiadów. Nie będziesz musiał przejmować się często wścibskim wzrokiem przechodniów.

Ogrodzenie murowane dla większej prywatności
Jeśli zrezygnujesz z przęseł, to ogrodzenie murowane doda Ci pożądaną prywatność

Kolejna niepodważalna zaleta to solidność tego rodzaju płotu. Dobrze wybudowane ogrodzenie przetrwa naprawdę wiele. Nie tylko będzie odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ale także na uszkodzenia mechaniczne.

Innym plusem jest estetyka tego rozwiązania. Jeśli postawisz przykładowo na cegłę klinkierową lub okładzinę z kamienia naturalnego, możesz być pewny, że efekt będzie robił na Tobie znakomite wrażenie… oraz na Twoich gościach!  

Ogrodzenie murowane – rodzaje

Skupmy się teraz na kilku rodzajach ogrodzeń murowanych. Chcielibyśmy bowiem wyróżnić trzy typy. Mowa oczywiście o ogrodzeniach murowanych z klinkieru, kamienia łupanego oraz bloczków betonowych. Na które z nich warto postawić? Opiszemy poniżej cechy każdego rodzaju!

Ogrodzenie murowane z klinkieru

Jednym z popularniejszych ogrodzeń murowanych jest to wykonane z klinkieru. Nazwa ta przewijała się już kilka razy w naszym artykule. Jest to sprawdzone rozwiązanie, prezentujące się fantastycznie również w połączeniu z metalowymi przęsłami. Nie ma trudności w jego pielęgnacji. Jeśli jednak koszt ogrodzenia murowanego z klinkieru jest dla Ciebie nie do przeskoczenia, postaw na materiał, który skutecznie go imituje.

Aby ogrodzenie murowane było estetyczne, musi zostać dokładnie wykonane
Pamiętaj, że ogrodzenie murowane powinno być wykonane starannie. Dzięki temu będzie ono solidne przez długie lata

Ogrodzenie murowane z kamienia łupanego

A może ogrodzenie murowane z kamienia łupanego? To zawsze znakomity wybór. Płot z kamienia jest niewątpliwie bardzo oryginalny i będzie się wyróżniał na tle innych sąsiadujących ogrodzeń. Szukasz rozwiązania, które prędko nie wyjdzie z mody? Postaw na kamień łupany, który nie tylko przetrwa długie lata, ale także zawsze będzie wzbudzał podziw w odwiedzających Cię gościach czy przechodniach. 

Sprawdź też: Tanie ogrodzenie drewniane – jak zrobić?

Ogrodzenie murowane z bloczków betonowych

Pozostaje jeszcze najtańszy z wariantów. Mowa oczywiście o bloczkach betonowych. Za takie ogrodzenie murowane zapłacisz znacznie mniej niż w przypadku wcześniej wymienionych propozycji. Musisz jednak doliczyć dodatkowe koszta, aby estetycznie wykończyć płot. Cena będzie uzależniona od tego, na jaką okładzinę postawisz.

Ogrodzenie murowane – ile kosztuje?

Przejdźmy do ostatniej, bardzo ważnej kwestii, czyli aktualnego cennika 2022. Ile kosztuje murowane ogrodzenie? Czy to bardzo droga inwestycja? Spieszymy prędko z wyjaśnieniami, ponieważ aspekt ten w głównej mierze decyduje, czy stawiamy na to rozwiązanie, czy też musimy zrezygnować z tego pomysłu.

Ogrodzenie murowane – cena za kamień naturalny

Zatem ile kosztuje ogrodzenie murowane? Cena zależy od tego, na jaki dokładnie rodzaj materiału się zdecydujesz. Ogrodzenie z kamienia naturalnego będzie kosztować najprawdopodobniej najwięcej. Znaczenie ma też to, na jaki kamień postawisz. Koszt tony granitu może sięgnąć nawet 3 tysięcy złotych. Nieco tańszy może okazać się piaskowiec. Znacznie mniej powinieneś zapłacić za sjenit (600 złotych), porfir (500 złotych) czy kamień polny (około 100 złotych). Oczywiście są to ceny maksymalne. Nie powinieneś mieć większego problemu ze znalezieniem tańszych ofert.

Ogrodzenie murowane – cena za bloczki betonowe i cegłę klinkierową

A ile kosztuje ogrodzenie murowane z bloczków betonowych? Cena za sztukę waha się od około 5 do 18 złotych. Nie jest to więc droga inwestycja. Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku cegły klinkierowej. I choć cena za sztukę może wynieść nawet niespełna 3 złote, to warto zaznaczyć, że jej wymiary są mniejsze niż bloczków betonowych. W konsekwencji musisz kupić ich o wiele więcej.

Sprawdź też: Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czy jest konieczne? Przepisy

Jak widzisz, ogrodzenie murowane to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli szukasz solidnego rodzaju płotu. Możesz wybierać spośród kilku odmian, czyli wykonanego z bloczków betonowych, cegły klinkierowej czy kamienia naturalnego. Nawet najtańsze ogrodzenie z bloczków może stanowić znakomitą dekorację Twojej działki. Wiele oczywiście zależy od tego, jakiej okładziny użyjesz do jego wykończenia. Znaczenie ma także dokładność wykonania konstrukcji, co przełoży się na większą trwałość muru, a w konsekwencji – jego dłuższą żywotność. Każdy, kto szuka płotu na lata, powinien rozważyć inwestycje w ogrodzenie murowane.

Płot z kamienia to alternatywa dla ogrodzenia murowanego z bloczków betonowych
A może płot z kamienia? Bez wątpienia jest to wyjątkowe ogrodzenie, które wzbudzi zachwyt w każdej osobie, która Cię odwiedzi

A Ty co sądzisz o ogrodzeniu murowanym? Czy postawiłeś lub postawiłbyś na jego wykonanie? A może już cieszysz się tym rodzajem płotu u siebie na działce? Podziel się z nami i pozostałymi czytelnikami bloga cennymi uwagami w sekcji komentarzy. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie wyczerpujący. Jeśli jednak nie uwzględniliśmy w poradniku kluczowych kwestii, również zapraszamy do dyskusji poniżej.

Interesują Cię inne tematy związane z zaaranżowaniem ogrodu? Nie masz pomysłu, jak go zaprojektować? Mamy nadzieję, że poniższe artykuły rozwiążą chociaż część Twoich dylematów. Zapraszamy do ich lektury oraz innych tekstów opublikowanych na naszym blogu.

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *