1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Mały ogród przed domem – inspiracje dla Ciebie

Ogród i balkon

2 lata temu

Mały ogród przed domem – inspiracje dla Ciebie

Rośliny Wyposażenie
8
0
0
8
0

Nie wiesz, jak urządzić niewielki ogród przed domem? Chciałbyś poznać ciekawe wskazówki? To wszystko znajdziesz w niniejszym poradniku. Piękny mały ogród przed domem – inspiracje przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

Niestety nie możesz pochwalić się dużym ogrodem przed domem, więc wydaje Ci się, że jest on niepraktyczny i mało estetyczny? Nic bardziej mylnego! Mały ogród może być fantastyczną wizytówką, lecz trzeba wiedzieć, jak go zaaranżować. Przygotowaliśmy ten poradnik, aby ułatwić Ci to zadanie. Poznaj nasze wskazówki na mały ogród przed domem! Inspiracje, które przedstawiamy, z pewnością przypadną Ci do gustu!

Mały ogród przed domem – inspiracje na optyczne powiększenie

Jeśli masz mały ogród przed domem, inspiracje, których szukasz, z pewnością dotyczą optycznego powiększenia przestrzeni. Możesz to zrobić między innymi dzięki prawidłowemu umiejscowieniu roślinności. Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że sprawdzonym rozwiązaniem jest posadzenie najwyższych kwiatów czy krzewów najbliżej budynku. Te najniższe świetnie sprawdzą się wzdłuż ogrodzenia lub ścieżki prowadzącej do drzwi wejściowych.

Innym sposobem – i oczywiście skutecznym – jest umieszczenie lustra w ogrodzie. Możesz je zamontować na ścianie budynku i ozdobić jego krawędzie roślinnością. Dzięki temu nieco oszukasz swoje oko. Postaw również na jasne ściany elewacji czy w miarę otwarte ogrodzenie – oczywiście jeśli nie przeszkadza Ci widok sąsiadów czy przechodniów (zwłaszcza gdy Twój dom położony jest przy bardziej ruchliwej ulicy). 

Sprawdź też: Mały ogród przy szeregowcu – aranżacja małego ogrodu

Mały ogród przed domem – inspiracje na zaplanowanie roślinności

Tak naprawdę masz tutaj duże pole do manewru. Roślinność może być przeróżna w małym ogrodzie. Pamiętaj tylko, że najlepiej spełnią swoją funkcję rośliny przeznaczone na zewnątrz. Jakie wybrać? Postaw na pelargonie, róże, tuje, hortensje, goździki czy krzewy owocowe. Gdy umieścisz w swoim małym ogrodzie pergolę lub altanę, możesz również postawić na pnącza. Odegrają również one wzorowo swoją funkcję na ogrodzeniu. Nie tylko zabezpieczą Cię przed wścibskim okiem przechodnia, ale także estetycznie udekorują i wypełnią podwórko.

Wybór gatunków roślin to tylko jeden z pierwszych kroków. Ważne jest również ich rozmieszczenie w małym ogrodzie. Postaraj się zaplanować rabaty zgodnie z wymaganiami glebowymi poszczególnych kwiatów czy krzewów. Posadź obok siebie te szybko rosnące, aby w pewnym momencie nie zacieniły roślinności, która potrzebuje więcej czasu na wzrost. Rośliny, które tolerują cień, posadź tam, gdzie dociera mniej słońca.

Mały ogród przed domem – inspiracje na miejsce wypoczynkowe

Nie tylko roślinność jest ważna w małym ogrodzie. Kluczowe jest też zagospodarowanie przestrzeni do odpoczynku. Nie zapomnij więc o zestawie wypoczynkowym – najlepiej takim, który łatwo będzie przenieść i schować (albo składać i rozkładać).

Jeśli chodzi o mały ogród przed domem – inspiracje nie kończę się wyłącznie na gotowym zestawie wypoczynkowym. Dobrze przemyślana aranżacja pomieści również huśtawkę (na drzewie lub stojącą) czy nawet hamak. Oczywiście staraj się wybierać mniejsze modele, aby nie zabierały zbyt wiele wolnej przestrzeni. Dlatego jeśli chodzi o meble ogrodowe, postaw na mniejszy stół, np. okrągły.

Mały ogród przed domem – inspiracje na wejście do domu

Ścieżka prowadząca od furtki do drzwi wejściowych może być wykonana na wiele różnych sposobów. Estetycznie prezentują się te wykonane z drewna. Stylu dodadzą z pewnością ścieżki z kamienia czy cegły. Spotykane są oczywiście również ścieżki betonowe. Dobrym pomysłem jest także wysypanie żwirem odcinka od furtki do drzwi wejściowych. Nie dla każdego będzie to jednak wygodne rozwiązanie (np. dla kobiet, które uwielbiają chodzić w szpilkach). Warto zaznaczyć, że żwir może całkowicie zastąpić trawnik. W dodatku jasny kamień powiększy optycznie mały ogród. Co ważne, nie będziesz zmuszony do dodatkowych prac związanych choćby z koszeniem.

Wzdłuż ścieżki możesz zaaranżować rabatę kwiatową. Aby w była dobrze widoczna, warto ją oświetlić. Będzie wtedy jeszcze bardziej wzbudzać zachwyt i skuteczniej zdobić mały ogród. Jakie oświetlenie ścieżki wybrać? W przypadku niewielkiego podwórka dobrze jest postawić na małe reflektory, a nie duże lampy ogrodowe stojące.

Mały ogród przed domem – inspiracje na dekoracje

Masz mały ogród przed domem i różne inspiracje stają się dla Ciebie problemem? Nie wiesz, od czego zacząć, aby efekt był satysfakcjonujący? Wszystko jest możliwe, jeśli zaaranżujesz podwórko po uprzednio przygotowanej dokładnej analizie. Znajdzie się w nim miejsce nawet na oczko wodne. Pamiętaj oczywiście, że nie może ono być zbyt duże. Raczej powinieneś zdecydować się na niewielki zbiornik wodny.

Sprawdź też: Mały ogród z tarasem w roli głównej – jak urządzić?

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wkomponować w mały ogród altanę. Nie powinna ona jednak być zbyt wielka. Inną opcją jest zadaszenie tarasu, jeśli akurat go posiadasz. Jego praktyczne urządzenie może sztucznie zwiększyć mały ogród – zwłaszcza jeśli jest z niego bezpośrednie zejście na trawnik. Na tarasie z kolei nie zabraknie zestawu wypoczynkowego oraz pięknej roślinności, np. donic wiszących czy płotku z pnączem.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak powinien wyglądać mały ogród przed domem. Inspiracje, które przedstawiliśmy w naszym artykule, zbierają wybrane wskazówki na skuteczne i estetyczne zaaranżowanie niewielkiego podwórka. Liczymy, że wkrótce będziesz cieszyć się własnym pięknie urządzonym małym ogrodem, który odznaczać się będzie nie tylko fantastycznym wyglądem, ale i funkcjonalnością.

A czy Ty musiałeś lub dopiero będziesz musiał zaaranżować mały ogród przed domem? Inspiracje są tym, czego aktualnie szukasz? Daj nam znać, czy spodobał Ci się nasz artykuł! Cenne uwagi będą mile widziane w sekcji komentarzy. Z pewnością wielu z naszych czytelników szuka pomysłów na ogród o niewielkich rozmiarach.

Interesują Cię tematy związane z zaaranżowaniem ogrodu? Sprawdź koniecznie nasze wybrane artykuły! Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów przypadnie Ci do gustu i odpowie na nurtujące Cię pytania.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *