1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ogrodzenie kompozytowe – cena. Czy warto kupić?

Poradniki

2 lata temu

Ogrodzenie kompozytowe – cena. Czy warto kupić?

Budowa i remont Ogród
10
0
0
10
0

Ile kosztuje ogrodzenie kompozytowe? Czy warto stawiać na deski kompozytowe? Jakie są zalety tego rodzaju płotu? Z czego składa się ogrodzenie kompozytowe?

Estetyczny i pasujący do różnych aranżacji płot? Ogrodzenie kompozytowe wpisuje się w te kryteria! Sprawdź, czy warto stawiać na ogrodzenie z deski kompozytowej. To coraz popularniejsze rozwiązanie na wielu działkach. Najczęściej cenione właśnie za nowoczesny wygląd, a także trwałość, która pozwoli cieszyć się ogrodzeniem przez wiele lat.

Co to jest ogrodzenie kompozytowe?

Czym jest ogrodzenie kompozytowe? To płot, który jest wykonany z materiału przygotowanego z mieszaniny polichlorku winylu (PVC) i mączki drzewnej. Dzięki temu powstaje produkt nie tylko wyglądający estetycznie i nowocześnie, ale także cechujący się solidnością. Przypomina on drewniany płot. Jest też świetną alternatywą dla ogrodzenia metalowego – oczywiście dzięki swojej odporności na warunki pogodowe. 

Panele kompozytowe są idealne dla każdej osoby szukającej solidnego płotu
Ogrodzenie kompozytowe to bardzo estetyczne i trwałe rozwiązanie

Wiele osób obecnie decyduje się na ogrodzenie kompozytowe podczas aranżacji ogrodów. Jest to płot ceniony przez architektów, a dowodem tego są liczne projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych, gdzie panele kompozytowe pełnią ważną funkcję dekoracyjną. W dodatku jest to ogrodzenie na lata i co jeszcze z pewnością wielokrotnie podkreślimy w naszym tekście – nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. To zdecydowanie rozwiązanie minimalistyczne i ponadczasowe.

Sprawdź też: Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Ile kosztuje płot panelowy?

Ogrodzenie kompozytowe – rodzaje

Jeśli chodzi o ogrodzenie kompozytowe, wyróżniamy trzy jego rodzaje. Każdy z nich prezentuje się nieco inaczej, więc to od Ciebie zależy, na który się zdecydujesz. Są to ogrodzenia kompozytowe pełne, trapezowe i ażurowe. Postaramy się w kilku zdaniach przybliżyć ich cechy.

Ogrodzenie kompozytowe pełne

Płoty kompozytowe pełne łączy się w tak zwanym systemie na pióro i wpust. Warto zaznaczyć, że montaż nie jest skomplikowany i z pewnością sobie z nim poradzisz. W dodatku możesz spodziewać się solidnej konstrukcji.

Ogrodzenie kompozytowe trapezowe

Kolejny wariant, który ceniony jest za to, że nie wymaga regularnej konserwacji. Mimo tego ogrodzenie kompozytowe trapezowe jest trwałym rozwiązaniem, które w dodatku doskonale się prezentuje. Nie jest także trudne w montażu.

Ogrodzenie kompozytowe ażurowe

Gdzie sprawdza się najlepiej ogrodzenie kompozytowe ażurowe? Ze względu na jego rustykalny, wiejski wydźwięk to dobre rozwiązanie jako odgrodzenie przestrzeni dla zwierząt, najczęściej dla koni. Tak jak powyższe propozycje, tutaj również nie musisz zajmować się systematyczną konserwacją płotu. Jest on odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne – zwłaszcza wilgoć. I oczywiście – o czym i tu zapomnieć nie powinniśmy – wygląda rewelacyjnie. Alternatywa dla ogrodzenia drewnianego? Jak najbardziej!

Ogrodzenie kompozytowe – z czego się składa?

Z czego składa się ogrodzenie kompozytowe? Jak niemal każdy płot i tutaj mamy do czynienia nie tylko z odpowiednimi panelami, ale także słupkami czy niezbędnymi obejmami, dzięki którym zamontujesz przęsła. Charakterystyczne dla tego rozwiązania są także listwy wykończeniowe.

Sprawdź też: Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Cena i montaż

Jeśli chodzi o sztachety kompozytowe, od Ciebie zależy, jaki panel ogrodzeniowy wybierzesz – oczywiście z tych wariantów, które wymieniliśmy powyżej. Mogą one przybierać różne barwy. W dodatku ciekawą opcją są panele akrylowe, które wpuszczają zdecydowanie więcej światła do ogrodu. Niestety to przekłada się na mniejszą prywatność na Twojej posesji, gdyż nie unikniesz wzroku sąsiadów czy przechodniów.

Deski kompozytowe to dobra alternatywa dla naturalnego drewna
Deski kompozytowe na ogrodzenie przypominają naturalne drewno

Druga bardzo ważna sprawa, jeśli chodzi o ogrodzenie kompozytowe, to podmurówka. Czy trzeba wylewać tradycyjne, betonowe fundamenty? To zależy od Ciebie! W artykule: Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Jaka jest alternatywa? podaliśmy kilka ciekawych alternatyw dla tego rozwiązania. Mamy nadzieję, że choć jedna propozycja przypadnie Ci do gustu i dobrze będzie współgrała z ogrodzeniem z deski kompozytowej. Pamiętaj, że dobrze przygotowana podmurówka wpłynie na stabilną konstrukcję płotu. Jeśli chcesz zbudować trwałe ogrodzenie kompozytowe, warto mieć to na uwadze.

Ogrodzenie kompozytowe – zalety i wady

Deski kompozytowe mają bardzo wiele zalet. Tworzą one ogrodzenie bardzo solidne. Z pewnością to rozwiązanie na lata. Dlaczego? O czym już wspominaliśmy wcześniej, sztachety kompozytowe są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wilgoć czy słońce (choć to drugie może mieć w końcu swoje konsekwencje) nie będą więc stanowiły większego problemu dla materiału, z którego są wykonywane deski. Co najważniejsze, nie wymagają regularnej konserwacji, aby zachować ogrodzenie w dobrym stanie przez dłuższy czas.

A jeśli marzysz jednak o masywniejszym płocie, może sam go wybudujesz lub zlecisz to zadanie specjalistom? Mamy nadzieję, że pomoże Ci w tym nasz artykuł: Jak zrobić ogrodzenie murowane? Ile kosztuje? Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje. Natomiast jeżeli chcesz nie tylko zapewnić sobie prywatność we własnym ogrodzie, ale także ograniczyć do minimum dźwięki docierające przykładowo z ruchliwej ulicy, mamy na to skuteczny sposób. Znajdziesz go w poradniku: Co to jest ogrodzenie gabionowe? Ile kosztuje?

Druga zaleta, o której wypada wspomnieć, to estetyka tego rodzaju płotu. Jak wiadomo, ogrodzenie ma nie tylko oddzielać naszą posesję od otaczającego świata, zapewniając nam tym samym prywatność i bezpieczeństwo, ale powinno również być wizytówką działki. W przypadku desek kompozytowych nie możesz narzekać na brak świetnego designu. To płot, który przypomina naturalne deski. Jest on ich zamiennikiem, lecz w niczym im nie odstaje, a nawet ma o wiele korzystniejsze cechy.

Chcielibyśmy wspomnieć o jeszcze jednej zalecie sztachet kompozytowych. Mamy na myśli bardzo szeroką ofertę na rynku, jeśli chodzi o tego typu ogrodzenie. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów, o których wspominaliśmy na początku poradnika. W dodatku nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dostosował kolor desek kompozytowych do własnych preferencji.

Jakie ma wady ogrodzenie kompozytowe?

Czy ogrodzenie kompozytowe ma wady? To zależy, jakim okiem spojrzysz na tego typu rozwiązanie. Trudno uznać za minus fakt, że nie jest to w pełni naturalne rozwiązanie. Każdy przy zakupie jest świadomy, jakiego płotu się spodziewać. Niektórzy mogą też uznać deski kompozytowe na ogrodzenie za zbyt drogie. O cenie będziemy jednak pisać w kolejnym akapicie. Chyba największą wadą, która niestety wpływa na wygląd płotu, to możliwość blaknięcia sztachet. Oczywiście jest to solidne rozwiązanie na długo, lecz z biegiem czasu – i w zależności od producenta, u którego zakupiliśmy materiały – ogrodzenie kompozytowe może blaknąć. Powodem są przede wszystkim silne promienie słoneczne.

Ile kosztuje ogrodzenie kompozytowe? Cena

Przejdźmy do bardzo ważnej, możliwe nawet, że dla niektórych najważniejszej kwestii, a więc tego, ile kosztuje ogrodzenie kompozytowe. Cena jest akceptowalna za tego typu płot? Ile zapłacisz za materiał, z którego są tworzone deski kompozytowe?

Sprawdź też: Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czy jest konieczne? Przepisy

Cena za ogrodzenie kompozytowe jest dość rozbieżna. Wiele zależy, na jaki wariant postawisz. Możesz bowiem zdecydować się na kupno pojedynczych desek kompozytowych lub gotowych paneli. Za sztachety będziesz musiał zapłacić od około 50 do blisko 100 złotych za sztukę. Koszt przęsła ogrodzeniowego zaczyna się natomiast od około 200 złotych, a najdroższe warianty są wyceniane nawet na 1000 złotych. Dobrej jakości słupek wyniesie Cię z kolei blisko 80 złotych, choć ceny rynkowe są też i wyższe. Jak zatem widzisz, wydatek rzędu przynajmniej kilku tysięcy za płot tego typu jest standardem. Nie zdziw się, jeśli jednak budżet przekroczy nawet 10 tysięcy złotych.

Czy warto zrobić ogrodzenie kompozytowe? Nasza ocena

Kompozytowe ogrodzenie jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli szukasz solidnego płotu, który nie tylko świetnie sprawdzi się jako wyznacznik granicy Twojej posesji, ale również jako dekoracja działki. Cena – choć może dla wielu być jednak zbyt wysoka – jest adekwatna do tego, jakie właściwości ma tego rodzaju płot. Jeśli zależy Ci na inwestycji na lata, a w dodatku chcesz uniknąć konieczności regularnej konserwacji, deski kompozytowe wydają się wręcz idealne.

A Ty co sądzisz o ogrodzeniu ze sztachet kompozytowych? Jesteś przekonany do tego rozwiązania? A może sam masz tego typu płot przy swoim domu? Podziel się z nami w sekcji komentarzy swoimi spostrzeżeniami na temat ogrodzenia, które było tematem tego poradnika. Mamy nadzieję na poznanie Twoich cennych wskazówek co do montażu. Z pewnością wielu czytelników bloga, którzy są zainteresowani deskami kompozytowymi, czeka na jeszcze więcej przydatnych porad.

Jeśli ciekawią Cię inne tematy związane z aranżacją ogrodu, powinieneś sprawdzić wybrane przez nas artykuły. Liczymy, że ich lektura pozwoli Ci praktycznie i estetycznie urządzić podwórko przy własnym domu!

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *