1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Sprawdź czym pomalować plastik – farba do plastiku czy spray? Malowanie plastiku krok po kroku

Poradniki

3 lata temu

Sprawdź czym pomalować plastik – farba do plastiku czy spray? Malowanie plastiku krok po kroku

Budowa i remont Dekoracja wnętrz
3
8
1
3
8

Odnowa mebli ogrodowych oraz plastikowych produktów codziennego użytku jest czymś normalnym, jednak niewielu wie, czym pomalować plastik. Jaka farba do plastiku jest najlepsza? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze preparatu?

Czym pomalować plastik – jakie są opcje?

Plastik może rozkładać się nawet setki lat, jednak nie jest to tworzywo o najwyższym stopniu odporności. Powierzchnia plastikowego przedmiotu często ulega zarysowaniom, otarciom i odbarwieniom. Dlatego właśnie malowanie plastiku cieszy się tak dużą popularnością.

Czym pomalować plastik
Malowanie plastiku specjalną farbą

Sprawdź też: Malowanie płytek: łatwa metamorfoza łazienki i kuchni. Jak i czym pomalować płytki ścienne? Poradnik krok po kroku

Preparat do malowania plastiku powinien być dopasowany do powierzchni oraz miejsca, w którym będziemy malować. Jeśli stosujemy go we wnętrzu, należy upewnić się, czy farba do plastiku jest bezpieczna dla Twojego zdrowia oraz czy możesz stosować ją w mieszkaniu. Czym najlepiej pomalować plastik? Na rynku dostępnych jest kilka preparatów.

Farba akrylowa do tworzyw sztucznych

Farba akrylowa do plastiku charakteryzuje się bardzo dobrym kryciem oraz przyczepnością do powierzchni. Świetnie sprawdzi się do malowania każdego elementu z twardego PCV. Taką farbą możesz również wykonać ciekawe wzory i zdobienia na plastikowych mebelkach dla dzieci bądź innych zabawkach. Farba akrylowa jest odporna na działanie promieni UV i przywróci Twoim meblom dawną świetność.

Spray

Spray do plastiku ma dwie główne zalety: świetnie kryje i jest to produkt bardzo łatwy w użyciu. Farba w sprayu do plastiku pozwala nam w krótkim czasie pomalować cały przedmiot na jeden kolor. Ten preparat obecnie cieszy się ogromną popularnością, co wcale nas nie dziwi! Dzięki niemu możesz pomalować meble ogrodowe lub części samochodowe w prosty sposób.

Sprayowanie plastikowego elementu samochodowego
Sprayowanie plastikowego elementu samochodowego

Dodatkowo takie spraye często zapewniają ochronę przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Jednak tę informację należy wcześniej sprawdzić na opakowaniu, ponieważ nie każdy spray będzie odporny na działanie mrozu.

Lakier strukturalny

Strukturalny lakier do plastiku to inaczej termoplastyczna, jednoskładnikowa farba imitująca strukturę plastiku. Świetnie radzi sobie z drobnymi rysami czy zadrapaniami. Ma właściwości wypełniające oraz bardzo dobrą przyczepność do większości tworzyw sztucznych. Lakier występuje w dwóch systemach aplikacji: w formie pistoletu natryskowego lub sprayu.

Gdzie sprawdzi się każda z powyżej wymienionych opcji malowania plastiku?

Już wiesz, czym można pomalować plastik. Musisz jednak wiedzieć, gdzie najlepiej sprawdzi się każdy z powyższych preparatów.

Farba akrylowa może być używana w domu – jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Tworzywa sztuczne nie powinny być malowane w miejscach intensywnie nasłonecznionych. Mogłoby to doprowadzić do zbyt szybkiego wysychania powłoki.

Spray idealnie sprawdzi się na zewnątrz, jednak nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Malowanie sprayem jest szybkie, jednak musisz być przy tym bardzo dokładny. Często potrzebne jest nałożenie kilku warstw, które potrzebują czasu, aby porządnie wyschnąć. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie pomalowanego przedmiotu na zewnątrz.

Czym pomalować plastik - odpowiednia farba to klucz
Czym pomalować plastik – odpowiednia farba to klucz | Źródło: thespruce.com

Malując plastik sprayem, zawsze czytaj kartę specyfikacji danego produktu! Często między produktami występują drobne różnice w stosowaniu, dlatego czytanie instrukcji jest tak ważne.

Lakier strukturalny również lepiej stosować na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy wybierzesz pędzel czy też aplikację pistoletem, preparat potrzebuje czasu na wyschnięcie i utwardzenie. Lakier może się utwardzać nawet 12 godzin. Przed nałożeniem preparatu dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną przez producenta.

Malowanie plastiku krok po kroku

Malowanie plastików zaczynamy od przygotowania podłoża. Warto również zabezpieczyć obszar wokół malowanego przedmiotu za pomocą gazet, kartonów, bądź folii malarskiej. W ten sposób unikniemy powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Jeśli malujesz w pomieszczeniu, zadbaj o odpowiednią wentylację.

Czym pomalować plastik, jeśli nie mamy doświadczenia w malowaniu? Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje, które pozwolą Ci zdecydować, który preparat jest najłatwiejszy w użyciu.

Malowanie farbą do plastiku

Do malowania farbą przyda Ci się ciepła woda z detergentem, ścierka, wyżej wymieniona folia malarska lub stare gazety i oczywiście farba do plastiku.

Przygotuj podłoże, które zapewni lepszą przyczepność farby do produktu, co znacznie wydłuży trwałość preparatu. Usuń ewentualne pozostałości po starej farbie i za pomocą ciepłej wody z detergentem odtłuść malowaną powierzchnię.

Malowanie farbą do plastiku
Malowanie farbą do plastiku | Źródło: youtube.com

Następnie możesz przejść do malowania. Użyj cieńszego pędzla, jeśli przedmiot wymaga precyzyjnych ruchów. Nałóż farbę na plastik: zacznij od nałożenia cieńszej warstwy. Następnie według uznania dodaj jeszcze jedną lub dwie warstwy.

Sprayowanie

Wygląda niemal identycznie, co malowanie farbą akrylową. Jednak zamiast pędzla, używasz farby prosto z puszki. Nad sprayem mamy nieco mniejszą kontrolę niż nad pędzlem, dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze zabezpieczenie przestrzeni.

Farby w sprayu mają pewne ograniczenia kolorystyczne. Najczęściej dostępne są w kolorze białym lub czarnym. Jeśli chcesz pomalować plastik na inny kolor, możesz użyć specjalnego podkładu do plastiku i nałożyć farbę nawierzchniową w dowolnej wybranej przez Ciebie barwie.

Sprayowanie farbą do plastiku
Sprayowanie farbą do plastiku | Źródło: youtube.com

Po zabezpieczeniu przestrzeni przejdź do malowania. Dokładnie pokryj przedmiot sprayem. W razie potrzeby powtórz czynność, nakładając kolejną warstwę.

Lakierowanie

Podobnie jak w powyższych przypadkach, musisz przygotować powierzchnię do malowania. Dokładnie umyj przedmiot ciepłą wodą z detergentem oraz odtłuść powierzchnię zmywaczem antysilikonowym. Jeśli na plastiku pojawiły się uszkodzenia, możesz spróbować usunąć je za pomocą szpachlówki do tworzyw sztucznych.

Na przygotowaną wcześniej powierzchnię plastiku zaaplikuj 2 lub 3 cienkie warstwy preparatu, zachowując pięciominutowy odstęp między warstwami. Dzięki temu warstwy będą mogły odparować. Po 12 godzinach uzyskasz pełne utwardzenie lakieru.

Wiesz już czym pomalować plastik, możesz więc wybrać idealny preparat dostosowany do Twoich potrzeb. Stosując się do powyższych wskazówek, malowanie plastiku już nigdy nie sprawi Ci trudności. Zawsze będziesz wiedział, jak pomalować plastik poprawnie oraz po jakie produkty sięgnąć!

Źródło obrazka głównego: kb.pl

3
8

Podziel się:

Komentarze (1)

Bardzo fajne porady. Mam pytanie czym pomalować opaski zaciskowe? Mam pomysł na fajną kompozycję z trytytek a nie wiem w jakiej kolejności je pomalować żeby nie odskoczył lakier. Czy sam podkład i na to farba wystarczą? Nie muszę dawać żadnego utwardzacza dodatkowo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *