1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Ścieżka w ogrodzie – jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Pomysły i aranżacje

Ogród i balkon

2 lata temu

Ścieżka w ogrodzie – jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Pomysły i aranżacje

DIY Ogród
6
0
0
6
0

Ścieżka w ogrodzie z pewnością wygląda pięknie i pozwala ładnie zaaranżować przestrzeń dookoła. Z czego najlepiej wykonać taką ścieżkę? Jakie są najlepsze tanie pomysły na ogród?

Ścieżka w ogrodzie – jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie? 

Przy zakupie domu bądź działki bardzo często zwracamy uwagę na ich wielkość. Dzieje się tak, ponieważ niemal każdy chce mieć pięknie wyglądający ogród. Projektując przestrzeń, bardzo często pierwszym elementem będzie właśnie zagospodarowanie ogrodu. Ma to niebagatelny wpływ na wygląd całości, dlatego też nie możesz zlekceważyć projektu i wykończenia ogrodu.

Bardzo intrygującym pomysłem będzie przeprowadzenie przez ogród ścieżki. Dość ciekawym rozwiązaniem, które wzbogaci wygląd ścieżek, jak i całego ogrodu, może być wysypanie kamieni ozdobnych w ogrodzie. Takie wstawki przyciągają uwagę i pozwolą jeszcze lepiej zaaranżować pustą przestrzeń zarówno przed, jak i za Twoim domem, dzięki czemu nie będziesz musiał sadzić tyle różnych rodzajów drzew czy krzewów. Rozwiązanie proste, a zarazem bardzo atrakcyjne dla oka. 

Pomysłów na alejki w ogrodzie jest bez liku i na pewno każdy szukający inspiracji takowy dla siebie znajdzie. Co jednak w przypadku, gdy masz swoją własną ideę na poprowadzenie ścieżki na działce, jednak nie do końca wiesz, w jaki sposób to wykonać? Natychmiast spieszymy z odpowiedzią!

 Jak wytyczyć ścieżki w ogrodzie?

Wytyczenie odpowiednich ścieżek może wydawać się z pozoru dość prostym zadaniem, jednak w praktyce wcale tak nie jest. To od odpowiedniego ułożenia ścieżek będzie zależała praktyczność poruszania się po ogrodzie, ponieważ to właśnie po nich najczęściej będziesz się przemieszczał. Dlatego też już na etapie projektowania musisz zastanowić się, w jaki sposób ułożyć ścieżkę bądź ścieżki tak, aby korzystanie z nich było jak najbardziej wygodne i praktyczne.

Na samym początku musisz zastanowić się, w jaki sposób poprowadzić ścieżki, aby odpowiadały stylowi Twojego ogrodu. Możesz zastosować podejście klasyczne, w którym chodnik poprowadzony zostaieą w kształtach i liniach prostych lub podejść do tematu w sposób bardziej nowoczesny, w którym stosuje się bardziej obłe i mniej agresywne kształty, jak np. łuki. Kiedy już wiesz, czego oczekujesz od ścieżek w ogrodzie, możesz przystąpić do zrobienia szkicu i początkowego wytyczenia ścieżki.

Sprawdź też: Pomysły na ozdoby do ogrodu. Z czego wykonać dekoracje ogrodowe?

Musisz pamiętać także o odpowiednim gospodarowaniu terenem. Dla przykładu, lepiej nie układać ścieżki w pobliżu rosnących drzew, ponieważ rozrastające się korzenie mogą sprawić, że ścieżka z kostki zostanie wyrwana, a na ścieżce kamienistej pojawi się korzeń. Warto więc naprawdę mocno przemyśleć, w jaki sposób poprowadzić alejkę tak, aby przez kolejne lata nie pojawiały się z nią żadne problemy.

W celu wytyczenia ścieżek w ogrodzie musisz zaopatrzyć się w kołki wbijane w ziemię, a także w dość dużą ilość sznurka, który posłuży do wyznaczenia chodnika. Najpierw ustaw kołki w miejscach, w których chcesz, aby kończyła się ścieżka, a następnie musisz rozciągnąć i nawinąć na nie sznurek, który pozwoli Ci odmierzyć odległość od początku do końca ścieżki. Kiedy już to zrobisz, możesz przejść do kolejnego etapu, którym będzie wykopywanie ziemi, aby przygotować grunt pod ścieżkę.

ścieżka w ogrodzie na trawie
Ścieżka w ogrodzie posiada walory zarówno estetyczne, jak i praktyczne

Tę należy przekopać na grubość około 15 – 20 cm. Taka miara pozwoli na wykonanie podbudowy i wykorzystanie podkładu ogrodowego. Na dno wsypujemy materiał, który pozwoli na dość sztywne umieszczenie podstawy ścieżki. Najczęściej będzie to piasek lub piasek wymieszany ze żwirem. Następnie należy ubić ten materiał metodami ręcznymi bądź przy użyciu zagęszczarki mechanicznej.

Żeby ścieżka wyglądała ładnie i spójnie, a także dobrze trzymała się w wyznaczonym miejscu, należy także odpowiednio ułożyć obrzeża, które wizualnie idealnie oddzielą ścieżkę od np. trawy. Układanie ich nie jest jednak tak proste, jak się wydaje. Do tego celu będziesz potrzebował betonu, którego wylejesz warstwę około 10 cm. Pozwoli ona na ułożenie obrzeży w sposób sztywny, dzięki czemu nasza ścieżka się nie rozejdzie na boki.

Następnie pozostało tylko wyłożyć na przygotowaną wcześniej warstwę ścieżkę z odpowiedniego dla Ciebie materiału. Każdy z nich ma swoje właściwości dotyczące układania czy wcześniejszego przygotowania, jednak jeśli dobrze wykonasz zarówno podkład, jak i obrzeża betonowe, to samo ułożenie ścieżki powinno być już dość łatwe i przyjemne.

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

Skoro wiesz już, w jaki sposób przygotować się do układania nowoczesnej ścieżki w ogrodzie, przyszedł czas na wybranie odpowiedniego materiału do wykonania samej trasy ogrodowej. Tak naprawdę chodnik w ogrodzie możesz wykonać z wielu różnorodnych materiałów, czasem także z takich, o których nie masz zielonego pojęcia. Słyszałeś np. o ścieżce sensorycznej w ogrodzie? Pomysłów jest wiele, ale my skupimy się na tych najpopularniejszych.

Z pewnością największym uznaniem cieszą się ścieżki z betonu bądź kamienia. Wykorzystanie kostki pozwala na utworzenie bardzo ładnej ścieżki ogrodowej, jednak z innych materiałów także da się, przy odpowiedniej kompozycji, ułożyć pięknie wyglądający chodnik, który znacznie ubarwi wygląd Twojego ogrodu. Pamiętaj, że zawsze najważniejszy jest projekt, bo to on jest podstawą do utworzenia przepięknej alejki w ogrodzie.

Betonowe ścieżki w ogrodzie

Betonowe ścieżki w ogrodzie cieszą się dużą popularnością, chociaż coraz częściej projektanci odchodzą od tego pomysłu. Jeśli chodzi natomiast o wykorzystanie tego materiału, bardzo popularnym rozwiązaniem są ścieżki z płyt betonowych, które dzięki swoim prostym kształtom idealnie wpasowują się w minimalistyczne projekty ogrodów. Dodatkowo beton jest bardzo wytrzymały na wszelkiego rodzaju zmiany atmosferyczne.

Oczywiście nie ma obowiązku wykorzystania płyt betonowych. Równie dobrze mogą to być bloczki, a także ciągła ścieżka, na którą wylany zostanie ten budulec. Metod jest bez liku, a sam surowiec w każdej z koncepcji nie będzie się zbytnio rzucał w oczy, dzięki czemu wpasuje się w bardzo dużo projektów ogrodów. Dodatkowo betonowe ścieżki są dość tanie w wykonaniu, a także łatwe w utrzymaniu, natomiast przygotowanie chodnika z tego materiału będzie wymagało dość dużego nakładu pracy.

ścieżka między kwiatami w ogrodzie
Istnieje wiele różnych sposobów na wytyczenie ścieżki w ogrodzie

Ścieżki z kamienia 

Kamień coraz częściej jest wykorzystywany nie tylko w zewnętrznych projektach domów czy ogrodów, lecz także wewnątrz. Bardzo popularne są kamienne wstawki, dlatego też w ogrodach również ten materiał potrafi zdominować budowę ścieżek. Można go wykorzystać na wiele różnych sposobów, a chyba najpopularniejszym są płytki. 

Same kamienie sprawdzą się także w roli ścieżki, a nie tylko jako uzupełnienie ogrodu. Ciekawym pomysłem będzie ułożenie ścieżek z tego właśnie budulca, dzięki czemu chodnik będzie wyglądał nieco „dziko”, co na pewno będzie bardzo intrygujące dla oka. Jeśli chcesz nieco przyoszczędzić na zakupie kamieni, to dobrym wyborem może być udanie się na pole i pozbieranie ich.

Prezentują się one bardzo dobrze i sprawiają wrażenie znacznie droższych, niż są w rzeczywistości. Nie każdy jednak jest fanem tak bardzo klasycznych i prostych rozwiązań. Ścieżki z kamienia mogą przyjmować więc wiele form, a jedną z nich są dość surowe kamienie o nieregularnych kształtach, które idealnie sprawdzą się w ogrodach stawiających na nonszalancję i niekonwencjonalne podejście.

Ścieżki z cegły

Cegła na pierwszy rzut oka wydaje się prędzej materiałem budowlanym, a nie aranżacyjnym. Nic bardziej mylnego. Wykorzystanie tego surowca pozwala stworzyć naprawdę niesamowite projekty ścieżek, a prezentuje się on w nich wręcz wyśmienicie. Oczywiście, kiedy decydujesz się na wybór cegły jako materiału do budowy ścieżki, to musisz mieć określony plan w głowie, ponieważ nie sprawdzi się ona dobrze w dużej liczbie projektów. Pamiętaj też, że układanie jej w ogrodzie nie należy do zadań najprostszych.

Ta konkretna aranżacja, w której cegła spisze się idealnie, musi być dość nowoczesna i intrygująca. Co ciekawe nie zawsze będziesz zmuszony do zakupu nowych cegieł, aby wykonać ścieżki, ponieważ możesz użyć także materiału pochodzącego z rozbiórki różnych budynków. Jest to doskonały sposób na recykling i lepsze zadbanie o środowisko. Kiedy jednak chciałbyś kupić ten surowiec jako nowy, wtedy idealnie sprawdzi się jego klinkierowa wersja.

Ścieżki z drewna 

Równie atrakcyjnym i nowoczesnym pomysłem może być wykorzystanie do budowy ścieżki zwykłego drewna. Aranżacje z wykorzystaniem tego budulca są bardzo popularne i dokładnie taki materiał sprawdzi się idealnie także przy wytyczaniu chodników w ogrodzie. Ścieżka z drewna będzie na pewno bardzo estetyczna, a samo drewno daje możliwość aranżacji na wiele różnych sposobów.

Wybierając ten surowiec na materiał do budowy ścieżki, możesz przebierać w wielu różnych wzorach. Dodatkowo istnieje także wiele różnych rodzajów drewna, które mają różne kolory i wygląd. Musisz mieć jednak świadomość, że ścieżka z tego materiału mimo swojego ładnego wyglądu wymaga także dość mocnego dbania o nią, aby cały czas wyglądała pięknie, spójnie i świeżo.

Oświetlenie ścieżek

Co ciekawe sama ścieżka często najlepsze wrażenie sprawia… w nocy! To właśnie wtedy przy odpowiednim oświetleniu jeszcze lepiej podkreślone są walory estetyczne, a sam ogród w połączeniu z pięknie rozświetlonymi ścieżkami prezentuje się wręcz jak z bajki. Dlatego też przy wyborze rodzaju alejek pamiętaj o tym, żeby zapewnić im odpowiednie światło. Oczywiście nie musisz wykorzystywać olbrzymich lamp, jednak nawet niewielkie reflektory pozwolą znacznie odmienić nocne oblicze Twojego ogrodu.

Decydując się na wybór oświetlenia, najpierw postępuj podobnie do wytyczania ścieżki. Odmierz potrzebne odległości i odpowiednio zaplanuj rozmieszczenie lamp. Kiedy będziesz wiedział już, ile reflektorów potrzebujesz, możesz przejść do wyboru odpowiednich urządzeń. Tak naprawdę rozmiar czy wygląd lamp są sprawą typowo subiektywną i to od Ciebie zależy, jaki sprzęt wybierzesz do oświetlenia ścieżki ogrodowej.

ścieżka z kamieni w ogrodzie japońskim
Nie każdy rodzaj ścieżki będzie pasował do naszego ogródka, warto o tym pamiętać

Podsumowując, wykonanie ścieżki ogrodowej nie jest rzeczą skomplikowaną, natomiast nie należy także podchodzić do tego tematu bez żadnego przygotowania. Priorytetem dla Ciebie powinno być wykonanie planu ścieżki ogrodowej, dzięki czemu na etapie projektowania będziesz już miał świadomość wyglądu i rozmieszczenia chodnika. Bardzo ważnym elementem jest także wybór odpowiedniego materiału.

Musisz pamiętać przede wszystkim o zaletach i wadach danego rozwiązania. Drewno wygląda bardzo ładnie i estetycznie, natomiast wymaga regularnego dbania, aby pozostało takie zawsze. Niezależnie od tego, co wybierzesz, musisz dostosować styl wykonania ścieżki do Twojego planu zagospodarowania ogrodu. Nie każda ścieżka będzie ładnie wyglądała w każdym ogrodzie i musisz o tym pamiętać.

W ogólnym rozrachunku jednak wyznaczenie ścieżki w ogrodzie nie należy do najcięższych i każdy, kto ma chociaż odrobinę samozaparcia, będzie w stanie samodzielnie poprowadzić i wykonać takową alejkę ogrodową. Wystarczą tak naprawdę materiały oraz chęci, a wykonana ścieżka będzie na pewno dumą każdego właściciela ogrodu, więc satysfakcja z jej ułożenia będzie jeszcze większa.

Sprawdź też: Balkon — jak go urządzić? Aranżacja balkonu — pomysły, rozwiązania, inspiracje

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *