1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Ile kosztuje płot panelowy?

Poradniki

2 lata temu

Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Ile kosztuje płot panelowy?

Budowa i remont Ogród
14
0
0
14
0

Jak wykonać ogrodzenie panelowe? Na co warto zwracać uwagę? Ile kosztuje ogrodzenie panelowe? Jakie są jego zalety? Sprawdź nasz poradnik, jak zrobić płot panelowy!

Szukasz pomysłu na tanie i nowoczesne ogrodzenie? Mamy dla Ciebie jedno ze sprawdzonych rozwiązań. Ogrodzenie panelowe jest coraz popularniejszym wyborem. Jego montaż nie jest skomplikowany. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju płotu (co dla niektórych może być jednak wadą) jest oczywiście lekka konstrukcja, która pozwala otworzyć się na otoczenie, a więc nie przytłacza zwłaszcza małych ogrodów. Warto również zaznaczyć, że panele ogrodzeniowe nie są drogie, a wyglądają bardzo estetycznie. Tym, ile kosztuje ogrodzenie panelowe, zajmiemy się w dalszej części niniejszego artykułu. Skupmy się najpierw na rodzajach płotów panelowych i ich montażu.

Ogrodzenie panelowe – rodzaje

Choć ogrodzenie panelowe występuje w przeróżnych wariantach, my skupimy się na obecnie najpopularniejszych rozwiązaniach. Chodzi nam oczywiście o ogrodzenie 2D oraz 3D. Czym się tak naprawdę różnią? Który typ płotu nadaje się do wyznaczania granic działki rekreacyjnej czy budowlanej z domem jednorodzinnym?

Ogrodzenie panelowe optycznie powiększa nasz ogród
Płot panelowy otwiera nas na otaczające środowisko, więc to dobre rozwiązanie zwłaszcza do małych ogrodów

Ogrodzenie panelowe 2D proste

Ogrodzenie panelowe 2D, jak sama nazwa powyżej wskazuje, jest proste. Panele ogrodzeniowe tego typu są bez przetłoczeń. Jest to zatem dobra alternatywa dla tradycyjnej siatki. Ogrodzenie 2D proste jest tworzone ze sztywnego, solidnego drutu o średnicy zazwyczaj 5 lub 6 milimetrów. Mowa o drutach umieszczanych pionowo. Poziome są zwykle nieco grubsze i osiągają średnicę do 8 milimetrów. Gdzie najlepiej spełni swoją funkcję ogrodzenie panelowe 2D? Z racji, że jest to solidne rozwiązanie, odporne przede wszystkim na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, może być traktowane uniwersalnie. Dlatego nada się jako ogrodzenie dla prywatnych działek (rekreacyjnych czy budowlanych) oraz firm.

Sprawdź też: Tanie ogrodzenie drewniane – jak zrobić?

Ogrodzenie panelowe 3D przetłaczane

Ogrodzenie panelowe 3D jest dla wielu bardziej estetycznie niż wariant 2D ze względu na ich przetłaczaną konstrukcję. Dzięki temu panel nie jest w całości płaski. Druty, które służą do produkowania płotu panelowego 3D, mają nieco mniejszą średnicę od swojego odpowiednika w 2D. Wynosi ona bowiem zwykle 4 lub 5 milimetrów. W jednym panelu ogrodzeniowym mogą być nawet cztery przetłoczenia. Wybór przęsła zależy od Ciebie, a także od jego wysokości. Warto zaznaczyć, że przetłaczane ogrodzenie jest tak trwałe jak proste. Sprawdzi się na terenach mieszkalnych, w firmach czy jako odgrodzenie obiektów sportowych, kulturalnych oraz niektórych terenów zielonych.

Należy także zaznaczyć, że ogrodzenie panelowe równie bardzo dobrze wygląda bez podmurówki. Oczywiście nie trzeba z niej rezygnować. Jeśli jednak szukasz dla niej alternatywy, sprawdź nasz poradnik: Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Jaka jest alternatywa? Liczymy, że znajdziesz inspiracje na wymarzone ogrodzenie.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Montaż

Ogrodzenia panelowe – jak zrobić? Czy jest to skomplikowane zadanie? Z całą pewnością nie, lecz trzeba wiedzieć, jakie etapy pracy Cię czekają, jeśli planujesz samodzielny montaż. 

Montaż ogrodzenia panelowego – od czego zacząć?

Zacząć oczywiście musisz od podjęcia decyzji co do podmurówki. Jeśli w swoim wymarzonym ogrodzeniu panelowym znajduje się podmurówka, czas postawienia płotu może się wydłużyć. Liczba dodatkowych dni pracy zależy od tego, czy postawisz na gotowe prefabrykaty betonowe, czy będziesz chciał podjąć się przygotowania wylewki betonowej. Przyrządzenie kompozytu wymaga inwestycji w odpowiednie składniki, a także wiedzy co do jego wylewania. W tym przypadku znaczenie ma nawet pogoda.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe – przygotowanie narzędzi

Jak zrobić ogrodzenie panelowe w dalszej kolejności? Po zebraniu odpowiednich narzędzi (poziomicy, metrówki), a także przedmiotów potrzebnych do postawienia ogrodzenia w sposób prawidłowy (sznurka, palików, drewnianych wsporników) możesz przejść do przygotowania terenu. Oczyść go z ewentualnych przeszkód, które wynikają choćby z pozostałości po poprzednim płocie.

Sprawdź też: Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czy jest konieczne? Przepisy

Ogrodzenie panelowe – co ile słupek?

Po oczyszczeniu terenu musisz za pomocą sznurka określić linię położenia ogrodzenia. Następnie oblicz liczbę paneli, które wejdą w skład płotu Twojej działki, a także ustal, w których miejscach znajdą się słupki ogrodzenia panelowego. Co ile słupek? To kolejne bardzo ważne pytanie w całym procesie. Jeśli jeden panel ogrodzeniowy ma 2,5 m długości, to musisz każdy z boków działki podzielić najlepiej przez 2,56-2,58 m – co tyle bowiem znajdzie się słupek. Dlaczego? Zapas ten uwzględnia oczywiście szerokość słupka oraz obejmę mocującą panel.

Ogrodzenie panelowe proste to często wybierany płot dla obiektów sportowych
Przykład ogrodzenia panelowego prostego 2D. Jest ono solidne i nada się w różnych miejscach

Ogrodzenie panelowe – jak głęboko słupek?

Jak wykonać ogrodzenie działki? Jak głęboko słupek? Dół powinien mieć około 50-60 cm głębokości. Możesz go wykopać za pomocą zwykłej łopaty, choć specjalistyczny sprzęt na pewno przyspieszy i ułatwi to zadanie. Po przygotowaniu dołu powinieneś bardzo dokładnie, w idealnym, centralnym miejscu ustawić w nim słupek. Następnie zalej go pierwszą warstwą betonu. Nie musi to być duża ilość kompozytu – ważne, aby usztywniła nam słupek. Po przygotowaniu tak każdego słupka możesz przystąpić do zalewania drugiej warstwy betonu. Pamiętaj jednak, aby zawsze dokładnie wypoziomować słupki oraz używać drewnianych wsporników.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Montujemy panele ogrodzeniowe

Czas na ostatnie etapy całego procesu! Po postawieniu słupków możesz przystąpić do montażu paneli ogrodzeniowych. Oczywiście jeśli zdecydowałeś się na podmurówkę, musisz najpierw ją przygotować. W przypadku prefabrykatów betonowych ułóż je (wraz z łącznikami) dokładnie względem stojących słupków. Podmurówka musi dopasować się do łączników – te mają bowiem odpowiednio wydrążone miejsca.

Ogrodzenie panelowe przetłaczane 3D jest popularnym, nowoczesnym płotem
A może ogrodzenie panelowe przetłaczane 3D? Z pewnością często spotykasz ten rodzaj płotu

Kolejny etap po podmurówce to montaż paneli betonowych. Ich przykręcenie do słupków nie powinno stanowić żadnego problemu. Pozwolą Ci na to obejmy oraz śruby z nakrętkami. Po zamontowaniu paneli możesz cieszyć się już swoim ogrodzeniem panelowym. Pozostaje tylko wykończenie słupków, a dokładnie umieszczenie na nich daszków, które mają zwiększyć estetykę całego płotu.

Ogrodzenie panelowe – zalety

Ogrodzenie panelowe jest często wybierane w różnych miejscach, ponieważ ma sporo zalet. Do najważniejszych z pewnością można zaliczyć nieskomplikowany montaż. Z tym zadaniem poradzi sobie niemal każdy. W dodatku stawianie płotu panelowego nie jest czasochłonne. Oczywiście trzeba wcześniej poznać najważniejsze zasady montażu paneli ogrodzeniowych – wtedy unikniesz sporo błędów i praca nie będzie wymagała poprawek.

Warto również wspomnieć, że ogrodzenie panelowe nie jest zbyt kosztowne. O dokładnych cenach będziemy wspominać w kolejnej części niniejszego artykułu. Mimo wszystko jest to znacząco mniejsza inwestycja niż w przypadku wielu innych rodzajów ogrodzeń posesji.

Sprawdź też: Żywopłot zimozielony — wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Sprawdź, z jakich roślin go zrobić i jak o niego dbać!

Ostatnia zaleta, o której chcieliśmy napisać, to uniwersalność ogrodzenia panelowego. W praktyce dopasujesz je w każdy teren i zawsze będzie dobrze się prezentować. Nie ma znaczenia, czy znajdzie się przy domu jednorodzinnym, domku letniskowym, działce budowlanej, działce rekreacyjnej, firmie, obiekcie sportowym, kulturalnym czy usługowym – ogrodzenie panelowe spełni bowiem swoją funkcję należycie.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe? Cena za mb z montażem

Wiesz już, jak zrobić ogrodzenie panelowe. Wspominaliśmy też kilka razy, że nie jest to zbyt kosztowna inwestycja. Przejdźmy jednak do konkretów. Ile kosztuje ogrodzenie panelowe? Na jaki wydatek musisz się przygotować?

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki – cena

Na początku zaznaczamy, że podany cennik dotyczy przęseł panelowych o wymiarach 150 x 250 cm. Koszt za ogrodzenie panelowe bez podmurówki wynosi w obecnym 2022 roku około 50 zł za metr bieżący. Najprawdopodobniej spodziewaj się ceny mieszczącej się w granicach od 45 do niemal 60 złotych za metr bieżący. Wiele zależy od tego, w jakim rejonie Polski mieszkasz, a także w którym sklepie zakupisz panele ogrodzeniowe.

Aby nieco zamknąć nas na otaczający świat, można uprawiać żywopłot wzdłuż ogrodzenia panelowego
Jeśli ogrodzenie panelowe jest dla Ciebie zbyt otwarte na otaczający świat, możesz posadzić wzdłuż płotu żywopłot

Powyższa cena dotyczy sytuacji, gdy sam zdecydujesz się na montaż. Chcesz skorzystać z pomocy specjalistów? W takim przypadku cena wzrośnie o około 40 zł za metr bieżący. W zależności od tego, z której firmy usług skorzystasz, dolicz od 35 do 45 złotych za metr bieżący. Jak widzisz, cała inwestycja z pomocą fachowców może wynieść od około 80 do 100 zł za metr bieżący ogrodzenia panelowego.

Ogrodzenie panelowe z podmurówką – cena

A co jeśli chcemy zainwestować w ogrodzenie panelowe z podmurówką? Niestety musisz się liczyć z kolejnymi wydatkami. Cena podmurówki z betonu to wydatek rzędu niemal 30 zł za każdy metr bieżący. W przypadku samodzielnego montażu zapłacisz za ogrodzenie z podmurówką od około 70 do 90 zł za metr bieżący.

Pozostawiasz to zadanie specjalistom? Dolicz kolejne około 40 zł za metr bieżący. Ogrodzenie panelowe z podmurówką, które wykona ekipa fachowców, wyniesie Cię od blisko 140 do nawet 180 zł za metr bieżący. Jak widzisz, cena niemal podwaja się, gdy montaż paneli ogrodzeniowych zlecisz ekipie budowlanej. Jeśli jednak masz nieco wolnego czasu i wiesz, jakie są zasady postawienia tego typu płotu, sporo pieniędzy pozostanie w Twojej kieszeni.

Ogrodzenie panelowe – na co zwracać uwagę?

Przeanalizuj, jaki model ogrodzenia panelowego Ci się bardziej podoba. Choć warianty 2D są proste, cechuje je większa solidność z racji grubszych drutów. Z kolei modele 3D mają przetłoczenia, które dla niektórych poprawiają estetykę tego typu płotu. Cieńsze druty powodują, że są to tańsze panele.

Sprawdź też: Wjazd: brama przesuwna. Sprawdź, w jaki sposób działa, ile kosztuje i jakiej powinna być szerokości!

Warta uwagi jest jeszcze wysokość paneli ogrodzeniowych. Prawdopodobnie nie będziesz stawiać tak wysokiego płotu, ale w przypadku, gdy przekroczy on 220 cm wysokości, musisz zgłosić tę inwestycję w odpowiednim urzędzie.

Ogrodzenie panelowe – czy warto kupić? Werdykt

Jak widzisz, ogrodzenie panelowe ma sporo zalet: jest tanie, łatwe w montażu i uniwersalne. Warto więc rozważyć jego zakup, zwłaszcza gdy szukasz prostego płotu, który dobrze będzie komponować się z różnego typu architekturą. Dla niektórych osób wadą tego rozwiązania może być zbyt duża otwartość na otoczenie, co zmniejsza prywatność naszego odpoczynku w ogrodzie. Rozwiązaniem tego problemu staje się roślinność, którą można posadzić wzdłuż ogrodzenia panelowego. Postaw przykładowo na żywopłot kwitnący albo tradycyjne tuje. Możesz także zainwestować w specjalną osłonę tarasu, zwłaszcza gdy lubisz przesiadywać w tej części ogrodu. Wtedy unikniemy wzroku przechodniów czy sąsiadów.

Ogrodzenie panelowe to częsty wybór w nowoczesnych aranżacjach. Co o nim sądzisz? Na jaki płot Ty postawiłeś? Może ogrodzenie to również Tobie przypadło do gustu? Jeśli Twoją działkę otacza właśnie tego rodzaju płot, zdradź nam, czy wykonałeś go samodzielnie czy z pomocą specjalistów. A może chcesz wspomnieć o czymś, co umknęło naszej uwadze, jeśli chodzi o to, jak zrobić ogrodzenie panelowe? Na wszystkie cenne uwagi czekamy w sekcji komentarzy. Wielu naszych czytelników z pewnością ucieszy się z przydatnych wskazówek.

Interesują Cię tematy związane z urządzaniem ogrodu? Sprawdź zatem nasze wybrane artykuły poświęcone projektowaniu przestrzeni wokół domu. Mamy nadzieję, że ich lektura zaowocuje pięknie zagospodarowanym podwórkiem.

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *