1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Cena i montaż

Poradniki

2 lata temu

Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Cena i montaż

Budowa i remont Ogród
10
2
0
10
2

Jak wykonać ogrodzenie z siatki? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku. Czy warto inwestować w ten rodzaj płotu? Ile kosztuje ogrodzenie z siatki? Jakie są jego rodzaje?

Ogrodzenie z siatki to popularne rozwiązanie w wielu domach, ponieważ nie wiąże się z wysokimi kosztami. W dodatku ten typ płotu nie jest trudny w montażu. Jeśli więc interesuje Cię, jak zrobić ogrodzenie z siatki, trafiłeś w idealne miejsce! Postaramy się wytłumaczyć nie tylko jego montaż, ale także opisać dostępne modele siatki ogrodzeniowej. Przeanalizujemy, ile kosztuje ogrodzenie z siatki. Odpowiemy również na pytanie, czy warto w nie inwestować.

Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Montaż krok po kroku

Czy to, jak zrobić ogrodzenie z siatki, jest trudnym zadaniem? Tak naprawdę nie! Poradzisz sobie z tą czynnością bez większych kłopotów. Musisz jednak wiedzieć, od czego zacząć i jak postępować z każdym kolejnym etapem. Rozpocznijmy więc od tematu słupków.

Siatka ogrodzeniowa jest sprzedawana w rolkach, co ułatwia jej transport
Siatka ogrodzeniowa jest na tyle elastyczna, że sprzedawana jest w rolkach. Dzięki temu jej transport nie jest utrudniony, ponieważ zajmuje niewiele miejsca

Ogrodzenie z siatki – co ile słupek? Montaż słupków

Nasze prace zacznijmy od przygotowania terenu. Wyznaczmy (najlepiej za pomocą sznurka) linię granicy działki. Przeanalizujmy, gdzie będą zlokalizowane furtka oraz brama wjazdowa. Jeśli już rozplanujemy ich położenie, możemy przystąpić do montażu pierwszych słupków.

Sprawdź też: Pomysły na działkę rekreacyjną. Jak zaaranżować ogródek działkowy? Podpowiadamy!

Zacząć warto od narożników oraz słupków przy furtce i bramie. Dopiero następnie umieszczamy pozostałe słupki w równych od siebie odległościach. Warto wybierać stalowe lub betonowe warianty na ogrodzenie z siatki. Co ile słupek? Tak naprawdę odległość ta zależy od Twoich preferencji. Warto jednak pamiętać, aby słupki nie były oddalone od siebie na więcej niż 3 metry.

Ogrodzenie z siatki – jak głęboko słupek? To kolejne kluczowe pytanie, na które odpowiedzi nie może zabraknąć w niniejszym artykule. Najlepiej wykopać dołek na minimum 80 centymetrów. Zwykle jest to przedział od 80 do nawet 140 centymetrów. Oczywiście musi być on również na tyle szeroki, aby po włożeniu słupka było miejsce na wylanie betonu (około 10 centymetrów naokoło słupka). Ten bowiem jest konieczny do jego usztywnienia. Po zastosowaniu wylewki betonowej koniecznie pamiętaj o wypoziomowaniu słupków, póki kompozyt nie stwardnieje.

Po tej czynności czeka Cię co najmniej kilka dni przerwy w pracy. Jeśli chodzi o ogrodzenie z siatki, niektóre słupki wymagają dodatkowych wsporników. Montuje się je najczęściej w słupkach narożnikowych lub tych, które są położone przy bramie i furtce, a także w środkowych częściach płotu (jeśli jego długość w linii prostej dochodzi do kilkudziesięciu metrów). Podpory są zwykle wykonane z tego samego materiału co słupki, więc dopasowują się estetycznie do całej konstrukcji.

Ogrodzenie z siatki – montaż siatki ogrodzeniowej

Słupki gotowe, więc co dalej? Czas na montaż siatki! Aby jednak zacząć ją montować, musisz jeszcze przygotować po trzy otwory w słupkach narożnych – jeden kilka centymetrów nad gruntem, drugi analogicznie od góry, a trzeci na środku. W otworach tych umieść śruby z oczkami, przez które przejdzie pręt stalowy. Oczywiście powinieneś przepleść go także przez pionowy rząd oczek w siatce, aby ta trzymała się naszego słupka.

Możesz także skorzystać z płaskownika, który łączy siatkę ze słupkiem. Jest on montowany do słupka za pomocą specjalnych obejm. Płaskownik ma już przygotowane trzy otwory, które pozwalają na instalację nie tylko wspomnianych obejm, ale także naciągów do drutu właściwego. Zaczynając montaż siatki do słupka narożnego, pamiętaj, aby w pierwszej kolejności rozwinąć ją na równym terenie i przepleść przez jej koniec (czyli ostatni rząd pionowych oczek) płaskownik. Dopiero ten przykręć do obejm umieszczonych na słupku.

Aby napiąć ogrodzenie z siatki, musisz przepleść także poziomo trzy druty właściwe przez całą długość płotu. Znajdują się one oczywiście na tej samej wysokości co otwory w słupku czy płaskowniku (czyli pośrodku, kilka centymetrów od dołu i góry). Za pomocą zastosowanego naciągacza (zwykle przy użyciu śruby rzymskiej) naciągniesz pręty. Musisz robić to stopniowo, analizując ułożenie siatki. Zbyt mocne naciągnięcie drutów właściwych spowoduje, że ogrodzenie z siatki może być zdeformowane, co pogorszy efekt.

Sprawdź też: Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czy jest konieczne? Przepisy

Jak wspominaliśmy już w artykule poświęconym temu, jak zrobić ogrodzenie panelowe, słupki możesz wykończyć za pomocą specjalnych daszków. To zabezpieczy przed wpływaniem do ich wnętrza wody. Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że także poprawi estetykę całego ogrodzenia z siatki. Alternatywą są gotowe zaślepki wykonane z tworzywa sztucznego.

Ogrodzenie z siatki – rodzaje

Jakie są rodzaje siatek? Co na ogrodzenie z siatki? Do wyboru najczęściej są dwa główne warianty. Mowa oczywiście o siatce powlekanej, a także o ocynkowanej. Raczej nie zalecamy inwestowania w zwykłą, niezabezpieczoną siatkę drucianą, ponieważ poddana panującym na co dzień warunkom atmosferycznym szybko pokryłaby się rdzą, co wpłynęłoby na jej pogorszoną estetykę.

Zastanawiasz się, jak usunąć rdzę z ogrodzenia? W naszym artykule wyjaśniamy, jak radzić sobie z korozją domowymi sposobami oraz sklepowymi preparatami. Wspominamy także, jak zabezpieczyć metal przed pojawiającą się rdzą.

Siatka powleka polichlorkiem winylu to popularne rozwiązanie w naszych domowych ogrodzeniach, ponieważ występuje w kilku wariantach kolorystycznych. Najczęściej jednak wybieramy tradycyjne barwy na płot, a więc czerń lub zieleń. Powszechne jest także ogrodzenie z siatki szarej. Powlekany typ to dobre zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi.

Siatka ocynkowana jest natomiast grubsza, co automatycznie przekłada się na jej większą trwałość oraz sztywność. Niestety nie występuje ona w tak różnej kolorystyce co odmiana powlekana.

Ogrodzenie działki – na co zwracać uwagę?

Inwestując w ogrodzenie z siatki, przeanalizuj, czy lepiej wybrać model siatki plecionej czy zgrzewanej. Ta pierwsza będzie od Ciebie wymagała powyżej wskazanych metod montażu, czyli zastosowania trzech prętów właściwych, które ją naciągają. Z kolei siatka zgrzewana odznacza się większą sztywnością, dzięki czemu nie musisz jej zbytnio naciągać. Wygląda ona zdecydowanie lepiej, lecz to przekłada się na jej większy koszt.

Sprawdź też: Tanie ogrodzenie drewniane – jak zrobić?

Skoro o cenach wspomnieliśmy, skupmy się teraz, ile kosztuje ogrodzenie z siatki? Na jaki wydatek musisz się przygotować? Odpowiadamy poniżej!

Ile kosztuje ogrodzenie z siatki? Cena

Prześledźmy teraz obecny cennik 2022. Ogrodzenie z siatki nie należy do drogich inwestycji, lecz całkowity kosztorys zależy od tego, na jaki konkretnie materiał się zdecydujesz. Zatem ile kosztuje siatka ogrodzeniowa? Wyjaśniamy!

Zacznijmy od najtańszego wariantu, a więc siatki ogrodzeniowej bez dodatkowego zabezpieczenia. Wydatek na nią wynosi od około 6 do 10 złotych za metr bieżący. Jak już oczywiście wspominaliśmy, jest ona narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego to dobre rozwiązanie na ogrodzenie z siatki tymczasowe, które po niedługim czasie (np. po zakończeniu budowy) zostanie zdemontowane i zmienione na płot lepszej jakości.

Brak podmurówki w ogrodzeniu z siatki wpływa na nieestetyczne rozrastanie się chwastów
Ogrodzenie z siatki bez podmurówki wymaga od Ciebie częstych czynności pielęgnacyjnych, np. regularnego odchwaszczania

Droższymi wariantami będą siatka ogrodzeniowa ocynkowana i powlekana. Tutaj cena waha się w przedziale od 15 do 20 złotych za metr bieżący. Droższe warianty będą zgrzewane, a tańsze – plecione.

Warto także wspomnieć, że dodatkowy wydatek będzie związany z podmurówką. Oczywiście jeśli się na nią zdecydujesz. Koszt jej wykonania to około 30 złotych za metr bieżący, a więc znacznie więcej niż w przypadku ceny samej siatki ogrodzeniowej.

Ogrodzenie z siatki – czy warto wybrać?

Czy siatka ogrodzeniowa to dobre rozwiązanie? Czy warto inwestować w tego typu płot? Ogrodzenie z siatki ma sporo zalet, a jednym z jej plusów jest z pewnością niska cena. Jeśli chcesz zatem odgrodzić swoją posesję w niewygórowanej kwocie, masz do tego idealną okazję. Ponadto ogrodzenie z siatki nie należy do mało estetycznych. A już zwłaszcza jeśli wiesz, jak je zamontować, lub skorzystasz z usług profesjonalistów, możesz liczyć na zadowalające efekty. Odpowiednio wybrany materiał to pierwszy ważny etap. Kolejnym jest oczywiście staranny montaż siatki ogrodzeniowej i jej prawidłowe naciągnięcie. 

Ogrodzenie siatkowe – tanie rozwiązanie kosztem właściwości

Pamiętaj, że ogrodzenie z siatki jest elastyczne, więc nie stanowi znaczącego zabezpieczenia. W dodatku nie jest ono tak solidne jak sztywne panele. Czasem nieduża gałąź drzewa, która może spaść na siatkę, znacząco ją uszkodzi lub nawet całkowicie zniszczy. Miej jednak na uwadze, że jest ona wykonana z drutu, a to przekłada się na jej nieco gorsze właściwości w porównaniu do innych płotów. Mimo wszystko jeśli szukasz tymczasowego, taniego rozwiązania, ogrodzenie z siatki zawsze będzie znakomitym wyborem.

Sprawdź też: Kamień ozdobny do ogrodu – jak kłaść i jaki wybrać? Jaka jest cena kamieni ogrodowych?

Ogrodzenie z siatki z podmurówką czy bez?

Często pojawia się też pytanie, czy ogrodzenie z siatki z podmurówką ma sens. To oczywiście zależy. Jeśli planujesz ogrodzić posesję siatką ogrodzeniową tylko tymczasowo, to rzecz jasna nie ma najmniejszego sensu wydawać dodatkowych pieniędzy na podmurówkę.

Inaczej jednak przedstawia się sytuacja, gdy planujesz ogrodzenie z siatki na stałe. Stworzenie podmurówki jest wtedy zalecane. Dzięki niej uchronisz się przed zarastaniem płotu przez niechcianą roślinność, czyli chwasty. Zabezpieczysz się także przed dzikimi zwierzętami, które mogą podkopywać płot. Warto też wspomnieć o lepszej ochronie dla słupków. Te bowiem nie będą zalewane przez wodę, co powinno wydłużyć ich żywotność.

A Ty co sądzisz o tym typie płotu? Czy ogrodzenie z siatki jest według Ciebie warte zakupu? A może masz ją na swojej działce? Jeśli tak, podziel się z nami informacjami, czy samodzielnie zamontowałeś siatkę ogrodzeniową. Wszystkie cenne uwagi przydadzą się nie tylko nam, ale przede wszystkim pozostałym czytelnikom bloga, którzy szukają wskazówek, jak zrobić ogrodzenie z siatki. Jeśli zapomnieliśmy o kluczowych etapach montażu tego rodzaju płotu, zapraszamy do dyskusji w sekcji komentarzy. Za wszystkie rady już dziękujemy!

Interesują Cię również inne teksty związane z tematem aranżacji przydomowego ogrodu? Sprawdź więc koniecznie nasze wybrane artykuły poradnikowe. Mamy nadzieję, że po ich lekturze będziesz bogatszy o wiedzę, którą wkrótce wykorzystasz w pracach remontowych!

10
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *