1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest dach wielospadowy? Co musisz wiedzieć o jego konstrukcji?

Poradniki

2 lata temu

Czym jest dach wielospadowy? Co musisz wiedzieć o jego konstrukcji?

Budowa i remont
3
0
0
3
0

Dach wielospadowy to jeden z rodzajów zadaszenia, który możesz wykorzystać w swoim domu. Budowa dachu wpływa na estetyczny wygląd i umożliwia korzystanie z poddasza. Czy to dobre rozwiązanie do Twojej nieruchomości?

Definicja dachu wielospadowego

Jeśli pragniesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń w Twoim domu, weź pod uwagę dach wielospadowy. Ten rodzaj zadaszenia powstaje z wykorzystaniem dwóch albo więcej typów dachów (mają one różne kształty). Zestawione zostają modele dwuspadowe, czterospadowe oraz pulpitowe. Dach składa się z wielu elementów i połaci, występują także liczne załamania. Wybór takiego wykończenia domu w znacznym stopniu wpływa na jego wygląd oraz kształt pomieszczeń.

Dach wielospadowy
Dach wielospadowy czyli dość częsta konstrukcja używana w domach | Źródło: ladnydom.pl

Sprawdź też: Budujemy dach dwuspadowy! Zalety, konstrukcja, charakterystyka i inne

Dach wielospadowy łączy w sobie cechy kilku rodzajów pokryć, co jest uwarunkowane zastosowaniem wielu połaci. Na uwagę zasługuje zaawansowana konstrukcja składająca się z doskonale połączonych ze sobą kalenic (krawędzi na przecięciu połaci), a także krawędzi ukośnych. Omawiany rodzaj dachu sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy w Twoim domu ma się znaleźć poddasze użytkowe.

Dach wielospadowy – konstrukcja

Dach wielospadowy powstaje ze złączenia pod kątem prostym dwóch albo więcej dachów wielospadowych, czterospadowych oraz pulpitowych. Konstrukcja przypomina bryłę wzbogaconą o dodatkowe elementy. Ten rodzaj zadaszenia cieszy się szczególną popularnością w przypadku domów budowanych w kształcie litery L.

Konstrukcja dachu wielospadowego
Konstrukcja dachu wielospadowego | Źródło: budujemydom.pl

Kalenice odgrywają szczególnie ważną rolę, kiedy zdecydujesz się na dach wielospadowy. Mowa o najwyżej położonej linii dachu, w której łączą się połacie dachowe nieruchomości. Koszt budowy jest uwarunkowany zastosowanym materiałem, a same kalenice mogą znaleźć się na różnej wysokości, co daje architektowi dodatkowe możliwości. Dom wykończony dachem wielospadowym prezentuje się atrakcyjnie i oryginalnie, a większość architektów opiera swoje projekty na trójkątach, rombach oraz prostokątach.

Dach wielospadowy a dach dwuspadowy

Wybór właściwego dachu do domu jest niezwykle ważny, gdyż wpływa nie tylko na uzyskany efekt wizualny, lecz także poprawia funkcjonalność nieruchomości. Czy dach dwuspadowy to wielospadowy? Zdecydowanie nie. Każde z wymienionych zabudowań ma inną konstrukcję, ale to nie jedyna różnica. Dach dwuspadowy jest bardzo prosty, nie zawiera wielu elementów, dzięki czemu pozwala na uniknięcie błędów w trakcie montażu. Dodatkowo umożliwia zaplanowanie skosów w domu, a sama budowa nie wiąże się z tak dużymi kosztami, jak w przypadku drugiego rodzaju.

Różnice między wielospadowym, a dwuspadowym
Różnice między wielospadowym, a dwuspadowym | Źródło: ladnydom.pl

Dach wielospadowy jest nieco ryzykownym rozwiązaniem, gdyż składa się z wielu elementów, co niesie za sobą ryzyko popełnienia błędów przy mocowaniu. Wymaga on zastosowania akcesoriów dachowych, co dodatkowo podwyższa cenę. W tym rodzaju konstrukcji konieczne jest zainstalowanie specjalnych słupów więźby dachowej. Dochodzą do tego liczne zakręty oraz kąty.

Co położyć na dach wielospadowy?

Dachy wielospadowe mają sporo połaci, których wielkość różni się między sobą. Występują trapezy oraz trójkąty, czasem prostokąty i równoległoboki. Jaka dachówka na dach wielospadowy? Można zastosować każdy materiał, gdyż dobrze sprawdzają się zarówno tworzywa ceramiczne, jak i cementowe. Na szczególną uwagę zasługują dachówki małoformatowe, które bez trudu zostaną nałożone na krzywiznach dachu.

Karpiówki to kolejny rodzaj wykończenia cieszący się sporą popularnością, gdyż umożliwia stworzenie zaawansowanej konstrukcji składającej się z wielu szczegółów. Ten materiał układa się w koronkę oraz łuskę. Jeśli zależy Ci na klasycznym efekcie, wybierz czerwone dachówki. Co ciekawe, właśnie taki dach ma większość domów w Polsce, co pokazuje, że atrakcyjny wygląd możesz połączyć z trwałością. 

Koszty związane z budową dachu wielospadowego

Dla wielu ludzi budowa domu oznacza konieczność skorzystania ze wsparcia finansowego udzielanego przez bank, dlatego przed wyborem konkretnego dachu poznaj jego cenę, by wpisać ją w kosztorys. Ile kosztuje dach wielospadowy? Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile potrzeba, aby zakupić wszystkie niezbędne do budowy elementy. Wartość dachu jest uwarunkowana rozmiarem domu, zaawansowaniem projektu oraz użytymi materiałami. Jednak średnie kosztorysy pokazują, że dach wielospadowy kosztuje o około 30% więcej niż model kopertowy.

Budowa dachu wielospadowego
Budowa dachu wielospadowego | Źródło: ladnydom.pl

Kiedy wziąć pod uwagę dach, którego wielkość to około 150 metrów kwadratowych, to musisz liczyć się z kosztem od 43 000 złotych. To jednak tylko wydatki na materiał i montaż, do wymienionej sumy trzeba dodać również wyprodukowanie lukarn oraz zakup i montaż okien dachowych. Dach wielospadowy to spory wydatek, ale atrakcyjny wygląd domu sprawia, że wiele osób decyduje się na ten zaawansowany projekt i trudną budowę. 

Zalety i wady dachu wielospadowego

Dach wielospadowy to przede wszystkim oryginalna konstrukcja, która prezentuje się atrakcyjnie zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu budownictwa. Wiele opcji projektowych pozwala na aranżację poddasza, dzięki czemu zyskasz dodatkową powierzchnię użytkową. Estetyka dachu poprawia się dzięki zastosowaniu ozdobnych lukarn, przełamań i innych dodatków.

Wśród wad można wskazać wysokie koszty budowy, które znacznie przewyższają klasyczne dachy dwuspadowe. Skomplikowana konstrukcja sprawia, że zwiększa się ryzyko popełnienia błędu, co może pogorszyć efekt i wywołać rozczarowanie mieszkańców. Wydłużeniu ulega również czas potrzebny na budowę i wymagania odnośnie do ekipy budowlanej, gdyż nie wszyscy fachowcy przyjmują takie zlecenia.

Dach wielospadowy - zalety
Dach wielospadowy – zalety | Źródło: budujemydom.pl

Dach wielospadowy daje sporo możliwości, dlatego jego wygląd bez trudu dopasujesz do swoich upodobań i preferencji. W wybranych miejscach może unosić się ponad inne części albo delikatnie opadać. To niewątpliwa zaleta, gdyż pozwala na zastosowanie różnych konstrukcji i rozmiarów okien, dzięki którym dostarczysz optymalną ilość naturalnego światła. 

Źródło obrazka głównego: domenergo.com

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.