1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czy jest konieczne? Przepisy

Poradniki

2 lata temu

Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czy jest konieczne? Przepisy

Ogród Prawo
15
2
0
15
2

Stałe czy tymczasowe ogrodzenie działki – które jest konieczne? Jakie są przepisy? Ile kosztuje ogrodzenie działki? Sprawdzamy, ile zapłacisz! Wybierzemy również najtańsze ogrodzenie działki.

Kupiłeś działkę bez ogrodzenia? Nie wiesz, czy jest to konieczna inwestycja już na początku budowy? Poniżej prezentujemy najważniejsze przepisy, które dotyczą ogrodzenia działki. Tłumaczymy również, jak tanio zrobić ogrodzenie działki.

Ogrodzenie działki – przepisy? Czy jest obowiązkowe?

Wytyczenie granic działki pod ogrodzenie nie jest obowiązkowe. Jeśli nie masz zamiaru odgradzać się od sąsiadów, nie musisz tego robić. Oczywiście mówimy o inwestycji w stałe ogrodzenie działki. Jeśli dopiero planujesz budowę, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Musisz zdecydować się wtedy bowiem na tymczasowe ogrodzenie działki w celu zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie budowy. Powinno ono być wysokie na przynajmniej 1,5 metra i oddalone o co najmniej 1/10 wysokości stawianej budowli. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie musisz je nigdzie zgłaszać, chyba że przekroczy ono 2,2 metra wysokości.

Decydujesz się jednak na stałe ogrodzenie działki? Nie wiesz, jakie są przepisy z tym związane? Mimo że nie ma obowiązku zgłaszania budowy tej inwestycji, trzeba znać pewne reguły, aby móc cieszyć się ogrodzeniem działki zgodnym z obowiązującym obecnie prawem. Jakie są aktualne przepisy? Na co musisz zwracać szczególną uwagę?

Sprawdź też: Wjazd: brama przesuwna. Sprawdź, w jaki sposób działa, ile kosztuje i jakiej powinna być szerokości!

Estetyka ogrodzenia działki

Tak, czasem i ona ma znaczenie. Oczywiście przepis ten dotyczy tylko wybranych miejsc. Zdarza się, że poszczególne gminy wymagają ogrodzenia działki płotem o pewnej, maksymalnej wysokości. Nie bez znaczenia jest jego kolor. Może pojawić się również obowiązek postawienia płotu z konkretnego materiału. Zwykle przepisy te dotykają nie tylko samego ogrodzenia działki, ale również wykończenia budynku.

Furtka i brama wjazdowa

Ogrodzenie działki to nie wyłącznie sam płot. Nie należy zapominać o przepisach dotyczących furtki oraz bramy wjazdowej. Co w związku z nimi? Musisz pamiętać, że zgodnie z prawem powinny otwierać się do wewnątrz, a więc w stronę posesji. Również cała konstrukcja musi mieścić się w granicach działki. Jeśli zdecydowałeś się na mechanizm sterujący, nie może on wystawać poza obszar Twojej posiadłości.

Warto wspomnieć jeszcze o minimalnych szerokościach furtki oraz bramy wjazdowej. Tutaj także obowiązują pewne przepisy. Furtka musi mieć minimum 0,9 metra szerokości, natomiast brama wjazdowa – minimum 2,4 metra.

Ogrodzenie działki a sąsiad

Kto płaci za ogrodzenie działki? Ty, Twój sąsiad czy to Wasz wspólny wydatek? Jeśli chcesz postawić ogrodzenie działki, która sąsiaduje z inną posesją, dokładnie to zaplanuj. Chcesz podejmować samodzielne decyzje zakupowe? Pamiętaj, że żadna część ogrodzenia nie może dotykać działki sąsiada. Warto jednak podzielić koszta. Wtedy ogrodzenie wspólnie postawicie w osi granicy działek. Jeśli zrobisz to jednak bez zgody sąsiada, ten będzie miał prawo rozebrać część płotu, która zahacza o jego teren.

Sprawdź też: Ogrodzenie domu i nie tylko – jaki płot kupić? Poznaj ich rodzaje!

Ostre zakończenia płotu

A co z ostrymi zakończeniami, jeśli mowa o ogrodzeniu działki? Na ten aspekt też musisz uważać. Niedopuszczalne są elementy, które stanowią zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Jeśli przykładowo myślisz o zastosowaniu drutu kolczastego, możesz na niego postawić, ale tylko jeśli znajdzie się na ogrodzeniu o wysokości co najmniej 180 centymetrów.

Mur oporowy jako ogrodzenie działki

To jedyny przypadek, gdy musisz uzyskać pozwolenie na budowę – bez znaczenia, jakiej będzie on wysokości. Jeśli więc planujesz postawić na płot, jakim będzie ogrodzenie betonowe, musisz liczyć się z wypełnieniem wymaganej dokumentacji. Nie powinieneś mieć jednak żadnych problemów z uzyskaniem zgody na budowę. Ogrodzenie działki samodzielnie i zgodnie z prawem wybudujesz do 120 centymetrów wysokości – oczywiście po uzyskaniu zezwolenia. Natomiast wyższy mur oporowy będzie prawdopodobnie wymagał od Ciebie konieczności zatrudnienia specjalisty z uprawnieniami do jego postawienia.

Ile kosztuje ogrodzenie działki?

Ile musisz zapłacić za ogrodzenie działki? Jest to na tyle złożona inwestycja, że trudno oszacować konkretny koszt. Można jednak podać przykładową wycenę za konkretny płot, lecz na początku warto prześledzić, co wpływa na całkowity kosztorys. Postanowiliśmy więc wymienić najważniejsze czynniki w punktach. To, ile kosztuje ogrodzenie działki, zależy od:

 • materiałów, na jakie się zdecydujesz (nie bez znaczenia pozostaje ich producent);
 • ewentualnej konserwacji płotu, np. drewnianych elementów;
 • jego długości;
 • wybranej metody montażu (postawienie płotu samodzielnie lub zatrudniając specjalistów);
 • dodatkowo wykonanej podmurówki;
 • miejsca jego montażu – jeśli teren nie jest przygotowany (np. jest nierówny), musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Dobrze, ale skupmy się teraz na szacunkowych kwotach, na które będziesz musiał się przygotować. I choć czynników wpływających na ostateczny kosztorys postawienia płotu jest sporo, można podać przykładowy cennik. Szczegóły znajdują się poniżej.

Ogrodzenie działki – koszt

Przejdźmy więc do konkretów. Ile kosztuje ogrodzenie działki? Ile pieniędzy wydasz na postawienie płotu? Oczywiście najlepiej jest podzielić nasze wyliczenia na różne popularne rodzaje ogrodzeń działki. Całkowity kosztorys zależy więc od tego, na jaki materiał się zdecydujesz.

 1. Ogrodzenia drewniane:
  • płot lamelowy – 50–150 zł/mb (deski w poziomie) lub 125–300 zł/mb (sztacheta)
  • drewno sosnowe – 85–130 zł/mb (deski w poziomie) lub 150–310 zł/mb (sztacheta)
  • olcha lub świerk – 100–140 zł/mb (deski w poziomie) lub 125–250 zł/mb (sztacheta)
  • drewno dębowe – 125–170 zł/mb (deski w poziomie) lub 150–310 zł/mb (sztacheta)
 2. Ogrodzenie panelowe:
  • przęsło panelowe z wypełnieniem z siatki – 50–125 zł (120 x 180 cm) lub 85–190 zł (180 x 180 cm)
  • przęsło panelowe z wypełnieniem stalowym – 190–570 zł (180 x 180 cm)
  • kute – 190–380 zł/mb
 3. Ogrodzenie z kamienia:
  • kamień polny – 50–125 zł/tona
  • porfir – 190–510 zł/tona
  • piaskowiec – 250–1900 zł/tona
  • sjenit – 315–630 zł/tona
  • granit – 440–3150 zł/tona
 4. Siatka ogrodzeniowa:
  • słupek narożny – 50–80 zł za sztukę
  • słupek podporowy – 20–30 zł za sztukę
  • siatka ogrodzeniowa – 15–25 zł/mb
  • słupek początkowy – 40–60 zł za sztukę
  • drut naciągowy – 0,5–1 zł za metr
  • napinacz do drutu – 3,5–4 zł za sztukę
  • podmurówka (potencjalnie) – 25–35 zł/mb
 5. Ogrodzenie betonowe:
  • łącznik betonowy – 10–20 zł za sztukę
  • słupek betonowy – 25–40 zł za sztukę (150 cm)
  • przęsło ogrodzeniowe – 35–60 zł za sztukę (50 x 200 cm)
  • belka podwalinowa pod ogrodzenie – 65–120 zł za sztukę (100 x 10 x 60 cm)

Pomysł na tanie ogrodzenie działki

Jak widzisz, ceny są rozbieżne. Jeśli chcesz zainwestować w tanie ogrodzenie działki, postaw na siatkę ogrodzeniową. Szukasz innych rozwiązań, jak zrobić tanie ogrodzenie działki? Ogrodzenia drewniane, betonowe lub panelowe również mogą nie być zbyt kosztowne. Warianty z kamienia mogą pochłonąć więcej pieniędzy – zwłaszcza w przypadku piaskowca czy granitu.

Sprawdź też: Osłona tarasu oraz ogródka w bloku – ochrona przed wiatrem, deszczem, słońcem oraz… sąsiadami

Pamiętaj, że tanio wcale nie znaczy mało estetycznie. Nawet jedno z budżetowych rozwiązań – jeśli zostanie starannie wykonane – może stać się wizytówką domu. Oczywiście miej zawsze na uwadze, że ogrodzenie działki powinno komponować się ze znajdującym się na niej budynkiem.

Nie zapominaj również o tym, że musisz doliczyć część pieniędzy (do powyższego cennika) za robociznę. Możesz oczywiście pominąć ten wydatek, jeśli zdecydujesz się samodzielnie postawić płot. Jednak warto zaczerpnąć pomocy specjalisty, zwłaszcza gdy nie masz wiedzy, jak prawidłowo wykonać tę czynność. Wtedy będziesz cieszyć się ogrodzeniem działki przez wiele lat.

A Ty na jakie ogrodzenie działki postawiłeś? Jesteś zwolennikiem tradycyjnej siatki czy nowoczesnego ogrodzenia z kamienia? Postawiłeś płot samodzielnie czy korzystałeś z pomocy fachowców? Podziel się w sekcji komentarzy, czy podany przez nas cennik pokrywa się z tym, ile pieniędzy Ty wydałeś w trakcie zakupu ogrodzenia działki. Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że ceny za materiały mogą być obecnie nieco wyższe niż jeszcze kilka lat temu.

Interesują Cię tematy związane z zagospodarowaniem przestrzeni wokół domu? Sprawdź więc koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta zaowocuje pięknie urządzonym podwórkiem!

15
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.