1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest dom energooszczędny? W jaki sposób zbudować dom, by zużywać jak najmniej energii?

Poradniki

3 lata temu

Czym jest dom energooszczędny? W jaki sposób zbudować dom, by zużywać jak najmniej energii?

Budowa i remont
6
0
0
6
0

Dom energooszczędny jest tani w eksploatacji, lecz jest droższy w budowie. Nowelizacja prawa budowlanego spowodowała, że budowanie z energooszczędnych materiałów jest już standardem. Na co warto zwrócić uwagę w czasie budowy?

Dom energooszczędny – czy jest znacznie droższy do wybudowania?

Nowelizacja przepisów prawa budowlanego z 1 stycznia 2021 sprawiła, że w Polsce zostały zaostrzone normy związane z izolacją cieplną domów. Parametry zostały zwiększone o 35% w porównaniu z tymi z 2020 roku. Zakup materiałów budowlanych o właściwych parametrach spowodował wzrost kosztów budowy domu.

Koszt budowy domu energooszczędnego jest znacznie wyższy w porównaniu z kosztem budowy metodą tradycyjną. Od stycznia 2021 inwestorzy nie mają wyboru i każdy nowo powstały dom musi spełniać nową normę WT 2021. Na koszt budowy domu energooszczędnego składa się:

Dom energooszczędny droga czy tania inwestycja
Dom energooszczędny, pomimo tego, że jest droższy w budowie to jest tani w eksploatacji

Sprawdź też: Czym jest dom pasywny? Czy różni się czymkolwiek od domu energooszczędnego?

  • projekt – gotowy projekt można zakupić za kilka tys. złotych, lecz należy przystosować go do Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Projekt na indywidualne zamówienie kosztuje najczęściej od około kilkunastu tys. złotych;
  • powierzchnia;
  • kształt i powierzchnia dachu;
  • materiały budowlane – im wyższy ma współczynnik U, tym jest droższy;
  • kubatura budynku;
  • system wentylacji – zaleca się montaż wentylacji z rekuperacją;
  • sposób ogrzewania pomieszczeń w domu;
  • standard wykończenia wnętrz.

GUS oszacował, że koszt wybudowania i wykończenia domu energooszczędnego w 2020 roku, to 5 tys. zł za 1 mkw powierzchni. W 2021 roku koszt budowy domu wzrósł o około 9%.

Co musi posiadać dom, by móc go nazywać energooszczędnym?

Dom energooszczędny powinien mieć zwartą bryłę na planie kwadratu lub prostokąta. Z dachem jednospadowym lub dwuspadowym o niewielkim kącie nachylenia. Nie może mieć balkonów, loggii i dodatkowych dobudówek. Powodują one pojawienie się mostków termicznych. Na energooszczędność domu wpływa również rozkład i wielkość pomieszczeń w domu. Każdy budynek energooszczędny powinien mieć wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Reklama

Dobra wentylacja

W energooszczędnych domach standardem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją (odzyskiem ciepła). Warto o niej pamiętać już na etapie wyboru gotowego projektu lub tworzenia projektu domu. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów z wentylacją m.in. stawiania dodatkowych kominów czy umieszczania centrali. Aby wentylacja z rekuperacją działała poprawnie, to ocieplenie musi być szczelne bez żadnych mostków termicznych. Jest to duży wydatek (około 10 tys. zł), lecz pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych oraz zapewnia właściwą wymianę powietrza przez cały czas.

Sprawdź też: Czym jest wentylacja grawitacyjna? W jaki sposób działa i czym się różni od wentylacji mechanicznej?

Ocieplenie domu

Warstwa izolacji ścian powinna mieć grubość 15-20 cm. Może być wykonana z wełny lub styropianu. Dzięki temu można zapewnić dobrą izolację oraz eliminację mostków termicznych. Na warstwę ocieplenia trzeba dać warstwę osłonową 8-12 cm np. z cegły klinkierowej lub cegieł ceramicznych. Dzięki temu elewacja zyskuje ładny wygląd oraz zwiększoną izolację cieplną i akustyczną.

Dopasowane okna

W domach energooszczędnych bardzo dużą uwagę przywiązuje się do parametrów okien. Najlepiej, aby to były okna trzyszybowe o współczynniku U wynoszącym dla okien plastikowych 0,7 W/(m2·K), a dla okien drewnianych 0,8 W/(m2·K). Warto wiedzieć, że obniżenie start ciepła nie przekłada się na większe oszczędności eksploatacyjne.

Okna w budynku energooszczędnym wykorzystywane są do uzyskania ciepła z promieni słonecznych. Większe przeszklenia znajdują się od strony południowej, a ograniczona liczba okien jest od strony północnej i w zacienionych miejscach.

Dopasowane okna w domu energooszczędnym mają duże znaczenie
Dopasowane okna w domu energooszczędnym mają duże znaczenie

W upalne dni w takich budynkach pojawia się często problem przegrzania. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie zacienienia okna na nasłonecznionych ścianach. Rolety zewnętrze lepiej zacieniają okna niż wewnętrzne. Naturalną osłoną są drzewa liściaste. Jesienią po utracie liści nie blokują dostępu promieni słonecznych.

Przemyślany projekt – jak uniknąć problemów budując dom energooszczędny?

Warto wiedzieć, że im mniejszy dom, tym mniejsze są straty ciepła. W czasie budowy trzeba zwrócić uwagę na lokalizację i orientację domu energooszczędnego. Bardzo często projekt domu wymaga zmian, aby osiągnąć założony potencjał energetyczny. W domu energooszczędnym trzeba zwrócić uwagę na rozmieszczenie okien. Zaleca się, aby 60% okien znajdowało się na fasadzie południowej. Dzięki temu można ograniczyć straty ciepła.

Kształt i rozmiar domu

Domy energooszczędne charakteryzują się prostą i zwartą bryłą budynku. W domach tego rodzaju nie ma m.in. balkonów i skomplikowanych wielkopowierzchniowych dachów. Dzięki temu można uniknąć mostków termicznych. Prosta konstrukcja sprawia, że koszty budowy i eksploatacji takiego domu są dużo niższe.

dom energooszczędny ma prostą konstrukcję co wpływa na mniejsze koszty budowy
Przed budową takiego domu zwróć uwagę na jego kształt i rozmiar! | Źródło: oknoplast.com.pl

W Polsce bardzo popularne są domy energooszczędne z prostym dwuspadowym dachem, dużymi przeszkleniami i pomysłowo wykonaną elewacją z różnych materiałów. Najczęściej są to domy parterowe z użytkowym poddaszem. Dom energooszczędny może być również piętrowy lub parterowy bez poddasza. Niezależnie od wielkości bryły budynku trzeba pamiętać o tym, aby ogrzewana część domu była zwartą przestrzenią bez mostków termicznych.

Rozmieszczenie pokoi

W domu energooszczędnym niezbędny jest odpowiedni układ i wielkość pomieszczeń. Od północy powinny znajdować się pomieszczenia o funkcji pomocniczej np. spiżarnia i garderoba. Dzięki temu stworzą bufor cieplny dla pomieszczeń często używanych znajdujących od południowej i południowo – zachodniej strony. Powinny tam znajdować się pomieszczenia, w których mieszkańcy często przebywają np. salon i kuchnia. Od wschodu warto rozplanować łazienkę i sypialnie.

Sprawdź też: Czy ogrzewanie gazowe to dobry wybór? Jak wyglądają koszty w przypadku podjęcia takiego wyboru oraz jakie są wady i zalety instalacji c.o.?

Domy energooszczędne poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii są przyjazne dla środowiska. Warto zwrócić uwagę na usytuowanie budynku względem stron świata oraz właściwe rozplanowanie pomieszczeń. Ważna jest również właściwie zamontowana wentylacja z rekuperacją.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *