1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Tanie ogrodzenie drewniane – jak zrobić?

Poradniki

1 rok temu

Tanie ogrodzenie drewniane – jak zrobić?

Budowa i remont Ogród
13
0
0
13
0

Zastanawiasz się, jak zrobić ogrodzenie drewniane? Szukasz pomysłu na tani płot? A może chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie kosztuje ogrodzenie drewniane? W niniejszym artykule odpowiadamy na częste pytania związane z tym tematem.

Funkcją ogrodzenia jest przede wszystkim zapewnienie sobie prywatności. Nie ulega jednak najmniejszym wątpliwościom, że estetyka często nie schodzi na drugi plan. Płot powinien być w pewnym sensie wizytówką całej działki. W tym artykule chcielibyśmy się skupić na tym, jak zrobić ogrodzenie drewniane. Na co zwracać uwagę? Ile kosztuje?

Ogrodzenie drewniane – funkcje i zalety

Ogrodzenie drewniane ma nie tylko odgradzać posesję, ale też ją zdobić. Nie zawsze płot jest stawiany, aby odseparować nas od przechodniów czy sąsiadów. Ogrodzenie drewniane (np. panele lamelowe) może również posłużyć do wydzielania poszczególnych stref w ogrodzie. Taki płot wypełni przykładowo rozrastający się bluszcz, co jeszcze bardziej przełoży się na naturalny wydźwięk tego rozwiązania.

Linia działki zaznaczona przez ogrodzenie drewniane
Często ogrodzenie drewniane ma posłużyć wyłącznie do zaznaczenia linii działki

Jakąkolwiek funkcję ma spełniać ogrodzenie, bez wątpienia jest to wizytówka naszego domu. Warto więc zdecydować się na taki płot, który będzie dobrze się prezentować. Miej to zawsze na uwadze. Ogrodzenie drewniane należy zwykle do estetycznych rozwiązań, dlatego powinieneś być zadowolony z tej inwestycji. Naturalny surowiec, z którego jest wytwarzany, dobrze komponuje się z otoczeniem, a już przede wszystkim z roślinnością. Z pewnością wpływa to na wiejski, rustykalny charakter.

Sprawdź też: Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czy jest konieczne? Przepisy

Pozostając przy zaletach, możemy wspomnieć tu również o nieskomplikowanym montażu ogrodzenia drewnianego. W kolejnej części artykułu skupimy się na tym aspekcie. Nie jest to też zazwyczaj bardzo droga inwestycja. Uwzględniając świetną estetykę drewnianego ogrodzenia, jest to bardzo mocna zaleta. Do kosztów też jeszcze wrócimy. Pozostańmy jednak w tym momencie na sposobach montażu ogrodzenia drewnianego, a następnie na jego rodzajach.

Ogrodzenie drewniane – jak zrobić? Montaż

Tak naprawdę montaż tego typu płotu może przybierać przeróżne formy. Jak zrobić ogrodzenie drewniane? Wybierz jeden z trzech sposobów!

  1. Dotyczy montażu ogrodzenia drewnianego na betonie. Musisz wyposażyć się w specjalnie kotwy mocowane do twardej nawierzchni (w tym przypadku betonu). Następnie umieszcza się w nich drewniane słupki, które będą podstawą do stawiania i łączenia przęseł.
  2. Sposób ten może wydawać się prowizorycznym rozwiązaniem. Polega bowiem na łączeniu ogrodzenia drewnianego z siatką. Tasiemki plastikowe mogą tutaj znakomicie zdać egzamin.
  3. Prawdopodobnie najpopularniejsze rozwiązanie, które przypomina sposób pierwszy. W tym przypadku jednak kotwy wbija się w ziemię (ewentualnie umieszcza się w wykopanym dole krawędziaki i zalewa się je masą poliuretanową). 

Sprawdź też: Ogrodzenie domu i nie tylko – jaki płot kupić? Poznaj ich rodzaje!

Ogrodzenie drewniane – rodzaje

Jeśli usłyszysz, że ktoś opowiada o drewnianym ogrodzeniu, niekoniecznie musisz kojarzyć to z konkretnym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są bowiem różne płoty drewniane, więc chcielibyśmy przybliżyć, z jakimi wariantami możesz się spotkać.

Tradycyjnym, kiedyś najczęściej spotykanym płotem było ogrodzenie drewniane sztachetowe. Bywało ono stosunkowo niskie, więc przede wszystkim spełniało się jako zaznaczenie linii działki.

Zupełnie inną funkcję główną ma ogrodzenie drewniane HOLENDER. To bowiem całkowicie odseparowuje nas od przechodniów czy sąsiadów. W tym ogrodzeniu sztachety są montowane pionowo.

Jako dodatkowa przegroda w ogrodzie albo forma dekoracji tarasu sprawdzi się drewniana kratka. Swoją budową przypomina ścianki altan, więc może to być miejsce do rozrastania się winorośli.

Również szczelnym, niemal całkowicie odgradzającym nas płotem, wciąż zyskującym na popularności będzie ogrodzenie drewniane lamelowe. To estetyczne rozwiązanie, które zapewnia nam pożądaną prywatność.

Ogrodzenie drewniane – ile kosztuje?

Przejdźmy do ostatniej kwestii, jaką jest wycena płotu. Ile kosztuje ogrodzenie drewniane? Czy jest ono drogie? Zacznijmy od cennika desek. Za sztachety dębowe będziesz musiał zapłacić około 90-130 złotych za metr bieżący. Tańsze będą deski olchowe – maksymalnie 100 złotych za metr bieżący. Najmniej zapłacisz za sosnę – w tym przypadku do 90 złotych za metr bieżący.

Sprawdź też: Mrówki w ogrodzie – jak rozwiązać ten problem?

A może jednak przęsła drewniane? Prawdopodobnie najmniej kosztowny będzie wariant świerkowy – w zależności od wysokości ogrodzenia koszt wyniesie od 120 do 200 złotych za metr bieżący. Minimalnie większego wydatku spodziewaj się za drzewo olchowe – do 210 złotych za metr bieżący. Najwięcej pieniędzy pochłonie przęsło dębowe – nawet do 260 złotych za metr bieżący.

Natomiast za jeden panel lamelowy zapłacisz z robocizną od 100 do 150 złotych – w przypadku dużego przęsła o wymiarach 180 x 180 centymetrów. A ile kosztuje całkowity kosztorys przykładowego ogrodzenia drewnianego? Za płot sztachetowy zapłacisz w sumie około 6000 złotych za 30 metrów bieżących. Jeśli zależy Ci na betonowej podmurówce, cena może wzrosnąć o kolejny tysiąc.

Tanie ogrodzenie drewniane – zgodne z Twoimi potrzebami

Jak widzisz, cena ogrodzenia drewnianego jest zależna od tego, na jaki konkretnie produkt się zdecydujesz. Płot tego typu jest często wybierany, ponieważ uchodzi za tani. W dodatku bardzo estetycznie się prezentuje, więc to świetny sposób na stworzenie fantastycznej wizytówki naszej działki. Pamiętaj jednak, aby dostosować ogrodzenie drewniane do własnych potrzeb. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na prywatności, to postaw na panele lamelowe. Chcesz nieco otworzyć się na otoczenie? Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie ogrodzenie drewniane sztachetowe.

A Ty jakie ogrodzenie masz na swojej działce? Postawiłeś na wariant drewniany czy jednak na inny rodzaj płotu? Podziel się z nami w sekcji komentarzy, czy jesteś zadowolony ze swojego wyboru! Wszystkie cenne uwagi przydadzą się nie tylko nam, ale zwłaszcza pozostałym czytelnikom bloga.

Jeśli interesują Cię inne tematy związane z urządzeniem ogrodu, sprawdź koniecznie nasze wybrane artykuły. Mamy nadzieję, że ich lektura przełoży się na estetycznie zaaranżowane podwórko!

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.