1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Jaka jest alternatywa?

Poradniki

2 lata temu

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Jaka jest alternatywa?

Budowa i remont Ogród
8
0
0
8
0

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Czy jest ona konieczna? Jak przygotować fundament pod ogrodzenie? Sprawdź nasze pomysły na podmurówkę ogrodzenia inną niż betonową.

Dzięki betonowej podmurówce ogrodzenie wydaje się solidniejsze. Z pewnością zabezpiecza naszą posesją, np. przed wtargnięciem różnych zwierząt (zwłaszcza mniejszych, bezpańskich psów). Można jednak zrezygnować z betonowej podmurówki, jeśli nie pasuje ona do naszej wymarzonej aranżacji ogrodu. Jak ją pominąć? Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Zapraszamy do lektury!

Podmurówka pod ogrodzenie – potrzebna czy nie?

Czy podmurówka betonowa jest tak naprawdę potrzebna? Ma ona z pewnością swoje zalety, ale nie jest wymagana. Dla niektórych osób wadą tego rozwiązania może być jego mało estetyczny wydźwięk. I choć podmurówkę pod ogrodzenie pomalujesz specjalną farbą na wybrany kolor, to wciąż beton, który na froncie nieruchomości nie każdego zadowala. Wielu ceni bowiem lekkie, nowoczesne rozwiązania.

Dom z ogrodem i ogrodzeniem drewnianym bez podmurówki z betonu
Nie zawsze podmurówka betonowa pasuje do architektury domu oraz aranżacji ogrodu

Jednak należy zaznaczyć, że kosztem estetyki zyskujesz szansę na zbudowanie trwalszego ogrodzenia dla swojej posesji. Wspominaliśmy już na wstępie o lepszym zabezpieczeniu przed wtargnięciem na działkę dzikich lub bezpańskich zwierząt. Warto mieć na uwadze, że przede wszystkim Twój pies nie będzie miał możliwości podkopania terenu i przedostania się poza działkę, gdzie może mu grozić niebezpieczeństwo (np. kontakt z innymi zwierzętami czy ruchliwa ulica).

Sprawdź też: Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czy jest konieczne? Przepisy 

Podmurówka z betonu również znacząco odgradza Cię od tego, co poza posesją. Nie chodzi tu bowiem o prywatność, bo na nią wpływa przede wszystkim zastosowany typ płotu. Brak podmurówki pod ogrodzeniem przekłada się niestety na większe rozrastanie się roślinności. To sprawia, że musisz regularnie pozbywać się chwastów, aby zachować pożądaną estetykę. Oczywiście znaczenie ma też to, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie wybierzesz.

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Alternatywne rozwiązania

No dobrze, ale co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Nie masz zamiaru patrzeć na wylewkę betonową? Mamy więc dla Ciebie kilka sprawdzonych, chętnie wybieranych rozwiązań. Mamy nadzieję, że chociaż jedno z nich Cię zainteresuje.

Kora i żwir

Wysypanie podłoża pod ogrodzeniem żwirem lub korą jest dobrym i szybkim pomysłem jako alternatywa dla typowej podmurówki. Oczywiście pamiętaj, aby uprzednio przygotować teren do tej czynności. Żwirek lub kora powinny być oddzielone od ziemi odpowiednią warstwą. Niestety sposób ten nie jest długowieczny. Oprócz tego, że musisz co jakiś czas wyrównywać tę prowizoryczną podmurówkę, to prawdopodobnie po kilku latach straci ona swój urok i trzeba będzie ją wymienić.

Gabiony

Czy kojarzysz stalowe kosze wypełnione najczęściej kamieniami, które służą jako ogrodzenie działki? To właśnie gabiony, czyli bardzo popularne obecnie rozwiązanie. Wiele razy tworzą one wysoki płot, ale mogą też posłużyć jako alternatywa dla podmurówki z betonu. Jeśli to drugie, to świetnie komponują się z ogrodzeniem panelowym.

Do tworzenia gabionów używa się nie tylko kamieni. Świetnie sprawdzą się też:

 • gruz,
 • granit,
 • żwir,
 • tłuczeń,
 • marmur,
 • drewno,
 • szkło,
 • odpady roślinne (jak liście, szyszki, kora, łodygi bambusa czy łupiny kokosów).

Warto zaznaczyć, że kilka ostatnich propozycji uchodzi za rzadziej spotykane. A już zwłaszcza odpady roślinne często wiążą się w pewnym stopniu z egzotyką. Najpopularniejszym wypełnieniem w naszym kraju pozostaje więc kamień. Bardzo możliwe, że wynika to z dłuższej żywotności takiego ogrodzenia. Odpady roślinne – jak łatwo się domyślić – z czasem ulegają rozkładowi.

Sprawdź też: Żywopłot kwitnący, liściasty czy iglasty? Jaki wybrać?

Palisada z granitu

Palisada granitowa jest sprawdzoną alternatywą dla podmurówki z betonu. Dlaczego? Przede wszystkim bardzo ładnie się prezentuje. Warto dodać, że jej montaż nie należy do skomplikowanych. Bloczki granitowe możesz układać na dwa sposoby – pionowo lub poziomo. Wybór zależy tylko od Ciebie, czyli Twoich preferencji i tego, co bardziej pasuje do architektury całej posesji. Pozostaje jedynie kwestia, jak łączyć bloczki i stworzyć estetyczną palisadę granitową? Wystarczy zastosowanie odpowiedniego kleju.

Łupane bloczki

Ostatni pomysł na to, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie, to łupane bloczki. Te bowiem przypominają tradycyjne pustaki, więc jeśli wiesz, jak murować, to samodzielnie poradzisz sobie z ich położeniem. Bloczki łupane mogą być łączone z różnym typem ogrodzenia. To oczywiście ich zaleta. Również jako plus należy traktować ich szeroki wybór. Nie będziesz miał problemu z dostosowaniem ich rozmiaru, koloru, a nawet faktury.

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Jakie ogrodzenie bez podmurówki?

Istnieją różne sposoby na to, aby uniknąć konieczności budowania klasycznej podmurówki betonowej. Musisz po prostu zainwestować w jeden z kilku typów ogrodzenia. O jednym z nich wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu. Mowa oczywiście o ogrodzeniu gabionowym. Zaznaczyliśmy, że może ono pełnić nie tylko funkcję estetycznej podmurówki, do której dołączone jest ogrodzenie panelowe, ale także pełnowymiarowego, nowoczesnego płotu. Nie chcesz podmurówki z betonu? Rozważ wariant gabionowy!

Kolejnym rodzajem będzie ogrodzenie panelowe. Typowe przęsła są montowane na specjalnych słupkach. Ogrodzenie panelowe może łączyć się z podmurówką lub nawet całkowicie z niej zrezygnować. To od Ciebie zależy, które rozwiązanie bardziej przypadnie Ci do gustu. Podobnie sytuacja przedstawia się z płotem drewnianym. Ogrodzenie drewniane wcale nie musi być umieszczone nad betonową wylewką. Wiele jednak zależy od podłoża i konkretnego rodzaju płotu z drewna. 

A może płyty betonowe? Co prawda nie rezygnujemy całkowicie z betonu, lecz zamieniamy go na popularne ogrodzenie wykonane z tego materiału. Niestety nie jest to rozwiązanie dla Ciebie, jeśli nie jesteś fanem wspomnianego kompozytu.

Sprawdź też: Ogrodzenie domu i nie tylko – jaki płot kupić? Poznaj ich rodzaje!

Ostatnie, co możemy zaproponować, to ogrodzenie palisadowe. Panele te obecnie zyskują na popularności, więc prawdopodobnie coraz częściej spotykasz je w swojej okolicy. Wyglądają o wiele estetyczniej od ogrodzenia betonowego, a co najważniejsze, nie wymagają fundamentu. Zatem co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Pomysłów jest bardzo wiele, dlatego sam musisz zdecydować, co Ci się podoba i w co według Ciebie najlepiej zainwestować.

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Analiza

Wylewka betonowa, jak możesz już sam wywnioskować z naszego artykułu, wcale nie jest potrzebna. Często współczesne aranżacje ogrodów nawet z niej rezygnują. Pamiętaj, aby przeanalizować, czy i Ty możesz odpuścić tę inwestycję. Wybierz płot, który nie tylko wpasuje się w Twój gust, ale także odpowiednio spełni swoją funkcję estetyczną względem stylu architektonicznego budynku. Jeśli po Twojej posesji biega pies, podmurówka betonowa może być wręcz wskazana (choć jedna z wyżej wymienionych alternatyw również zabezpieczy teren przed ucieczką pupila). Natomiast jeżeli lubisz raczej lekkie konstrukcje, zwykłe ogrodzenie panelowe bez wylewki betonowej na pewno Ci się spodoba.

A Ty jakie ogrodzenie masz na swojej działce? Czy zdecydowałeś się na podmurówkę z betonu? A może całkowicie z niej zrezygnowałeś? Jak uważasz, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie może najlepiej spełnić swoją funkcję? Czy znasz jeszcze inne alternatywy oprócz tych, które wymieniliśmy w niniejszej publikacji? Czekamy na Twoje cenne uwagi! Z pewnością wielu czytelników naszego bloga będzie wdzięcznych za każdą poradę.

Interesują Cię tematy związane z projektowaniem ogrodu? Mamy nadzieję, że kilka z naszych pozostałych artykułów zaspokoi Twój głód wiedzy! Oby ich lektura przełożyła się na pięknie urządzony ogród przy Twoim domu.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *