Skórka od banana jest idealnym przykładem doglebowego nawozu naturalnego, który znajduje zastosowanie w uprawie roślin. Używając go w prawidłowy sposób, możesz poprawić proces ukorzeniania się, krzewienia, a nawet kwitnienia niektórych gatunków. W jaki sposób przygotować taki specyfik?
Skórka od banana — jakie ma właściwości?
Skórka od banana najczęściej ląduje w koszu. Nie każdy wie, że właściwości tej części owocu są bardzo przydatne w uprawie roślin. Nie wyrzucaj jej, ponieważ to marnotrawstwo. Ten cenny odpad organiczny może być głównym składnikiem jednorodnego lub mieszanego nawozu pochodzenia naturalnego. Dlaczego? Skórka od banana jest bogactwem potasu, fosforu, wapnia, kwasu krzemowego i siarki. Zrób z niej więc użytek oraz ułatw rozwój swoim roślinom, a przygotowany specyfik stosuj doglebowo. Pamiętaj też, że podawanie go dolistnie odstrasza niektóre szkodniki, np. mszyce.
Sprawdź też: Jak wygląda miechunka? Jakie są jej odmiany i jak je uprawiać?
DIY: nawóz ze skórek od bananów
W bardzo prosty sposób możesz sporządzić nawóz z banana do kwiatów doniczkowych. Pierwszy przykład stanowi ten w formie gnojówki (podobny do mieszanki z czosnku lub pokrzyw). Aby go wykonać, najpierw rozdrobnij skórkę na małe fragmenty, umieść w pojemniku lub słoiku i zalej je wodą. Całość pozostaw na około 14 dni, pamiętając przy tym o codziennym mieszaniu.
Nawóz z banana będzie gotowy po dwóch tygodniach. Po tym czasie uzyskasz właściwy specyfik, który musisz rozcieńczyć (w stosunku 1:10). Pamiętaj, że taki kompost wydziela swoisty, niezbyt przyjemny zapach. Z tego powodu najlepszym pomysłem będzie ustawienie naczynia z roztworem w ustronnym miejscu na zewnątrz.
Ze skórki w formie suszonej oraz rozdrobnionej także możesz zrobić odżywkę. Potnij ją na mniejsze kawałki, a następnie wysusz. W tym celu skorzystaj z piekarnika lub specjalistycznej suszarki do grzybów. Proszek rozrób z wodą i podlewaj nim rośliny lub stosuj dolistnie, by stanowił ochronę przed szkodnikami.
Gotowe nawozy, które polepszą kondycję Twoich roślin:
Do jakich roślin można stosować nawóz ze skórki od banana?
Nawóz ze skórek bananów — do jakich kwiatów możesz go użyć? Ze względu na zawartość cennych i kluczowych pierwiastków wykorzystać da się go także do pielęgnacji wymagających gatunków. Taka odżywka przyda się zarówno do hodowli okazów w domu, jak i w ogrodzie. Spróbuj zastosować ją do podlewania paproci, draceny, róż lub roślin uprawnych. Co ciekawe, jeżeli chcesz przyciągnąć więcej motyli, wyłóż niewielkie kawałki miąższu banana w kilku miejscach.
Rośliny w ogrodzie
Takiej odżywki używaj do usprawnienia wzrostu niektórych gatunków i zwiększenia plonów. Skórka od banana pod pomidory jest świetnym pomysłem, aby cieszyć się jędrnymi oraz smacznymi warzywami, a wszystko za sprawą sporej ilości potasu. Najlepiej przelej płyn do butelki z atomizerem, by spryskiwać liście, a także łodygi pomidora. Możesz również pokroić skórki i zakopać je w glebie wokół rośliny, aby dodatkowo wzbogacić ziemię w składniki odżywcze.
Roślina powinna mieć nie tylko odpowiedni nawóz, ale przede wszystkim dobrze dobraną ziemię:
Rośliny w domu
Skórka od banana do storczyka stanowi znakomitą propozycję dla miłośników tego gatunku. Sporządzoną mieszaniną podlewaj kwiaty, ponieważ w formie płynnej jest lepiej przyswajalna przez skomplikowany system korzeniowy. Ponadto ze względu na bogactwo potasu i fosforu taką odżywkę polubią inne ozdobne okazy lub rośliny o zielonych liściach, np. skrzydłokwiat. Pamiętaj, że stosując ten środek w formie rozpylonej, z powodzeniem pozbędziesz się mszyc.
Skórka od banana jako nawóz jest doskonałą alternatywą dla kupnych odżywek tego typu. Jeżeli należysz do grona osób, które doceniają ekologiczne rozwiązania, spróbuj samodzielnie wykonać taki specyfik. Możesz użyć go zarówno do uprawy roślin ogrodowych np. pomidorów, jak i do wspomagania rozwoju kwiatów doniczkowych w domu lub na balkonie.
Ja robię kiszonkę ze skórek bananów lub skorupek jajek ,minimum 5 dni . Podaje skrzydło kwiatom ,różom i liliom ,w sumie każdy kwiat to dostaje i wszystkie kochają ♥️
Zastanawiam się czy zawartość konserwantów i innych środków w skórkach ma negatywny wpływ na rośliny doniczkowe, których się przecież nie je. Co o tym sądzicie?
Boicie się chemii na skórce (a co z wnętrzem?), ale nie wierzę, że nie wiecie o powszechnie, od wielu lat, dostępnych bananach bio – niewiele droższych. Zysk dla zdrowia własnego i roślin.
spokojnie. zalewajcie. skorki. bananow. woda. ale. najlepiej. przegotowana [ więcej. trucizny w kranie. niż w. bananie ] najtańszy. nawóz najskuteczniejszy. ekologiczny. polujcie. na. okazje. i. przeceny bananow nie. dajcie. się robić. w trabe ikupowac nawozy. to dopiero. trucizny–jak. czytam. wasze. komentarze to placze
Stosuję od lat. Działa bardzo szybko. Niedługo po podlaniu części zielone roślin są zdrowsze, zieleńsze, lepiej kwitną. Nawóz można zrobić w kilka dni , można zalać wodą na około 3 dni, rozcieńczyć 1:1, lub bardziej i podlewać.
Aby usunąć konserwanty ze skórki banana, należy zamoczyć je w wodzie z sodą oczyszczoną. Do 1L wody dodać 2 łyżeczki sody i odstawić na około 20 min.
No nie wiem.
No nie wiem, czy to dobry pomysł?
A co z konserwantami ?
Też obawiam się ze skórki z bananów zawierają dużo środków konserwujących owoce.
Nie Tomku
Czy skórki z bananów nie są spryskiwane preparatami przeciwgrzybowymi i pestycydami??