1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Skórka od banana — jak ją przerobić na nawóz? Do jakich roślin się sprawdzi?

Poradniki

2 lata temu

Skórka od banana — jak ją przerobić na nawóz? Do jakich roślin się sprawdzi?

DIY Ogród
9
2
0
9
2

Skórka od banana jest idealnym przykładem doglebowego nawozu naturalnego, który znajduje zastosowanie w uprawie roślin. Używając go w prawidłowy sposób, możesz poprawić proces ukorzeniania się, krzewienia, a nawet kwitnienia niektórych gatunków. W jaki sposób przygotować taki specyfik? 

Skórka od banana — jakie ma właściwości?

Skórka od banana najczęściej ląduje w koszu. Nie każdy wie, że właściwości tej części owocu są bardzo przydatne w uprawie roślin. Nie wyrzucaj jej, ponieważ to marnotrawstwo. Ten cenny odpad organiczny może być głównym składnikiem jednorodnego lub mieszanego nawozu pochodzenia naturalnego. Dlaczego? Skórka od banana jest bogactwem potasu, fosforu, wapnia, kwasu krzemowego i siarki. Zrób z niej więc użytek oraz ułatw rozwój swoim roślinom, a przygotowany specyfik stosuj doglebowo. Pamiętaj też, że podawanie go dolistnie odstrasza niektóre szkodniki, np. mszyce.

Sprawdź też: Jak wygląda miechunka? Jakie są jej odmiany i jak je uprawiać?

DIY: nawóz ze skórek od bananów 

W bardzo prosty sposób możesz sporządzić nawóz z banana do kwiatów doniczkowych. Pierwszy przykład stanowi ten w formie gnojówki (podobny do mieszanki z czosnku lub pokrzyw). Aby go wykonać, najpierw rozdrobnij skórkę na małe fragmenty, umieść w pojemniku lub słoiku i zalej je wodą. Całość pozostaw na około 14 dni, pamiętając przy tym o codziennym mieszaniu.

Nawóz z banana będzie gotowy po dwóch tygodniach. Po tym czasie uzyskasz właściwy specyfik, który musisz rozcieńczyć (w stosunku 1:10). Pamiętaj, że taki kompost wydziela swoisty, niezbyt przyjemny zapach. Z tego powodu najlepszym pomysłem będzie ustawienie naczynia z roztworem w ustronnym miejscu na zewnątrz.

Skórka od banana
Nawóz ze skórki z banana może być idealny dla Twoich roślin!

Ze skórki w formie suszonej oraz rozdrobnionej także możesz zrobić odżywkę. Potnij ją na mniejsze kawałki, a następnie wysusz. W tym celu skorzystaj z piekarnika lub specjalistycznej suszarki do grzybów. Proszek rozrób z wodą i podlewaj nim rośliny lub stosuj dolistnie, by stanowił ochronę przed szkodnikami. 

Do jakich roślin można stosować nawóz ze skórki od banana?

Nawóz ze skórek bananów — do jakich kwiatów możesz go użyć? Ze względu na zawartość cennych i kluczowych pierwiastków wykorzystać da się go także do pielęgnacji wymagających gatunków. Taka odżywka przyda się zarówno do hodowli okazów w domu, jak i w ogrodzie. Spróbuj zastosować ją do podlewania paproci, draceny, róż lub roślin uprawnych. Co ciekawe, jeżeli chcesz przyciągnąć więcej motyli, wyłóż niewielkie kawałki miąższu banana w kilku miejscach.

Rośliny w ogrodzie

Takiej odżywki używaj do usprawnienia wzrostu niektórych gatunków i zwiększenia plonów. Skórka od banana pod pomidory jest świetnym pomysłem, aby cieszyć się jędrnymi oraz smacznymi warzywami, a wszystko za sprawą sporej ilości potasu. Najlepiej przelej płyn do butelki z atomizerem, by spryskiwać liście, a także łodygi pomidora. Możesz również pokroić skórki i zakopać je w glebie wokół rośliny, aby dodatkowo wzbogacić ziemię w składniki odżywcze. 

Nawóz w postaci skórki od banana w roślinach w ogrodzie
Nawóz ze skórki od banana będzie idealny także dla roślin ogrodowych

Rośliny w domu

Skórka od banana do storczyka stanowi znakomitą propozycję dla miłośników tego gatunku. Sporządzoną mieszaniną podlewaj kwiaty, ponieważ w formie płynnej jest lepiej przyswajalna przez skomplikowany system korzeniowy. Ponadto ze względu na bogactwo potasu i fosforu taką odżywkę polubią inne ozdobne okazy lub rośliny o zielonych liściach, np. skrzydłokwiat. Pamiętaj, że stosując ten środek w formie rozpylonej, z powodzeniem pozbędziesz się mszyc. 

Nawóz do roślin w domu
Pamiętajmy, że po zjedzeniu banana jego skórka może nam się przydać | Źródło: kwiatowarabatka.pl

Skórka od banana jako nawóz jest doskonałą alternatywą dla kupnych odżywek tego typu. Jeżeli należysz do grona osób, które doceniają ekologiczne rozwiązania, spróbuj samodzielnie wykonać taki specyfik. Możesz użyć go zarówno do uprawy roślin ogrodowych np. pomidorów, jak i do wspomagania rozwoju kwiatów doniczkowych w domu lub na balkonie. 

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.