Co sadzić w czerwcu? Jakie kwiaty, krzewy, warzywa i owoce powinny wtedy zostać posadzone lub posiane? Sprawdź zestawienie, w którym wymieniamy najpopularniejsze rośliny do ogrodu i na balkon! Z naszym poradnikiem z pewnością nie zapomnisz o żadnej z nich!
Co sadzić w czerwcu w ogrodzie?
Czerwiec w ogrodzie to miesiąc obfitujący w kwitnące rośliny w soczystych, rzucających się w oczy kolorach. Jest to również idealna pora na sadzenie oraz wysiew wielu roślin! Które z nich powinny się wtedy znaleźć w miejscach docelowych, w glebie? Co sadzić w czerwcu w ogrodzie? Jakie byliny wieloletnie zimujące w gruncie powinny tam się wtedy znaleźć? Co z kwiatami jedno- i dwuletnimi?
Kwiaty do posadzenia w czerwcu
Co można sadzić w czerwcu? Odpowiedź jest bardzo wielowątkowa! Najprościej będzie rozdzielić te rośliny na dwie kategorie – byliny wieloletnie zimujące w gruncie oraz rośliny jedno- lub dwuletnie. Wśród kwiatów określanych jako byliny są to:
- orlik,
- dzwonek karpacki,
- goździk,
- ubiorek,
- rogownica,
- sasanka.
Większość odmian z wyżej wymienionych pozycji to kwiaty ogrodowe wieloletnie, zimujące w gruncie – lecz nie wszystkie! Zawsze sprawdzaj odporność na zimno konkretnych odmian kwiatów! Rośliny do ogrodu jedno- i dwuletnie również nadają się do sadzenia w czerwcu. Znakomitym przykładem są:
- naparstnica purpurowa,
- niezapominajka,
- malwa,
- groszek pachnący,
- bratek,
- mak,
- nagietek,
- dzwonek ogrodowy.
Sprawdź też: Pomysły na działkę rekreacyjną. Jak zaaranżować ogródek działkowy? Podpowiadamy!
Ciekawym wyborem są również astry chińskie, których popularność wzrasta z roku na rok! Warto również siać w czerwcu do donic lub pojemników rośliny, które docelowo w glebie powinny znaleźć się jesienią. Do tych roślin należą między innymi: goździk brodaty, stokrotka lub bratek.
Wysiewy lub posadzone sadzonki powinny być regularnie odchwaszczane i podlewane. Nie zaleca się stosowania nawozów we wczesnym rozwoju roślin – mogą one popalić młode korzonki. Płyny zawierające składniki pokarmowe dla kwiatów stosuj dopiero po kilku tygodniach wzrostu.
Krzewy, drzewa i roślinność wodna
To, co sadzić w czerwcu, to nie tylko kwiaty i byliny. Nie wolno zapominać również o krzewach i drzewach. Ten termin to idealna pora na rośliny rosnące w pojemnikach.
Jakie drzewa warto posadzić na początku lata? Wszystkie, które rosły do tej pory w pojemnikach. Znaczna większość krzewów i drzew najlepiej przyjmuje się posadzona wiosną lub jesienią – jednak taki przypadek jest wyjątkiem. Dzięki przesadzeniu rośliny z ciasnej donicy do gleby sprawimy, że będzie ona rozwijać się znacznie lepiej i wzrośnie prawdopodobieństwo, że bez kłopotu przetrwa przez wiele lat!
Posiadacze stawów również powinni zakasać rękawy! Rośliny wodne – takie jak hiacynt wodny – mogą zostać umieszczone w Twoim zbiorniku. Warto również zadbać o okolicę stawu – oczyścić brzegi oraz skontrolować, czy żadna roślina nie przeprowadza ekspansji. Przeprowadzając prace porządkowe, nie dopuść do tego, by kwiaty wodne wyschły.
Rośliny do ogrodu to nie wszystko – warto jeszcze dowiedzieć się, co sadzić w czerwcu na balkonie lub tarasie! Te propozycje na pewno Ci się spodobają!
Co sadzić w czerwcu na balkonie?
Tak samo jak w przypadku ogrodu – na balkonie możemy pozwolić sobie na wiele odmian niesamowitych kwiatów, takich jak bratki, groszek pachnący czy nagietki! Znakomicie sprawdzą się również lwie paszcze, maciejka oraz aksamitki.
Wszystkie z nich są roślinami jednorocznymi, lecz ich wygląd, zapach i prędkość wzrostu całkowicie to wynagradzają! Nasiona wszystkich tych roślin, które możesz posadzić w czerwcu, kosztują naprawdę niewiele, a efekty, które możemy dzięki nim uzyskać, naprawdę są znakomite!
Jeżeli zastanawiałeś się, kiedy sadzić bratki oraz w ogóle co sadzić w czerwcu, by oglądać niesamowite rezultaty już jesienią na własnym balkonie – będą to idealne wybory. Zakątek wypełniony pachnącymi kwiatami będzie idealną ostoją dla pszczół i motyli.
Sprawdź też: Krzewy zimozielone – liściaste, iglaste, kwitnące. Jakie wybrać do ogrodu?
Wysiew nasion tych wszystkich niesamowitych kwiatków jest dziecinnie proste – wystarczy przyszykować donice z ziemią i włożyć do niej nasiona. Ważne, by nie zapomnieć o częstym podlewaniu podłoża. Przesuszenie ziemi może spowodować, że nie doczekamy się ani jednej kiełkującej rośliny.
A może masz ochotę poznać idealne pnącza na balkon? One z pewnością urozmaicą Twój roślinny kącik! Kwitnące rośliny w połączeniu z głęboką zielenią lub czerwienią liści stworzą znakomite połączenie!
Jakie warzywa siać w czerwcu?
Czerwiec to raczej miesiąc, w którym zbieramy plony, a nie sadzimy nowe jadalne rośliny. Istnieje jednak kilka warzyw i owoców, które śmiało możemy posadzić właśnie wtedy! Co można sadzić w czerwcu? Warzywa i owoce, które zasługują na szczególną uwagę to:
- cukinia,
- ogórki,
- cykoria,
- patison,
- kukurydza,
- pomidory,
- papryka,
- marchew,
- koper włoski,
- buraki ćwikłowe,
- fasola szparagowa,
- arbuz,
- melon.
Zwykle czas na to, kiedy siać warzywa, mija w okolicy wiosny – lecz wyżej wymienione propozycje idealnie odnajdą się w ciepłych, letnich warunkach. Kalendarz siewu warzyw dokładnie wskazuje, w której części czerwca najlepiej siać każdą konkretną roślinę.
Przykładowo, najlepszym terminem na to, kiedy siać ogórki na zbiór jesienny jest właśnie początek czerwca. Zapewniając im odpowiednią ilość wody do wzrostu, możemy mieć pewność, że osiągniemy sukces w tym zakresie.
Bardzo długie, ciepłe dni wpływają pozytywnie na szybki wzrost warzyw oraz owoców. Jeśli jeszcze wciąż nie wiesz, co sadzić w czerwcu – gwarantujemy, że najszybciej rosną pomidory, rzeżucha, kukurydza . Także ogórki posadzone w towarzystwie kopru świetnie sobie radzą – ten duet wzajemnie się napędza.
Sprawdź też: Projektowanie ogrodu – ile kosztuje? Jak zrobić to samemu?
Często pojawiającym się pytaniem jest „cukinia – obok czego sadzić” – spieszymy z odpowiedzią! Znakomitym pomysłem jest posadzenie jej w towarzystwie cebuli, kukurydzy lub fasoli!
W następnym tego typu poradniku dowiesz się między innymi, kiedy siać rzodkiewkę, szpinak lub fenkuł! Tymczasem mamy do Ciebie kilka pytań! Czy według Ciebie pominęliśmy coś, co należy sadzić w czerwcu? Jakie rośliny wtedy wysiewasz? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy!
Jeżeli chcesz poznać więcej poradników dotyczących cyklicznych działań w ogrodzie – zapoznaj się z naszą serią artykułów:
- Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał I: styczeń – luty – marzec
- Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał II: kwiecień – maj – czerwiec
- Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał III: lipiec – sierpień – wrzesień
- Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał IV: październik – listopad – grudzień
ale fajny art!