1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał IV: październik – listopad – grudzień

Ogród i balkon

3 miesiące temu

Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał IV: październik – listopad – grudzień

Ogród Rośliny
10
0
0
10
0

Kalendarz ogrodnika na ostatni kwartał roku skupia się na przygotowaniach do zimy i na jej przetrwaniu. Zobacz, co Cię czeka w ogrodzie przez październik, listopad i grudzień. Zapraszamy do lektury.

Kalendarz ogrodnika pomoże Ci w zaplanowaniu prac ogrodowych zawczasu. Po intensywnych pracach podczas trzeciego kwartału nie możemy zwalniać tempa. Wszystkie rośliny w ogrodzie musimy przygotować na chłodniejszy okres późnej jesieni i początku zimy. Zapraszamy do naszego poradnika na październik – listopad – grudzień.

Poprzednie wpisy z tej serii możesz znaleźć pod następującymi linkami: kalendarz ogrodnika na styczeń – luty – marzec, kalendarz ogrodnika na kwiecień – maj – czerwiec oraz kalendarz ogrodnika na lipiec – sierpień – wrzesień. Nasza baza wpisów skupiających się na ogrodzie ciągle się powiększa, jednak pragnę zwrócić uwagę na dwa poradniki Szymona. W pierwszym skupia się na tym Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie? Poradnik, w kolejnym porusza temat Kompostownik domowy – jak zrobić? Czy warto?

Kalendarz ogrodnika na październik

Prace ogrodowe w październiku nie będą zbyt wymagające, choć to w znacznym stopniu zależeć będzie od pogody. Nie oznacza to też, że możemy całkowicie ich zaniechać. Jeżeli temperatura będzie utrzymywała się w okolicach 15 stopni Celsjusza, powinniśmy się skupić na doglądaniu roślin i ich podlewaniu. Kiedy temperatura powietrza przez większość dnia będzie poniżej wspomnianej granicy, to należy podjąć prace przygotowawcze.

Trawnik

Od października trawnik powinniśmy przycinać rzadko i tylko do momentu, kiedy wzrost trawy jest zauważalny. W momencie, w którym przestaniemy zauważać znaczącą różnicę, należy kosiarkę przygotować do zimowania.

Oczko wodne

Naszym sygnałem do działania będzie ustabilizowanie się dziennej temperatury około 10 stopni Celsjusza. Należy wtedy przestać karmić ryby oraz wyciągnąć i zakonserwować elementy systemu filtracji, które nie powinny zostać na zewnątrz w przypadku mrozów.

Byliny

Październik jest odpowiednim momentem na posadzenie bylin zimujących, takich jak narcyzy czy tulipany. Musimy też być przygotowani do zabezpieczenia ich na wypadek nagłego spadku temperatury – najlepiej w tym celu sprawdzą się gałęzie drzew czy krzewów iglastych.

Sprawdź też: Nawadnianie kropelkowe – na czym polega, jakie są jego zalety i jak je zamontować?

Krzewy i drzewa liściaste

Przyszła kolej na sadzenie porzeczek i agrestu. Wszystkie młode drzewka i krzewy powinny zostać zabezpieczone przed zającami i sarnami, jeżeli występują w Twojej okolicy.

Krzewy i drzewa iglaste

W przypadku suchego października musimy pamiętać o podlewaniu wszystkich roślin iglastych. Poza tym nie będą wymagały naszej uwagi.

Kalendarz ogrodnika na listopad

Listopad będzie ostatnim momentem, kiedy będziemy mieć okazję odpowiednio przygotować rośliny na zimę. Gdy rozpoczną się przymrozki, może być już za późno – szkoda została wyrządzona. W tej sytuacji najlepiej znaleźć rzetelne źródło prognozy pogody.

Trawnik

W listopadzie trawa już nie powinna rosnąć, więc jedyne co zostanie do zrobienia to usunięcie kretowisk. Jeżeli poszukujesz pomocy z pozbyciem się niechcianego gościa, to pomożemy w poradniku Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie.

Oczko wodne

Jeżeli przygotowaliśmy odpowiednio nasz zbiornik w październiku, to powinniśmy tylko pilnować, żeby cała powierzchnia nie zamarzła. Ułatwi nam to sztuczna przerębel, lecz można samemu regularnie sprawdzać stan oczka.

Byliny

Jeżeli dotychczas nie były zabezpieczone przed mrozem, to teraz jest najwyższy czas. Najlepiej do tego się nadadzą gałęzie z roślin iglastych bądź warstwa kory.

Krzewy i drzewa liściaste

Rośliny czułe na zimno najlepiej jest zabezpieczyć matami słomianymi (przykładowo winorośl) lub poprzez usypanie kopczyka ziemi dookoła. Po opadnięciu liści należy je zgrabić oraz pousuwać uschnięte gałęzie. 

Krzewy i drzewa iglaste

Rośliny kolumnowe – takie jak tuje – należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami przez owinięcie ich sznurkiem, tak by docisnąć gałęzie bliżej pnia.

Kalendarz ogrodnika na grudzień

Grudniowe obowiązki ogrodnika nie należą do najcięższych. Trzeba będzie obserwować zmiany w ogrodzie i reagować odpowiednio, choć może się okazać, że żadna interwencja nie będzie potrzebna. Powinniśmy czuwać, czy temperatura nie spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza. Jeżeli będzie się na takim pułapie utrzymywać, można rozważyć wzmocnienie izolacji otulonych roślin. Gdyby któraś z gałęzi złamała się pod ciężarem śniegu (o ile będzie jeszcze w ogóle występował), musimy szybko odciąć złamanie i zabezpieczyć ranę maścią ogrodniczą – zapobiegnie to dalszym uszkodzeniom rośliny.

Byliny

Jeżeli wszystko starannie przygotowaliśmy w listopadzie, to bylinami w ogrodzie nie musimy się martwić. Cebulki przechowywane do wiosny w pomieszczeniu należy regularnie doglądać – najlepiej co dwa tygodnie. Szukamy wśród nich bylin zaatakowanych przez pleśń i grzyby. W wypadku ich wystąpienia należy je natychmiast zutylizować, a pozostałe cebulki spryskać preparatem grzybobójczym.

Kalendarz ogrodnika nie ma nic wspólnego z tym zdjęciem pandki rudej.
Ta pandka ruda nie ma nic wspólnego z pracami w ogrodzie, ale jest urocza

Jak widać, IV kwartał roku nie wymaga od nas intensywnej pracy, jednak musimy być zdyscyplinowani i dokładnie przygotować się do niskich temperatur. Jeżeli wszystkiego dopilnujemy, to nasz ogród dotrwa do wiosny w doskonałym stanie i będziemy się nim cieszyć kolejny rok. Ogród jest niekończącym się projektem, o który należy dbać nieustannie – zaniedbania mogą się skończyć poważnymi problemami i utratą lat pracy. Mamy nadzieję, że nasza seria poradników dotyczących kalendarza ogrodnika będzie dla Ciebie użyteczna, gdyż tym wpisem ją zamykamy. Jeżeli masz sugestie i przemyślenia – podziel się nimi w komentarzach. Do zobaczenia w ogrodzie!

Sprawdź też:

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.