1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kalendarz ogrodnika: październik – listopad – grudzień

Ogród i balkon

8 miesięcy temu

Kalendarz ogrodnika: październik – listopad – grudzień

Ogród Rośliny
19
0
0
19
0

Kalendarz ogrodnika na ostatni kwartał roku skupia się na przygotowaniach do zimy i na jej przetrwaniu. Zobacz, co Cię czeka w ogrodzie przez październik, listopad i grudzień. Zapraszamy do lektury.

Kalendarz ogrodnika 2023 pomoże Ci w zaplanowaniu prac ogrodowych zawczasu. Po intensywnych pracach podczas trzeciego kwartału nie możemy zwalniać tempa. Wszystkie rośliny w ogrodzie musimy przygotować na chłodniejszy okres późnej jesieni i początku zimy. Zapraszamy do naszego poradnika na październik – listopad – grudzień.

Kalendarz ogrodnika na październik

Prace ogrodowe w październiku nie będą zbyt wymagające, choć to w znacznym stopniu zależeć będzie od pogody. Nie oznacza to też, że możemy całkowicie ich zaniechać. Jeżeli temperatura będzie utrzymywała się w okolicach 15 stopni Celsjusza, powinniśmy się skupić na doglądaniu roślin i ich podlewaniu. Kiedy temperatura powietrza przez większość dnia będzie poniżej wspomnianej granicy, to należy podjąć prace przygotowawcze.

morele.net_korzystne oferty

Poszukując odpowiedzi na wiele pytań, warto śledzić kalendarz biodynamiczny 2023. Może on stać się doskonałą wskazówką, by planować konkretne prace ogrodnicze, wiedzieć, kiedy wysiać rośliny jednoroczne, a także drzewa, krzewy lub warzywa. 

Trawnik

Od października trawnik powinniśmy przycinać rzadko i tylko do momentu, kiedy wzrost trawy jest zauważalny. W momencie, w którym przestaniemy zauważać znaczącą różnicę, należy kosiarkę przygotować do zimowania.

Początek października w tej kwestii to także doskonała odpowiedź na pytanie „kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić”, jest to idealny moment, by posiać trawę. Warunki są jak najbardziej odpowiednie, a dzięki temu zabiegowi będziemy mogli cieszyć się pięknym trawnikiem na wiosnę.

Oczko wodne

Naszym sygnałem do działania będzie ustabilizowanie się dziennej temperatury około 10 stopni Celsjusza. Należy wtedy przestać karmić ryby oraz wyciągnąć i zakonserwować elementy systemu filtracji, które nie powinny zostać na zewnątrz w przypadku mrozów.

Byliny

Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić 2023? Październik jest odpowiednim momentem na posadzenie bylin zimujących, takich jak narcyzy czy tulipany. Musimy też być przygotowani do zabezpieczenia ich na wypadek nagłego spadku temperatury – najlepiej w tym celu sprawdzą się gałęzie drzew czy krzewów iglastych.

Sprawdź też: Co sadzić w październiku? Co najlepiej siać jesienią?

Tak przygotowane byliny bez kłopotu dotrwają do wiosny, a także obdarzą nas wtedy pięknym kwitnieniem. Dzięki temu będziemy już od pierwszych wiosennych dni mogli przygotowywać bukiety, a nasz ogród zachwyci kolorami. 

Krzewy i drzewa liściaste

Przyszła kolej na sadzenie porzeczek i agrestu. Wszystkie młode drzewka i krzewy powinny zostać zabezpieczone przed zającami i sarnami, jeżeli występują w Twojej okolicy.

Krzewy i drzewa iglaste

W przypadku suchego października musimy pamiętać o podlewaniu wszystkich roślin iglastych. Poza tym nie będą wymagały naszej uwagi.

Kalendarz ogrodnika na listopad

Listopad będzie ostatnim momentem, kiedy będziemy mieć okazję odpowiednio przygotować rośliny na zimę. Gdy rozpoczną się przymrozki, może być już za późno – szkoda została wyrządzona. W tej sytuacji najlepiej znaleźć rzetelne źródło prognozy pogody.

Trawnik

W listopadzie trawa już nie powinna rosnąć, więc jedyne co zostanie do zrobienia to usunięcie kretowisk. Jeżeli poszukujesz pomocy z pozbyciem się niechcianego gościa, to pomożemy w poradniku Podpowiadamy: Jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie.

Zdecydowanie także jest już za późno na wysiew trawy. Temperatury są zbyt niskie, by osiągnąć sukces w takim przedsięwzięciu. Odpowiednie uprzątnięcie liści, zasuszonej trawy lub obumarłych roślin to wszystko, co należy w tym momencie zrobić.

Oczko wodne

Jeżeli przygotowaliśmy odpowiednio nasz zbiornik w październiku, to powinniśmy tylko pilnować, żeby cała powierzchnia nie zamarzła. Ułatwi nam to sztuczna przerębel, lecz można samemu regularnie sprawdzać stan oczka.

Byliny

Jeżeli dotychczas nie były zabezpieczone przed mrozem, to teraz jest najwyższy czas. Najlepiej do tego się nadadzą gałęzie z roślin iglastych bądź warstwa kory.

Nie możesz już dłużej zwlekać, ponieważ chłód może uszkodzić rośliny. To może z kolei spowodować, że zamiast pięknego kolorowego ogrodu na wiosnę otrzymasz rozczarowanie. Możesz wypróbować też agrowłókninę do dokładnego przykrycia sadzonek.

Krzewy i drzewa liściaste

Rośliny czułe na zimno najlepiej jest zabezpieczyć matami słomianymi (przykładowo winorośl) lub poprzez usypanie kopczyka ziemi dookoła. Po opadnięciu liści należy je zgrabić oraz pousuwać uschnięte gałęzie. 

Krzewy i drzewa iglaste

Rośliny kolumnowe – takie jak tuje – należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami przez owinięcie ich sznurkiem, tak by docisnąć gałęzie bliżej pnia.

Kalendarz ogrodnika na grudzień

Grudniowe obowiązki ogrodnika nie należą do najcięższych. Trzeba będzie obserwować zmiany w ogrodzie i reagować odpowiednio, choć może się okazać, że żadna interwencja nie będzie potrzebna. Powinniśmy czuwać, czy temperatura nie spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza. Jeżeli będzie się na takim pułapie utrzymywać, można rozważyć wzmocnienie izolacji otulonych roślin. Gdyby któraś z gałęzi złamała się pod ciężarem śniegu (o ile będzie jeszcze w ogóle występował), musimy szybko odciąć złamanie i zabezpieczyć ranę maścią ogrodniczą – zapobiegnie to dalszym uszkodzeniom rośliny.

Sprawdź też: Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie? Poradnik

Byliny

Jeżeli wszystko starannie przygotowaliśmy w listopadzie, to bylinami w ogrodzie nie musimy się martwić. Cebulki przechowywane do wiosny w pomieszczeniu należy regularnie doglądać – najlepiej co dwa tygodnie. Szukamy wśród nich bylin zaatakowanych przez pleśń i grzyby. W wypadku ich wystąpienia należy je natychmiast zutylizować, a pozostałe cebulki spryskać preparatem grzybobójczym.

kalendarz ogrodnika
Stosując kalendarz ogrodnika, z łatwością zapanujesz nad ogrodem!

Jak widać, IV kwartał roku nie wymaga od nas intensywnej pracy, jednak musimy być zdyscyplinowani i dokładnie przygotować się do niskich temperatur. Jeżeli wszystkiego dopilnujemy, to nasz ogród dotrwa do wiosny w doskonałym stanie i będziemy się nim cieszyć kolejny rok. Ogród jest niekończącym się projektem, o który należy dbać nieustannie – zaniedbania mogą się skończyć poważnymi problemami i utratą lat pracy. Mamy nadzieję, że nasza seria poradników dotyczących kalendarza ogrodnika będzie dla Ciebie użyteczna, gdyż tym wpisem ją zamykamy. Czy prowadzisz swój własny kalendarz ogrodnika i rolnika? Jeżeli masz sugestie i przemyślenia – podziel się nimi w komentarzach. Do zobaczenia w ogrodzie!

Sprawdź też:

19
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *