1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym podlewać kwiaty, aby pięknie rosły? Najlepsze sposoby

Poradniki

10 miesięcy temu

Czym podlewać kwiaty, aby pięknie rosły? Najlepsze sposoby

DIY Rośliny
7
2
0
7
2

Zastanawiasz się czym podlewać kwiaty, aby pięknie rosły w domu? W takim razie to miejsce dla Ciebie! Poniżej znajdziesz najlepsze sposoby na to, czego użyć, aby Twoje rośliny rosły zdrowo.  Miłej lektury!

Podlewanie kwiatów, choć jest sprawą błahą, musi odbywać się zgodnie z zasadami, w celu uzyskania najlepszych efektów. Pojawić może się przy tym wiele błędów, przez które rośliny nie będą rozwijały się tak, jak powinny. Wystarczy zastosować kilka wskazówek, aby tego uniknąć.

Czym podlewać kwiaty, aby pięknie rosły? O czym należy pamiętać?

Aby kwiatki domowe rosły i kwitły pięknie, należy pamiętać o ich właściwym podlewaniu oraz nawożeniu. Zapewnić im należy dogodne warunki do życia, zgodnie z wymaganiami, jakie posiadają. Najlepiej kierować się preferowanym stanowiskiem, podłożem, wilgotnością, stosowaniem odpowiedniej wody oraz nawożeniem w regularnych odstępach czasu. Nie należy również zapominać o cyklicznym przesadzaniu roślin i dostarczaniu im właściwych substancji odżywczych. Jest to niezbędne do prawidłowego wzrostu każdej rośliny.

podlewać kwiaty
Częste i umiejętne podlewanie kwiatów to klucz do ich zdrowego wzrostu!

Sprawdź też: Jakie kwiaty do wysokich donic na taras? Pomysły na aranżację

Do podlewania roślin świetnie sprawdza się również woda mineralna. Zawiera zestaw mikroelementów, których nie da się przedawkować, ponieważ ich stężenie utrzymywane jest na bezpiecznym poziomie. Oczywiście należy pamiętać, że musi to być zwykła woda mineralna, a nie smakowa. Nie należy także stosować wody wysoko zmineralizowanej oraz gazowanej. Te rodzaje wód zawierają dodatki bardzo szkodliwe dla roślin.

Zadbaj o odpowiednie stanowisko, podłoże i wilgotność powietrza

Decydując się na zakup roślin, trzeba zastanowić się, czy w mieszkaniu lub domu można będzie im zapewnić odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Umiejscowienie roślin nie może być przypadkowe. Odpowiednie stanowisko jest kluczowe dla osiągnięcia zadowalających efektów z uprawy.

Jeżeli dolne liście rośliny żółtą, prawdopodobnie brakuje im światła. Należy ją przestawić do jaśniejszego miejsca, ale bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Jeżeli występuje natomiast nadmiar światła, na liściach mogą pojawić się żółte lub brązowe plamy. Kwiaty doniczkowe domowe w takiej sytuacji należy przestawić w chłodniejsze miejsce i mniej nasłonecznione. Uszkodzone liście należy wyciąć, zaczynając od tych najbardziej zniszczonych.

morele.net_korzystne oferty

Jak podnieść wilgotność powietrza?

Zdarza się również, że w mieszkaniu jest zbyt sucho. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w okresie grzewczym. W efekcie liście zaczynają zwijać się i marszczyć. Najlepszym sposobem na podwyższenie wilgotności powietrza jest zastosowanie elektronicznych nawilżaczy. Można także trzymać rośliny o podobnych wymaganiach razem, co zagwarantuje większe nawilżenie powietrza, ze względu na parowanie wody z liści i podłoża.

Dobrą metodą jest ustawianie roślin na podstawkach wypełnionych keramzytem. Trzeba jednak pamiętać, aby nadmiar wody nie dostawał się do korzeni ze zbyt dużą intensywnością.

Jeżeli z cyrkulacją powietrza w mieszkaniu nie ma większych problemów, kwiaty domowe można co kilka dni zraszać wodą, unikając bezpośredniego kontaktu z liśćmi. Należy rozpylać wodę nad roślinami. W takiej sytuacji na rośliny nie mogą padać bezpośrednio promienie słoneczne, ponieważ występujące na liściach krople wody mogą wywołać poparzenia.

Jaką wodą podlewać kwiaty w domu?

Woda jest substancją, której kwiaty liściaste potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Ilość i częstotliwość podlewania należy dopasować do gatunku rośliny, pory roku oraz warunków wzrostu. Niezbędne jest jednak, aby zastosować wysokiej jakości wodę. Nada się zwykła z kranu, ponieważ nie zawiera substancji szkodliwych. Istotne jest jednak, aby nie stosować jej bezpośrednio z kranu, a odstawić ją w pojemniku na kilka godzin. Pozwala to na ulotnienie się chloru, którego nadmiar jest szkodliwy dla roślin. Ponadto, woda nieco nagrzeje się i nie wywoła u roślin niepotrzebnego szoku.

podlewać kwiaty jakościową wodą
Dobra jakość wody to podstawa pielęgnacji kwiatów w domu.

Należy pamiętać, aby nie podlewać kwiatów tzw. wodą twardą, czyli zawierającą duża ilość soli wapnia oraz magnezu. Woda idealna dla roślin zawiera niskie pH.

Odpowiednie podlewanie to klucz do pięknego wzrostu roślin

Czym podlewać kwiaty aby pięknie rosły? Deszczówką. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, warto zastosować odstaloną wodę z kranu. Ważne jest, aby nie przelewać roślin, ponieważ może to skutkować odpadaniem i żółknięciem liści oraz gniciem korzeni. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku zbyt intensywnego podlewania lub wtedy, gdy doniczka nie ma odpływu, a woda gromadzi się na jej dnie w zbyt dużej ilości. Ryzyko przelania występuje przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.

Domowe kwiaty doniczkowe, które można regularnie podlewać i które lubią wodę to papirusy, fatsje, bambusy, bananowce, fittonie, paprocie, skrzydłokwiaty, maranty i calathee.

Przy podlewaniu roślin należy również pamiętać, że nie można dopuszczać do ich przesuszania. Dla osób zapominalskich najlepszym wyborem będą następujące kwiaty: sukulenty i kaktusy oraz rośliny magazynujące wodę, między innymi zamiokulkasy, oplątwy, kalanchoe, albuca spiralis, frizzle sizzle, sansevierie.

Stosuj nawozy do roślin oraz zadbaj o odpowiednie odżywianie kwiatów

Kwiaty domowe doniczkowe wymagają regularnego wzmacniania poprzez stosowanie nawozów oraz biohumusu. Nawozy powinny zawierać azot, który przyspiesza wzrost liści i je wzmacnia, a także fosfor wzmacniający korzenie. Niezbędny jest także potas odpowiedzialny za długie i obfite kwitnienie, a także wapń wzmacniający tkanki. Magnez poprawia natomiast kondycję liści oraz kwiatów.

Dobrze jest dobierać nawozy do konkretnych gatunków roślin. Dzięki temu uzyskać można najlepsze korzyści.

Kiedy nawozić kwiaty? 

Kiedy nawozić kwiaty? Od początku wiosny do końca lipca kwiaty w domu należy wzbogacać o nawozy z azotem, a od początku sierpnia do końca października fosforem i potasem. Choć zimą nawożenie odbywa się rzadziej, należy obserwować kwiaty w doniczce. Jeżeli coś złego się z nimi dzieje, natychmiast należy zareagować.

Istotne jest stosowanie naprzemiennie różnych rodzajów nawozów, w celu dostarczania roślin odpowiedniej ilości składników odżywczych. Należy podlewać rośliny nawozem, gdy ich podłoże jest lekko wilgotne, zachowując częstotliwość występująca na opakowaniu produktu.

nawożenie kwiatów
Dobra jakość wody to podstawa pielęgnacji kwiatów w domu.

Sprawdź też: Jak suszyć kwiaty? Bukiet kwiatów z suszek!

Trzeba również wiedzieć, że rośliny występujące w ciemniejszych pomieszczeniach, wymagają mniej intensywnego nawożenia. W zupełności wystarczy zastosowanie ¼ zalecanej dawki.

Najczęstsze błędy podczas nawożenia kwiatków

Nieodpowiednie nawożenie może zaszkodzić roślinom. Niezbędne jest unikanie błędów. Przede wszystkim nie należy przesadzać z dostarczaniem kwiatom substancji odżywczych. Ich nadmiar prowadzi do przesuszania korzeni i spalania liści. Należy przestrzegać zaleceń producenta co do ilości i częstotliwości nawożenia. Trzeba również wiedzieć, czego nie podlewać drożdżami i jakie rośliny podlewać drożdżami. Dzięki temu można będzie liczyć na prawidłowy rozwój kwiatów.

Domowe odżywki do kwiatów doniczkowych

Domowa odżywka do kwiatów jest znakomitą alternatywą dla produktów sprzedawanych w sklepach. Wykorzystać do jej stworzenia można produkty dostępne w kuchni. A jest ich naprawdę bardzo dużo m.in. skorupki jaj, fusy, skórki banana. Powstają z nich dobre, ekologiczne nawozy dla roślin, ale oczywiście należy wiedzieć, do jakich gatunków są najodpowiedniejsze.

Nawóz ze skorupek od jajek

Ze skorupek jajek powstaje doskonały nawóz wapienny, który jest idealny dla roślin preferujących podłoże o podwyższonym pH. Idealnie sprawdzi się do nawożenia lawendy.

Skorupki jaj należy przekruszyć i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Można także namoczyć je w wodzie przez ok. 2 tygodnie i podlewać rośliny przygotowanym preparatem regularnie. Wapń zawarty w skorupkach jaj wzmacnia rośliny i zwiększa ich odporność na szkodniki.

nawóz z skorupek od jajka
Skorupki od jajek to naturalny nawóz dla Twoich roślin. | Źródło: regiodom.pl

Skorupki jaj można wykorzystać do nawożenia roślin preferujących podłoże obojętne lub zasadowe z względnym pH. Są to grubosz, sanseweria, aloes.

Drożdże do podlewania

Domowe sposoby na nawożenie kwiatów są naprawdę bardzo tanie. Przykładem są drożdże piekarskie, które stymulują rozwój systemu korzeniowego. Powodują szybki i bujny rozwój roślin. Ponadto kwiaty są chronione przed grzybami.

Nawóz przygotowuje się bardzo szybko. Wystarczy zasypać drożdże cukrem, następnie zalać ciepłą wodą. Preparat gotowy do podlewania roślin w ogrodzie oraz domu.

Nawóz do kwiatów doniczkowych ze skórki banana 

Skórka banana jest doskonałą podstawą do stworzenia nawozu dla kwiatów. Jest bardzo bogata w składniki odżywcze, w tym potas, którego potrzebują kwitnące rośliny doniczkowe.

Aby przygotować nawóz z bananów, należy pokroić skórkę w kostkę, umieścić ją w słoiku oraz zalać gorącą wodą. Należy odstawić zamknięty słoik na 24 godziny. Po tym czasie należy wykorzystać nawóz do kwiatów. Jedną skórkę można wykorzystać wielokrotnie, zalewając ją ponownie gorącą wodą.

Można również zdecydować się na wysuszenie skórki banana, a następnie na jej zmielenie. Proszek należy wymieszać z ziemią.

Jeżeli dostępne są w domu przejrzałe banany, można rozgnieść je. Powstałą masę należy zalać wodą, wymieszać, a następnie roztwór wykorzystać do podlania roślin.

Skórka banana przygotowana w dowolny sposób z wyżej wymienionych to doskonały domowy nawóz do anturium.

Fusy z kawy to najlepszy nawóz do kwiatów doniczkowych

Fusy z kawy są niezwykle wartościowe. Wzbogacają ziemię w cenne składniki pokarmowe, poprawiają jej strukturę i zwiększają pojemność wody. Jest to idealny domowy nawóz do hortensji, jak i wielu innych roślin doniczkowych, jak i znajdujących się w ogrodzie.

fusy z kawy
Fusy z kawy – doskonały nawóz dla kwiatów doniczkowych. | Źródło: zielonyogrodek.pl

Sprawdź też: Sztuczne rośliny – prawdziwe aranżacje! Jakie sztuczne kwiaty wybierać?

Fusy z kawy mają odczyn kwaśny, dlatego można wykorzystać je do nawożenia gatunków kwasolubnych, takich jak różaneczniki, azalie, paprocie. Sprawdzają się także przy roślinach tolerujących lekko kwaśne podłoże. Zaliczyć do tego grona można większość roślin pokojowych.

Przesadzaj rośliny, aby mogły pięknie rosnąć

Jeżeli chcesz, aby kwiaty doniczkowe pięknie kwitły i rosły, należy pamiętać o ich przesadzaniu. Młode rośliny co roku potrzebują doniczki o rozmiar większej. Na przesadzanie warto zdecydować się od końca marca do połowy kwietnia, ponieważ dłuższe dni sprzyjają prawidłowemu rozwojowi rośliny. Przesadzić należy wszystkie rośliny, które są nad wyraz przerośnięte i ich korzenie wychodzą przez dziurki w dnie donicy.

Niezależnie od poru roku, należy przesadzić rośliny do domu, które mają oznaki choroby. Nie będą w stanie zregenerować się w skażonej ziemi. Wymiana podłoża jest także niezbędna w przypadku ataku szkodników.

Kwiaty doniczkowe do domu należy przesadzić również zaraz po zakupie, aby sprawdzić stan korzeni i zastosować wysokiej jakości ziemię.

Jak przedłużyć okres kwitnienia kwiatów w domu?

W okresie kwitnienia kwiat domowy wygląda najpiękniej. Niestety trwa on wyjątkowo krótko. Co zrobić, aby go wydłużyć? Przede wszystkim można zdecydować się na obniżenie temperatury w domu nocą. Warto wieczorem oraz w nocy nieco skręcić kaloryfery lub uchylić okna. Należy także z rozwagą podchodzić do podlewania. Podłoże nie może być ani zbyt suche, ani zbyt mokre. Niezbędna jest także właściwa wilgotność powietrza. Najlepiej zamgławiać powietrze nad roślinami w godzinach porannych.

Kwiaty doniczkowe zielone duże liście, gdy zostaną zaatakowane przez szkodniki, niestety szybko zaczną marnieć. Należy na takie sytuacja zareagować natychmiast. Można do tego wykorzystać dedykowane środki owadobójcze.

Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu roślin, co będzie stymulowało je do kwitnienia. Oczywiście niezbędne jest także usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Pozwala to pobudzić pędy do produkcji nowych pędów kwiatowych.

Reasumując, warto stosować domowe nawozy do kwiatów, a także przestrzegać zasad podlewania. Dzięki temu można będzie uzyskać piękne i zdrowo wyglądające rośliny, które będą cieszyły oko i upiększały wnętrze domu. Przy roślinach mogą zostać wykorzystane dobrze znane produkty, takie jak aspiryna na ziemiórki czy żelatyna do kwiatów. Jest tego naprawdę sporo, wystarczy wyszukać inspiracje, jak wykorzystać produkty do nawożenia roślin. Można liczyć dzięki temu na sporą oszczędność.

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *