1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kolorowa kukurydza – jak uprawiać? Czy jest jadalna?

Ogród i balkon

2 lata temu

Kolorowa kukurydza – jak uprawiać? Czy jest jadalna?

Rośliny
14
1
0
14
1

Kukurydza kolorowa – czy wiedziałeś o jej istnieniu? Roślina ta zyskuje coraz większą popularność, a jej nasiona obecnie nietrudno kupić. Jak uprawiać kolorową kukurydzę? Czy jest ona jadalna? A może to tylko dekoracja? Odpowiadamy!

Kukurydzę o niecodziennych, kolorowych kolbach możesz wysiać we własnym ogródku. Nie wymaga ona skomplikowanej pielęgnacji, więc bez problemu podejmiesz się tego zadania w amatorskiej uprawie. Warto jednak wiedzieć, jak postępować na kolejnych etapach rozwoju kukurydzy kolorowej. Kiedy ją wysiewać i kiedy spodziewać się zbiorów tej rośliny?

Kolorowa kukurydza – sadzenie

Ziemia do uprawy kukurydzy kolorowej powinna być oczywiście żyzna i dobrze spulchniona. Wtedy roślina będzie mogła pobierać składniki odżywcze z gleby, które zapewnią jej prawidłowy rozwój. Napowietrzone podłoże sprawi również, że kukurydza lepiej się w nim ukorzeni. Stanowisko natomiast powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru.

Kolby kukurydzy kolorowej występują w przeróżnych barwach
Kolby kukurydzy kolorowej mogą przybierać przeróżne barwy, dzięki czemu ich zbiór to niezwykła atrakcja

Ziemię zawsze warto przygotować jesienią – zasilić ją nawozem – a po zimie oczekiwać tylko na przyjście wiosny i wysiać nasiona rośliny. Oczywiście przed samym umieszczeniem ziarenek w podłożu dobrze jest przekopać jego wierzchnią warstwę, ponieważ po kilku zimniejszych miesiącach może być za bardzo „zbite”.

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał IV: październik – listopad – grudzień

Kiedy wysiać nasiona kolorowej kukurydzy?

Kukurydzę kolorową warto sadzić bezpośrednio do gruntu. Najlepiej poczekać do maja, gdy ryzyko pojawienia się wiosennych przymrozków jest niewielkie. Czekanie jednak do drugiej połowy tego miesiąca może nie być korzystne dla Twojej rośliny. Ta bowiem nie będzie w stanie wykształcić w pełni dojrzałych kolb. Trzeba zwrócić uwagę, że okres wegetacyjny kolorowej odmiany kukurydzy jest nieco dłuższy niż tradycyjnego przedstawiciela gatunku. Czasem wynosi on nawet 6 miesięcy, co sprawia, że im wcześniejszy wysiew, tym oczywiście szanse na zadowalający plon wzrastają.

Wysiewanie nasion kukurydzy kolorowej przed nadejściem maja jest możliwe. Albo zaryzykujesz i umieścisz je w gruncie, albo przygotujesz domową rozsadę. Pamiętaj jednak, aby delikatnie przesadzać roślinę, gdyż ta nie lubi zmieniać swojego podłoża. Przede wszystkim postaraj się nie uszkodzić jej korzeni. Zapewniamy, że przygotowanie rozsady kukurydzy kolorowej jest możliwe. Sami przetestowaliśmy ten sposób i cieszyliśmy się jesiennym zbiorem wielu pięknych kolb.

Pozostaje jeszcze bardzo ważna kwestia dotycząca dokładnego terminu wysiewu nasion do gruntu. Kiedy najlepiej to zrobić, aby liczyć na skuteczne wykiełkowanie ziarenek? Warto wysiać w gruncie nasiona kukurydzy kolorowej już w kwietniu, a dokładnie wtedy, gdy temperatura podłoża osiągnie 8 stopni Celsjusza. Wskaźnikiem nadejścia takich warunków jest rozpoczęcie kwitnienia mniszka lekarskiego (znanego często pod nazwą mlecz).

Kolorowa kukurydza – jak wygląda roślina?

Kukurydza kolorowa może mieć jedną łodygę jak przedstawiciel tradycyjnego gatunku. Dosyć często zdarza się, że roślina znacząco się rozkrzewia. Oprócz głównej łodygi wykształca kilka pobocznych, które wyrastają u podstawy kukurydzy. Co ważne, nie zalecamy odcinania tych rozgałęzień. Z każdej pobocznej łodygi możesz zerwać przynajmniej jedną kolbę.

Pojawia się jednak pytanie, czy pozostawienie bocznych łodyg wpływa ostatecznie na plon rośliny. Czy kolorowa kukurydza może wykształcić wtedy znacznie mniejsze kolby? Nie zauważyliśmy, aby całkowita (orientacyjna) liczba ziarenek była skromniejsza. Warto więc pozostawić roślinę samej sobie w trakcie jej kolejnych etapów wzrostu. Jeśli przygotowałeś dla niej dobre podłoża, ona i tak odwdzięczy się zadowalającym plonem. Możesz być tego pewny!

Kolorowa kukurydza – kiedy zbiór?

Kiedy zbierać kolby kukurydzy? Najlepiej w momencie zauważenia tzw. czarnej plamki na ziarenkach. Gdzie ją dokładnie znaleźć? Wystarczy oderwać kilka ziarenek od kolby i przyjrzeć im się, czy w miejscach, które łączyły je z rośliną, nie pojawiły się właśnie ciemniejsze punkty. Jeśli tak, to powinieneś pospieszyć się ze zbiorem. Od pojawienia się czarnej plamki masz na zerwanie kolb około 14 dni, zanim zaczną rozwijać się na kukurydzy choroby grzybowe. Te – jak wiadomo – mogłyby zniszczyć cały nasz trud związany z wyhodowaną rośliną. Nie odkładaj więc zbyt długo w czasie zrywania ładnych, wypełnionych kolorowymi ziarenkami kolb. Zwlekanie ze zbiorem może im tylko zaszkodzić.

Jeśli nie do końca satysfakcjonuje Cię wizja kontrolowania pojawienia się czarnej plamki, możesz po prostu ocenić dojrzałość rośliny po jej wyglądzie. Kolba będzie z pewnością gotowa do zbioru, gdy jej liście okrywowe zmienią swój zielony kolor na żółty.

Sprawdź też: Jak przycinać tuje, żeby były gęste – poradnik na zagęszczony żywopłot krok po kroku!

Warto jeszcze wyjaśnić, czy kolorowa kukurydza jest jadalna. Przede wszystkim jest to odmiana dekoracyjna, więc najczęściej uprawiana w celu uzyskania ładnej ozdoby. Mimo wszystko można ją jeść. Przypomina jednak swoją formą kukurydzę pastewną, a więc jest stosunkowo twarda – nawet po dłuższym gotowaniu. To sprawia, że raczej nie polecamy jej do bezpośredniego spożycia, lecz bardziej przerobienie ziarenek na popcorn czy mąkę.

Kolorowa kukurydza – odmiany, które warto wysiać

Popularność kukurydzy kolorowej wciąż rośnie, dlatego możesz bez większych problemów kupić jej nasiona. Co więcej, jest wiele odmian tej rośliny. Szeroki wybór sprawia więc, że możesz testować w swoim ogródku przeróżne typy i sprawdzać, który z podgatunków kolorowej kukurydzy jest według Ciebie najładniejszy. Zebraliśmy kilka informacji o wybranych odmianach tej rośliny. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda Ci się zdecydować, od którego typu nasion najlepiej rozpocząć swoją przygodę z kukurydzą o kolorowych ziarenkach!

Glass Gem

Najpopularniejszą i prawdopodobnie po raz pierwszy wyhodowaną kolorową kukurydzą jest odmiana Glass Gem. Wywodzi się z Ameryki, a jej nazwa oznacza „Szklany Klejnot”, co wcale nas nie dziwi. Wystarczy spojrzeć na różnokolorowe, lśniące ziarenka, które stają się dekoracją każdego ogrodu lub domu po ich zerwaniu. Nadają się one także do spożycia w formie popcornu.

Odmiana kukurydzy kolorowej Glass Gem jest bardzo popularna, więc nie powinieneś mieć problemów z zakupem jej nasion
Kolorowa kukurydza – gdzie kupić? Nasiona odmiany Glass Gem z pewnością kupisz w internecie lub wybranych sklepach ogrodniczych

Czerwona Truskawka

Oprócz powyższej najsłynniejszej odmiany kolorowej kukurydzy możesz spotkać w sklepach nasiona innych gatunków dekoracyjnych. Jedną z częściej wybieranych jest Czerwona Truskawka. Dorasta ona do wysokości około 1,5 metra, a jej ziarenka przybierają – jak sama nazwa wskazuje – kolor czerwonej truskawki.

Scarlet

Jeszcze inną odmianą jest Scarlet. Jest ona połączeniem dwóch innych – amerykańskiej (Ameryka Południowa) Purple corn oraz polskiej Flint. Jej właściwości sprawiają, że to dobry wybór dla zwierząt hodowanych w warunkach domowych – zwłaszcza gryzoni, np. myszy, szczura czy świnki morskiej.

Aztec Corn

Warto także wspomnieć o odmianie Aztec Corn – równie wypełnionej wielobarwnymi ziarenkami co amerykańska Glass Gem. Wedle zdobytych przez nas informacji młode kolby należącego do tego podgatunku kolorowej kukurydzy można gotować i jeść bezpośrednio. Starsze natomiast nadają się na popcorn, paszę lub mąkę. Warto więc samemu przetestować, jak smakuje odmiana Aztec Corn. Dekoracją jest niewątpliwie fantastyczną!

Sprawdź też: Czym jest pigwowiec? Czym różni się od pigwy? Sprawdź jak uprawiać pigwowiec i poznaj jego odmiany!

Jak widzisz, odmian kukurydzy kolorowej jest sporo i nie musisz ograniczać się wyłącznie do jednego typu tej rośliny. Zdajemy sobie sprawę, że wymieniliśmy tylko kilka z najpopularniejszych obecnie podgatunków. Odmian o kolbach wypełnionych ziarenkami w kolorach tęczy znajdzie się z pewnością znacznie więcej, choć nie wszystkie ich nasiona uda Ci się zdobyć na polskim rynku. Możesz być jednak spokojny o dostępność ziarenek słynnych odmian, o których wspomnieliśmy w naszym artykule. Bez większych problemów zdołasz je kupić w internecie lub wybranych sklepach ogrodniczych.

Co sądzisz o tej roślinie? Czy kolorowa kukurydza zawita w Twoim ogrodzie? A może już ją uprawiałeś? Daj nam znać w komentarzu, czy udało Ci się wyhodować wielobarwne kolby! Jesteśmy ciekawi Twoich doświadczeń związanych z kukurydzą kolorową.

A jeśli interesują Cię inne tematy związane z uprawą wybranych roślin (owoców, warzyw czy kwiatów ozdobnych), sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Wierzymy, że wiedza w nich zawarta przełoży się na zadowalającą, amatorską hodowlę oraz wysoki plon.

14
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *