1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Barwinek w ogrodzie – jak uprawiać? Jak wygląda barwinek?

Ogród i balkon

2 lata temu

Barwinek w ogrodzie – jak uprawiać? Jak wygląda barwinek?

Rośliny
9
0
0
9
0

Barwinek pospolity czy inny? Poznaj odmiany barwinka! Jak wygląda i jak go uprawiać? Ile kosztuje? Odpowiadamy!

Barwinek jest rośliną, która nie wymaga od Ciebie skomplikowanej pielęgnacji. Warto jednak wiedzieć, nie tylko jak wygląda, ale także jak go uprawiać. Jakie są odmiany barwinka? Na który gatunek warto postawić? Ile kosztują sadzonki barwinka? Gdzie można go sadzić? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda barwinek? Co to za roślina?

Barwinek jest wieloletnią krzewinką, a więc niską rośliną, która dorasta w zależności od gatunku do 30 cm. Zwykle są to sadzonki osiągające maksymalnie 20 centymetrów. Może zarówno być uprawiany w przydomowych ogrodach, jak i rosnąć dziko. Spotkamy go naturalnie na terenach Europy oraz Azji, głównie w lasach liściastych.

Barwinek to roślina cieniolubna, która toleruje stanowiska mniej słoneczne
Barwinek jest rośliną cieniolubną, więc sprawdzi się wszędzie tam, gdzie słońce dociera w mniejszych ilościach

Jak już wspominaliśmy, barwinek to krzewinka, a więc nie będzie zbyt wysoką rośliną. Ma ona niewielkie liście. Jest zimozielona, więc wygląda fantastycznie również wtedy, gdy nadejdą mroźne miesiące. Jest cieniolubny. Rozwija piękne, fioletowe lub niebieskie pąki kwiatowe, które kwitną od wiosny aż do końca lata. Bylina ta mocno się rozrasta, lecz przybiera płożący kształt. Każdy z kolejnych pędów krzewinki potrafi się ukorzenić.

Sprawdź też: Na jakie rośliny do cienia postawić w ogrodzie i na parapecie?

Barwinek – odmiany rośliny

Wyróżniamy dwie najpopularniejsze odmiany, które spotyka się w polskich ogrodach. Mniejszy barwinek pospolity (Vicna minor) oraz barwinek większy (Vicna major). Wartą wspomnienia cechą tego pierwszego gatunku jest mrozoodporność. Odmiana większa może nie poradzić sobie tak dobrze w niższych temperaturach, jak robi to wariant pospolity.

Wspominaliśmy już, że krzewinka kwitnie przede wszystkim w dwóch kolorach. Rozwija kwiaty o niebieskich lub fioletowych barwach. Należy jednak wspomnieć, że dostępny w sprzedaży jest również barwinek biały (pospolity). Oczywiście – jak sama nazwa nam to sugeruje – jego pąki kwiatowe są białe. Inną ładnie prezentującą się odmianą jest barwinek różowy. Jego kwiaty przybierają odcienie bieli oraz różu. Jest to jednak wyższa, bo dorastająca nawet do 70-80 centymetrów roślina.

Barwinek – kiedy sadzić? Jak uprawiać tę roślinę?

Informacja, która została już podana w tym poradniku, to fakt, że barwinek nie jest skomplikowany w uprawie. Jak jednak o niego dbać? Jak i kiedy sadzić barwinka? Spieszymy z wyjaśnieniami!

Chcesz wyposażyć się w kwiaty na zacieniony balkon lub w cieniste miejsce w ogrodzie? Barwinek będzie więc jednym z najlepszych rozwiązań. Nie wymaga on bowiem w pełni słonecznego stanowiska – w końcu to roślina tolerująca stanowiska półcieniste. Pamiętaj jednak, że brak światła sprawi, że nie będziesz mógł cieszyć się jego fantastycznie wyglądającymi pąkami kwiatowymi. Warto więc zapewnić barwinkowi stanowisko, do którego dociera słońce choćby tylko przez kilka godzin w ciągu dnia.

Równie mało wymagający jest barwinek pod względem podłoża. Oczywiście warto wcześniej zapewnić mu żyzną glebę, aby roślina miała zapewnione kluczowe składniki odżywcze w trakcie rozwoju. Należy wspomnieć, że barwinki dobrze rosną zarówno w kwaśnym, jak i zasadowym podłożu. Jeśli chodzi o podlewanie, krzewinka wymaga nawadniania zwłaszcza wtedy, gdy występują długotrwałe susze. Nawożenie też nie powinno być zbyt częste. Wystarczy do tego wieloskładnikowy preparat raz na sezon wiosenny (ewentualnie drugi raz jesienią), który uzupełni w ziemi brakujący pokarm dla rośliny.

Sprawdź też: Jakie kwiaty doniczkowe cieniolubne wybrać?

Barwinek – cena. Ile kosztuje ta roślina?

Pozostaje kwestia ceny barwinka. Ile kosztuje sadzonka tej rośliny? Mamy bardzo dobrą wiadomość, ponieważ jej zakup nie wiąże się z wygórowanym wydatkiem. Jakiej ceny za barwinka możesz się więc spodziewać?

Barwinek mniejszy kosztuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych. Najtańsze sadzonki kupisz już za 7-9 złotych. Nieco droższy natomiast, bo sięgający nawet kilkudziesięciu złotych, może być barwinek większy. Jak widzisz, warto rozważyć inwestycję w te przepiękne krzewinki, które urozmaicą każdy ogród – nawet cieniste zakątki. Oczywiście jeśli chcesz cieszyć się pięknymi pąkami kwiatowymi, powinieneś zapewnić roślinie chociaż trochę światła słonecznego każdego dnia. Szukasz rośliny do cienia lub półcienia? Barwinek będzie dla Ciebie wręcz idealnym wyborem!

Barwinek różowy jest znakomitą ozdobą w ogrodzie
A może barwinek różowy? To fantastyczna dekoracja ogrodu!

Barwinek to roślina tolerująca cień, rozwijająca piękne kwiaty, niewymagająca przy tym skomplikowanej pielęgnacji, a w dodatku tania. Krzewinka idealna? Z pewnością tak! Sprawdzi się zarówno w gruncie, jak i jako kwiat na północny balkon. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przedstawił Ci wszystkie niezbędne informacje o barwinku.

A Ty co sądzisz o tej roślinie? Czy barwinek większy lub mniejszy gości w Twoim ogrodzie? A może uprawiasz go na balkonie lub tarasie? Daj nam koniecznie znać w sekcji komentarzy, jak dbasz o krzewinkę, która była tematem niniejszego artykułu. Razem z pozostałymi czytelnikami bloga jesteśmy bardzo ciekawi Twojego zdania!

Jeśli interesują Cię inne poradniki związane z uprawą roślin, zapoznaj się z naszymi wybranymi tekstami. Liczymy na to, że pomogą Ci one uprawiać przeróżne kwiaty czy krzewy z zadowalającymi efektami.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *