1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pleśń w doniczce – jak zwalczyć biały nalot na ziemi?

Poradniki

1 rok temu

Pleśń w doniczce – jak zwalczyć biały nalot na ziemi?

Porządki domowe Rośliny
23
7
2
23
7

Pleśń w doniczce jest oznaką nieprawidłowej pielęgnacji roślin. Co oznacza pleśń na ziemi w doniczce? Czy jest groźna dla naszych kwiatów? W jaki sposób ją zniwelować i czy domowe sposoby będą wystarczające? Przekonaj się!

Pleśń w doniczce – jakie są jej przyczyny? Czy pleśń w doniczce jest szkodliwa?

Pojawiająca się pleśń na ziemi w doniczce może mieć przeróżne pochodzenie. Najczęściej spowodowana jest niepoprawną pielęgnacją, brakiem drenażu na dnie donicy lub źle dobraną ziemią. Dużą rolę grają również warunki panujące w naszym mieszkaniu – nie bez powodu najczęściej biały puch na wierzchu ziemi możemy zaobserwować w chłodne miesiące. Brak odpowiedniej wentylacji, zbyt intensywne podlewanie – zwróć uwagę na te czynniki, a prawdopodobnie sytuacja się polepszy.

Sprawdź też: Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady

Natomiast – czy pleśń w doniczce jest szkodliwa? Oczywiście, że tak! Warstwa na zewnątrz widoczna gołym okiem to wierzchołek góry lodowej tego, co dzieje się poniżej. Brak reakcji może sprawić, że nasza roślina nie tylko będzie się nieodpowiednio rozwijać, a nawet może obumrzeć. Biały nalot na ziemi również skutecznie utrudnia odparowywanie wody, a także wnikanie potrzebnych płynów wraz z minerałami do ziemi.

morele.net_korzystne oferty

Jak bronić się przed pojawieniem się białego nalotu w doniczce? Spieszymy z odpowiedzią!

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w doniczce?

Najważniejszym punktem, na który musisz zwrócić uwagę to ograniczenie podlewania w miesiącach zimowych. Często z przyzwyczajenia wlewamy naszym roślinom tyle samo wody, co i w innych, ciepłych porach roku – a to jest duży błąd! W mieszkaniach i domach przy włączonych kaloryferach wilgotność powietrza drastycznie spada, a wentylacja jest niemalże zerowa ze względu na to, że nie wietrzymy pomieszczeń aż tak często. Należy więc pamiętać o mniej hojnym podlewaniu naszych zielonych pociech.

Reklama
pleśń w doniczce na ziemi
Pleśń w doniczce jest szkodliwa – po jej zaobserwowaniu niezwłocznie reaguj!

Drugi powód to często nieodpowiednia ziemia do kwiatów doniczkowych. W tym przypadku nawet skąpe podlewanie może kończyć się przelaniem i złym odparowywaniem wody – nie tylko w miesiącach zimowych. Warto wtedy kupić lekką, przepuszczalną mieszankę i pamiętać o wyłożeniu dna doniczki warstwą drenażu – to zapobiegnie wielu problemom. Drenaż do kwiatów możesz zrobić z keramzytu, kamyczków lub potłuczonej ceramiki. Pleśń w doniczce może powstać również przez źle dobraną doniczkę – pamiętaj, by zawsze stosować takie, które mają dziurki w dnie do odprowadzania nadmiaru wody.

Sprawdź też: Trawnik po zimie – jak o niego zadbać? Kiedy zacząć pielęgnację?

Wymiana ziemi nie zawsze jest kluczowa, jeśli dalej będziemy mieć złe nawyki – pleśń w doniczce wróci do nas jak bumerang, a dodatkowo roślina będzie przeżywać większy stres. Oczywiście warto nawet zimą wymienić ziemię, jeśli nasz kwiat rośnie w podłożu kokosowym lub gliniastej mazi, jednak wymienianie jej w kółko na takie same, niskiej jakości mieszanki – nie da nam oczekiwanych rezultatów.

Wybierz odpowiednią doniczkę i osłonkę, aby zapobiec pleśni:

A jeśli pleśń w doniczce zadomowiła się u nas na dobre? Czy są jakieś sposoby, aby skutecznie ją zwalczyć? Czy od początku trzeba sięgać po chemikalia?

Domowe sposoby na pleśń w doniczce

Po pojawieniu się białego puszku w doniczce pierwszą pomocą mogą okazać się produkty, które mamy pod ręką. Co zrobić, gdy w doniczce pojawia się pleśń? Czy cynamon, soda lub czosnek są skuteczne w walce Ty versus pleśń na ziemi w doniczce? Domowe sposoby – sprawdź, jak poprawnie je stosować!

Cynamon na pleśń w doniczce – w jaki sposób go używać?

Pleśń w doniczce z kwiatami może zostać zwalczona cynamonem. Charakteryzują go zdolności przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze – stąd jest zwykle pierwszym wyborem w takiej sytuacji. Rośliny doniczkowe odwdzięczą Ci się za posypanie im podłoża cieniutką warstwą tej przyprawy. Nie przesadź tylko z jego ilością i stosuj tę metodę regularnie – średnio co dwa tygodnie.

pleśń w doniczce fikusa
Wypróbuj którąś z domowych metod na pleśń w doniczce lub zainwestuj w środki chemiczne!

Czy czosnek zadziała na pleśń?

Czosnek na pleśń w doniczce to również doskonały pomysł. Działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. To coś, czego w takim momencie poszukujemy, a czosnek z pewnością te zdolności ma! 

Aby poprawnie wykonać tą miksturę wykorzystaj cztery szklanki wody oraz pół ząbka czosnku. Gotową mieszanką podlej wszystkie rośliny, które pokryły się puszkiem z pleśni. Postaraj się w tym momencie nie przelać swoich kwiatów, a nawet lepiej przesusz je nieco, a dopiero po tym czasie skorzystaj z tego przepisu. 

Pleśń w doniczce? Zacznij od zmiany ziemi:

Próba z użyciem sody

Soda na pleśń w doniczce również może zdziałać cuda. Nie tylko w tym przypadku sprawdza się ona doskonale, ale również z powodzeniem zwalcza inne choroby kwiatów doniczkowych

Jak zlikwidować pleśń w doniczce przy użyciu sody? Możesz jedynie posypać ziemię sodą lub sporządzić specjalny płyn – potrzebujesz jedynie trzech składników:

  • litr wody;
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej;
  • mniej niż pół łyżeczki bardzo delikatnego mydła w płynie.

Gotową mieszankę przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i stosuj na ziemię rośliny, która została zajęta pleśnią. Wykorzystaj cały płyn za jednym razem lub przygotuj mniejszą ilość, ponieważ takiej mikstury nie należy przechowywać.

Sprawdź też: Okrywanie róż na zimę. Zobacz jak zabezpieczyć róże ogrodowe

Przy stosowaniu wszystkich powyższych sposobów – wpierw usuwaj nagromadzony puch z pleśni z góry doniczki! Dzięki temu każdy ze składników będzie mógł działać znacznie efektywniej, a ziemia z zewnątrz znacznie odetchnie.

Chemia na biały nalot na ziemi

A jak zwalczyć pleśń w doniczce przy pomocy chemii? Wystarczy zakupić preparat z fungicydem. Pomoże on nam niewątpliwie w walce z niechcianym białym, puszystym nalotem.

W artykule zostało wiele razy wspomniane o charakterystycznym puchu i białej barwie, ponieważ istnieje również wiele zapytań w Internecie o tym „co oznacza żółta pleśń w doniczce” lub „co oznacza biały nalot na ziemi”. „Żółta pleśń” lub „biały osad” często jest mylony z pleśnią, a zwykle jest to jedynie osad wapienny. Nie należy się nim aż tak przejmować – wynika on z podlewania roślin zbyt twardą wodą. W takim przypadku najprościej zacząć wykorzystywać wodę odstaną lub przefiltrowaną, o czym więcej piszę w artykule Pielęgnacja roślin doniczkowych – praktyczne porady.

A czy Ty walcząc z białym, puchatym nalotem stosujesz jakiś konkretny preparat na pleśń w doniczce, czy ograniczasz się do domowych sposobów? Koniecznie podziel się swoimi poradami w sekcji komentarzy z nami oraz innymi czytelnikami!

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

23
7

Podziel się:

Komentarze (2)

Użyłam cynamonu. Profilaktycznie także do zdrowych roślin. Niestety, tam gdzie była pleśń zrobiło się jeszcze więcej, a w zdrowych roślinach się pojawiła. Cynamon sam w sobie spleśniał w tych doniczkach…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *