1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał III: lipiec – sierpień – wrzesień

Ogród i balkon

1 rok temu

Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał III: lipiec – sierpień – wrzesień

Ogród Rośliny
8
0
0
8
0

Kalendarz ogrodnika na lipiec, sierpień i wrzesień jest wypełniony obowiązkami. Ten kwartał wymaga najbardziej intensywnej pracy w ogrodzie i nie można żadnego aspektu przegapić. Na szczęście nasz kalendarz ogrodnika pomoże Ci w organizacji.

Dzięki kalendarzowi ogrodnika łatwo uporządkujesz grafik prac ogrodowych w tym intensywnym okresie. Lipiec, sierpień i wrzesień są pełne wyzwań, jednak jeżeli chcesz jak najlepiej zadbać o swoje rośliny — nie będzie można zaniedbać któregokolwiek z obowiązków. Tak więc podwiń rękawy, ubierz rękawice i daj z siebie jak najwięcej.

Nasze wcześniejsze wpisy obejmują kwartał I: styczeń — luty — marzec oraz kwartał II: kwiecień — maj — czerwiec. Zapraszam do zapoznania się z nimi.

Kalendarz ogrodnika na lipiec

Lipiec przeważnie jest suchym i ciepłym miesiącem więc pracy w ogrodzie nie zabraknie. Dbanie o wszystkie rośliny będzie składało się głównie z podlewania przy długich okresach bez opadów oraz przycinaniu. Zobaczmy więc krok po kroku z czym przyjdzie się zmierzyć.

Trawnik

Trawnik musi być koszony najrzadziej raz na dwa tygodnie. Najlepiej by było gdyby przycinany był raz na półtora tygodnia. Wymagałoby to koszenia w dzień roboczy, co nie dla każdego może być możliwe, jednak trawnik byłby zachwycony. Dodatkowo niezbędne może się okazać podlewanie trawnika. W przypadku braku opadów przez długi czas będzie to konieczność. W tej sytuacji należy to robić wczesnym porankiem, żeby woda mogła wsiąknąć w glebę i nie wyparowała z powodu wysokiej temperatury.

Kalendarz ogrodnika pozwoli na utrzymanie wszystkiego w najlepszym porządku. - HOME
Każdemu ogrodnikowi ciężka praca nie jest obca.

Byliny

Zebrane cebulki, które mamy zabezpieczone musimy jeszcze raz dokładnie oczyścić i schować w suchym i ciepłym pomieszczeniu (temperatura około 20 stopni celsjusza). Jeżeli na bylinach znajdziemy plamy, wskazujące na chorobę, to należy te egzemplarze spalić. Pozostałe dokładnie spryskujemy preparatami grzybobójczymi, żebyśmy mieli co sadzić na wiosnę. Przy zasadzonych roślinach usuwamy przekwitłe kwiaty oraz uschnięte liście.

Krzewy i drzewa liściaste

W lipcu powinniśmy ostatni raz nawieźć drzewa i krzewy liściaste. Jeżeli będziemy je wspomagać w dalszym rośnięciu, to tegoroczne pędy mogą nie wykształcić warstwy ochronnej przed nastaniem zimy.
Żywopłot należy przycinać raz w miesiącu, tak żeby utrzymywał planowany kształt. Delikatnie przycinane powinny być tylko młode gałązki. Powinniśmy też uważać, żeby nie robić tego zbyt często i dać się roślinie zaleczyć. Pozostałe krzewy czyścimy z niepożądanych pędów przez przycinanie.

Wśród naszych materiałów o ogrodzie znajdziecie poradniki, które pomogą na grządce z warzywami. Szymon przygotował artykuł Rozsada pomidorów w domu – kiedy przygotować? Krok po kroku, który pomoże z pysznymi pomidorami. Zapraszamy do lektury!

Kalendarz ogrodnika na sierpień

Sierpień jest miesiącem, w którym będziemy mieli obfite zbiory z wszelkich drzew i krzewów owocowych, ale też niezbędne będą powolne przygotowania roślin do zimy. Ogród w tym miesiącu będzie wymagał od nas sporo wysiłku. Zobaczmy czym należy się zająć.

Trawnik

Podlewanie trawnika raz w tygodniu powinno być wystarczające, choć nie zaszkodzi wyrobienie sobie rutyny i nawadnianie go co 4 dni. Należy pamiętać też o koszeniu go raz na tydzień, gdyż w sierpniu trawa będzie rosła bardzo szybko.

Oczko wodne

Nie możemy zaniedbać rutynowych czynności, jak sprawdzanie systemów filtracyjnych czy ogólnego stanu technicznego. Poza tym musimy pilnować, żeby szybko rozrastające się rośliny nie zdominowały zbiornika.

Byliny

Wysokie rośliny cebulowe możemy rozmnożyć przez podział. Po zabiegu musimy je obficie podlewać. Niektóre z nich (jak piwonie) możemy od razu posadzić w glebie z nawozem, tak by pąki były na głębokości 5 cm.

Powinnyśmy też przygotować ziemię pod jesienne sadzenie bylin. Glebę należy przekopać, pozbyć się większych grud, wyrwać chwasty oraz wymieszać z nawozem fosforowym.

Krzewy i drzewa liściaste

Rośliny regularnie podlewamy, zwłaszcza te o płytkich korzeniach. Róże musimy opryskać przeciw mączniakowi i czarnej plamistości. Jest to też czas na ostatnie przycięcie żywopłotu, więc najlepiej to odłożyć na drugą połowę miesiąca i zrobić to bardzo uważnie.

Sierpień to czas zbiorów owoców. W tym miesiącu dojrzewa wiele odmian jabłoni, śliw, grusz, brzoskwiń oraz wiśni. Owoce należy zbierać delikatnie, tak żeby się nie obiły oraz żebyśmy nie uszkodzili gałązek. Po zebraniu jabłek i gruszek możemy przyciąć drzewa, pamiętając o zabezpieczeniu ran maścią.

W tym miesiącu owocują też maliny, agrest i porzeczki. Po zebraniu plonów musimy pamiętać o zadbaniu o krzewy. Należy przyciąć łodygi porzeczki oraz agrestu, tak aby światło docierało również w głąb rośliny. Powinniśmy też przyciąć gałązki malin, które miały na sobie owoce.

Krzewy i drzewa iglaste

W sierpniu jest idealny moment żeby sadzić i przesadzać krzewy iglaste. Najlepiej poczekać z tym do drugiej połowy miesiąca. Nie możemy zapomnieć o obfitym podlewaniu świeżo posadzonych okazów, natomiast starsze rośliny wspomagamy nawozami.

Piękny ogród to nie tylko rośliny i trawnik — pozostała aranżacja jest równie istotna. O tym właśnie traktuje artykuł Oli Kamień ozdobny do ogrodu – jak kłaść i jaki wybrać? Jaka jest cena kamieni ogrodowych?, która ma kilka rad. Sprawdź, może akurat znajdziesz inspirację.

Kalendarz ogrodnika na wrzesień

Jesień pojawia się na horyzoncie, więc należy powoli przygotowywać na nią ogród. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele z prac ogrodowych zależy od pogody, a w ostatnich latach wrzesień miał tendencję do bycia gorącym. W takim wypadku powinniśmy je przesunąć z pierwszej w drugą połowę miesiąca, bądź nawet na początek października.

Trawnik

Coraz rzadziej kosimy trawnik — raz na dwa tygodnie powinno być wystarczające. Podobnie sprawa ma się z podlewaniem — raz w tygodniu będzie w sam raz. Musimy uważać na grzyby, których musimy się pozbyć nie rozsiewając zarodników. Konieczne jest usunięcie grzybni, żeby zwiększyć szanse na ich udane pozbycie się. Możemy też użyć preparatów grzybobójczych.

Oczko wodne

Kiedy niższe temperatury staną się normą, musimy przenieść egzotyczne rośliny i ryby do domowego akwarium. Rybom, które będą zimować w oczku, dajemy mniej pożywienia, gdyż nie będą one jadły tyle ile dotychczas.

Kalendarz ogrodnika pomoże w zaplanowaniu przesadzania różnych gatunków kwiatów. - HOME
Przesadzanie roślin to ciężka, lecz niezbędna praca.

Byliny

W słonecznych miejscach powinniśmy posadzić cebulki krokusów, tulipanów, narcyzów i im podobnych. Przepadają za wilgotnym podłożem i nie przeszka im sąsiedztwo krzewów czy drzew. Byliny, które nie powinny zimować na grządkach czy rabatach wykopujemy, po pierwszych przymrozkach. Obcinamy im korzenie i liście, a po oczyszczeniu przenosimy do ciemnego pomieszczenia o niskiej temperaturze — około 10 stopni celsjusza.

Krzewy i drzewa liściaste

Wraz z wyższym poziomem wilgoci w powietrzu, zwiększa się ryzyko wystąpienia grzybów na drzewach. Powinniśmy używać preparatów grzybobójczych na pniach, a opadłe liście należy zgrabić i odpowiedzialne zutylizować, jednak jeżeli nie masz takiej opcji – najlepszym wyjściem jest spalenie, dzięki temu grzyb się nie rozprzestrzeni tak łatwo. Nie powinniśmy ich używać do kompostowania, ze względu na ryzyko występowania na nich grzyba.

Na tym zakończymy nasz kalendarz ogrodnika na kwartał III — lipiec — sierpień — wrzesień. Jeżeli wszystkie prace zostały przeprowadzone starannie, powinniśmy się cieszyć pięknym ogrodem i obfitymi zbiorami. Zapraszamy do kolejnego wpisu, który będzie skupiał się na kwartale IV — październik — listopad — grudzień.

Tematycznie zbliżony artykuł, jednak dzielący rok na pory zamiast kwartały, przygotował Szymon. Zobacz jakie sugestie ma dla ogrodników w swoim wpisie Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.