1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Bratki – uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Ogród i balkon

2 lata temu

Bratki – uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Rośliny
17
3
2
17
3

Bratki ogrodowe to doskonały wybór do domu, na balkon i do ogrodu! Sprawdź, jak dbać o bratki, jakie temperatury wytrzymują oraz jak je aranżować! Zdradzamy najważniejsze wskazówki pielęgnacyjne oraz rozwiązujemy powszechnie pojawiające się problemy dotyczące bratków!

Bratki – kolory, pochodzenie i odmiany!

Niezwykle popularne rośliny, które co roku dumnie zdobią nasze mieszkania, balkony i ogrody – bratki. Sadzonki tych przepięknych kwiatów są niemożliwe do pomylenia z czymkolwiek innym!

Każdy bratek jest wynikiem krzyżówki różnych fiołków. Oryginalnie stało się to za sprawą połączenia trzech fiołków: trójbarwnego, żółtego i ałtajskiego. Kwiaty bratka są zawsze pięciopłatkowe o średnicy nawet 13 centymetrów, a cała roślina nie dorasta do więcej niż 30 centymetrów. Liście charakteryzują się ciemnozielonym ubarwieniem i okrągłym kształtem.

W jakich barwach możemy spotkać bratki? Kolory są niemal nieograniczone! Bez kłopotu znajdziemy te najpopularniejsze – fioletowe, purpurowe, żółte czy białe, natomiast pomarańczowe, różowe, niebieskie lub czerwone są nieco trudniejsze do odnalezienia. Jeżeli podobają Ci się czarne kwiaty – i w tym przypadku się nie zawiedziesz! Ciemnobrązowe, niemal czarne płatki bratków są zachwycające! Jedynym kolorem, z którym się nie spotkamy w tym przypadku, jest zieleń. Rzadko można odnaleźć jednokolorowe odmiany – najczęściej podziwiać możemy dwubarwne lub cieniowane egzemplarze.

morele.net_korzystne oferty

Wyszukując poszczególnych odmian, możemy natrafić na bratki zwisające, rosnące zwarto, bratki miniaturowe, wysokie, o dużych kwiatach czy kwitnące w odpowiadającym nam terminie. Odmiany, o których warto wspomnieć, to między innymi: Hiemalis, Vorbote, Engelmana, Orchideiflora czy Roggoli.

Jak dbać o bratki?

Bratki w doniczce lub w ogrodzie nie są trudne w uprawie. Wystarczy, że poznasz ich wymagania, a pielęgnacja tych kwiatów nie sprawi Ci najmniejszych kłopotów. Sprawdź, czego potrzebują bratki do prawidłowego wzrostu!

Sadzenie i wysiew

Kiedy sadzić bratki? Jak sadzić bratki? Przedstawiamy, w jaki sposób zrobić to krok po kroku! Odpowiedni termin to wiosna, lato lub wczesna zima – w zależności od wybranej metody. To spory rozstrzał – co zrobić, by w odpowiednim czasie zakwitły bratki? Kiedy sadzić te rośliny, by cieszyć się nimi jesienią? W tym przypadku odpowiednią datą będzie lato (przełom czerwca i lipca) – natomiast jeśli chcemy cieszyć się kwiatostanami na wiosnę – późna jesień, wczesna zima to idealna pora na wysiew. Wiosną wysiewamy nasiona do gruntu.

Do prawidłowego wysiewu konieczne jest spełnienie dwóch warunków:

  • utrzymywanie stale wilgotnego podłoża,
  • temperatura oscylująca między 15 a 18 stopniami Celsjusza.

Zanim postanowimy umieścić bratki przed domem w ciepłą porę roku – warto, by wykiełkowały uprzednio w donicy, w domu na wysokość minimum 8 centymetrów. Dorośnięcie do takich rozmiarów zajmuje bratkom około 8 tygodni.  

Sprawdź też: Popularne kwiaty doniczkowe – 15 najciekawszych pozycji!

Jak sadzić bratki? Wysiew rozpocznij od przygotowania nasion oraz pojemnika lub grządki w ogrodzie. Nasiona rozkładaj i delikatnie podsypuj ziemią – już po dwóch tygodniach zauważysz pierwsze wzrastające kiełki.

Jeżeli chcesz posadzić dorosłe, rosnące rośliny – wystarczy, że posadzisz je w odległości około 15 centymetrów od siebie. Przygotuj odpowiednią liczbę dziur w ziemi i delikatnie umieszczaj sadzonki, dokładnie podsypując je ziemią.

Akcesoria ogrodnicze, które mogą Ci się przydać:

Ziemia i stanowisko

Jakie wymagania w tym zakresie mają bratki? Jaka ziemia najbardziej im odpowiada? Czy stanowisko ma dla nich duże znaczenie? Te niesamowite kwiaty najlepiej będą się czuć w przepuszczalnej i żyznej mieszance. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (między 5,0 a 5,8 pH). By nieco zakwasić ziemię, warto wykorzystać torf.

Bratki na balkon poradzą sobie świetnie zarówno w pełnym słońcu, jak i nieco zacienionym miejscu. W upalne dni należy je jednak chronić przed nadmiernym działaniem promieni – mogą one popalić delikatne części kwiatów. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą stanowiska skierowane w stronę wschodnią. 

Jak często podlewać bratki? Czym je nawozić?

Bratki w okresie kiełkowania potrzebują stale wilgotnego podłoża – niewiele to się różni od późniejszej pielęgnacji. Dorosłe sadzonki powinny być podlewane tak, by ziemia wciąż była lekko mokra – lecz nie zupełnie zalana.

Idealną porą na podlewanie kwiatów jest wczesny poranek lub wieczór. Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważną kwestią w przypadku bratków – nawet niewielkie przesuszenie podłoża może doprowadzić do pogorszenia się stanu roślin. Nie wolno jednak lać wody po liściach i kwiatach – może to przyczynić się do powstawania chorób.

Brak nawożenia powoduje żółknięcie kwiatów oraz liści. Dokarmianie bratków nawozem dla roślin zielonych lub kwitnących jest obowiązkowe! Idealne preparaty znajdziesz na stronie morele.net! Kategoria Nawozy sztuczne i naturalne ma naprawdę wiele do zaoferowania!

Choroby i szkodniki

Bratki jadalne są nie tylko dla ludzi – stanowią one ogromny przysmak dla ślimaków. Ze względu na niedużą wielkość roślin straty, które potrafią wyrządzić, są ogromne. Skuteczne sposoby na walkę z nimi opisaliśmy w artykule Ślimaki – jak z nimi postępować? Czy są szkodnikami? Stosując się do przedstawionych tam rad, poradzisz sobie z każdym ślimakiem. Nie będzie on już stanowić zagrożenia dla Twoich upraw.

Bratki w doniczkach, a tym bardziej te sadzone wprost do ogrodu są dość podatne na choroby. Najczęstszym problemem dotykającym te kwiaty jest nieodpowiednio dobrana pielęgnacja. Gnicie korzeni występuje dość często, gdy roślina rośnie w zbyt ciężkim podłożu i jest regularnie przelewana. Inną możliwością jest mączniak prawdziwy.

Ochroń swoje rośliny przed szkodnikami!

Aby skutecznie poradzić sobie z kłopotami dotykającymi bratki – zastosuj dopasowane środki ochrony roślin. Z ich pomocą z pewnością zwalczysz wszystkie choroby!

Zimowanie – czy bratki boją się mrozu?

Czy bratki są wieloletnie? Oczywiście! Odpowiednio przezimowane mogą być co najmniej dwuletnie. Mało kto jednak decyduje się na zimowanie tych roślin. Wystarczy zrobić naprawdę niewiele, by móc się nimi cieszyć dłużej niż jeden sezon!

Aby odpowiednio przygotować bratki nawet na srogą zimę – przykryj je gałązkami iglaków, agrowłókniną, ewentualnie słomą i pozostaw w takiej formie aż do pierwszych ciepłych dni.

Sprawdź też: Krzewy kwitnące do ogrodu – poznaj 7 najpiękniejszych roślin łatwych w uprawie!

Zabezpieczonym bratkom mogą jednak zagrozić roztopy – nagromadzenie zbyt dużej wilgoci przy korzeniach rośliny w pierwsze ciepłe dni może przyczynić się do jej zmarznięcia lub zgnicia. Zwróć uwagę, by nie dopuścić do takiej sytuacji.

Warto również wiedzieć, co zrobić, gdy wczesną wiosną zakupimy bratki. Cena będzie wtedy bardzo przystępna, natomiast same rośliny muszą zostać przez nas specjalnie dostosowane do warunków, w których chcemy je uprawiać. Rosnące na ogrzewanych halach, a następnie przeniesione do niskiej temperatury mogą bardzo łatwo obumrzeć – dlatego należy stopniowo przystosowywać je do niższych temperatur. Codziennie wynoś bratki na kilka godzin na zewnątrz, by się zahartowały, a następnie przenoś je z powrotem do domu.

Rozmnażanie

Wiesz już, kiedy sadzić bratki w doniczkach lub w glebie, by zakwitły wtedy, gdy tego potrzebujesz – jak jednak rozmnażać te rośliny? Istnieją dwa sposoby – jeden z nich to wysiew z nasion, drugi to podział rozrośniętej rośliny na mniejszej części.

Rozdzielanie rośliny po sezonie na mniejsze części nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy, że wyciągniesz kwiaty z ziemi i podzielisz ją przy użyciu sekatora. Pamiętaj o tym, że każda nowa sadzonka musi mieć zarówno część zieloną, rosnącą, jak i korzenie. Tak przygotowane sadzonki niezwłocznie posadź do ziemi i nie zapomnij o ich podlaniu.

Bratki często rozmnażają się samoistnie poprzez samosiew. Nasiona bez niczyjej pomocy potrafią zacząć kiełkować w okolicy rośliny matecznej, co najłatwiej określić jako dziczenie kwiatów. Nowo powstałe sadzonki można pozostawić tam, gdzie wyrosły, lub przesadzić je według naszych potrzeb.

Jakie kłopoty może sprawić bratek? Co warto wiedzieć? 

Przede wszystkim należy wiedzieć, co zrobić, gdy bratki przekwitną! Jeżeli nie chcemy, by zawiązywały się nasiona – należy po prostu odciąć kwiatostan. Możemy również kształtować bratki według własnych potrzeb – przycinanie wydłużonych łodyg nie zaszkodzi roślinie. Po tych zabiegach warto zastosować nawóz dla roślin zielonych. Pomoże on w szybszej i intensywniejszej regeneracji kwiatu.

Jak długo kwitną bratki? Czy można to wydłużyć? Bratki mogą nieprzerwanie kwitnąć od kwietnia do października. Aby maksymalnie wydłużyć ten czas, należy konsekwentnie usuwać więdnące kwiaty. Roślina nie musi dzięki temu zużywać składników pokarmowych na utrzymywanie nieładnego, umierającego kwiatostanu.

Sprawdź też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje

Warto również wiedzieć, jak uratować zmarznięte bratki – najprostszą receptą jest zmiana stanowiska. Czasem wystarczy delikatne odsunięcie donicy od okna. Po kilku dniach powinieneś zauważyć znaczną poprawę w kondycji rośliny. Nieodpowiednio zabezpieczone przed zimnem bratki pozostawione na zewnątrz na zimę mogą być nie do odratowania.

Z czym łączyć bratki? Kompozycje!

Bratki ogrodowe najładniej prezentują się w swoim własnym towarzystwie. Różnokolorowe kwiaty w podobnym kształcie mogą stworzyć prawdziwy dywan wypełniony niezwykłymi kolorami. Spójrz tylko, jak znakomicie może wyglądać takie połączenie!

Spójne, jednokolorowe rabaty pełne jednolitych bratków znakomicie się sprawdzą, jeśli nie przepadasz za zbyt wymyślnymi kombinacjami. Jasnoniebieskie kwiatostany udekorują każdy zadbany, elegancki ogród.

A co powiesz na kwiecistą łąkę, w której skład wchodzą bratki i stokrotki? To niezwykle urocza kompozycja, która z pewnością ożywi przydomowy raj!

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu okazała się przydatna, a bratki nie będą stanowić dla Ciebie najmniejszego wyzwania! Jakie kolory bratków królują w Twoim ogrodzie? Czy stosujesz jakieś inne sztuczki w ich pielęgnacji? Koniecznie podziel się swoimi poradami i doświadczeniami w sekcji komentarzy! Inni czytelnicy z pewnością docenią Twój wkład!

A jeśli chcesz poznać więcej roślin, które idealnie sprawdzą się zarówno do ogrodu, jak i na balkon – sprawdź te artykuły:

17
3

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *