1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Uprawa papryki krok po kroku. Kiedy wysiać? Polskie odmiany

Ogród i balkon

1 rok temu

Uprawa papryki krok po kroku. Kiedy wysiać? Polskie odmiany

Rośliny
24
4
0
24
4

Jak wygląda uprawa papryki? Kiedy powinieneś rozpocząć wysiewanie tej rośliny? Czy możesz wyhodować smaczne papryki we własnym ogródku? Na wszystkie te pytania (oraz wiele innych) odpowiadamy w poniższym artykule.

Niewątpliwie wyhodowanie własnych, domowych papryk ma wiele zalet. Przede wszystkim masz pewność, że ich uprawa będzie ekologiczna. Co ważne, prawdopodobnie będziesz cieszył się ich wyśmienitym smakiem – o wiele lepszym niż owoców znajdujących się na sklepowych półkach. Czy musimy dalej zachęcać do amatorskiej uprawy papryki? Chyba nie! Warto jednak wiedzieć, jak to robić poprawnie.

Uprawa papryki – wysiew z nasion lub gotowa rozsada

Masz dwie możliwości na rozpoczęcie swojej domowej, amatorskiej uprawy papryki. Albo zdecydujesz się na samodzielny wysiew nasion, albo kupisz gotową sadzonkę w sklepie. W drugim przypadku możesz to zrobić chwilę przed wsadzeniem rośliny w miejsce docelowe. Pomija Cię więc cały proces wysiewu, pikowania i dbania o paprykę od wykiełkowania.

Staraj się wysiewać nasiona papryki w marcu
Nasiona papryki najlepiej wysiewać w pierwszej połowie marca, aby roślina była gotowa do przesadzenia w miejsce docelowe po 15 maja

Niektórzy jednak wolą wysiewać wybrane gatunki papryki, które nie zawsze są dostępne w sklepie w formie gotowej rozsady. Dlatego warto wiedzieć – zwłaszcza jeśli spodobała Ci się konkretna odmiana tej rośliny – jak i kiedy rozpocząć siew, a także jak pielęgnować paprykę przez pierwsze tygodnie po jej wykiełkowaniu.

Sprawdź też: Tanie narzędzia ogrodnicze dla każdego. Zakupy w Morele.net

Dobrym terminem na wysiew papryki będzie marzec – najlepiej rozpocząć uprawę na domowym parapecie nie później niż w połowie tego miesiąca. Wtedy roślina będzie miała wystarczająco wiele czasu na przygotowanie się do przeprowadzki na zewnątrz. Wysianie nasion to jednak błahostka w porównaniu do tego, jakie warunki trzeba zapewnić rosnącej papryce. Zacznijmy od kwestii przygotowania podłoża dla tej rośliny.

Chcesz zacząć uprawiać paprykę? Kup nasiona:

Uprawa papryki przypomina uprawę pomidorów, choć lubi nieco wyższą temperaturę – około 25 stopni Celsjusza będzie idealne podczas pierwszych tygodni wzrostu. Jeśli chcesz poznać zasady przygotowania rozsady pomidorów krok po kroku, przeczytasz je pod tym linkiem. Wiele z wymienionych tam wskazówek zastosujesz również z powodzeniem w uprawie papryki.

Uprawa papryki – przygotowanie podłoża i wybór stanowiska

Papryka – jak każda roślina – ma swoje wymagania co do podłoża. Dlatego powinieneś zadbać o dobrą ziemię, w której będzie mogła się prawidłowo i szybko rozwijać. Jakie podłoże do uprawy papryki wybrać?

Kolor papryki jest zależny od wybranej odmiany rośliny
Papryka może przybierać różne kolory – w zależności od wybranej do uprawy odmiany

Jaka ziemia do uprawy papryki jest najlepsza?

Papryka toleruje podłoże żyzne. Nie powinno zabraknąć w nim składników odżywczych, które roślina będzie pobierała na kolejnych etapach wzrostu. Na początek wystarczy specjalne podłoże do wysiewu, które jest obfite w odpowiedni pokarm dla papryki. Nie musisz nawozić dodatkowo młodej sadzonki w pierwszych tygodniach rozwoju. Pamiętaj jednak, aby zapewnić roślinie dobrze przygotowane, spulchnione podłoże w miejscu docelowym w gruncie, donicy czy szklarni/tunelu. Warto więc zasilić glebę w świeży obornik (jesienią) lub zastosować wariant granulowany – można go stosować przez cały okres wegetacyjny papryki.

morele.net_korzystne oferty

Jakie stanowisko do uprawy papryki?

Aby uprawa papryki przebiegała prawidłowo, trzeba zapewnić naszej sadzonce dobre warunki. Przemyśl dokładnie, jakie będzie dla niej najlepsze miejsce docelowe. Nie lekceważ tego faktu. Stanowisko do uprawy papryki powinno być słoneczne, aby kwiaty mogły się zapylać, a owoce zyskiwać dobry smak. Nie zapominaj również, by osłonić paprykę przed wiatrem. Jego mocniejsze podmuchy mogłyby uszkodzić poszczególne części rośliny – zwłaszcza młode pędy i liście. Tego na pewno chcesz uniknąć.

Sprawdź też: Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady

Słońce oświetlające roślinę, a tym samym podłoże, może przyczyniać się do intensywnego wysuszania ziemi. Czy będziesz zmuszony podlewać częściej swoją paprykę? Niestety tak, ale jest na to pewien sposób, który uchroni Cię przed ciągłym bieganiem z konewką. Możesz zdecydować się na ściółkowanie podłoża słomą. Dzięki tej metodzie utrzymasz znacznie dłużej wilgoć w glebie, więc nie będziesz musiał obawiać się o nagłe uschnięcie rośliny. W upalne, letnie dni opadnięte liście warzyw są częstym widokiem – zwłaszcza tych posadzonych w donicach na balkonie czy tarasie i umieszczonych na południowej stronie podwórka.

Uprawa papryki – przesadzanie w miejsce docelowe

Odpowiednim terminem na przesadzanie przygotowanej w domowych warunkach sadzonki papryki jest druga połowa maja. Wtedy bowiem mija ryzyko pojawienia się porannych przymrozków, które najprawdopodobniej uśmierciłyby Twoją roślinę. Jeśli wysiałeś nasiona zgodnie z wcześniej podanym terminem – a więc jeśli uprawa papryki od podstaw rozpoczęła się około połowy marca – Twoja sadzonka powinna być gotowa do przesadzenia w miejsce docelowe po tzw. zimnej Zośce (15 maja). Zanim jednak podejmiesz się tego zadania, musisz pamiętać o hartowaniu rośliny. Na czym polega ten zabieg?

Uprawa papryki – hartowanie sadzonki

Hartowanie sadzonki w trakcie uprawy papryki to proces, który powinieneś wykonywać przez przynajmniej 7 dni. Polega on na codziennym wynoszeniu rośliny na zewnątrz w celu przyzwyczajenia jej do panujących tam warunków. Jak dokładnie hartować sadzonkę?

Ważne, aby wydłużać stopniowo pobyt papryki poza domem. Zacznij od maksymalnie dwóch godzin pierwszego dnia. Gdy zbliży się już termin jej przesadzenia w miejsce docelowe w donicy czy w gruncie, pozostaw ją na zewnątrz na dwie lub trzy noce. Sadzonka bez problemu poradzi sobie ze spadkiem temperatury – oczywiście sprawdź wcześniej prognozę pogody, czy nie ma ryzyka pojawienia się przymrozków. Dodatkowo nie zapominaj o zabezpieczeniu papryki – delikatna budowa rośliny z pewnością ucierpiałaby przy mocniejszych podmuchach wiatru. W dzień natomiast zagrożeniem dla niej są mocne promienie słoneczne, więc i to miej na uwadze. Znakami potwierdzającymi dobrze przeprowadzony proces hartowania będą ciemniejsze liście oraz grubsze łodygi.

Najlepsze nawozy do uprawy papryki:

Uprawa papryki – pielęgnacja rośliny przez cały okres wegetacyjny

Po przesadzeniu papryki w miejsce docelowe nie kończą się Twoje obowiązki związane z jej pielęgnowaniem – jeśli oczywiście chcesz zapewnić roślinie prawidłowy rozwój, która w konsekwencji odwdzięczy się smacznymi owocami. Oprócz regularnego podlewania podłoża powinieneś zadbać o uzupełnianie gleby w najważniejsze składniki pokarmowe. Niezbędne będzie stosowanie uniwersalnych nawozów do papryk lub produktów dopasowanych do konkretnych potrzeb papryki.

Uprawa papryki krok po kroku od nasiona do dojrzałych owoców
Etapy rozwoju papryki od wykiełkowania do zbiorów dojrzałych owoców

Zdajemy sobie sprawę, że mogłeś odpowiednio przygotować podłoże przed nadejściem okresu wegetacyjnego. Zasilanie jesienią gleby w obornik jest dobrym rozwiązaniem, choć warto zapewnić roślinie dodatkowy pokarm w trakcie jej rozwoju. Wspominany już obornik granulowany, który może być stosowany praktycznie przez cały rok (zawsze sprawdzaj etykiety), to szybki i łatwy sposób na skuteczne nawożenie. Uprawa papryki będzie dzięki niemu przebiegała bez większych kłopotów.

Sprawdź też: Bukszpan – doskonały krzew do Twojego ogrodu! Porady pielęgnacyjne gryszpanu

Jeśli jednak chciałbyś zapewnić swojej roślinie konkretne składniki pokarmowe, powinieneś dowiedzieć się więcej o nawozach mineralnych i ich wpływie na rozwój sadzonki. Często braki poszczególnych elementów odżywczych objawiają się w postaci zmian na liściach czy owocach. Sporo wiedzy zawarliśmy w artykule poświęconym uprawie pomidorów krok po kroku, gdzie opisaliśmy wpływ azotu, fosforu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza, siarki, miedzi, manganu, molibdenu, cynku oraz boru.

Przycinanie papryki – czy warto to robić?

Jedna ze szkół mówi, żeby pozostawić maksymalnie cztery pędy rośliny. Dzięki takiemu rozwiązaniu owoce będą miały zapewnioną wystarczającą ilość światła słonecznego, co korzystnie wpłynie na ich smak oraz zawiązywanie się kolejnych kwiatów. Ważne jest regularne przycinanie nowo wyrastających pędów – warto wykonywać ten zabieg około co dwa tygodnie.

Zapewne spotkasz też wskazówki dotyczące ogławiania papryk. Polega ono na przerywaniu wierzchołka wzrostu w odległości jednego liścia od ostatniego owocu. Należy to robić na niespełna dwa miesiące przed zakończeniem sezonu wegetacyjnego. Dzięki temu roślina nie będzie zbytnio się rozkrzewiać i wypuszczać nowych zawiązków owoców. Jednocześnie wszystkie już rosnące owoce zdołają dojrzeć przed przyjściem przymrozków – w dodatku będą wyglądały zdrowo i osiągną zadowalające rozmiary.

Uprawa papryki – polecane polskie odmiany łatwe w uprawie 

Uprawa papryki cieszy się sporą popularnością, dlatego na rynku możesz spotkać różne odmiany tej rośliny. Warto jednak wybierać gatunki, które poradzą sobie w naszym klimacie. Śmiało możemy polecić trzy słodkie odmiany: Robertę, Martę Polkę i Etiudę. Nie powinny one sprawić Ci większych kłopotów podczas ich całego okresu wegetacyjnego. Warto jednak opisać każdą z nich w kilku zdaniach.

Uprawa papryki czerwonej – odmiana Roberta

Papryka Roberta jest polecaną odmianą amatorską. Nie musisz dbać o jej palikowanie, ponieważ nie osiąga dużych wysokości. Sztywny pęd powinien zapewnić stabilną pozycję rośliny w gruncie czy donicy. Jeśli jednak chcesz, aby uprawa papryki nie była podatna na uszkodzenia przy silnych podmuchach wiatru, dobrze jest pomyśleć o dodatkowym wsparciu dla sadzonki.

Owoce tej papryki mają czerwony kolor i osiągają zwykle wagę powyżej 100 gramów. Odmiana ta jest polecana do uprawy w polu – cechuje ją bardzo duża plenność. Polskie warunki pozwalają roślinie na wydanie wszystkich dojrzałych owoców.

Uprawa papryki żółtej – odmiana Marta Polka

Równie niską odmianą – jak w przypadku wyżej wymienionej Roberty – jest papryka o polskiej nazwie Marta Polka. Żółte owoce potrafią osiągać nawet 150 gramów wagi (zdarzają się również nieco większe okazy). Jeśli szukasz nasion, które pozwolą Ci na uprawę papryki zarówno w gruncie, jak i pod osłonami, polecamy właśnie tę uniwersalną odmianę. W dodatku toleruje ona niesprzyjające warunki atmosferyczne, które często występują w naszym kraju w trakcie sezonu letniego.

Uprawa papryki pomarańczowej – odmiana Etiuda

Cechujeją nieskomplikowana uprawa, więc nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z jej wyhodowaniem. Należy jednak zaznaczyć, że jest ona najwyższa spośród wszystkich wymienionych w tym artykule odmian. Dorasta bowiem do wysokości około 70 centymetrów, co przekłada się na konieczność jej palikowania.

Owoce natomiast potrafią osiągać blisko 200 gramów wagi – przy zapewnieniu roślinie dobrych warunków. Mają pomarańczową barwę, więc to kolejny kolor, który urozmaici Twój wiosenno-letni ogródek warzywny.

Sprawdź też: Krasnale ogrodowe – czy to modna dekoracja ogrodu? Jak je zaaranżować?

Uprawa papryki nie będzie zatem bardzo trudna, jeśli zdecydujesz się na wybór takich jej odmian, które nie przysporzą wielu problemów w trakcie okresu wegetacyjnego. Stawiaj na gatunki, które polecane są zwłaszcza w amatorskich hodowlach. Bez większego trudu uda Ci się uzyskać piękne i smaczne owoce w przeróżnych kolorach, a co najważniejsza – zgodne z ideą ekologicznej uprawy papryki!

Gdy papryka zmienia kolor z zielonego na inny, to jest dojrzała
Jeśli papryka zmieni kolor z zielonego na docelowy (np. czerwony, żółty czy pomarańczowy), to znaczy, że jest już dojrzała i możesz zacząć ją zrywać

Czy podejmowałeś się już przydomowej uprawy papryki? Jak Ci poszło? Jakie odmiany wysiewałeś lub kupowałeś w sklepie w postaci już przygotowanych rozsad? A może dopiero planujesz założenie samodzielnej, amatorskiej uprawy papryki? Z niecierpliwością czekamy na Twoją odpowiedź w komentarzach! Wiele cennych uwag ucieszy zapewne też innych czytelników, którzy szukają sprawdzonych wskazówek dotyczących hodowli tego warzywa.

A jeśli interesują Cię inne tematy związane z uprawianiem owoców, warzyw czy roślin ozdobnych, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe! Mamy nadzieję, że zawarta w nich wiedza przełoży się na zdrowe plony lub piękną dekorację domowych parapetów i ogródka.

24
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *