1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Dlaczego cukinia cieszy się aż taką popularnością? Dowiedz się jak uprawiać kabaczek i poznaj jego właściwości!

Ogród i balkon

2 lata temu

Dlaczego cukinia cieszy się aż taką popularnością? Dowiedz się jak uprawiać kabaczek i poznaj jego właściwości!

Ogród Rośliny
9
0
2
9
0

Cukinia to warzywo, które często pojawia się na naszych talerzach. Chętnie wykorzystywana jest w daniach kuchni wegetariańskiej. Kabaczek – znasz wszystkie rodzaje? Przeczytaj nasz tekst i przekonaj się, że jego uprawa nie jest wymagająca!

Cukinia – jak wygląda, jakie ma właściwości i czym się charakteryzuje?

Cukinia jest warzywem z gatunku dyniowatych. Jej nazwa po włosku oznacza małą dynię, a to właśnie z Italii przywędrowało do Polski popularne warzywo, które lokalnie nazywane jest również kabaczkiem. Jak wygląda cukinia? W zależności od odmiany warzywo ma różne kształty oraz kolor. Najczęściej spotykana jest cukinia podłużna i ciemnozielona. Warzywo może być także bardziej pękate oraz mieć żółtą lub nakrapianą skórkę.

cukinia - kwiaty cukinii
Istnieje wiele odmian cukinii

Sprawdź też: Kwiaty cukinii — czym są i jak wyglądają? Kiedy jest sezon na kwiaty cukinii? Rozróżnienie żeńskich i męskich kwiatów cukinii, ich właściwości oraz zastosowanie

Cukinia odznacza się wysoką wartością odżywczą. Warzywo jest nieocenionym źródłem potasu, żelaza oraz magnezu. Zawiera także witaminę B1, witaminę C, witaminę PP oraz dużo beta karotenu. Ze względu na walory smakowe, wartość dietetyczną oraz lekkostrawność, warzywo polecane jest osobom borykającym się z problemami trawiennymi lub nadkwaśnością. Cukinia może być wprowadzona do diety nawet półrocznych dzieci.

Najpopularniejsze rodzaje cukinii

Cukinia ma kilka podgatunków, które różnią się tylko wyglądem, ale także sposobem hodowli, pochodzeniem oraz zastosowaniem w kuchni. Oto najpopularniejsze z nich!

Nefretiti

To rodzaj cukinii o pokroju krzaczastym. Warzywo ma podłużny cylindryczny kształt oraz ciemnozielony kolor. Nasiona Nefertiti wysiewa się w kwietniu lub w maju. W przypadku chłodniejszych temperatur cukinia potrzebuje dodatkowej osłony. Do uprawy Nefertiti ważna jest żyzna gleba oraz duża ilość słońca. Wybierz więc dobrze nasłoneczniony fragment ogrodu. Cukinię Nefretiti możesz zbierać od początku lipca do końca września.

Astra Polka

Jest odmianą cukinii o pokroju krzaczastym. Owoce tego kabaczka są duże i przybierają charakterystyczny kształt maczugi. Cukinia cechuje się ciemnozieloną skórką z licznymi drobnymi, jasnymi cętkami. Jest to odmiana cukinii, która owocuje kilka dobrych miesięcy – od początku czerwca aż do jesiennych przymrozków.

Atena Polka

Jest pierwszą polską mieszańcową odmianą cukinii. Ta żółta cukinia wymaga żyznej i zasobnej w wodę gleby. Ważne jest także regularne podlewanie. Stanowisko uprawy powinno mieć dostęp do słońca oraz być szczelnie osłonięte od wiatru. Atena Polka owocuje od czerwca do końca września. Owoce cukinii mają żółtą lub pomarańczową barwę. Odmiana przybiera też długi maczugowaty kształt. Możesz zrobić z niej pyszne leczo lub zamarynować w słoiku na zimę.

Soraya

Soraya to gatunek cukinii, który ma niewielkie wymagania glebowe i temperaturowe. Z tego powodu świetnie sprawdza się w naszym klimacie, a niektóre okazy dorastają do imponującej długości nawet 50 centymetrów! Kiedy cukinia jest dojrzała, ma bardzo kształtne owoce o ciemnozielonej barwie, natomiast na młodych warzywach widoczne są jaśniejsze cętki. Miąższ jest soczysty, kruchy i bardzo smaczny, dosłownie do wszystkiego!

Nimba

To gatunek, który ma duże wymagania uprawowe i glebowe. Owoce przybierają charakterystyczny kształt maczugi oraz są pokryte zieloną skórką z jaśniejszymi cętkami i zielonymi smugami. Cukinię możesz zbierać przez trzy miesiące – od lipca do końca września.

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jeśli zapewnisz cukinii odpowiednią glebę, dostęp do słońca i nawodnienie, odwdzięczy Ci się szybko obfitymi plonami. Jak uprawiać cukinię w ogrodzie?

Stanowisko

Cukinia przystosowała się do naszych warunków klimatycznych. Nie należy jednak zapominać, że uprawa cukinii jest zdecydowanie prostsza i bardziej efektywna w krajach śródziemnomorskich. Dlatego należy zapewnić jej stanowisko o możliwie podobnych warunkach – powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru.

Równie ważne jest towarzystwo innych roślin. Obok czego sadzić cukinię? Najlepiej posadź ją obok cebuli, szpinaku lub czosnku – są to warzywa, które korzystnie oddziałują na glebę. Cukinie będą dobrze rosnąć także obok roślin strączkowych, jak groch czy fasola tyczna.

Podłoże

Jakość gleby ma ogromne znaczenie dla rozwoju i intensywności owocowania roślin. Uprawa cukinii wymaga żyznej, próchnicznej i zasobnej w wodę gleby, o czym musisz pamiętać szczególnie w czasie upałów. Za najlepsze podłoże dla cukinii uważa się glebę gliniastą. Między innymi dlatego warzywo tak dobrze rośnie na kompoście.

Wysiew

Kiedy najlepiej siać nasiona cukinii? Nasiona na rozsadę należy wysiewać w kwietniu w doniczce lub w połowie maja do gruntu. Aby posadzić cukinię, umieść po 2-3 nasiona w osobnych doniczkach lub w na uprawnej grządce. Kiedy sadzić cukinię? Rozsadzenie cukinii do gruntu najlepiej wykonać między 20 maja a 20 czerwca.

Podlewanie

Kabaczki uwielbiają obfite i częste podlewanie, najlepiej wieczorem. W trakcie wzrostu rozwijające się liście pokrywają ziemię, co zapobiega jej wysuszeniu. Straty wilgoci możesz także ograniczyć, stosując agrowłókninę ogrodniczą, która równocześnie ograniczy wzrost chwastów.

Nawożenie

Jeżeli podłoże do uprawy cukinii jest żyzne lub zostało wzbogacone organicznym nawozem, nie ma konieczności dodatkowego nawożenia. Jeśli jednak warunki glebowe są dla cukinii zbyt słabe, możesz posłużyć się popularnym nawozem wieloskładnikowym. Ważny jest także moment nawożenia. Odżywienie należy stosować bezpośrednio po kwitnieniu i po każdym zbiorze.

Kwitnienie i owocowanie

Pierwsze owoce mogą pojawić się już w czerwcu, natomiast ostatnie, w zależności od gatunku cukinii, zbierzesz w drugiej połowie września, a czasem nawet i w październiku. Przymrozki niestety skutecznie hamują pojawianie się nowych owoców.

Choroby

Cukinię należy regularnie podlewać. Przy podlewaniu pamiętaj, jednak aby nie zmoczyć nadmiernie jej liści. Pozostająca na nich woda może spowodować rozwój chorób grzybowych, takich jak mączniak prawdziwy czy szara pleśń. Pojawienie się choroby może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego cukinia nie kwitnie. Poza tym cukinia jest warzywem dość odpornym na choroby.

Czy możliwe jest wyhodowanie cukinii na balkonie?

Naturalnie! Do uprawy cukinii na balkonie potrzebny będzie Ci duży pojemnik. Rozrastająca i owocująca cukinia jest dość ekspansywna i wymaga sporo przestrzeni. Jako miejsce hodowli dobrze sprawdzi się głęboka donica lub wiadro. Postępowanie z sadzonkami i dojrzałymi roślinami jest takie samo, jak w przypadku warzyw uprawianych w ogrodzie. Warunkiem jest oczywiście słoneczny balkon, osłonięty od wiatru.

cukinia - krojenie cukinii, nóż, plasterki
Cukinia jest znakomitym warzywem, które można wykorzystać w wielu przepisach kulinarnych

Sprawdź też: Zdrowa dieta – gotowanie na parze. Co należy wiedzieć o gotowaniu na parze?

Cukinia jest łatwym w uprawie warzywem, a można zrobić z niej mnóstwo potraw. Jest zdrowa i lekkostrawna. Zjesz ją na surowo, jak ogórka, ale i upieczesz w sosie beszamelowym lub zgrillujesz w warzywnych szaszłykach. Oprócz pysznych owoców możesz cieszyć się również jadalnymi kwiatami! Samo zdrowie!

9
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Ta substancja nie jest toksyczna. Zawiera ją olej z pestek dyni. Kukurbitacyna znajduje się tuż pod powierzchnią pestki dyni, w cienkiej warstwie widocznej błonki. Kukurbitacyna jest właśnie znana właśnie przede wszystkim z tego, że jest czynnikiem unieszkodliwiającym na pasożyty, będąc całkowicie bezpieczną dla człowieka. Kukurbitacyna ma sporo właściwości leczniczych, udowodnionych naukowo. Posiada gorzki smak. Wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego i jelitowego, wpływa żółciopędnie. Pobudza trawienie, ma właściwości chroniące wątrobę. Działa przeciwnowotworowo, przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie. Kukurbitacyna hamuje rozprzestrzenianie się komórek rakowych, m.in. jelita grubego, piersi , płuc.

Cukinia w Polsce jest ostatnio popularna, ale niestety nie ma tutaj kultury uprawiana jej jak w krajach południowych. Mieszkam od 40 lat we Włoszech i tam wszyscy wiedzą że spożywać należy tylko małe cukinie. Duże cukinie są toksyczne. Jeżeli już n.p. przez zaniedbanie urośnie ci w ogródku jedna duża to ją wyrzucasz nigdy nie jesz! W Polsce z przerażeniem widzę olbrzymie cukinie na stołach . Dlaczego nikt o tym nie mówi i nie pisze że cukinia wraz ze wzrostem staje się toksyczna ponieważ rozwija kukurbitacyne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *