1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak zrobić ozdoby z opon do ogrodu? Sprawdzone pomysły!

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak zrobić ozdoby z opon do ogrodu? Sprawdzone pomysły!

Dodatki Wyposażenie
11
2
0
11
2

Ozdoby ogrodowe z opon – jak zrobić? Zużytym oponom samochodowym możesz szybko zapewnić drugie życie! Nie wyrzucaj ich do śmietnika, lecz wykorzystaj je w swoim ogrodzie. Zebraliśmy najciekawsze sposoby na to, jak zrobić ozdoby z opon. Zapraszamy do lektury!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z potencjału starych opon samochodowych. Są one świetnym sposobem na udekorowanie podwórka. Postanowiliśmy sprawdzić różne patenty na ich wykorzystanie. Z tego powodu udało nam się stworzyć listę zawierającą ciekawe ozdoby do ogrodu z opon. Jeśli szukasz inspiracji, tym bardziej zachęcamy do przejrzenia całego artykułu!

Donica z opony

Jak zrobić ozdoby ogrodowe z opon? Jest na to bardzo prosty sposób! Na początku warto wspomnieć o wręcz klasycznym przykładzie wykorzystania starej, zalegającej opony w ogródku. Możesz bowiem wypełnić ją ziemią, pomalować jej zewnętrzną stronę i posadzić w niej roślinę. Bądź pewny, że to jedno ze sprawdzonych i bardzo estetycznych rozwiązań na to, jak zrobić ozdoby z opon do ogrodu!

Ciekawym sposobem jest także powieszenie doniczki z opon za pomocą łańcuchów. Wtedy musisz pamiętać o przygotowaniu dna opony samochodowej (wystarczą do tego deski), aby ziemia – rzecz jasna – się z niej wysypywała. Jest to kolejna interesująca dekoracja, która ozdobi każde podwórko!

Sprawdź też: Tulipany – jak uprawiać je w ogrodzie i na parapecie?

Kwietniki z opon

Dosyć zbliżona koncepcja do powyższego pomysłu. Kwietniki z opon są dobrym rozwiązaniem na wykorzystanie kilku zalegających w garażu czy piwnicy opon samochodowych. Możesz je bowiem ułożyć w kształt piramidki (lub inny dowolny kształt – to przede wszystkim zależy od Twojej kreatywności) i pomalować farbą na wybrany kolor. W tak przygotowanym kwietniku posadź ulubione kwiaty. Właśnie poznałeś kolejny pomysł na ładne ozdoby z opon!

Płotek z opon

Lubisz oddzielać rabatki od trawnika? Szukasz mniej typowego rozwiązania? Wykorzystaj stare opony! Efekt tej dekoracji zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz obok siebie wkopać w ziemię kilka opon do połowy, tworząc z nich płotek. Pomaluj je następnie na wybrany kolor. Nie zdziw się, że tego typu ozdoby z opon będą znakomicie prezentować się w Twoim ogrodzie. Będziesz na pewno zachwycony! Zwłaszcza jeśli uwielbiasz mało konwencjonalne pomysły!

Huśtawka z opony

Jak zrobić ozdoby z opon, które nie tylko będą dekoracją, ale i frajdą zwłaszcza dla dzieci? Do wykonania huśtawki wystarczą jedna opona i gruby sznur – to wszystko, czego potrzebujesz! Oczywiście w Twoim ogrodzie nie może zabraknąć drzewa z mocną gałęzią, która utrzyma ciężar osoby huśtającej się. Jeśli szukasz pomysłu na atrakcje dla dzieci w ogrodzie, to huśtawka z opony jest właśnie dla Ciebie!

Tor przeszkód z opon

Kolejne praktyczne ozdoby do ogrodu z opon, które zachwycą Twoje dzieci! Możesz ze starych opon samochodowych wykonać tor przeszkód. Tego typu atrakcja dla dzieci będzie zachęcała malucha do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dzieci mogą poprawiać swoje wyniki na wybudowanym torze przeszkód, a także rywalizować z rodzeństwem czy kolegami. Jeśli dobrze zaaranżujesz to rozwiązanie, możesz być pewny, że przyozdobi również Twój ogród.

Jeśli nie tor przeszkód, to może piramida z opon do wspinania? Ta również zachęci dziecko do zabawy, a w dodatku udekoruje ogród. Masz co do tego wątpliwości? Wypełnij opony ziemią i posadź w nich trawę. Nie zapominaj oczywiście o pomalowaniu piramidy na wybrany kolor, co poprawi jej estetykę.

Sprawdź też: Krzewy kwitnące do ogrodu – poznaj 7 najpiękniejszych roślin łatwych w uprawie!

Piaskownica z opony

W przypadku piaskownicy najlepsza będzie ogromna opona, np. od samochodu ciężarowego albo traktora. Wypełnij ją piaskiem, a zewnętrzną stronę pomaluj na jasny, plażowy kolor – żółty lub niebieski. Oprócz tego możesz przyozdobić tego typu piaskownicę różnymi wzorami czy naklejkami. Zachęć swoje dziecko do pomocy. Niech samo weźmie pędzel do ręki i udekoruje po swojemu oponę z piaskiem – w końcu to będzie jego miejsce zabaw! Wykorzystując farbę, może odbije własną dłoń na obudowie piaskownicy?

Plac zabaw z opon

Opisaliśmy powyżej kilka przykładowych atrakcji z opon, które mogą stać się również znakomitą dekoracją ogrodu. Prawda jest jednak taka, że przy dobrych chęciach wybudujesz cały plac zabaw z tego materiału. Zużyte opony będą mogły zapewnić mnóstwo rozrywki maluszkom. Ich wykorzystanie jest naprawdę szerokie – od bujaków, poprzez huśtawki, aż do rozbudowanych torów przeszkód czy ścianek wspinaczkowych. Od Twojej kreatywności oraz poświęconego przez Ciebie czasu na budowę zależy efekt, jaki uzyskasz. Pamiętaj, by dostosować atrakcje-ozdoby z opon do wieku i możliwości pociechy!

Studnia z opon

Ozdoby z opon mogą przypominać prawdziwe elementy pojawiające się w wielu ogrodach, np. studnię. Znajdź trzy stare opony samochodowe i połóż je jedna na drugą. Następnie wypełnij je ziemią, co zwiększy ich stabilność. Możesz posadzić w nich rośliny – to tylko wpłynie korzystnie na dekoracyjność tego rozwiązania. Aby powstał efekt studni kopanej (osłony widocznej ponad gruntem), musisz przygotować jeszcze daszek. Konstrukcję wykonasz za pomocą kilku desek. Całość pomaluj na ulubione kolory, a najlepiej tak, by sztuczna studnia z opon pasowała do aranżacji całego ogrodu!

Oczko wodne z opon

O urządzaniu oczka wodnego krok po kroku przygotowaliśmy już artykuł. Ale co powiesz na wykorzystanie starej opony jako podstawy do wykonania sztucznego zbiornika wodnego we własnym ogrodzie? Jest to świetny pomysł – zwłaszcza gdy masz zalegającą oponę od traktora. Wkop ją w ziemię lub udekoruj na przykład kamieniami i wyłóż jej wnętrze folią. Zdziwisz się pozytywnie, jak ładna dekoracja może powstać na Twoim podwórku! Jednocześnie to dowodzi, że ozdoby z opon mogą przybierać przeróżne formy.

Zwierzęta z opon

Ozdoby z opon do ogrodu mogą przybierać kształty różnych zwierząt. W zasadzie przygotujesz je w bardzo prosty sposób – wystarczą do tego: opona samochodowa (lub kilka opon), farba, sprzęt do cięcia gumy oraz ewentualnie kilka dodatkowych elementów do udekorowania sztucznego zwierzaka.

Jakie zwierzęta możesz zrobić z opon? Propozycji jest bardzo wiele! Wymienić warto choćby kilka z nich, np. węża, rybę (w formie jednej opony zamontowanej na ogrodzeniu), zebrę czy biedronkę.

Ozdoby z opon, czyli kreatywność bez końca. Inspiracje!

Powyższe przykłady przedstawiają popularne przepisy na wykorzystanie starych opon samochodowych. Warto jednak wspomnieć, że masz dziesiątki, jeśli nie setki innych możliwości do ich przerobienia. Tylko Twoja kreatywność jest ograniczeniem. Jeśli masz do wykorzystania przynajmniej kilka zużytych opon, otwiera się przed Tobą szansa na wykonanie oryginalnych dekoracji do ogrodu. Jakich?

Sprawdź też: Jakie drzewka do ogrodu wybrać? Najładniejsze gatunki, które upiększą Twój ogród

Jak zrobić ozdoby z opon do ogrodu na swój sposób? Poniżej przedstawiamy kilka nietypowych pomysłów, którymi możesz się zainspirować!

Meble ogrodowe z opon

Jeden z pomysłów na stworzenie ładnie prezentujących się mebli ogrodowych. Takie ozdoby z opon sprawdzą się na każdym podwórku, a ich wykonanie nie wiąże się ze zbyt wysokimi kosztami.

Prosty i dekoracyjny kwietnik

Wspominaliśmy już o kwietnikach z opon. Na poniższych fotografiach możesz zobaczyć jeden z pomysłów na jego urządzenie. Nie ukrywamy – prezentuje się to bardzo oryginalnie! Konstrukcja natomiast nie wygląda zbyt skomplikowanie.

Uprawa warzyw w donicach z opon

Interesuje Cię natomiast uprawa pomidorów? Możesz je posadzić właśnie w donicach! Dowód znajdziesz na kolejnym zdjęciu. Oczywiście inne rośliny również będziesz uprawiać z dobrym efektem w tego typu donicach z opon. Nie musisz się więc ograniczać!

Kolorowe donice z opon

Ozdoby z opon do ogrodu mogą wprowadzić sporo życia wokół domu. Pomaluj każdą z nich na inny kolor, co sprawi, że efekt będzie robił ogromne wrażenie. Nie wierzysz? Wystarczy, że zerkniesz na następne fotografie.

Rabata z donic

A może nie donica, ale cała rabata wykonana z kilku pociętych opon samochodowych? My jesteśmy za! Zobacz, jak świetnie prezentuje się takie wykorzystanie starych, niepotrzebnych już opon. Czasem warto postawić na to, co akurat zalega w domu, niż kupować nowe produkty w sklepie.

Legowisko dla psa do ogrodu

Po Twoim ogrodzie biega pies? A myślałeś może o umieszczeniu na podwórko dekoracyjnego legowiska z opony, w którym zwierzę by mogło odpoczywać? Zyskałeś właśnie kolejny pomysł na ozdobę do ogrodu! Fantastycznie prezentuje się legowisko zamieszczone na poniższym zdjęciu.

Pomysłów na ozdoby z opon do ogrodu nie brakuje. To, na co Ty postawisz, zależy wyłącznie od Ciebie – Twoich chęci, liczby starych opon oraz poświęconego czasu na stworzenie znakomitych dekoracji. Pamiętaj, aby pasowały one do aranżacji całego ogrodu. Dobrze jest postawić nie tylko na zwykłe ozdoby z opon, które spełniają wyłącznie funkcje dekoracyjne. Niech Twoje dziecko również ma z tego pożytek, a powyższe przykłady dowodzą, że możesz przygotować sporo atrakcji również dla najmłodszych współdomowników. Więc odważysz się?

Co sądzisz o tego typu dekoracjach? Czy ozdoby z opon to według Ciebie ładny dodatek do ogrodu? Jesteśmy bardzo ciekawi Twojej opinii, którą możesz podzielić się z nami w komentarzach. A może masz inne pomysły na wykorzystanie zużytych opon? O nich też możesz wspomnieć. Czekamy z niecierpliwością! Nasi pozostali czytelnicy bloga zapewne też poszukują inspiracji.

A jeśli interesują Cię inne tematy związane z zagospodarowaniem ogrodu, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe! Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta zaowocuje pięknie urządzonym przez Ciebie podwórkiem.

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *